Ach ta koncentrace

24.02.2022 06:54 | Trénink

Těžko najdeme jiný sport než šachy, kde by koncentrace hrála takovou důležitost a hlavně tak dlouho.

Je dost sportů, kde je extrémně důležité se plně koncentrovat a soustředit, ale většinou jen chvilku. V šachu to je jiná káva. Tam musíte být ve střehu "furt".

Znáte to sami stejně jako já, jeden moment tam něco "fláknete" a dostanete šachový "flákanec". Pokud by se někdo zeptal, zda se dá plně koncentrovat na partii třeba 4 hodiny, pak asi nedá. Šachista se musí naučit koncentraci používat. Je to spojené (samozřejmě) i s energií. Pokuste se koncentrovat, když nebudete dvě noci spát. Vydržíte to jen chvíli.

V šachu to je (někdy/často) tak, že nějaký velký problém nevyřešíte šachově. I kdybyste řešili stovky diagramů. Problém se může skrývat právě v tzv. "nešachovém problému". A to nejdůležitější - vždycky - je koncentrace. Pokud často děláte hrubé chyby, hledejte příčinu v tzv. nešachových věcech.

Šachovou koncentraci je třeba se naučit (nemyslím si, že automaticky kdo má dobrou koncentraci v životě, bude mít dobrou i na šachovnici), protože ne vždy v každý moment je nutné se soustředit na 100%. Jsou pozice, kde musíte makat skutečně naplno, jsou to pozice kde rozhoduje každý tah. Jsou ale i pozice, kde to nemusí být tak extrémní, jsou to většinou pozice, kde nezáleží tolik na každém tahu a pozice je (spíše) statická.

Pěkné přirovnání ohledně koncentrace je jako řazení v autě. Představte si, že máte auto, které má 5 rychlostních stupňů. Od neutrálu až po pátý rychlostní stupeň. 
Když se jdeme projít, jdeme na záchod, pak máme "neutrál". POZOR! Naše pomyslné auto - koncentraci - nevypínáme! Vypneme ho tehdy, když se začneme s někým bavit nebo jinak zcela přesuneme naši pozornost. Ztráta koncentrace je ve skutečnosti koncertování se na něco jiného. Problém je pak ten, že znovu "nastartovat auto", tedy znovu se plně koncertovat není snadné. Často mohou myšlenky z rozhovoru zasahovat do znovunabytí koncentrace. Znáte třeba jak se vám stále přehrává nějaká hudba v hlavě? To je sice extrém, ale jistou podobnost to má. 
Pátý stupeň je pak největší makání, ale pozor, nejvíce žere energii a šachovou kondici. Takže jet celou partii na tento stupeň rozhodně nedoporučuji. 
A jak jezdit/koncentrovat se? Musíme se to naučit.

Zde mám pár příkladů. Dokážete se plně koncentrovat a vyřešit je?

-
. kolo -
4x 3642x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sarmatam
Zvedák :-), rc fandím, jen tak dál.........
+0 /-0 | 24.02.2022 10:22

Pavel Ch

Vojto, měl jsem jednání, volal jsem 3xzpět, oba tel. byly moje soukromé, více v článku pokecu.....neřešme zde, nekažme článek Roberta. 

+0 /-0 | 24.02.2022 10:08

Agent Voňavka

Chrzi, doporucil bych si zapnout telefon. Volam a jeden telefon vypnuty a druhe cislo, ktere je na strankach svazu u komise STK, tak neexistuje. V zavorce tam je zamestnani, ale asi te vyhodili. Doporucil bych aktualizovat udaje, protoze tohle je jak u blbecku...

+0 /-0 | 24.02.2022 08:19

Pavel Ch

Moc hezký příklad Roberte yes, jen nejde pro nás čtenáře zde řešit.

 Pokud jste selhali, nebudte smutni. I hodne silni hraci zde zcela vyhoreli. 

 Jak se máme dívat na diagram a nevidět tučně tah s dvěma ??.

laugh

+2 /-0 | 24.02.2022 07:41