Vzestupy i pády Daniela Harrwitze

30.04.2022 05:00 | Historie

Šachový svět zná spoustu jmen, která se zapsala zlatým písmem do historie. Osudy dalších mistrů již prakticky zavály písky času. Jeden takový zapomenutý německý mistr zpočátku zle zatápěl i Morphymu...

Německý šachový mistr Daniel Harrwitz se narodil 22. února roku 1821 v dnešní Vratislavi. Hodí se poznamenat, že se stejným městem byl spojen život nesporně známějšího šachisty, proslulého šachového romantika Adolfa Anderssena.

Ačkoli byl Harrwitz rozený Němec, mnoho let strávil v cizině. Mezi lety 1849 a 1856 žil v Anglii, následně přesídlil do Paříže. Hrál v šachové kavárně Café de la Regence, přičemž se nebál ani partií naslepo. V 50. letech 19. století se propracoval mezi nejlepší hráče na starém kontinentu.

Během života se zúčastnil několika zápasů s ostatními šachovými velikány. Roku 1846 se utkal s anglickým šachovým mistrem Howardem Stauntonem, v zápasu ale pohořel, když prohrál sedm partií a nepodařilo se mu urvat ani půl bodu. Pozitivního skóre ale dosáhl ve vzájemných zápasech s Bernhardem Horwitzem, Józsefem Szénem a Johannem Jacobem Löwenthalem. Roku 1848 se mu podařilo remizovat se samotným Anderssenem (+5, =0, -5).

Roku 1858 se, jakožto přeborník Café de la Regence, utkal s Paulem Morphym na sedm vítězných partií. Ačkoli zápas geniální Američan ovládnul (+2, =1, -5), rozhodně se nejednalo o jednoznačné a nezajímavé střetnutí. První dvě partie Harrwitz dokonce vyhrál; stal se jedním z mála vyvolených, jež přehráli Morphyho ve vrcholné formě černými figurami!

Američan se však do zápasu dokázal vrátit a rychle jej otočil na svou stranu. V poslední partii se Harrwitz dostal v zahájení do stejné pozice Philidorovy obrany, jakou měli proti Morphymu na šachovnici i brunšvický vévoda Karel II. a hrabě Isouard v legendární konzultační partii z pařížské opery. Kupodivu i on, podobně jako šlechtici, provedl stejnou chybu a připrohranou pozici bránil až do 59. tahu. Zbytek zápasu nedohrál, oficiálně kvůli špatnému zdravotnímu stavu…

Události měly ještě pikantní dohru, protože Harrwitz neoznámil záměr odstoupit z utkání ani svým sponzorům a podporovatelům, jež zápas financovali. Ti o své vklady takto rozhodně přijít nechtěli... Na jejich naléhání se nakonec Harrwitz rozhodnul pokračovat, Morphy se ale k tomu postavil po svém: „Pan Harrwitz odstoupil ze zápasu, čímž je pro mě tato věc skončena ... nicméně jsem okamžitě připraven zahájit druhý zápas!“ Znechucený Harrwitz už se dalšího utkání nechtěl účastnit…

Další palčivé chvilky však sponzorům připravil sám Morphy. Vzhledem k okolnostem odmítnul přijmout dvě stě devadesát franků, které měl získat jako výhru. Peníze byly nakonec uloženy v Café de la Régence a posloužily k uhrazení výdajů Adolfa Anderssena na cestu do Paříže.

Harrwitz zemřel roku 1884. Závěr života trávil v Bolzanu v rakouských Alpách.

0x 7094x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované