Online tréninky a online zahájení na měsíc listopad/november

07.11.2021 16:47 | Trénink

Je na čase se vrhnout na jedno z nejdůležitějších témat a sice profylaxe v šachu. Pokud se chcete v šachu posunout dále, je nutno trénovat a naučit se tzv. profylaktickému myšlení.

My jsme se už trochu dotkli profylaxe, když jsme brali taktiku, protože tam jsme se na začátku zaměřovali na tzv. obranou taktiku a sice na 1. a 2.zlaté pravidlo, což je (také) profylaxe.

Profylaxi mnozí z nás mají zažitou jako pokrytí taktické hrozby, ale profylaxe je pokrytí i strategické (poziční) hrozby. Je to často rušení plánů soupeře, zamezení zlepšení (hodnoty) figur/y atd. Za profylaxí se toho skrývá mnoho.

Jak to, že je profylaxe tak důležitá?

Je to proto, protože častokrát je lepší zamezit úmyslu soupeře a PAK se až věnovat vlastní hře. Pokud bychom to udělali naopak, pak soupeř získá proti/hru. V šachu je klíčové zamezit hře/protihře soupeře. Často jsou nejlepší ty tahy, které prostě "musíte udělat", aby soupeř nezískal hru/protihru/iniciativu.

Jak to, že mnoho z nás profylaxi neumí?

To je logické, protože skoro všude se učí co máte dělat a ne, čemu máte bránit. Přitom každý silný šachista (FM, IM a GM) vám hned řekne, že profylaxe je zcela klíčová k vyššímu mistrovství. Někteří silní hráči mi řekli, že klíčové pro jejich šachový posun bylo naučit se profylaktickému myšlení. Stejně tak to bylo u mne. Hodně jsem se naučil profylaktickému myšlení, když jsem probíral partie Tigrana Petrosjana.


Zaměříme se na toto téma KOMPLEXNĚ jak na zahájení, tak na střední hru (bude dominovat) i na koncovky. Co se týče střední hry, zde se podíváme na profylaxi v mnoha různých pozicích, ať už půjde o strategii nebo dynamičtější pozice.
Sám vím, že moc literatury není na profylaxi. Můj cíl je vám toto téma pořádně vysvětlit a na mnoha příkladech ukázat, co to je profylaktické myšlení, jak je důležité a jak ho trénovat. Klíčem pro mne je vás naučit profylakticky myslet. Tedy nejenom co můžeme dělat a jak toho docílit, ale co chce (může) dělat soupeř a jak tomu za/bránit.

Poznámka: Jelikož je 5 úterků v listopadu/novemberi a chci jet klasicky 4 tréninky, začíná se až druhé úterý 9.11.

Poznámka: Drtivá většina příkladů budou příklady, které jsem ještě nikdy nikde nepublikoval a neukazoval. Tedy úplně nové příklady.

Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:


1.díl   profylaxe                       9.11. 2021
2.díl   profylaxe                      16.11. 2021
3.díl   profylaxe                      23.11. 2021
4.díl   profylaxe                      30.11. 2021
Online tréninky na měsíc listopad 2021 naleznete ZDE.

Jde o čtyři díly za měsíc listopad/november v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.

Online zahájení (listopad/november):Musíme ještě udělat/probrat modernu za bílého, kde budu ukazovat systém s Sc4 a De2 po ...Jf6. A pak už přikročíme k 1.e4 e5. A to bude druhý trénink. Půjdeme hned na Ruskou 1.díl + ještě dodatečně probereme odbočky ve druhém tahu (tedy 1.e4 e5 2.Jf3 f5?! a d5?!). Ruská je velká výzva a ukáži vám systém, který mi osobně funguje velmi dobře, protože přecházím do francouzských schémat :-) Jde tedy o pořadí tahů: 1.e4 e5 2.Jf3 Jf6 3.Jxe5 d6 4.Jf3  Jxe4 5.d3 Jf6 6.d4. Příště Ruskou dobereme.

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:


1.díl     Pozičně 1.e4 Moderna za bílé                  11.11.2021
2.díl     Pozičně 1.e4 Ruská 1.díl                          25.11.2021

Online zahájení na měsíc listopad 2021 naleznete ZDE.Jde o dva díly za měsíc listopad/november v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".


Robert Cvek
0x 3005x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované