Ronaldo a Messi hrají šachy: 5 zajímavých faktů, které jste možná nevěděli

23.06.2024 17:40 | Klub

Luxusní značka Louis Vuitton nedávno představila kampaň, ve které se objevili dvě největší legendy fotbalového světa, Cristiano Ronaldo a Lionel Messi.

 

Bez míče v dohledu se oba hráči zdáli být zcela pohlceni intenzivní šachovou partií na šachovnici položené na kufru Louis Vuitton. Tento snímek doslova "rozbil internet" během několika hodin. Nicméně se ukazuje, že za tímto snímkem se skrývá mnohem více. Jste zvědaví?1. Šachové figurky

Šachové figurky na šachovnici nebyly uspořádány náhodně. Tento moment totiž zobrazuje klíčovou situaci z partie z roku 2017 mezi šachovými mistry Magnusem Carlsenem a Hikaruem Nakamurou. Ačkoliv se zdá, že Ronaldo má na šachovnici převahu, šachoví fanoušci vědí, že tato partie skončila remízou. Tento detail odkazuje na nikdy nekončící debatu o tom, kdo je skutečně nejlepším hráčem všech dob – Ronaldo nebo Messi.

2. Stejný pokoj, různé časy

Je nám líto, pokud vám zboříme iluze, ale Messi a Ronaldo nebyli fotografováni společně. Annie Leibovitz, tvůrkyně tohoto snímku, údajně fotografovala oba fotbalisty v jejich přidělených pozicích, ale v různých časech a místech, a pak je v postprodukci spojila. Ronaldo například pózoval před jednoduchou šedou stěnou, která pak pomohla jeho postavu sladit s původním pozadím.

3. Symbolika

V šachu vždy bílý táhne jako první, což černému dává nevýhodu. To by mohlo znamenat, že Ronaldo je o něco starší než Messi a začal svou profesionální kariéru dříve než on. Jiný pohled by mohl naznačovat, že Ronaldo má mnoho fyzických výhod nad Messim, jako je výška, stavba těla a rychlost.

Na druhé straně, díky svému nízkému těžišti, vynikajícímu hernímu IQ a téměř neporovnatelným technickým schopnostem, by Messi mohl být považován za biologicky ideálního fotbalistu.


4. Když legendy tweetují

Tento snímek okamžitě obletěl všechny sociální sítě a upoutal pozornost šachových mistrů, Magnuse Carlsena a Hikaru Nakamury. Tito hráči mají podobnou historii dlouhodobé rivality jako Ronaldo a Messi a rychle se o své myšlenky na tuto partii podělili na Twitteru s trochou dobrého humoru.

Nakamura, sdílející ikonický snímek, napsal: "Přemýšlel jsem, proč mi tato šachová pozice připadá povědomá!" Carlsen, známý svými vtipnými komentáři, přidal: "Druhá největší rivalita naší doby napodobující tu největší."

5. Historické setkání

Kampaň "Victory is a State of Mind" od Louis Vuitton podnítila spekulace o tom, že se Messiho Argentina a Ronaldovo Portugalsko utkají ve finále mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru.

Obě legendy hrály svůj pátý a poslední světový pohár. Skutečnost, že byli vyfotografováni, jak hrají šachy na kufru Louis Vuitton, který slouží k uchování trofeje světového poháru, činila tyto spekulace ještě reálnějšími.

Prozatím nám nezbývá než s napětím sledovat, jak se tito velikáni zapisují do historie fotbalu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ale, ať se stane cokoliv, toto byla skvělá reklama pro šachy! Co říkáte?

Co podle vás naposledy pomohlo šachům? Byl to seriál "Dámský gambit", nebo aféra kolem právního sporu mezi Carlsenem a Niemannem? Nebo snad Nakamura na YouTube se svými miliony fanoušků? Zvýší zájem o šachy nadcházející mistrovství světa a očekávání, zda se mistr světa Ding Liren zvedne ze svého stínu? Může to být i otázka, kdy David Navara přestane být českou šachovou jedničkou? Cokoliv vás napadne a na cokoliv si vzpomenete, bude určitě zajímavé.

PK

2x 530x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Rubinus

Dámský gambit je pěkný seriál (i kniha), ale nezdá se mi, že by nějak příliš pomohl rozvoji šachu. Dcera psychicky nemocné matematičky, vyrůstající později v divném dětském domově a ještě později v divné rodině s nevlastním slabošským otcem a matkou alkoholičkou, která ji pak ještě podporuje v záškoláctví, protože dceřiny šachy jsou najednou jejich hlavním příjmem, sama závislá na psychofarmacích a později i na alkoholu - asi to není taková budoucnost, která by rodiče nějak navnadila, aby posílali do šachových kroužků své děti. A navíc tam rychle zjistí, že to není s těmi výhrami tak jednoduché, těch remíz je mnohem víc. V seriálu ta holka vlastně remizovala jen jednou, jedna či možná dvě porážky, už si to nepamatuji a jinak samé výhry - ten rapid o doláče s americkým mistrem nepočítám. Ten seriál kazí i ten přístup Netflixu, kdy se nakonec všichni chlapi ukazují jako podřadní a zájezd do Moskvy nakonec platí kamarádka, černoška z děcáku, která se vlastní pílí vypracovala.

+1 /-0 | 24.06.2024 16:12

pravda_vitezi

"Nedávno" znamená rok a půl? To je v tomto odvětví už dost dávno...

+0 /-0 | 24.06.2024 15:01