Simultánní Harikrišna

17.11.2014 04:09 | Simultánky velmistra Harikrišny Pentaly

Simultánku ve velkém stylu sehrál druhý nejlepší Ind a 26. hráč světového žebříčku Pentala Harikrišna v Bělehradě. A protože simultánní zábavy není nikdy dost, přidal ještě jednu pro hráče z Nového Boru.

PENTALA HARIKRIŠNA


Po Viši Ánandovi druhý nejlepší Ind disponuje Elem 2725, v Indii drží zatím věkové minimum, ve kterém kdy nějaký Ind získal titul velmistra, a českým fanouškům je dobře známý z nejvyšší šachové soutěže, kde hraje v týmu 1. ŠK Novoborský. Pravidelně jeho šachové umění můžeme vidět ale i v bundeslize, španělské lize a svou zemi reprezentoval již na 6 šachových olympiádách. Mezi největší úspěchy osmadvacetiletého velmistra patří vítězství na juniorském mistrovství světa v listopadu 2004, ale také třeba vítězství na juniorském MS ve Fischerových šachách z roku 2006, kde ve finále v srpnu porazil Naiditsche 4,5:3,5. Dozajista největším úspěchem je zlatá trofej z prestižního B turnaje Tata Steel  ve Wijk aan Zee, kterou získal v roce 2012 a otevřel si tak bránu do A turnaje pro další rok. Ani tam se mezi naprostou světovou špičkou neztratil a umístil se na pěkném 7. místě. Pentala Harikrišna pravidelně trénuje s českou šachovou jedničkou velmistrem Davidem Navarou.


SIMULTÁNNÍ EXHIBICE VELMISTRA PENTALY HARIKRIŠNY

Fakulta strojního inženýrství v Bělehradě, 29. října 2014


Neoficiální centrum srbských a bělehradských šachů, Fakulta strojního inženýrství v Bělehradě, hostila ve středu 28. října večer simultánku indického velmistra Pentaly Harikrišny. V pátek 31. října 2014 se konal 9. ročník Transatlantického poháru Svetozara Gligoriče, tradiční internetový zápas mezi Bělehradskou univerzitou a Texaskou univerzitou v Dallasu.


Velmistr Harikrišna odehrál simultánku na 30 šachovnicích proti osobnostem veřejného života, univerzitním profesorům, členům srbských ozbrojených sil, zástupcům médií a mladým srbským šachovým talentům. Seznamu hráčů vévodili úřadující maďarský velvyslanec, Jeho Excelence pan Zoltán Varga, známý basketbalový trenér pan Vlada Djurovič, herec Goran Daničič, profesoři Miloš Nedeljkovič, Dragan Milin, Vladimir Koprivica atd.

Přítomné přivítali zástupce děkana Fakulty strojního inženýrství v Bělehradě pan Nenad Zrnič, prezident Asociace univerzitního sportu v Bělehradě pan Vuko Rašovič a indická velvyslankyně v Bělehradě, Její Excelence paní Narinder Chauhan.


Její Excelence společně s velmistrem Harikrišnou provedla symbolický první tah na velké šachovnici umístěné ve středu hracího sálu.

Celkový výsledek simultánky byl 28:2 ve prospěch velmistra, čtyři partie skončily nerozhodně. Zremizovali herec Goran Daničič, student Vojenské akademie Novak Puzovič, prezident Asociace srbsko-maďarského přátelství László Vadleve a novinář časopisu „Ilustrovaná Politika“ Ljubiša Stoiljkovič.

Hosté i účastníci měli možnost si vychutnat dokumentární film o Indii a její kultuře, promítaný před slavnostním zahájením, jakož i speciality indické kuchyně na koktejlu organizovaném indickou ambasádou.

Organizátory simultánky byly Asociace univerzitního sportu v Bělehradě, Indická ambasáda v Bělehradě, Bělehradská univerzita a Fakulta strojního inženýrství.

Sponzory akce byly Všeobecná pojišťovna, Caissa Commerce, Chess Openings 24/7, Šahovski Informator (Šachový informátor) a Red Bull.


Překlad: David Navara



Restaurace a sklárna AJETO v Novém Boru, 5. listopadu 2014


Zleva: Viktor Novotný, Alžběta Majstrová, Miloš Koudelka, Pentala Harikrišna, Ota Válek, Majstr Jiří a Jaroslav Tryhuba

Pentala Harikrišna, který o prvním listopadovém víkendu odehrál úvodní dvoukolo české šachové Extraligy, kde porazil FM Martina Červeného a remízoval s GM Sergejem Movsesjanem, si pobyt v Čechách trochu prodloužil. Čekání na 3. a 4. kolo Bundesligy, která se hrála následující víkend, si zkrátil mj. sehráním přátelské simultánky proti šesti soupeřům.

Hrálo se s časovou kontrolou soupeři 45 min. na partii oproti velmistrovým 75 min. Simultánky se účastnil i skalní Novoborák a ředitel strojírenské firmy Aktivit Ota Válek:  „Šachový zápas mezi 26. hráčem světa Pentalou Harikrišnou a šesticí v N. Boru bydlících hráčů novoborského céčka byl, fotbalovým žargonem řečeno, hrou na jednu branku, při níž jsme se ani jednou nedostali za půlící čáru. Všichni tři arnultovičtí veteráni museli sklonit krále ještě dříve, než se pořádně uvelebili za šachovnicí. Já jsem byl v tomto ohledu ze všech nejrychlejší. Přes jednoznačný průběh a výsledek byl pro mne zápas se sympatickým Indem úžasným zážitkem“. Jako poslední dohrával svůj boj předseda ŠSČR Viktor Novotný. Ani ten na Harikrišnu však nestačil a indická hvězda zdolala své soupeře 6:0. No a zasloužený odpočinek?


Velmistři David Navara (vpravo) a Pentala Harikrišna (uprostřed) navštívili firmu Aktivit. Na snímku jsou s jednatelem Ondřejem Válkem (vlevo) u pracího stroje, určeného pro ŠKODA AUTO (foto: Ota Válek)

AJETO! Pentala Harikrišna si vyzkoušel pozici skláře

Výstup na Klíč. Každý z jiné strany

Na vrcholu čekala velmistry patová situace. Mlha, viditelnost na 1m

Po náročném výstupu svedli velmistři v jedné vesničce v podhůří souboj v Quoridoru

Myslíme na budoucnost, příprava nové generace


-
. kolo -
3x 10177x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
Petr Boleslav

tobi: jj, už se snaží, zatím volí opravdu svérázné varianty smiley

+0 /-0 | 17.11.2014 11:58

Tobi

Malé Boleslavátko diagrámek evidentně zaujal yes

+0 /-0 | 17.11.2014 11:27

Ofelia
Exkurze ve sklarně, zaučeni na pozici dělnika, šílena simultánka...zvláštni to odměny. Neznale čtenařce by mohly připadat spiš jako skryty výhržky, když nebude makat pro tym.
+0 /-0 | 17.11.2014 09:54