Pražský šachový festival 1.kolo

14.06.2021 20:24 | Domácí zprávy

Je to tu. Začala naše největší šachová akce co se týče síly turnaje, pražský šachový festival. Pojďme se podívat co přineslo 1.kolo

Celkem rychle remízoval bílými Van Nguyen s Radoslawem Wojtaszkem. Radoslaw má v tomto zahájení velké zkušenosti. A Van dlouho času strávil nad 23.f3 ale zřejmě to bylo nutné, jinak by černý měl velkou iniciativu. Po hromadných výměnách pozice skončila v remízové koncovce. Myslím si, že jsou oba hráči mírně spokojeni se svým vstupem do turnaje.

Bílými hrající Jorden van Foreest asi nečekal draka od Nijata Abasova. Protože ztratil dost času nad svým 14. a 15. tahem. Nedíval jsem se do databáze, ale myslím si, že jde ještě o jednu z hlavních větví. 
Nijat to "mrskal" až do 26.b4. Přemýšlel nyní skoro 50 minut (!) Pozice přešla do koncovky nestejnobarvených střelců. Nicméně na šachovnici byly ještě věže. A právě to dávalo bílému malou, ale trvalo výhodu. Nijat se musel začat bránit. Dokonce obětoval pěšce za souhru svých figur. To byl velmi zajímavý moment. A ubránil se! Velmi cenná remíza pro Nijata.

Nils Grandelius musel bílými čelit proti Francii, kterou zahrál Sam Shankland. Partie záhy přešla asi do rovné koncovky. Těžko hodnotit vzniklou koncovku, přišla mi pro černého OK. Ve 23. tahu mohl bílý vzít pěšce, ale Nils viděl, že by se soupeřovi figurky rozehrály. Raději hrál obecně dobré tahy a pozici nechal "nevyjasněnou".
Další kritická pozice vznikla po 30. tahu bílého. Sam se pustil do pochybné akce po 30...a4 a zbytečně bílému zaktivizoval figurky. Nils získal dvojici střelců a tím i lepší šance. Nicméně Sam byl pozorný a pozici ubránil. -
. kolo -
David Navara černými to měl hodně těžké, protože hned první kolo musel čelit favoritovi JK Dudovi. Jak už to bývá u JK zvykem, moc mu nevyšlo zahájení a David získal OK pozici. Jenže pak přišly nepřesnosti. První byla výměna dam. David do koncovky nejspíše neměl chodit. A druhá - závažnější - bylo postavení střelce na a6. Ale to bylo těžké...protože se zdálo, že tam střelec bude někdy po ...b4 ostřelovat pěšce d3. Partie pak nabrala (na koncovku) docela ostrý charakter. JK partii (koncovku) zahrál na jedna hvězda. Dokázal skvěle rozehrát svoje figury a partii sehrál jako stroj. Partii rozebírám na videu Robert a Petr šachy. Pro Davida bohužel nepříjemný start do turnaje.

-
. kolo -
7x 2864x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
15.06.2021 12:14 | david brazina

Nu, mám taky pochybnosti, že se David vrátí nad 2700. Roky nezastavíš a zvlášť u hráčů, kde hlavní roli hraje takticky postřeh, to příjde asi dřív. I když jsou vyjímky, třeba Tal.

15.06.2021 00:17 | smallmouse

Hraje se v rouskach nebo bez? Myslim hlavne open turnaj.

14.06.2021 23:33 | Jiří Kadlec

Playboj: Vůbec s Vámi nesouhlasím! David je stále vynikající šachista a brzy se vrátí nad Elo 2720, pevně tomu věřím! 

14.06.2021 23:12 | sarmatam

Plejboj: nesouhlasím, David eště ukáže své umění, můj názor :-)

14.06.2021 21:50 | Playboy

Osobně si myslím, že David Navara půjde výkonnosti už jenom dolů Dávám mu poslední 2-3 roky na hranici 2650 a to ještě za předpokladu, že bude hrát slabší turnaje a soutěže, jinak ty 2 roky jsou Max. Jednak je znacne vidět, že mu odchází taktika, což se u hráčů agresivního stylu před čtyřicítkou stává. Hlavně mi přijde, že hraje Navara sice agresivní, ale naivní šachy. Tento styl hry může platit tak na MČR, kde se ho každý boji, ale ne u silnějších hráčů, proto dost možná nepostoupil sám od sebe na Světový pohár a vypadl.

14.06.2021 21:14 | MaX

Navara chtěl asi dneska uhájit třetí flek nejútočnějšího hráče světa a zahrál Va6. To přijde, i Topalov nakonec zjistil, že to takhle bohužel už nejde dnes hrát.

14.06.2021 20:49 | sarmatam

Jdu mrknout na Davida, eště jak se mi to líbilo,asi v půlce, škoda :-(