Vasilij Smyslov

31.03.2023 06:11 | Historie

Březen je měsíc Vasilije Smyslova, který se narodil 24.března 1921 a zemřel 27.března 2010. Byl sedmým mistrem světa v šachu. Jak sám napsal: " Nemám důvod si stěžovat na svůj osud. Splnil jsem si sen a stal jsem se sedmým mistrem světa v historii šachu".

Veškeré informace čerpám odsud:  https://en.wikipedia.org/wiki/Vasily_Smyslov

Vasilij Smyslov byl představitel poziční školy. Velmi dobře cítil pozici a hlavně figury. Jak o něm jednou prohlásil BobbyFischer, "nikdy neudělal křivý tah". Smyslov měl excelentní cit na figury a mnoho jeho partií jsou typové příklady (tzv. vybrané partie a motivy). Je to vůbec můj nejoblíbenější šachista z hlediska vybraných partií. Na jeho partiích se možná vůbec nejvíce naučíte "rozumět pozici."

Pro mne osobně byl (a stále je) Vasilij Smyslov velký učitel. Hodně jsem si svůj vlastní styl upravoval právě podle Smyslova. Stačí se podívat na dvě partie, které přikládám. Je toho samozřejmě daleko daleko více, ale toto je jen "vzorek na ochutnání".

Známé jsou "nekonečné" zápasy a spousta odehraných partií mezi Karpovem a Kasparovem, ale tito borci měli předchůdce. A byl to právě Smyslov, který hrál tři zápasy o mistra světa s Botvinnikem. První v roce 1954, který nakonec (po dramatickém průběhu) skončil 12:12. O tři roky později Smyslov vyhrává 12,5:9,5 a o rok později prohrává odvetu 12,5:10,5. Celkem tedy (v těchto třech zápasech) je skóre 18:17 pro Smyslova při 34 remízách. Přičemž s Botvinnikem se utkal ještě v daleko více partiích (například už v roce 1948, kdy se stal Botvinnik mistrem světa a Smyslov byl druhý). Tipnul bych si, že po Karpovovi s Kasparovem, je dvojice Smyslov a Botvinnik, druhá nebo třetí co se týče nejvyššího počtu vzájemných partií, protože hodně partií také sehráli Karpov s Korčným (tři zápasy + další partie).

Smyslov bych extrémně silný zhruba od roku 1951 do roku 1958. Možná byl v té době nejsilnější. Nicméně přetlačit Botvinnika se mu podařilo "pouze" jednou. Rád bych ale zdůraznil, že Botvinnik byl geniální šachista a k tomu ještě skvělý zápasový hráč (zvláště v odvetných zápasech :-) ).

-
. kolo -

O Smyslovovi jsem napsal článek na nss: https://www.nss.cz/6.-vasilij-vasiljevic-smyslov. Psal jsem tehdy o nejlepších hráčích po padesátce. Smyslov hrál výborně i v pozdějším věku. Velmi známé je jeho finále s Kasparovem o právo vyzývat Karpova o titul mistra světa. A Garry byl 3x mladší než Smyslov (!) Tento rekord už těžko bude někdy překonán. Smyslov měl 63 let a Kasparov 21 let.

Na závěr toho článku se zamýšlím nad tím, jak to, že Smyslov hrál tak dobře i v pozdějším věku:

a) velkém citu pro šachy, Smyslov dokázal hrát harmonické zdravé šachy. Navíc dokázal být všestranný 
b) ohromná flexibilita v zahájení a nejenom, že ty systémy "různě střídal", on je také velmi dobře znal 
c) velká psychická odolnost a mentální síla, řekl bych až ohromná "šachová aura" 
d) a v neposlední řadě také velmi dobrá fyzička. Podívejte se na fotky padesátiletého, nebo šedesátiletého Smyslova. Z těch fotek jde cítit, že na tom byl Smyslov fyzicky velmi dobře.

-
. kolo -
Rád bych nyní ještě dopsal jenu (snad zajímavou z trenérského hlediska) věc. Klíčem v šachu jevariant a propočet variant a hodnocení pozice. Ale spousta a spousta (hlavně mladých) šachistů dělá tu chybu, že chaoticky počítají "skoro všechno". Postupují podobně jako stroje, které počítají variantu za variantou. Nicméně takový postup je špatný. Stojí to extrémní úsilí a čas a samozřejmě jednoduše řečeno, všechno se spočítat nedá. Velkou pomocí v takových případech je tzv. "cit na pozici". Je to prostě to, co vám "řekne" co máte dělat, kde máte hrát a proč to tak je. Můžeme si to připodobnit, jako kdybyste byli loď na širém moři, která neví kam má plout. Nicméně tento cit na pozici je jako maják, takže když ho máte, víte velmi dobře kam plout. Právě z partií velkého Smyslova cítím, že tuto dovednost - "cit na pozici" - měl extrémní. Nemusel proto (zdaleka) tolik počítat, respektive dobře věděl, co má počítat.

Na závěr bych vám chtěl vřele doporučit studovat partie Smyslova. Jak už jsem psal, jde možná o vůbec nejlepší (obecně) výukový materiál.


Robert Cvek
7x 4226x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Igi2
Z mladosti si pamätám žartík: Ťahy ktoré zahrá Smyslov, vymyslí aj hráč druhej triedy. Rozdiel je, že Smyslov s nimi vyhrá.:)
+3 /-0 | 31.03.2023 15:11

Rubinus

Protože nedělal takové, po kterých se dá prohrát s hráčem 2.třídy.

+0 /-0 | 31.03.2023 15:31

PanPohoda

Uvítal bych, kdyby byl u partií uvedený rok, kdy se partie hrála. A ELO, pokud bylo v dané době k dispozici. smiley

+3 /-0 | 31.03.2023 08:47

Jiří Kadlec

První partie se hrála na mezipásmovém turnaji v Bielu v roce 1976. Tady je tabulka a Elo hráčů:

https://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=83126

Druhá partie je z turnaje v Hastingsu 1954/55:

https://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=79983

+4 /-0 | 31.03.2023 11:57

PanPohoda
Díky!
+3 /-0 | 31.03.2023 13:00

Rubinus

Ono to tam nejspíš při vložení bylo, ale ten zdejší pgn skript tyto informace při vložení zřejmě vynechává. Je to jedna z věcí, na které by se, někdy v budoucnu, při větší úpravě těchto stránek, mělo zapracovat.

+3 /-0 | 31.03.2023 14:18

istr
Díky za zajímavý článek! Pro mě byl Smyslov vždycky nejméně viditelný mistr světa, je na čase si něco zjistit.
+2 /-0 | 31.03.2023 09:33