Robert Cvek - Online tréninky a online zahájení na měsíc leden/január v roce 2022

30.12.2021 19:35 | Trénink

Poslední téma v roce 2021 byla profylaxe. Blízké téma s profylaxí je OBRANA v šachu. Chtěl bych tedy pozvolna přejet na obranu. V zahájení první trénink nás čeká ruská 2.díl.V prvním díle jsme probrali všechny odbočky, nyní se zaměříme na hlavní varianty.

Online tréninky (leden/január):

Zakoupit můžete zde:
https://form.simpleshop.cz/Mr5y/

Poslední téma v roce 2021 byla profylaxe. Blízké téma s profylaxí je OBRANA v šachu. Chtěl bych tedy pozvolna přejet na obranu. My se ještě v začátku budeme věnovat profylaxi, ale už z hlediska obrany v šachu. Takže rok 2022 nám začne z hlediska online tréninků obranou, takže snad to bude jenom na šachovnici.

Obrana v šachu je téma, které je je klíčové. Víte sami, že často musíme bránit pozici, ať už útok na našeho krále nebo pozici po nepovedeném zahájení atd. A pokud se někdo neumí bránit a rychle kolabuje v horších pozicích (ale stále hratelných), pak to je velký problém, který ho bude (hodně) brzdit v jeho šachovém růstu.

Jak se bránit? Jak bránit pasivní pozice? Co dělat, když má soupeř materiální výhodu? Jak se bránit útoku na krále? Má obrana nějaké pravidla? Jsou nějaké lidské praktické rady do obrany? Mám se stále pasivně bránit nebo mohu jít do protiútoku a kdy to mám udělat? Proč se neumím bránit? Má v tom roli psychika? Jak mám vůbec poznat, že se mám bránit? Může přílišná obrana uškodit pozici? A co koncentrace? Je to s koncentrací v obraně jinak?

Atd. těch otázek je opravdu hodně a my se na ně zaměříme. Všechno si pořádně probereme.

Jak jsem psal úvodem, je to důležité téma, které bych chtěl velmi důkladně projet. Chtěl bych každému aspektu věnovat pozornost. Vím moc dobře, když hraji nebo rozehrávám se svými svěřenci (a nejenom s nimi), že často (zbytečně) kolabují v pozicích, které se dají (celkem dobře) bránit. A zase naopak. Mají dobré, lepší pozice, ale o dobrou a houževnatou obranu se lámou jak na šachovnici, tak i na hodinách.

Umění obrany není snadné téma, ale pro šachové zdokonalování klíčové. Můj úkol je, vás tímto tématem důkladně provést, aby každý z vás pochopil "vo co go" a byl daleko lepší obránce. Zaměříme se také na to, jak obranu nejlépe trénovat a sice každý aspekt obrany, který si probereme.

Tímto tématem se budeme zabývat dlouho. Rozhodně déle, než klasický jeden měsíc. Chtěl bych vám ukázat - a o to se budu opírat, partie Viktora Korčného a Anatoly Karpova. Oba vynikající obránci, ale ukáži vám i své partie a spoustu dalších. Každý mistr světa byl silný obránce a musel se umět dobře bránit.
 
Jedna důležitá poznámka: Obranu jsem probíral v roce 2017 na soustředění v Příbrami. Zde to půjde do daleko větší hloubky a drtivá většina příkladů bude úplně nových, mnou nikdy nepublikovaných.

Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:
1.díl   Obrany                       4.1. 2022

2.díl   Obrany                      11.1. 2022

3.díl   Obrany                      18.1. 2022

4.díl   Obrany                      25.1. 2022

Jde o čtyři díly za měsíc leden/január v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.
 
Online zahájení (leden/január):

Zakoupit můžete zde:
https://form.simpleshop.cz/E8w0/

Hned první trénink nás čeká ruská 2.díl. V prvním díle jsme probrali všechny odbočky, nyní se zaměříme na hlavní variantu a sice na: 1.e4 e5 2.Jf3 Jf6 3.Jxe5 d6 4.Jf3 Jxe4 5.d3 Jf6 6.d4 d5 7.Sd3 atd. Zde má černý více možností, opět se podíváme také na motivy a vybrané - vzorové - partie. Jinak mám tuto variantu hodně rád, protože může vzniknout z Francie a mám ji tedy dobře obehranou.
A v druhém tréninku už půjdeme na 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 tedy na španělskou. V prvním tréninku se podíváme na nejrůznější odbočky ve třetím tahu, tedy krom 3...a6. Opět pojedeme dle motivů a vybraných partiích.

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

1.díl     Pozičně 1.e4 Ruská 2.díl                                      6.1.2022

2.díl     Pozičně 1.e4 Úvod do španělské                        20.1.2022

Jde o dva díly za měsíc leden/január v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".
 
Robert Cvek

0x 3158x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované