Ve vedení Giri a Ding

28.03.2017 11:40 | Du Te Cup Shenzhen

Čínský superturnaj má za sebou první polovinu a je znát, že ve vyrovnaném startovním poli dominují remízové výsledky. Opakem tohoto tvrzení bylo pouze třetí kolo, ve kterém se ze tří partií urodily hned dva rezultativní výsledky.

3. kolo

Pentala Harikrišna si vedení v turnaji dlouho neužíval. Ve třetím kole bílými reagoval na sicilskou obranu místo klasického 5.Jc3 tahem 5.f3, čehož Aniš Giri (úvodní foto: web pořadatele) ihned využil k postupu e5 a d5. Po výměně dam vznikla zajímavá koncovka, kde měl černý trošku horší pěšcovou strukturu, ale dvojici střelců. Bílý pak nepokračoval dostatečně průrazně a Holanďan krásně ukázal výhodu dvojice střelců v otevřené pozici a postupně doslova ušlapal bílou dvojici jezdců, které v pozici strašlivě chyběly jakékoliv opěrné body. Zajímavé je, že druhý rezultát tohoto kola byl přesně na to samé téma: i tady vznikla koncovka s dvojicí střelců proti dvojici jezdců! Tady však s velikým rozdílem, protože obě strany už měly pouze tři pěšce na královském křídle. I v takové situaci jsou však dva střelci silnější a černými hrající Peter Svidler ani tady obranu proti nim nezvládl a domácí Liren Ding zaknihoval své první vítězství v turnaji. Poslední souboj mezi Yu a Adamsem skončil po výměnách většiny figur korektní remízou ve čtyřvěžové koncovce.

4. kolo

Čtvrté kolo tolik vzruchu nepřineslo. Yu s Girim předvedli vzorovou partii karlovarské struktury: bílý spustil minoritní útok, kterému se černý správně bránil pomocí a7-a6, aby mu vznikla pouze jedna slabina. A jak se ukázalo, na jednu slabinu se málokdy dá vyhrát, černý partii celkem bez problémů udržel. Harikrišna černými s Dingem využil toho, že bílý král ještě nestihl rošovat a jal se rychle otevírat centrum šachovnice. Z toho vznikla drobná šarvátka, která vyústila ve velké výměny a přechod do zcela vyrovnané koncovky, která brzy skončila dělbou bodu. Partie mezi Svidlerem a Adamsem neměla příliš odlišný průběh: bílý sice získal dvojici střelců, ale ne na dlouho a také zde partie vyústila ve zcela vyrovnanou remízovou koncovku.

5. kolo

Páté kolo přineslo o poznání zajímavější souboje. Adams s Dingem sehráli velice zajímavou španělskou. Černý měl v jeden moment partie dokonce o dva pěšce více, avšak za cenu silně pošramocené pěšcové struktury na dámském křídle. Bílý rychle získal pěšce zpátky a po výměně dam stál ve čtyřvěžové koncovce za dohledu jezdců o něco lépe. V časové tísni však nepokračoval nejpřesněji a po jejím skončení se spokojil s opakováním tahů. Giri si v souboji se Svidlerem udržoval drobné bílé plus díky aktivněji posazeným figurám i přes faktor symetrické pěšcové struktury. Svou výhodu postupně zvětšoval a bílí jezdci se po šachovnici začali prohánět jako závodní oři na Velké pardubické. V časové tísni se černý pokusil o zoufalou protihru na královském křídle, která slavila úspěch, když bílý úplně zapomněl na klasický taktický trik. Nejdelší partii kola sehráli Harikrišna s Yu. Indickému hráči hrajícímu mimo jiné v barvách Nového Boru se příliš nepovedla střední hra a dostal se pod tlak. Přechodem do koncovky různobarevných střelců však získal dobré šance na remízu i s pěšcem méně. Tu pak ještě podpořil obětí střelce za dva pěšce a přechodem do teoreticky remízové koncovky věže a střelce proti věži. Tu sice v praktické partii nemusí být tak snadné ubránit (a už spoustu silných hráčů se při obraně této koncovky nepříjemně spálilo), ale Pentala prokázal dobré znalosti této koncovky a žádné chyby se nedopustil, takže i tento duel skončil po zatím nejdelší bitvě turnaje dělbou bodu.


-
. kolo -

-
. kolo -

Průběžné pořadí po 5. kole

Poř.Jméno123456RP
1
 GM Giri, Anish (2769)
 ½½1½½53
2
 GM Ding, Liren (2759)
½ ½½½153
3
 GM Yu, Yangyi (2750)
½½ ½½½5
4
 GM Harikrishna, P. (2758)
0½½ 1½5
5
 GM Adams, Michael (2761)
½½½0 ½52
6
 GM Svidler, Peter (2741)
½0½½½ 52

Partie k přehrání


-
. kolo -

Liren Ding k radosti domácích fanoušků ve třetím kole pěkně porazil Petera Svidlera (foto: web pořadatele)

0x 2629x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat