Trade Fair Chess Festival se mění na ČEZ TALENT FESTIVAL

20.08.2013 05:00 | ČEZ Talent festival 2013

Šachový klub Lokomotiva Brno zve na 38. ročník šachového festivalu ČEZ TALENT FESTIVAL, jehož součástí je také 3. ročník Akademického mistrovství studentů České republiky.

Pro ČEZ TALENT FESTIVAL pořadatelé vybrali termín 24. 8. - 1. 9. 2013 a prostory Podnikatelské fakulty VUT na adrese Kolejní 4, Brno - Královo Pole.


 

ŠK Lokomotiva Brno pořádá šachový festival od roku 1976. Letos si připomínáme 50. výročí, kdy československá reprezentace studentů přivezla zlato na Akademickém mistrovství světa v Budvě. Během osmatřiceti let doznal turnaj mnoha změn. Původně to byl dvoudenní Veletržní turnaj, na kterém startovaly stovky účastníků (rekord kolem 700), a který – poprvé v Československu – řídil počítačový program. Od 90. let minulého století do loňského roku probíhal pod názvem Trade Fair Chess Festival. Pro letošní - a doufejme i pro následující ročníky - se podařilo získat nového partnera, Nadaci ČEZ.


Archivní fotografie z Akademického mistrovství světa v Budvě (zdroj: web pořadatele)

Letos se pod hlavičkou ČEZ Talent festivalu uskuteční v posledním srpnovém týdnu hned několik turnajů. Kromě již zmiňovaného Akademického mistrovství České republiky vysokoškolských studentů proběhnou turnaje pro hráče všech úrovní, napříč generacemi. Na své si přijdou milovníci Fischerovek, bleskovek, Ingols i Rapid šachu.

„Vysokoškolský šach má u nás velkou tradici, zejména v posledních třech letech posílenou spoluprací s VUT v Brně," vysvětluje jeden z organizátorů ČEZ Talent festivalu Břetislav Eichler a dodává: „hlavní turnaj bude letos mimořádně silně obsazený, prvních padesát hráčů má ELO přes dva tisíce bodů!". Do Brna se sjedou hráči nejen z celé České republiky, ale i z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska, Ruska a Lotyšska. Účast potvrdili velmistři a mezinárodní mistři, jako třeba WGM Eva Kulovaná, GM Jiří Lechtýnský, GM Tomáš Polák, GM Jan Bernášek, GM Petr Velička, IM Aleksei Kireev (RUS), IM Alois Lanč, IM Cyril Ponížil, IM Jaroslav Bureš, IM Marián Kantorík (SVK), IM Virgilius Dambrauskas (POL) a další.


Pohled do hracího sálu, fotografie z minulých ročníků (zdroj: web pořadatele)

Simultánku na dvaceti šachovnicích si letos zahraje GM Jan Bernášek, loňský vítěz festivalu a Akademický mistr ČR 2011 a 2012. Těšíme se také na besedu s přímými účastníky a držiteli zlaté medaile z Akademického mistrovství světa v Budvě 1963 velmistrem Vlastimilem Jansou a pokud zdraví dovolí také s brněnským šachistou IM Josefem Augustinem, která proběhne v sobotu 31. srpna od 14:30 hod, po skončení bleskového turnaje. Pro všechny účastníky festivalu jsou připraveny i pestré doprovodné akce - klání ve stolním tenise, turnaje v nohejbalu a volejbalu, výlet na hrad Špilberk.

Odkazy:

Webové stránky festivalu

Historie turnaje

0x 2992x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované