Topalov se ujal vedení

20.09.2013 06:38 | Novoborská šachová Corrida 2013

Po dramatickém boji Veselin Topalov porazil bílými figurami Viktora Lázničku. Tadeáš Kriebel (foto: V. Jagr) se snažil uplatnit malou výhodu ze zahájení, ale jeho zkušený soupeř Oleg Romanišin dovedl partii do remízového přístavu.

Topalov nepřekvapil, zahájil tahem 1. d4 a na šachovnici se po chvíli objevil Dámský gambit. Bulharský velmistr zvolil okrajovou variantu a svého soupeře překvapil již v desátém tahu, když obětoval pěšce za prostor a čas. Přestože Láznička hraje stísněné pozice velmi dobře, ztratil za pár tahů poměrně dost času. Po osmnácti tazích mu na hodinách zbývalo něco okolo třiceti minut.  Naopak bílý hrál svižně a  přemýšlel především na soupeřův čas. Topalov logicky rozestavil figury do centra a rychle se vrhl do odvážného útoku na královském křídle. Podcenil Lázničkovu hru v centru, který našel dobrou obranu a vytvořil velmi komplikovanou pozici se šancemi pro obě strany. Rozhodujícím prvkem partie se bohužel ukázal nedostatek času na straně Lázničky. Udržel sice výhodu pěšce, ale v dlouhé půlminutové blicce přešel do nepříjemné koncovky, ve které se dopustil rozhodující chyby.

 


GM Topalov vs. Viktor Láznička při první partii, uprostřed rozhodčí IA Pavel Votruba

(foto: Vladimír Jagr)

Tadeáš Kriebel v partii prokázal precizní přípravu se svým aktuálním trenérem GM Robertem Cvekem a dlouho se držel hlavní linie Španělské hry. Do 13. tahu se nechal inspirovat partií sehranou Jaroslavem Burešem proti Olegu Romanišinovi na turnaji v Legnici v roce 2012. Romanišin poté odbočil, ale velmi dlouho bojoval se značnými problémy, které mu Tadeáš předkládal, a zanedlouho se dostal do časové tísně. Dokázal si však vynutit přechod do koncovky, kterou svou zkušenou rukou zručně dovedl do remízy.Zleva: Veselin Topalov, Viktor Láznička, Tadeáš Kriebel a Oleg Romanishin (foto: Vladimír Jagr)

Tradiční komentátorská sestava GM Robert Cvek, GM Marek Vokáč a IM Pavel Šimáček bude provázet všemi šesti hracími dny Corridy. Úvodní partie jim kromě zajímavých zápletek nabídly i prostor pro debatu o souvislosti věku a výkonnosti šachistů. Na popud publika proběhla i vášnivá diskuze na téma nastávajícího utkání o mistra světa Carlsen - Anand. Komentátoři obhajovali své kandidáty a v poměru 2:1 mírně favorizovali vyšší rating proti zápasovým zkušenostem. Po skončení partií se mikrofonu ujímali protagonisté obou zápasů a přibližovali posluchačům své myšlenky během hry. 

 


GM Viktor Láznička a GM Veselin Topalov při závěrečné analýze (foto: Vladimír Jagr)

Okomentované partie budou zveřejněny v poledním článku.

Autor: Jana Maříková

21x 6040x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Tobi

Komentář byl skvělý. Už se těším na dnešní a další dny. Navíc - Robert Cvek je známý tím, že raději komentuje bez šachových motorů. Na minulých ročnících Coriddy své Rybky a Houdiny komentátoři i vypínali. Takže pokud chce někdo (podle mě nesmyslně) kritizovat komentátory za to, že používají ke své práci motor, určitě si to nezaslouží dvojička Cvek – Šimáček.

+0 /-0 | 20.09.2013 13:33

ELOminator

Tedy živý komentář jsem nesledoval, ale jen malá technická - použití šachového motoru při komentování nepovažuji za podvádění, to je stejné, jako bychom kameramanovi cyklistického závodu vyčítali že jede na motorce a nešlape na kole. Je to prostě pomůcka jako každá jiná a nijak nebrání komentátorovi ve vyjádření jeho vlasdtního názoru na pozici.

+0 /-0 | 20.09.2013 13:23

Tobi

to magnuscarlsen: také by mě to zajímalo, ze zkušenosti s podobnými případy vím, že redaktoři velmi ochotně odpovídají na dotazy takového typu. Myslím, že tady to asi nikdo neví, to by to sem již napsal. Takže Ti doporučuji napsat si e-mail do redakce Sportu. Několikrát jsem tam, i do MF anebo Českého rozhlasu podobný dotaz psala a pokaždé jsem se setkala s odpovědí obratem.

+0 /-0 | 20.09.2013 13:11

magnuscarlsen

ja si kvuli tomu dnes koupil sport a rozhovor nikde,mam strach abyh ho neprosvihnul.protoze si sport kupuju jen parkrat do mesice

+0 /-0 | 20.09.2013 13:06

Tobi

ad Zmestabileho: šéfredaktor se za neuvedený článek ke skončenému turnaji v SL omluvil, vysvětlil Vám, proč nebyl uveden, takže mi Vaše kritika přijde poněkud ohraná, zcela neoprávněná v případě analýz partií z Coriddy. Stačí pořádně číst a věděl byste, kdy analýza bude hotova. Ohledně shrnujícího článku k turnaji v americkém Saint Louis včetně analýzy výhry M.C. černými nad Gatou Kamskym ve výměnné španělské Vám (pokud tedy nejste schopen číst v angličtině a nestačí Vám doporučení na komentáře, které Vám už několikrát ostatní čtenáři uvedli), mohu doporučit Šachový týdeník Pražské šachové společnosti, která se mj. ve svém posledním čísle šachového magazínu právě tímto zaobírá.

+0 /-0 | 20.09.2013 13:05

Petr Boleslav

zatím nemám zprávu, kdy rozhovor vyjde.

+0 /-0 | 20.09.2013 13:00

magnuscarlsen

chtel bych se jeste jednou zeptat,nerikal reporter kdy bude ve sportu otisten rozhovor s topalovem?diky

+0 /-0 | 20.09.2013 12:51

Petr Boleslav

ad Zmestabileho: poslední věta v článku:

"Okomentované partie budou zveřejněny v poledním článku."

Nehroťte to tady zbytečně, ze strany komentátorů je potřeba odvést trochu kvalitní práci, na komentování mají vyhrazené dopoledne. Kolem oběda tak budeme vždy zveřejňovat analýzy.

+0 /-0 | 20.09.2013 12:10

HonzaR

re Zmestabileho: Komentáře k turnaji v Saint-Louis v angličtině jsou na http://en.chessbase.com/# Včera se tam mimojiné objevil pěkný rozhovor s Carlsenem. Topalov pro začátek pěkně, doufám, že udrží formu do turnaje kandidátů, jestli bych někomu přál vyhrát zápas o titul tak určitě jemu.

+0 /-0 | 20.09.2013 12:04

rytir

Pochvalu si zaslouží zejména Vladimír Jagr, který dělá fotografie...

+0 /-0 | 20.09.2013 11:59

Zdeněk Janda

Já bych chtěl poděkovat Markovi,Bertovi a Pavlovi za příjemné odpoledne . Jen ze strany domácích hráčů (a z blízkého okolí) bych očekával větší účast v publiku. A byl jsem rád,že chlapci při komentování nepoužívali obezličky nejrůznějších motorů,a komentovali to s patra a z hlavy. Mohu potvrdit , že úvod přenosu se neobešel bez technických potíží, za které komentátoři nemohli. Dětské nemoci jsou už jistě vychytány , dál už to poběží, jak na drátku. I mě hlasový projev Vesselina překvapil, přece jen je něco jiného vidět aktéry na vlastní oči. Novoborským za hezkou akci yesyes .

+0 /-0 | 20.09.2013 11:29

Zmestabileho

Tak vidím, že komentované partie ze včerejška se jen tak nedočkám, stejně jako komentáře ke skončenému turnaji s vítězem Magnusem v Saint Louis...

 

Zato si můžu počíst kdo koho jak pokritizoval, kdo neumí komentovat a kdo si neumí vyřídit pas. Zpravodajská úroveň upadla novoboráci...

 

+0 /-0 | 20.09.2013 11:28

xdavx x

anonym poutnik srsi vtipem a onou povestnou internetovou statecnosti :D M. Vokac, narazka na pas od Plata byla trapna. Presne ve stylu, kdyz se mi nelibi neci kritika, nejlepsi obranou je utok. Myslim, ze mate navic...

+0 /-0 | 20.09.2013 11:00

Poutnik

Pawel: je potřeba číst mezi řádky. Pak pochopíte o čem vlastně posty Pláta jsou. Jako když méně slavný pěvec mluví ve stylu :" tak jsem Káju Goťáka, mého kolegáčka tudlema poslouchal, no moc mu to neladilo..."

Proč to asi říká...  smiley

 

+0 /-0 | 20.09.2013 10:55

Vojta Plát

Občas to spadlo, ale jinak super akce, cestovní pas by jsem sem netahal...

+0 /-0 | 20.09.2013 10:27

Marek Vokáč

Dobré ránko. Naší půvabné spolupracovnici jsme nestačili připravit na webu vlastní autorskou registraci, proto svými zprávami vylepšuje můj redaktorský profil. I první předzápasová reportáž byla z jejího pera a zvládá to mnohem lépe než někteří junioři zařizování vlastního cestovního pasu. 

První den měl online komentář ještě drobné technické nedostatky, jako např. trochu krátký kabel od notebooku k monitoru, A musíme si zase trochu zvyknout na komentování ve třech, příliv informací najednou byl dost značný a třeba mě z toho po skončení přenosu ještě chvíli brněla hlava. Dnes to určitě už bude lepší. Také mikrofony si nastavíme lépe, už máme představu, jak hlasitý bude komentář po partiích.

+0 /-0 | 20.09.2013 10:17

pawel

Vojto, článek psala Jana, je podepsána, jak jste i Vy zjistil a dokoce se žasnul.

Vidím teď, že v zápatí p. Vokáč, asi, asi určitě, protože Jana nemá oprávnění schvalovat a vkládat.

Skoro-gm sranda, pochopitelně. Psal jsem jiné, když říkáte kolegům (skoro-kolegůmlaugh) z reprezentace Šimi a Cvekys, tak že určitě nemáte problém se jich přímo zeptat. Mimimálně Pavel Šimáček do diskuse chodí pravidelně. Ptát se pana Vokáče, proč ti dva chybovali, nevím, nevím, ale určitě Vaše věc.

+0 /-0 | 20.09.2013 10:09

MaX

No já jsem si těch bludů ani nestihl všimnout, protože kluci ty varianty valili přímo z hlavy. Občas je Robert napomenul, ať to pro lidí i občas potáhnou. Jen z odposlechu si to v hlavě nepotahám. A když to komentují tři, tak by nebylo asi špatné ať ten notebook je uprostřed.  Ten notebook nemá nejlepší pozorovací úhly, jinak tam Robert zase nic neuvidí. A ještě ,když ty analýzy sypou z rukávu, občas smrtelníkům vysvětlit proč vidí (v hlavě), že je to za čtyři tahy tak špatné.  Pozápasová analýza byla strašně špatně slyšet. Lázničkův zvučný hlas ala Bárta (VV) nešel skoro vůbec slyšet. Každopádně živé komentování je parádní. 

+0 /-0 | 20.09.2013 09:38

Vojta Plát

Článek je psán pod jménem pana Vokáče, tak se ptám asi jeho, ne? A jakými přezdívkami je tituluji? Myslím, že to je celkem výstižné napsat k Šimimu skoro GM-ko, už mu chybí o jednu normu míň, než mně! Pan Vokáč je nepomluví ani neomluví, jen mi hezky slušně zase vynadá smiley

+0 /-0 | 20.09.2013 08:59

pawel

"brzy GM-ko", Vojto, proč nepokládáte otázku přímo jim, ale panu Vokáčovi? Zvlášť, když je tak důvěrně přezdívkami tituluje, tak není pochyb, že se s nimi dobře znáte. Myslíte, že pan Vokáč je bude (p)omlouvat?

+0 /-0 | 20.09.2013 08:47

Vojta Plát

Jestli to opravdu psala Janča, tak ji musím pochválit, takový článek bych od ní nečekal cheeky

Jinak pane Vokáč, co to včera občas bylo za bludy v těch analýzách? Vy jste naštěstí všechno zachraňoval, ale, že Šimi nevidí krále ve vazbě, Cvekys nevidí, že visí střelec na c4, chápu, GM-ka a skoro GM-ka laugh

+0 /-0 | 20.09.2013 08:02