Sedmdesát bohatých let nad šachovnicí

27.09.2022 07:49 | Zprávy

Setkání s panem Jansou je pro mne vždy událost mimořádná a vyjímečná. Dnes budu povídát o mimořádném člověku, se kterým jsem prožil jeden krásný den. Za necelý měsíc a půl oslaví pan Jansa osmdesát let, s předstihem přejeme vše nej... !

Pan Jansa nezapře šachistu snad v žádném okamžiku. Když jsem plánoval trasu, čekal jsem adresu, kterou vložím do navigace, a jednoduše pojedu. Pan Jansa místo adresy poslal tato slova: 

 z Tábora v Písku pojedete na prvním kruhovým objezdem pod viadukt a pokračujete přes nový most a na dalším kruhovém objezdu doleva a na křižovatce doprava a pak přes výjezd směrem na Dobev - je to tam škrtnuté, ale přesto tudy pojedete. Přijedete  k benzince a pak je na levé straně stanice autobusů a tam je také odbočka doleva......


Překvapením pro mne bylo vlastně už i to, že tento návod dokonale fungoval. Bylo to dokonalé a lepší než navigace a mapa! 


Přesně jak napsal pan Jansa:  " Sjedete mezi domky a na konci se dáte doleva podél rybníku asi 150 m a uvidíte pergolu a tam jste právě u našeho domku. " 

Setkání bylo kouzelné, krásně jsme si povídali s paní Jansovou a samozřejmě s panem Jansou. Paní Jansová se  podívala na moje triko, kde máme potisk " RP Šachy " a přivítala mě slovy: " Vy jste z Rudého práva? "  Samozřejmě RP může znít divně a může ve fantazii vyvolávat jakékoliv myšlenky.  Zasmáli jsem se tomu všichni a s paní Jansovou si krásně popovídali. 

Pan Jansa když viděl tu hromadu knih k podpisu, kterou jsem mu přinesl, se pousmál a od odhadem deváté hodiny do dvou bez přestávky, bez jídla podepisoval jako stroj. Hodně jsme si přitom povídali, bylo krásné poslouchat zážitky z tak neuvěřitelného šachového života! 

Něco z toho mála, co jsme si řekli, je v našem videu. Kouknětě a když vás neomrzí zvuk, který zachytil venkovský život, pak můžete prožít pár krásných chvil s českou šachovou legendou - panem Jansou. 

Přidám pár slov, které napsal David Navara do knihy " Vlny a schody " a nabídnu tuto knihu, která je právě v prodeji. 

Sedmdesát bohatých let nad šachovnicí

 Velmistr Jansa je stálicí českého šachu. Jeho dlouhá kariéra trvá již 70 let a zahrnuje mnoho úspěchů na poli hráčském, trenérském i publicistickém. Vlastimil Jansa je několikanásobným mistrem republiky i vítězem řady dalších prestižních soutěží. Po mnoha stříbrných medailích se nakonec v roce 2018 stal mistrem světa seniorů v kategorii nad 65 let, přestože turnaj byl silně obsazen a mezi konkurenty byli i hodně mladší soupeři.

 Mimoto velmistr Jansa měl napsal mnoho úspěšných šachových knih, které jsou dodnes ceněné. Patří mezi ně legendární Zahrajte si šachy s velmistry (společně s GM Vlastimilem Hortem), Dynamika strategie zahájení i řada dalších. 

 Vlastimil Jansa výrazně pomohl ve výkonnostním růstu a v porozumění šachu mnoha předním českým hráčům i hráčkám. Dvě desetiletí byl lucemburským státním trenérem, následně několikrát kapitánem českého národního týmu. Měl jsem štěstí, že mne velmistr Jansa trénoval od mých dětských let, velmi mi pomohl v oblasti zahájení a strategie. Tím naše spolupráce zdaleka neskončila, jako trenér mi dlouhodobě pomáhal také v novém tisíciletí. Během pandemie jsme se vídali jen zřídka, ale nadále jsme v kontaktu. Stále se zajímám o jeho cenné postřehy především z oblasti zahájení a strategie, leccos z nich následně využívám za šachovnicí.

 Zatímco mnozí jiní silní hráči opustili turnajová kolbiště, velmistr Jansa nadále se zájmem sleduje šachové dění a střetává se  soupeři, kteří by mohli být jeho dětmi či vnoučaty. Nadále vnímavě sleduje šachové události a analyzuje zajímavé partie. Odkud bere na to vše energii?

 Domnívám se, že jejími hlavními zdroji jsou jeho stálá láska k šachu, badatelský přístup a touha nalézt ucelenou strategickou koncepci. Tyto dobré vlastnosti mu dlouhodobě pomáhají v hráčské, trenérské i autorské činnosti.

 Velmistr Jansa toho za šachovnicí prožil mimořádně mnoho. Také proto jsem rád, že se s námi v této publikaci dělí o své zážitky, dojmy, postřehy i partie. Při analýze dění na šachovnici jsou pro něj prvořadé klíčové ideje a porozumění pozici, složité počítačové varianty hrají podružnou roli. Díky tomu píše čtivě a může se zaměřit na to nejpodstatnější, aniž by odváděl naši pozornost ke spleti komplikovaných variant.

 Pandemie byla pro šachisty těžkou zkouškou, ale zároveň přispěla ke zrodu mnoha kvalitních šachových knih, které budou obohacovat naši šachovou kulturu i v nadcházejících desetiletích. Tato je jednou z nich. Přeji Vám příjemné čtení!

                                                                            David Navara

Knížku si můžete koupit na této adrese: Máme podepsaných 100 ks knih navíc od pana Jansy! Ke každé knize dárek.

https://www.rpsachy.cz/vse/knizky/vcera-a-dnes-kniha-vlastimila-jansy/

4x 1842x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
hejdic
Super video díky.
+1 /-0 | 27.09.2022 19:34

Kamil Mihálik
Pánovi Jansovi prajem len všetko dobre a ešte veľa vydarených partií pre tohto českého Viktora Korčnoja, ktorý hrával tiež šachy do neskorého veku. Ostáva to len obdivovať a ku tomu stále sa drží dobre. Prial by som ku jeho narodeninám 80tim len to najlepšie. Je to určite šachová legenda, ktorá má stále šachu niečo ponúknuť...
+1 /-0 | 27.09.2022 11:08

Petr Koutný

Pan Pohoda - díky za komentář. Původně byl v plánu jen článek s Karjakinem, jenomže se mi podařilo včera večer sestříhat a upravit video s panem Jansou a chtěl jsem to video podpořit článkem a do toho Magnus napsal prohlášení. To jsme si nemohli nechat ujít a tak dnes tři články. Nic proti ničemu, stalo se..

+1 /-0 | 27.09.2022 09:43

PanPohoda

Dneska se ale urodilo zajímavých článků. Pan Jansa dnes musí konkurovat Magnusovi a Karjakinovi.

+1 /-0 | 27.09.2022 09:18