Recenze knížky - Kapitoly ze strategie 1

20.06.2021 14:03 | Zprávy

Kniha autorského kolektivu R.Biolek st., R.Biolek ml., V Neděla volně navazuje na předchozí knihy o strategii (Základy strategie, Plán v šachové partii). Na 168 stranách obsahuje 225 komentovaných ukázek (partií) a dalších 30 příkladů na procvičení.

Novinka na knížním trhu je knížka od Richarda Biolka a Richarda Biolka. Stejná jména, jen se odlišují slovy starší a mladší. Dohromady ale tvoří silnou autorskou dvojici a napsali spolu už několik zajímavých a oblíbených šachových knih. 

Dnes mám pro vás novinku. Kapitoly ze strategie. Na 168 stranách najdete 225 komentovaných ukázek (partií) a dalších 30 příkladů na procvičení. Kapitoly: Zugzwang, Omezení působnosti figur, Dominace, Profylaxe, Těžké figury.

Otcem strategie je v historii označován Aaron Nimcovič. Byl jedním z prvních šachistů, který popsal ve svých knihách důležitost šachové strategie. Jeho nesmrtelné věty a pravidla jsou tady s námi. Například. Věž patří na volný sloupec, ber každého centrálního pěšce, pokud to není příliš nebezpečné, centralizuj figury....


Tato knížka navazuje, nebo rozvíjí a vlastně popisuje šachové okamžiky, které nás provází v našich partiích. Neslibuje, že z vás udělá šachové mistry, ale když jí budete naslouchat pak můžete opravdu této hře lépe rozumět. 

Samozřejmě šachová hra je jako labyrint, někdy bloudíme a někdy nemůžeme najít cestu ven. Někdy ale jasně vidíme světlo a máme plán, jak se dostat ze zamotaného kruhu. Tato knížka může být tím světýlkem, které vám může dobře po mnoho let svítit při vašich šachových partiích. 

Knížka je určitě vhodná pro amatérské šachisty, pro trenéry mládeže a pro každého, kdo ještě není šachovým Mistrem a nebo Velmistrem. Ono, i když už toto všechno dokonale umíte, pak při čtení této knížky můžete najít novou inspiraci a motivaci. A když slovíčko strategie a nebo šachový plán je pro vás zatím jen slovíčkem a né součástí vašich partiích, pak tato knížka může hodně pomoci hrát lepší šachy. 

Nemůžu tuto knihu porovnávat k legendární knížce " Můj systém ", ale můžu jí doporučit. Třeba kapitola profylaxe, je takovým nekonečným bolístkem každého z nás, který po partii zoufale nechápe, jak je možné, že byl vyhraný a prohrál. Ono, nevěnovat se plánům a hrozbám soupeře, je právě nepochopení profylaxe...

Moje hodnocení knížky: Příjemná kniha o šachové strategii. Určitě doporučuji ke studium a ke čtení. 


Koupit si jí můžete zde: cena 250 Kč. 

KAPITOLY ZE STRATEGIE 1

0x 857x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat