Ve Světlé nad Sázavou 114 účastníků

16.02.2017 10:10 | O pohár Města Světlá nad Sázavou 2017

V sobotu 11. února uspořádal Šachový klub Světlé nad Sázavou mládežnický šachový turnaj „O pohár Města Světlá nad Sázavou“. Turnaj je součástí Ligy Vysočiny, která je otevřeným krajským přeborem Vysočiny v rapid šachu.

Hráli jsme v nově zrekonstruovaném Tanečním sále Společenského domu Města Světlá nad Sázavou. Přihlášku do turnaje zaslalo 128 hráčů, takže jsme předem připravili 64 šachovnic. Chřipková epidemie zabránila několika dětem v účasti. Přesto jsme na šachovnicích přivítali 114 hráčů. Domácí Šachový klub reprezentovalo 13 hráčů a hráček.

V turnaji na devět kol měl každý z hráčů patnáct minut na partii. Pořadatelé z domácího Šachového klubu zajistili veškerý materiál a měli vše předem připravené, takže se v sobotu ráno mohlo zahájit včas. Stravování a občerstvení jsme měli zajištěné v Městské kavárně, takže účastníci měli dostatek prostoru nejen pro hru, ale i pro oddych mezi jednotlivými koly.

Ruda Jun z Chotěboře sice zaváhal ve čtvrtém kole v partii s Františkem Jelínkem z Vlašimi, ale v dalších kolech potvrdil roli jedničky turnaje. Své největší konkurenty porazil v přímých soubojích a zaslouženě vyhrál pohár města Světlá nad Sázavou. Ruda uhrál celkem 8 bodů. Tomáš Vokoun porazil v posledním kole Petra Brože a tím se posunul na stříbrnou pozici. Tomáš měl na svém kontě 7,5 bodu. Petr Brož z domácího ŠK Světlá nad Sázavou uhrál v prvních sedmi kolech 100%. V posledních dvou partiích však neuspěl a klesl „až“ na bronzovou příčku. Hráči na 3. až. 8. místě získali shodně 7 bodů a o pořadí rozhodovalo pomocné hodnocení. To měl nejlepší Petr, neboť odehrál celý turnaj na prvních šachovnicích.

Za ním se umístili 4. František Jelínek, 5. Lukáš Zeman (oba TJ Spartak Vlašim), 6. Josef Adam Ret (2222 ŠK Polabiny), 7. Michal Krč (Gambit Jihlava) a 8. Patrik Rosecký (TJ Žďár nad Sázavou). Ve skupině 6,5 bodových byl nejlepší Ondřej Dejmal z domácího ŠK Světlá nad Sázavou, který prohrál v posledním kole s vítězem turnaje.

Po vyhlášení nejlepších třech hráčů přišlo na pořad dne vyhodnocení hráčů dle jednotlivých kategorií. Vždy nejlepší tři hráči v kategorii obdrželi diplom. Věcnou cenu si mohli vybrat z širokého výběru pěkných cen postupně všichni hráči. První tři hráči získali pohár a vítěz si odvezl také putovní pohár.

V kategorii chlapců do 8 let byli nejlepší: 1. Jan Síleš (Klub šachistů Říčany), 2. Matěj Zezula (TJ Náměšť nad Oslavou) a 3. Richard Čábera (TJ Jiskra Humpolec). Nejlepší dívkou do 8 let se stala Natálie Štanderová z ŠK Pravonín.

Mezi desetiletými kluky byli nejlepší 1. Michal Edr (TJ Spartak Pelhřimov), 2. Radek Nejedlý (TJ Chotěboř) a 3. Jakub Zezula (TJ Náměšť nad Oslavou). Mezi desetiletými dívkami byla nejlepší Tereza Pravdová z Klubu šachistů Říčany.

V kategorii H12 dominovali 1. Rudolf Jun (TJ Chotěboř), 2. Tomáš Vokoun (TJ Žďár nad Sázavou) a 3. František Jelínek (TJ Spartak Vlašim). A mezi dívkami byla nejúspěšnější Aneta Brabencová z TJ Jiskra Humpolec.

V kategorii chlapců do 14 let byli nejlepší 1. Lukáš Zeman (ŠK Pravonín), 2. Tomáš Němec (TJ Jiskra Havlíčkův Brod) a 3. Jan Vyhnálek (TJ Spartak Pelhřimov). Nejlepší hráčkou do 14 let se stala Viktorie Součková ze Spartaku Velké Meziříčí.

V nejstarší kategorii kluků byli nejúspěšnějšími 1. Petr Brož (ŠK Světlá nad Sázavou), 2. Michal Krč (Gambit Jihlava) a 3. Patrik Rosecký (TJ Žďár nad Sázavou). Nejlepší v kategorii dívek do 16 let byla Barbora Houdková z TJ Žďár nad Sázavou.

Poděkování patří všem hráčům za jejich šachové výkony a všem trenérům za jejich práci s mládeží. Velké poděkování patří Městu Světlá nad Sázavou za podporu šachů ve městě.