Online tréninky a online zahájení na měsíc prosinec/december v roce 2023

03.12.2023 04:58 | Trénink

Minule jsme se hodně zaměřili na figury. Nyní si rozvineme znalosti a cítěné figur, hlavně pak hodnocení a plánování z hlediska PROSTORU. Prostor (prostorová převaha) je v šachu velmi důležitá a toto téma je úzce spojeno s figurami.

Klíčem jsou figury, protože k využití prostoru potřebujeme právě figury. A kdo nemá dobré cítění figur z hlediska prostoru, tyto pozice nezná a špatně je hodnotí, bude mít s tímto velké problémy. Často, takovému hráči, budou figury stát pasivně, nebudou mít místo a nebudou mít dobrá pole. To všechno může dělat nepochopení důležitosti prostoru. My se na to pořádně podíváme. 

Je dost zahájení, kde se bojuje o centrum (prostor) a kde se centrum (prostor) dává. Podíváme se na takové pozice a pokusíme si vysvětlit nejenom základní principy, které v podobných pozicích fungují. Protože velké centrum (prostor) nemusí být vždycky dobré - zde se pokusím vysvětlit a ukázat jak to obecně s centrem v zahájení funguje (myslím si, že už jenom toto vám velmi hodně pomůže, hlavně v dynamických pozicích). My se ale zaměříme hlavně na pozice, kde je centrum (prostor) výhodné a jak zásadně to ovlivňuje hodnocení pozice a plánování.

Začneme od základních věcí co se týče hodnocení pozice (a plánování) a půjdeme hlouběji a hlouběji. Chtěl bych toto téma rozebrat se vším všudy. Chtěl bych vám pořádně vysvětlit (všechny) principy hodnocení v šachové partii a nakolik to ovlivňuje plánování.


PS.: V prosinci/decembri jsou jen 2 tréninky.

Oba tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:


13.díl      Hodnocení pozice a plánování          13.díl                              5.12. 2023
14.díl     Hodnocení pozice a plánování           14.díl                             12.12. 2023

Jde o dva díly za měsíc prosinec/december v ceně 400 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.

Online zahájení (prosinec/december):

Budeme dále pokračovat v našem strategickém zahájení s 1.Jf3 s 2.g3 za bílého. Minule jsme se dívali po tazích: 1.Jf3 Jf6 2.g3 g6 2.b3!? Sg7 4.Sb2 0-0 5.Sg2 na systémy s ...d6, tedy KIDa. Nyní se podíváme na "grünfeldovské pozice". Půjde o pozice, kde černý hraje systémy s ...d5 často pak s ...c6. Tedy po tazích 1.Jf3 Jf6 2.g3 g6 2.b3!? Sg7 4.Sb2 0-0 5.Sg2 má černý 5...d5!? a bílý zde hraje 6.c4! černý zde má více možností a my se podíváme na všechny kromě ...c5, což budeme probírat první měsíc v roce 2024 - to budou (všechny) systémy s ...c5, tedy tzv. "anglické" systémy.

Dvojí fiančeto je velmi solidní systém. Bílý plánuje dokončit vývin a obsadit centrum. Jen zdánlivě se zdá, že bílý přenechává centrum soupeři. Právě bílý nejdříve vhodně vyvíjí střelce (g2 a b2) a pak zahajuje boj o centrum. Jeho střelci jsou na to výborně připraveni a nejednou je to bílý, kdo má prostorovou převahu.

Důležitá poznámka: Rozhodl jsem se po posledním online zahájení, že trochu uberu variant a více přidám vzorových partií a pokusím se to tedy více vysvětlit z hlediska motivů, plánů a tím pochopení daných pozic. Na to budu brát větší důraz. Chtěl bych, aby každý zahájení dobře chápal a dobře věděl co má dělat a proč.

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3        7.díl                      7.12. 2023
Systém za bílého s 1.Jf3 a 2,g3        8.díl                    14.12. 2023

Jde o dva díly za měsíc prosinec/decemberber v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

Online tréninky na měsíc prosinec 2023 naleznete ZDE.
Online zahájení na měsíc prosinec 2023 naleznete ZDE.


Robert Cvek

4x 1110x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Kořenka
Členství na YouTube a možnost tréninku - je nějaká spojitost nebo jde o odlišné služby?
+0 /-0 | 27.11.2023 10:45

Kamil Mihálik
Presne tak. Tréningy vedie pán veľmajster Cvek už roky a trúfam si povedať, že ide mu to veľmi dobre. Tie videá ma veľmi bavia, aj keď možno o 30-40 videí som prišiel. Bohužiaľ nezalohoval som to na cd-čkach... Nevadí stále mám veľmi veľa videí vyše 100.
+0 /-0 | 27.11.2023 11:24

Petr Koutný

Členství na Youtube, je podpora RP šachy. Od 29Kč si může kdo bude chtít nastavit měsíční podporu RP šachy. My, jako poděkování nabízíme našim členům speciální videa jen od Roberta a bez reklam. Týdně se snaží Robert nahrát tři videa a odhadem tam máme už více jak sto videí nahraných pro naše členy. 

On-line tréninky jsou tréninky Roberta Cveka, kde trénuje šachisty a ukazujeme jim cestu ke zlepšení. Něco jako on-line osobní virtuální trenér. 

Jsou to dvě odlišné věci, kdy on-line trénink s Robertem je Robertova aktivita, Youtube je aktivita RP šachy. 

+0 /-0 | 27.11.2023 10:55

Rubinus

Videa se dají pomocí nějaké utility stáhnout, pak jsou bez reklam. Ale 

1.Asi to není něco, o co by stál autor, který je za reklamy placen a stejně tak Google. Také se s tím snaží bojovat, ale jediný výsledek je nutnost občasného upgrade té utility. :)

2.Na disku to pak zabírá moc místa. Výhodou ovšem kromě těch reklam je, že si nevyčerpávám FUP, pokud nějaký mám, při opakovaném shlédnutí.

+1 /-0 | 27.11.2023 13:44