Rychlík Nakamura

18.12.2018 09:15 | London Chess Classic 2018

V Londýně se skončil poslední díl letošní Grand Chess Tour. Semifinále i finále nejlépe zvládl Hikaru Nakamura reprezentující USA. Oznámeny byly i novinky pro další rok.

SEMIFINÁLE

Dění v Londýně jsme opustili před semifinálovými boji. Všechny čtyři vážné partie v semifinále skončily remízou a o postupu do finále se tak muselo rozhodovat, stejně jako v zápase o mistra světa, ve zrychleném tempu. Zřejmě si na fakt, že o všem důležitém na poli světového šachu budou rozhodovat rychlá tempa, budeme muset pomalu zvykat.


Čtyři mušketýři. Zleva: Hikaru Nakamura, Levon Aronian, MVL, Fabiano Caruana (foto: Lennart Ootes pro Grand Chess Tour)

V první rapidové partii hrál Hikaru Nakamura odvážně a dostal svého soupeře pod tlak. Fabiano Caruana však hrál dobře a těžkou pozici i s nedostatkem času dokázal udržet. Fabiano Caruana ve druhé rapidové partii bílými získal ze zahájení dobrou pozici, poté jej však jeho reprezentační kolega postupně přehrál a zaslouženě zvítězil.

-
. kolo -

Caruana pak potřeboval získat v bleskových partiích alespoň +2 a opravdu hned první bleskovku dokonce černými vyhrál. Potom však už úřadoval pouze Hikaru Nakamura, který zvítězil ve zbývajících třech bleskovkách a přesvědčivě postoupil do finále.

Fed. Jméno Elo 1c 2c 3r 4r 5b 6b 7b 8b Body
USA Fabiano Caruana 2832 ½ ½ ½ 0 1 0 0 0 10,0
USA Hikaru Nakamura 2746 ½ ½ ½ 1 0 1 1 1 18,0

V první rapidové partii druhého semifinálového zápasu získal Levon Aonian výhodu, avšak nenašel žádný způsob, jakým by partii dotáhl do vítězného konce. Ve druhé partii hrál Aronian černými Berlínskou obranu, remízové zahájení se však Lagravemu podařilo prolomit, když nejprve získal pěšce, což donutilo soupeře dlouze hledat dobrou obranu, kterou nakonec s nedostatkem času nenašel. Levon Aronian byl před bleskovkami ve stejně nezáviděníhodné situaci jako Fabiano Caruana. V tomto semifinálovém zápasu se rozhodlo ještě o trochu dříve. Aronian totiž prohrál první dvě bleskové partie a o postupujícím bylo rozhodnuto. Ve třetí bleskovce sice dokázal výhrou mírně napravit skóre, ale po prohře v posledním kole skončil stejným výsledkem jako Fabiano Caruana, který tak byl jeho soupeřem o třetí místo.

 Fed. Jméno Elo 1c 2c 3r 4r 5b 6b 7b 8b Body
FRA Maxime Vachier-Lagrave 2781 ½ ½ ½ 1 1 1 0 1 18,0
ARM Levon Aronian 2765 ½ ½ ½ 0 0 0 1 0 10,0


FINÁLE

Do finále tedy postoupili Hikaru Nakamura (USA) a Maxime Vachier-Lagrave (FRA). Oba patří mezi absolutní světovou elitu v rapid a bleskovém šachu. Vždyť ve světovém žebříčku jim patří v bleskovkách druhé respektive třetí místo, hned za fenoménem Magnusem Carlsenem. V rapid šachu má papírově sice mírně navrch Nakamura, ale i MVL patří do TOP desítky, a tak není divu, že i ve finále o všem podstatném rozhodovala zrychlená tempa.


Ve vážných partiích na resultát nedošlo ani ve finále, ani v souboji o třetí místo. Že ale i remízové partie mohou mít zcela odlišný průběh, ukazují zejména druhé vážné partie, kde Caruana s Aronianem remízovali po 21. tazích zatímco Nakamura s MVL bojovali do holých králů. Caruana poté dokázal zvítězit 1,5:0,5 v rapidech a zdálo se, že je rozhodnuto. První dvě bleskové partie ovšem prohrál a Aronian byl opět ve hře, protože se celkový počet bodů srovnal. Lehčí ruku však měl za tohoto stavu Fabiano Caruana, který zvítězil v závěrečných dvou bleskových partiích a vybojoval pro sebe tak třetí místo. Ve finálovém zápase se bez resultátu bojovalo až do samotného závěru a o celkovém vítězi rozhodla až závěrečná partie. 


-
. kolo -


Fed. Jméno Elo 1C 2C 3R 4R 5B 6B 7B 8B Body
USA Hikaru Nakamura 2746 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 16,0
FRA Maxime Vachier-Lagrave 2781 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 14,0

Fed. Jméno Elo 1C 2C 3R 4R 5B 6B 7B 8B Body
USA Fabiano Caruana 2832 ½ ½ ½ 1 0 0 1 1 16,0
ARM Levon Aronian 2765 ½ ½ ½ 0 1 1 0 0 12,0

A protože změn v herním systému není nikdy dost, oznámili organizátoři o posledním dnu novinky pro následující rok. Grand Chess Tour 2019 bude mít o díl víc. Nový turnaj hraný v klasickém tempu se uskuteční v Chorvatsku a poprvé budou v GCHT figurovat i Asie a Afrika, kdy se turnaje v rapid a bleskovém šachu odehrají v Indii a na Pobřeží slonoviny. Také bylo oznámeno, že výherní fond dosáhne výše minimálně 1,5 milionu dolarů a počet účastníků vzroste na  deset. V roce bez olympiády a mistrovství světa bude tak Grand Chess Tour nejvýznamnější akcí.Odkazy


4x 7527x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
MaX

něco na tom bude. Já jsem koncem roku přistihl, že už dávám přednost sledování rapid turnajům před klasikou. Tak pět let zpátky jsem rapidy nesledoval vůbec.

+0 /-0 | 19.12.2018 11:07

Tobi

...aneb komu se to nelíbí, nechť se dívá na biatlon :-D ...já osobně se nemohu dočkat, až zase začne cyklistická sezóna :-D

+0 /-0 | 18.12.2018 20:41

Zmestabileho

Těch osm partií hraných klasickým tempem v semifinále, o třetí místo a ve finále si mohli odpustit, zase se muselo čekat na obligátních osm remízek. Setkali se přece čtyři šachoví mušketýři, a jejich bojové heslo zní: "Jeden za remízu, remíza za všechny!"

 

Jen bych doplnil, že organizátoři Grand Chess Tour 2019 prý zavedli ještě další změny. Budou zavedeny tyto nové speciální ceny: "Za nejdelší remízu opakováním tahů". "Za remízu kde po 20. tahu zůstane na šachovnici ještě aspoň deset figur". "Za remízu u které neusne více než pět diváků v sále" (tady ale kritikové namítají, že v sále bývá i méně než pět lidí, a tak toto pravidlo není o.k.). A konečně speciální "cena pro hráče, který aspoň jednou za celý cyklus turnajů odmítne nabídku remízy" (není ale očekáváno, že by tato cena byla vyplacena. Ledaže by někdo účelově a spekulativně remízu odmítl za účelem vyplacení ceny - ale šachisté by tohle nikdy neudělali, zásady fair play jsou pro ně posvátné).

 

Jak vidno, i v příštím roce 2019 čeká šachové fanoušky atraktivní podívaná.

+0 /-0 | 18.12.2018 20:22

MaX

díky za článek

+0 /-0 | 18.12.2018 19:10