PRAGUE CHESS FESTIVAL DAL MAT ROČNÍKU 2020

25.02.2020 01:00 | PRAGUE INTERNATIONAL CHESS FESTIVAL 2020

Druhý ročník prestižního šachového turnaje znovu po roce napsal příběhy, které budou ve světě královské hry dlouho rezonovat.

V šokujícím finále kategorie Masters přišel Santosh Gujarthi Vidit o vítězství a na trůně místo něj stanul festivalový žolík, teprve šestnáctiletý Alireza Firouzja, který v Praze vůbec neměl hrát. 

Alireza Firouzja nahradil na poslední chvíli čínského velmistra Weie Yi a dokázal triumfovat v dramatickém play-off. Smolař Vidit už podruhé za sebou skončil v Masters stříbrný. David Anton Guijarro málem navázal na své vítězství mezi hráči Challengers z loňského března překvapivým zlatem v Masters, ale v poslední partii s Firouzjou jen remizoval a pomocné body ho poslaly až na čtvrtou pozici. Český gentleman David Navara zopakoval své předposlední místo z loňska, výrazně však promluvil do závěrečných bojů. Právě s ním totiž Vidit nastartoval svou sérii porážek. Indický hráč ztratil s českou jedničkou téměř vyhranou partii a do konce turnaje už nedokázal uhrát ani bod.

Do skupiny nejsilnějších hráčů se příští rok podívá nizozemská naděje Jordeen Van Foreest. Nejlepší hráč v Challengers nepotřeboval tie-break a s půlbodovým náskokem na Nijata Abasova a Andreje Esipenka si zasloužil postup mezi elitu. Jeho místo zaujal po sobotním finále Akash G, který se kvalifikoval vítězstvím v otevřeném turnaji Prague Chess Festivalu.


Tři české naději v turnaji Futures (Karel Brožka, Václav Finěk a Jáchym Němec)

Festival ale nebyl jen o soustředěném boji o cenné body. V rámci dětského dne si hru pod dohledem ambasadorky Inny Puhajkové vyzkoušeli ti nejmenší a nově přidaná kategorie Futures dala vyniknout výrazným talentům. K potěše domácího publika mezi nimi figurovali hlavně Češi - bronzový Jáchym Němec a vycházející hvězda tuzemského šachu, desetiletý Václav Finěk, který turnaj ovládl. S mladými hráči do Prahy zavítali i jejich trenéři a mentoři, špičkoví velmistři. V metropoli je koučovali a sami komentovali partie Alexander Huzman, Boris Gelfand, Ján Plachetka nebo třeba Ozgur Solakoglu, jehož svěřenec Ediz Gurel jen těsně zaostal za vítězným Finěkem.

Hráči a diváci objevovali i kulturní stránku královské hry. Zhlédli snímky s šachovou tématikou a dozvěděli se, jakou partii slavnostně zahajoval prezident Václav Havel. V závěru turnaje oznámil velmistr Sarkhan Gashimov i první recipienty ceny fair-play, která na památku jeho bratra Vugara Gashimova oceňuje šachisty s nejlepším přístupem nejen ke hře samotné, ale i k divákům, fanouškům, mladým nadějím nebo médiím. Skleněnou trofej si odnesli Mateusz Bartel a David Navara.


V pražském hotelu Don Giovanni startovaly po dvanáct dní téměř čtyři stovky šachistů z 35 zemí světa. Jen v Open turnaji jich zasedlo 273, tři desítky si zahrály o prvenství v kategoriích Masters, Challengers a Futures. Nespočetně dalších nadšenců však hrálo i v lobby nebo hotelových chodbách, kde stály stolky s šachovnicemi . V závěru historicky druhého ročníku turnaje oceňovali šachisté Prague Chess Festival jako soutěž s narůstající tradicí, kam se rádi podívají i v budoucnu. Nejlépe už příští rok, kdy festival završí svůj šachový hattrick.


0x 4411x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz