Tři kola - hned několik překvapení

25.07.2016 14:28 | Czech open 2016

V pátek v Tipsport areně odstartoval velmistrovský turnaj Pardubice Open, kterého se letos účastní 45 velmistrů. První tři kola přinesla hned několik překvapení.

Do velmistrovského turnaje, který je zlatým hřebem celého festivalu, se letos přihlásilo 291 hráčů a své zástupce zde mají takové země jako Jižní Korea, Indie, Austrálie, Jižní Afrika, Zimbabwe, Brazílie, či Spojené státy americké. Po prvních třech kolech figuruje na špici sedmičlenná skupina šachistů, kteří mají na svém kontě plný počet bodů. Zajímavostí je, že nejvýše je z nich nasazený ukrajinský velmistr Gennadi Gutman, který figuruje na startovní listině až na 34. příčce.

Na samotném čele je Mhamal Anurag z Indie, následovaný skvěle hrajícím Martinem Červeným z ŠK Joly Lysá nad Labem. „Martin se zde zatím předvádí v opravdu skvělém světle. Troufnu si tvrdit, že ve druhém kole proti ruskému velmistrovi Lintchevskému zahrál životní partii,“ říká festivalový expert Petr Pisk.


Před turnajem nejvýše nasazená trojice Ganguly, Movsesjan, Láznička se nachází na 11.-15. místě. „Všichni ztratili půl bodu za remízu, ale předvádí solidní výkony. Řekl bych, že si zkušeně hlídají čelo turnaje a jejich čas ještě přijde," míní Petr Pisk. Dva a půl bodu mají na svém kontě po třech kolech kromě Lázničky ještě další čtyři Češi, jmenovitě Robert Cvek, Cyril Ponížil, Jan Krejčí a Marek Vokáč.

Za zmínku stojí také výkony dvou hráčů nastupující šachové generace, kteří se narodili v roce 2005. Sindarov z Uzbekistánu je se dvěma body na průběžné 53. příčce a Praggnanandhaa z Indie je dokonce momentálně pětadvacátý, když ztratil pouze za remízu s českým velmistrem Cvekem. „Je možné, že zde sledujeme budoucí šachové superhvězdy, což by mohlo být i velkým lákadlem pro návštěvníky,“ láká diváky Petr Pisk.

Festival v pondělí vstupuje do svého posledního týdne, který přinese vítěze posledních rozehraných turnajů v šachu nebo nejlepší řešitele křížovek a sudoku.


Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách.Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2016

2x 4090x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
Poutnik

Autor je agilní v přinášení novinek z turnaje. Přesto, cílová skupina šachisté... kdyby občas nějaká ta ukázka z partií, diagramy ... To je to koření co tomu chybí. 

+0 /-0 | 26.07.2016 11:13

raflar
OFF TOPIC: Šachová Olympiáda do 16 rokov: video: Slovensko 1 - Česko 2:2
+0 /-0 | 25.07.2016 23:26