Tři zlatá šachová pravidla Garryho Kasparova

27.12.2021 05:00 | Trénink

Garry Kasparov byl ve své době šachovým dynamitem. Byl to buldozer, který zboural spoustu šachových hradeb a i díky tomu se stal šachovou legendou. Garry věřil v dynamické šachy a já věřím, že je správné se učit hrát šachy právě studiem z těchto partií.

A aby to bylo zajímavější, udělám tento článek malinko jinak. Pod každý diagram dám anketní otázku a uvidíme, kolik z nás by hrálo jako Garry Kasparov. Minimálně to může být zajímavé a zábavné.

Garry byl dynamickým hráčem. A dynamika v rukou útočných hráčů je jako dynamit. Aby se zápalná šňůra zapálila, je potřeba mít sirky. Ty šachové sirky jsou tři.

Aktivita - Útok - A hrát na soupeřovém území

V této pozici by chtěl černý hrát tah c5! Ale d5 pěšec by z toho tahu možná neměl velkou radost. Co myslíte, zahraje Garry tah c5 hned a nebo si jej lépe připraví?


Zahraje v této pozici Garry tah c5?

ANO: 6     NE: 1

Jsme malinko dále. Na tahu je černý a bílému dochází důvod se usmívat. Jeho král zamrznul uprostřed šachovnice a jeho věž na h1 zdaleka nepřipomíná nedobytné hradby, ale spíš chatrnou chatrč někde v lese. Na tahu je černý a najdete nejlepší tah černého?


Je nejlepším tahem černého Jxd4?

ANO: 2     NE: 4

Je na první pohled jasné, že černý musí vyhrát. Ale i Garry umí přehlížet a tady nezahrál vyhrávající tah. Zahrajete lépe tuto pozici než Garry?


Je nejlepším tahem v pozici Vad8?

ANO: 3     NE: 3

 Opět černý je na tahu a opět hledáte tah, který zahrál Garry Kasparov. Ve vyhraných pozicích je důležité hrát stále přesně a nedat soupeři ani jednu šanci. Otázka zní, měl Garry tady zahrát tah Kh8?


Byl v této pozici tah Kh8 nejlepším tahem?

ANO: 2     NE: 4

Poslední diagram a poslední otázka. Najdete vyhrávající tah černého? Něco ve stylu Michaila Tala? něco ve stylu Garryho Kasparova? 


Je vyhrávajícím tahem tah b5?

ANO: 3     NE: 3
Jsme na konci tohoto článku. Správné odpovědi najdete v přiložené partii a nebo ve videu, které jsem nahrál na Youtube. Náhodou jsem našel tuto partii. Líbila se mi a říkal jsem si, že je natolik zajímavou partií, že neuškodí si jí připomenout a třeba někomu se bude taky líbit.

-
. kolo -
0x 5027x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované