Robert Cvek povídá a vzpomíná na šachovou legendu Tigrana Petrosjana

17.09.2021 06:00 | Historie

Pokud je pravda, že hráčův styl odráží jeho charakter, a každý hraje šachy podle svého zaměření od přírody. Tak já jsem přirozeně opatrný a vůbec se mi nelíbí situace, které zahrnují jakékoliv riziko. Tigran Petrosjan

Citáty: 

"Osobně se domnívám, že v šachu všechno spočívá na taktice." (Tigran Petrosjan)

"Je snadné hrát šachy proti mladým hráčům, jsou jako otevřená kniha." (Tigran Petrosjan)

"Leckdo si myslí, že během partie jsem zbytečně opatrný. Já bych, ale řekl, že tu jde o něco jiného- prostě se chci vyhnout náhodám. Ten, kdo počítá s náhodou, by měl hrát karty nebo ruletu. Šachy jsou ale něco docela jiného." (Tigran Petrosjan)

"Petrosjan dokáže výborně odhadnout nebezpečí a předejít mu dvacet tahů před tím, než vůbec vznikne! Ohromila mě zejména jeho schopnost neustále různými manévry dále posilovat skvělou dobytou pozici." (Robert Fisher)

  Šachová historka Jan Smejkal vynikající český šachista vyprávěl historku, kterou zažil s Tigranem Petrosjanem a také s Michaelem Talem. „V létě roku 1975 se hrál v Miláně superturnaj s novopečeným mistrem světa Karpovem. Po slibném začátku a vítězství nad Larsenem jsem nastoupil ve 4. kole černými figurami proti exmistru světa Petrosjanovi a dostal se ke slibné protihře. V tu chvíli přišel Míša Tal a povídá: „Jan, Tigran vám nabídne remízu, vsadím se.“ „Jak to víte Míšo?“ „Jsem šarlatán, vím všechno,“ zasmál se Tal a odešel hrát svoji partii. Já jsem se vrátil ke svému stolku, ale než jsem usednul, slyším „ničju predlagaju“(nabízím remízu). Já ji po krátkém zaváhání přijal. Hlavou mi ale vrtal ten Tal. Při večeři se ho ptám: „To byl jenom vtípek Míšo, že?“ „Ne, ne, kdepak.“ A Míša mi vyjasnil pozadí celé věci. Uviděl totiž, jak si Tigran Petrosjan nasazuje na ucho naslouchadlo, neboť byl nedoslýchavý. „A když chce se soupeřem mluvit, tak si naslouchadlo vždycky nasadí,“ zasmál se šarlatán Michal Tal. Od té doby jsem už vždycky věděl, kdy nastanou s Tigranem Petrosjanem mírové rozhovory. 

2x 4524x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Semod

Krásná historka ze života šachových velikánů.

+0 /-0 | 17.09.2021 20:23

sarmatam
pěkné povídání o velkém Tigranovi :-)
+0 /-0 | 17.09.2021 08:12