"Vlny a schody!"
"Cože?"
"Vlny a schody!!"
"Cože??" Vůbec jsem nerozuměl co říká, nedávalo mi smysl co slyším a když to ještě jednou zopakoval, tak jsem řekl:
"Zbláznil ses?"
"To je název knihy" a teď jsem zase koukal. Takto mne Petr dostal a ještě otázkou "co na to říkáš?"
Kniha Vlny a schody od legendárního velmistra pana Vlastimila Jansy, byla asi - u nás - nejnapínavější kniha ještě než vyšla. Vyjde a kdy vyjde? Ani se nechce věřit, že po tak dlouhé době mám knihu před sebou. Dívám se na obálku knihy: Jakási ruka svírá kružítko, pravítko a tužku, cíleno na papíry, kde jsou všelijaké symboly. Vše na šachovém vlnitém poli, kde dominuje věž. Kopce jako vlny, jak v šachu tak i v životě, jednou nahoře a jednou dole, ale cesta je vždy nahoru, po schodech, do tajemné věže poznání. Ty pomyslné schody chce každý z nás vyjít.
V předmluvě Vlastimil Jansa píše: "Sedmdesát let je "sakramentsky" dlouhá doba, uvědomuji si to právě při následující rekapitulaci všeho zajímavého, vzrušujícího, napínavého, ale také poučného, co mě za šachovnici potkalo"
Hned v první kapitole se dozvíte kdo byl "Mistr" a proč pan "Mistr" honil po hotelu (tehdy mladého) Vlastimila Jansu. A také jak se Vlastimil Jansa "naučil" kouřit. A znáte pojem "mongolský úder?"
Těchto věcí - zajímavostí ze šachového světa - je tam mnoho a mnoho. Vlastimil Jansa vzpomíná na takové šachové velikány jako Michail Tal, Boris Spasský, Viktor Korčný, Paul Keres, Jefim Geller a Tigran Petrosjan. Nejenom, že se s nimi znal, bavil se a přátelil, ale také s nimi hrál a ne jednu partii. Představte si, s takovými esy sednout k šachovnici, podat jim ruku a dát se s nimi do boje. Velmistr Jansa tyto partie rozebírá a ukazuje jejich, mnohdy, pohnutý obsah (dalo by se napsat osud). Máte tak možnost se zasnít a představit si, že proti vám sedí Michail Tal, který, věřte nebo ne, je nucen partii vzdát, ačkoliv se mu dostávala pomoc samotného rozhodčí (!) I toto se v této knize dozvíte.
Vlastimil Jansa vzpomíná také na jednoho z nejlepších československých šachistů Lubomíra Kaválka. Určitě vám na tváři vykouzlí úsměv "tajuplná" bleskovka, končící zcela nečekaně pro černého matem. A není to "jenom" Luboš Kaválek z československých šachistů, na které autor vzpomíná. Je tam mnoho a mnoho nejrůznějších vzpomínek.
Jaké je vaše nejoblíbenější číslo? Pro Vlastimila Jansu jasná odpověď :-) No přece číslo čtyři! Proč čtverka? To se dozvíte z knihy. Stejně tak, kdy si autor knihy myslel, že hrál svoje nejlepší šachy. Ostatně úspěchy z toho roku byly fantastické.
Velmistr Jansa popisuje svoji pouť za zlatem na mistrovství světa seniorů. Dále ukazuje partie a šachovou pouť "českého klenotu" Davida Navary. A poslední kapitola je věnována pocitech a počítačích. Krásné partie postavené na hluboké strategické myšlence hodně připomíná šachový bestseller: Dynamika strategie zahájení (autor Vlastimil Jansa), skvělá kniha, která vyšla v roce 2003.
Kniha je nejenom cestou za zlatým časem šachů a pohledem na dlouhou kariéru našeho slavného velmistra, ale také studnicí nápadů, myšlenek a inspirace. Pevně věřím, že po přečtení knihy nebudete moci jinak, než si partie přehrávat a zkoumat mistry tehdejší doby a hloubat nad šachovou strategií.
Máte možnost vidět partie přesně tak, jak je viděl náš silný velmistr. Začíst se do myšlení a úvah, které vedly k silným tahům, ale také někdy k těžkým omylům, ostatně jak už to nás šachistů, bývá zvykem.
Budete mít určitě stejný pocit či myšlenku jako já, když se dostaneme na poslední větu knihy, která zní: "..na vlnách čistě strategického uvažování přichází někdy ta správná myšlenka!" Kéž by těch vlny bylo více!!
Robert Cvek
AKCE - Kniha s podpisem pana Jansy - když si objednáte knihu do konce října a napíšete do poznámky " PODPIS " dostanete tuto knihu s podpisem Vlastimila Jansy...
(omezený počet knih, pro tuto akci nabídneme maximálně 50 kusů knih)
Díky za to, že máte o knížku zájem! Jen dnes jsme přijali 21 objednávek na tuto knížku s podpisem pana Jansy! Knížka se bude určitě líbit a s podpisem, má své vyjímečné kouzlo.
tak to to frčí gratuluji kolik už se prodalo celkem?