Stříbrně to cinklo

01.12.2016 04:09 | Mistrovství světa seniorů 2016

Pořadatelská česká premiéra Mistrovství světa seniorů 2016 je minulostí. Pro Česko medaili vybojoval kapitán mužské reprezentace GM Vlastimil Jansa. Má příchuť stříbra, ke zlatu chyběl jen pověstný ždibíček.

Mistrovství světa seniorů jsme opustili tiskovou zprávou Petra Piska po šestém kole. O stavu průběžného pořadí před závěrečnými třemi koly, tedy po osmém kole, informuje IM Pisk na stránkách Šachového svazu ČR pěkným článkem, kterému chybí snad jen nějaká ta šachová ukázka.

Šachové ukázky

Pěknou partii sehrál v 7. kole GM Vlastimil Jansa, který zahrál v Sicilské proti 2…g6 variantu s 3.c3. Brzy získal výhodu, kterou si udržoval až do 25. tahu, kdy soupeř svou nepohodlnou pozici nezvládl a sérií chyb dovolil našemu hráči rychlé ukončení partie.

59…Kd5?? Černý svým posledním tahem umožnil svému soupeři zachránit půl bodu. Takové zakončení bývá obvyklejší spíše v bleskovém šachu, než v klasických partiích. 60.Rxh2! ½-½

Ukázka z 8. kola Sveshnikov vs. Khanukov

Poslední tah černého 25…Vxb1? umožnil bílému rychlé ukončení partie 26.Dg5+ Kh8 27.Jxf7+! 1-0

O medailích se rozhodovalo až do posledních kol

V kategorii Open 50+ nejlépe vyšla poslední tři kola Gruzínskému velmistru Giorgii Bogaturovi, který pokračoval ve skvělé sérii a ke třem výhrám v 6. 7. a 8. kole přidal další tři v závěrečných kolech. Šest výher v řadě ho vyneslo na první příčku, kde měl nakonec dokonce bodový náskok. Z Čechů nejvíce sil na závěr pošetřil GM Marek Vokáč, který se díky závěru 2,5/3 vyšplhal na pěkné 8. místo.

8. GM Vokac Marek CZE 8,0

Nejlepší české umístění se podařilo v kategorii Open 65+. GM Vlastimil Jansa byl před posledními třemi koly na děleném prvním místě. Po výhře v 9. a remíze v 10. kole byl dokonce před posledním kolem díky pomocnému hodnocení ve vedení. V posledním kole také remízoval a v celkovém pořadí se tak mezi 5 hráči se shodným počtem bodů, musel díky pomocnému hodnocení sklonit pouze před svým soupeřem z posledního kolo, kterým byl GM Anatoly Vaisser z Francie.

1. GM Vaisser Anatoly FRA 8,5
2. GM Jansa Vlastimil CZE 8,5
3. GM Sveshnikov Evgeny RUS 8,5
4. IM Zhelnin Vladimir V RUS 8,5
5. FM Werner Clemens GER 8,5

Mezi ženami 50+ se v závěrečných třech kolech dařilo WFM Tatianě Bogumilové z Ruska, která v závěru získala 2,5/3 a celkovým počtem 8 bodů se tak stala překvapivou vítězkou. Nejlépe z našich se umístila WFM Eliška Richtrová, která v závěrečných kolech uhrála 50% a umístila se tak celkově 11.

1. WFM Bogumil Tatiana RUS 8,0
2. WGM Berend Elvira LUX 8,0
3. WGM Strutinskaia Galina RUS 7,0
4. WIM Sazonova Elena N. RUS 7,0
5. WGM Ankudinova Yelena KAZ 7,0

V Kategorii seniorek 65+ potvrdila roli favoritky GM Nona Gaprindashvili z Gruzie, která si připsala pouhé dvě remízy v 2. a 4. kole. Po bodově méně podařeném začátku měla dobrý závěr  WFM Hana Modrová, která se díky dvěma výhrám v závěrečných dvou kolech posunula na konečné 8. místo.