Povedený den pro české barvy

27.07.2016 13:20 | Czech open 2016

Hlavní turnaje letošního festivalu vstoupily do své druhé poloviny a diváci se mohou těšit na napínavou podívanou až do posledních kol.

Páté kolo velmistrovského turnaje Pardubice Open náramně svědčilo českým hráčům. „Pro české barvy to byl opravdu povedený den. Viktor Láznička vyhrál naprosto bez problémů, skvěle zahrál Martin Červený, který udržel horší pozici, a další výtečný výkon má za sebou Cyril Ponížil, který pokračuje na vítězné vlně, ačkoliv byl jeden tah od porážky proti Potapovovi,“ říká festivalový expert Petr Pisk. Na zmíněné hráče navíc navázali výhrami další Češi – Jiří Štoček, Vlastimil Babula nebo Vojtěch Plát. Do této skupiny můžeme zařadit rovněž Sergeje Movsesjana, který zde dlouhá léta žije a je jakýmsi "poločechem". „Rád bych zmínil ještě výkon talentovaného Jana Vykouka. Jeho soupeřem byl první nasazený Ganguly, ale Honza zahrál velmi odvážnou partii. Nehrál na remízu, obětoval figuru a hrál opravdu neohroženě. Ganguly se musel bránit, ale nakonec si celou partii pohlídal a dotáhl ji do vítězného konce,“ dodává Petr Pisk.

Na čele je nyní čtyřčlenná skupina, která má na svém kontě 4,5 bodu. Patří sem Mhamal Anurag z Indie, Sergej Movsesjan a dva Češi – Viktor Láznička s Cyrilem Ponížilem. „Anurag se zde zatím prezentuje ve velmi dobrém světle, ale to se dá říct i o spoustě českých hráčů. Nepamatuji si, kdy jich bylo po polovině turnaje nahoře tolik,“ doplňuje Pisk. Důkazem jeho slov je fakt, že v TOP 25 je hned šest českých šachistů. Na programu jsou nyní poslední čtyři kola turnaje, ve kterých se bude lámat chleba. „Dnes se začíná opravdu hrát, protože jde do tuhého. Velmi zajímavou partií zřejmě bude souboj Ponížil – Láznička. Hlavně pro Cyrila to bude velká zkouška,“ míní Petr Pisk.

Do druhé poloviny vstupují rovněž hráči vedlejších ratingových turnajů. V turnaji B hraje skvěle česká juniorská reprezentantka Jitka Jánská, která na vedoucího Kolmakova ztrácí pouze půl bodu. Turnaji C zatím vévodí Slovák Martin Bobák a turnaj D vede další Čech John Mark Towse.


Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách.Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2016

2x 4229x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Slušný anonym

Zato další domácí hráči si vedou výborně, gratuluju a přeju úspěšný finiš!

+0 /-0 | 27.07.2016 19:48

Lubino

Tom Kraus to bohužel zazdil dvěma blundry

+0 /-0 | 27.07.2016 18:32