Potřeboval jsem výhru jako vzduch

11.04.2014 10:37 | Rozhovor s Anandem

Říci, že Anandovo vítězství bylo překvapující, je jako neříct nic. Souhlasil s účastí na turnaji v Chanty-Mansijsku teprve měsíc před jeho startem a bookmakeři stanovili kurz na jeho vítězství 1:55.

Jenže 44letý exmistr světa hrál tak sebevědomě a odvážně, že nikdo nebyl na pochybách: právě on, víc než ostatní, si zaslouží zápas o titul s Magnusem Carlsenem.

Otázek bylo mnoho a Viši, se kterým se znám už dvacet let, na ně odpovídal podrobně a s potěšením - jako by chtěl turnaj prožít ještě jednou.

Viši, přijměte naše gratulace! Co cítíte v tuto chvíli?

Samozřejmě jsem velmi šťastný. Když vyhrajete turnaj kandidátů, jinak to být nemůže. Upřímně řečeno, byl bych šťastný, i kdybych dosáhl dobrého výsledku a nevybojoval si právo k novému zápasu o titul: poslední roky už si všichni zvykli na to, že "Anand už není, co býval". Takže jsem překvapil nejen ostatní, ale i sám sebe.

Máte Vy sám nějaké vysvětlení, proč se Vám v posledních letech hra na turnajích nedařila? Od té doby, co jste se stal mistrem světa, jste je přestal vyhrávat.

Myslím, že to nebylo tak hrozné. V březnu 2011 jsem měl ELO 2817, byl jsem na čele žebříčku. Pokles výsledků přišel až potom... Proč? Pokládal jsem si tu otázku snad tisíckrát! Nepřestal jsem nad šachy pracovat, neobrostl jsem tukem (zde se Viši významně chytl za bok), všechno probíhalo jako obvykle. Neumím objasnit svůj pád, stejně jako nemůžu vysvětlit svůj vzestup nyní.

Neexistovaly nějaké "náznaky"?

Ne. Prostě jsem hrál a všechno mi vycházelo. To je dvojnásob překvapující a příjemné, protože se tak stalo v důležitém turnaji, na který se každý z mých soupeřů připravoval několik měsíců a měl na to probojovat se k zápasu o titul mistra světa.

A co Vy? Nebyl jste naopak uvolněný, bez nervů?

Ve skutečnosti byla pro mě tato výhra důležitá jako vzduch. Někde na podvědomé úrovni jsem chápal, že jestli se to nestane teď, nemusí se to povést nikdy. Proto jsem byl plný zájmu a nadšení, byl jsem na turnaj nažhavený.

I přesto, že jste se rozhodl zúčastnit se téměř na poslední chvíli?

Cítím, že ten příběh brzy získá mnoho dalších detailů. Všechno bylo prostější. V prosinci jsem na turnaji v Londýně hrál s Kramnikem, a poté, co Vlad prohrál příšernou partii s Nakamurou, jsem ho pozval do restaurace, abych mu poskytl morální podporu. Ale ukázalo se, že to on poskytl podporu mně! Náš rozhovor se brzy stočil na turnaj kandidátů, podělil jsem se o své pochybnosti - má cenu tam hrát? Kramnik odpověděl, že on sám se ocitl ve stejné situaci, když prohrál zápas právě se mnou v Bonnu, a několik měsíců pochyboval, jestli bude vůbec hrát dál. Koneckonců, řekl mi, skončit můžeš vždycky, a jestli teď přijmeš ukvapené řešení, budeš toho později litovat. A já jsem se rozhodl, že budu hrát.


Jak jste oceňoval svoje šachové rozpoložení před začátkem turnaje?

Připravoval jsem se pečlivě. Naslouchal jsem svému vnitřnímu hlasu... Chtěl jsem zjistit, jestli chci opravdu hrát, nebo se k tomu musím nutit. Všichni přátelé mne podporovali a tvrdili, že budu hrát dobře. Dokonce i po Curychu, kde výsledek nebyl nic moc, jsem slyšel, že v Chanty to bude OK.

Nakonec jsem tomu všeobecnému přesvědčování uvěřil. Dobrá, zkusím to. Do jisté míry mi pomohlo, že jsem si nestanovil žádné cíle. Nebyl jsem považován za favorita, což bylo báječné - mohl jsem si prostě zahrát šachy.

Dovedu si představit, jak vadila role hlavního favorita Aronjanovi.

Do hlavy mu nevidím, ale zdá se mi, že Levon se těžko vyrovnává s psychologickým tlakem. Když hraje na nějakém superturnaji, přistupuje ke každé partii prostě jako ke kreativnímu úkolu - ale tady je to určitá fáze boje, a to ho, ať již vedomě či nevědomě, spoutává. Jak lehce hrál ve Wijk aan Zee začátkem roku, s jakou vervou po boji začal turnaj v Curychu, a na turnaj kandidátů už mu nezbylo dost sil.

Myslíte si, že Vám nahrálo, že jste měl proti němu bílé figury v prvním kole?

Teď, když známe výsledek, můžeme říct "ano", ale před začátkem partie mi to tak nepřipadalo. Byl jsem velmi nervózní. Ale partie pro mě skončila dobře.

Co jste po ní cítil?

Po jedné výhře nemá cenu se moc radovat, vždyť je to teprve první kolo. V té době jsem ještě nepřemýšlel nad turnajovou strategií. Ale po výhře ve třetím kole nad Mamedjarovem už jsem měl důvod k úsměvu - něco už se začínalo rýsovat.

Čekal jste takový start?

Ze zkušenosti vím, že jednotlivé výhry nic neznamenají, pokud necítíte důvěru ve své schopnosti. A u mě se začínala objevovat... Nu dobrá, mám 2,5 bodu, ale když jsem po zahájení nemohl dostat dobrou hru s Kramnikem a Aronjan získal převahu nad Svidlerem, uvědomil jsem si, že na radovánky je ještě brzy. A pak se v turnaji začalo dít něco divného - hráči začali kolo od kola tu vyhrávat a hned zase prohrávat, povznášeli se a zase padali. Začalo to u Svidlera, načež tu "nemoc" od něho chytli všichni bez výjimky - Topalov, Kramnik, Mamedjarov.

Ovlivnil tento náhodný "Brownův pohyb" Vaši taktiku?

Víceméně ne. Jak jsem hrál na začátku, tak jsem hrál pořád. Když se u mě objevily šance hrát na vítězství, snažil jsem se je využít, když ne - nepřeháněl jsem to. Když jsem viděl, co se to děje kolem mě, uvědomil jsem si, že hlavní je - neprohrávat.

Udržet si stabilní výkony.

Přesně!

Vypadá to, že na turnaji jste ani jednou nebyl v nějaké opravdu špatné a ohrožené pozici.

Občas se vyskytnou snové turnaje, kdy vše vychází. Nedokážu si vysvětlit, proč se to stalo tentokrát, v přípravě nebylo nic zvláštního.

Myslíte, že byla příprava dostatečně efektivní?

Víte, nebudu si vymýšlet a říkat, že jsem se k turnaji připravoval nějak velmi seriózně. Ano, byla to soustředěná příprava, práce na zahájení, ale víc než to, abych se strachoval nad svými soupeři, jsem se zaměřil na to, co udělám já. Jak už jsem uvedl, nemohl jsem se vyznat sám v sobě - a řešení tohoto "problému" bylo pro mě na prvním místě.

Na co jste myslel před druhou partií s Aronjanem, když Vás dohnal a měl proti Vám bílé figury? Měl jste před sebou ještě i černé proti Kramnikovi.

Ve skutečnosti jsem byl v klidu. Neviděl jsem důvod, proč bych měl prohrát. Jedině pokud někomu spadnu do připravené varianty... A najednou přijde 3. Db3?! Popravdě řečeno, byl jsem jeho tahem velmi udiven. Mám podezření, že byl nervóznější víc než já, obyčejně se takové tahy jen tak zničeho nic na šachovnici neobjevují. Myslím, že jsem zareagoval docela logicky. Obětoval jsem pěšce, získal jsem prostorovou převahu. Dokonce i kdyby to měl přichystané doma na šachovnici, nemohl být se svou pozicí spokojený. To prozrazoval jeho výraz i stav na hodinách. Samozřejmě, nemůžete si být na sto procent jistí, je to přece - Levon, ale když nabídl opakování pozice, spokojil jsem se s tím.

Na tiskové konferenci po partii jste vypadal poměrně spokojeně.

Měl jsem o výsledek téhle partie obavy, ale myslím, že jsem v ní nehrál špatně.

Nemyslíte si, že po téhle partii Aronjan pochopil, že v turnaji nemůže vyhrát?

Těžko říct. Ale měla na něho zjevně depresivní účinky. Na druhý den sehrál Levon podivnou partii s Mamedjarovem. Několikrát jsem se byl podívat u jejich stolku, ale pochopit, co se to u nich děje, nebylo snadné.

A Vy sám jste vyřídil Topalova!

Považuji tuto partii za svou nejlepší v celém turnaji. Podařilo se mi provést přesný plán, využít převahy v pozici s malým počtem figur. Takové ideje se mi líbí. Veselin se bránil velmi dobře, ale já jsem postupoval od tempa k tempu. Uvědomil jsem si, že mé šance na výhru jsou značné. Myslím, že po 9. kole už jsem se stal hlavním favoritem. Bod před svými pronásledovateli a s očividnou herní převahou. Ale nepodceňoval jsem to.

Zůstávala pouze možnost, že Vás porazí někdo z dvojice Svidler - Karjakin, a ve zbývajících partiích nabere o půl bodu víc než Vy.

Jakkoliv to zní fantasticky, vždyť právě to se málem stalo! Když jsem si to uvědomil - díky, že jste na to upozornili na tiskovce - docela mě to znervóznilo.

V partii s Karjakinem se udála spousta pozoruhodných věcí.

Když se na tu partii dívám s odstupem, chápu, kolik hloupostí jsem v ní udělal. Například tahy 13... Da5, a 19... Ja-c5, a 26... Jc5. Nenašel jsem jasný způsob, jak by mohl bílý dosáhnout vynuceně výhry, ale být 70 tahů pod tlakem není nic příjemného. Ale po partii jsem byl velice spokojen. Všechny obavy jsem nechal za sebou, zajistil jsem si první místo.

Pokud se mě zeptáte, proč jsem vyhrál v Chanty-Mansijsku, odpovím Vám, že jsem ani na vteřinu nepolevil ze soustředění a vyvaroval jsem se chyb, nepáchal hlouposti. Podívejte se na Kramnika, Aronjana, Svidlera, Mamedjarova, i Karjakina, všichni v tomhle turnaji vyhráli třikrát, ale nikomu z nich se nepodařilo vyhnout porážce.

Pokud budeme srovnávat s loňským turnajem v Londýně, tam to vypadalo úplně jinak - tam Carlsen, Aronjan, Kramnik a Svidler nabrali dohromady +10, tady jsem měl až do posledního kola jen +3, ale nikdo se nepropadl do výrazného mínusu, tak jako tehdy Radžabov a Ivančuk.

Jaký závěr z toho vyplývá?

Velmi jednoduchý: méně rezultativních partií. Je možné spočítat na prstech jedné ruky, kdy v jeden den byly tři rezultáty. Z takového způsobu boje jsem byl velmi, velmi nadšený. Dokonce i Kramnik řekl na tiskové konferenci, že kdyby předem věděl, jak se bude vše vyvíjet, zvolil by pro svou hru jinou strategii.


Všichni říkali: sestava účastníků v Chanty-Mansijsku Vám vyhovuje!

Nemyslím, že by to byl klíčový faktor k mému vítězství. Ale nepopírám, že bylo příjemné, že tu nejsou Caruana s Nakamurou, se kterými se mi v poslední době moc nedaří. Neberu vážně úvahy o příjemných a nepříjemných soupeřích, ale každý chce hrát tak, aby mu to bylo co nejvíce pohodlné.

Kramnik to shrnul jednoduše: vyhrál jste, protože jste dělal nejmíň chyb. Máme to chápat tak, že to Vy jste byl tak dobrý, nebo ostatní hráli tak špatně?

Nemyslím si, že tady někdo hrál vysloveně špatně, prostě jen všichni něco přehlíželi a dopouštěli se, řečeno tenisovým slangem, nevynucených chyb. Někdo zahrál na nejvyšší úrovni jednu dvě partie, ale v dalších už hrál slaběji. Mně se podařilo udržet se na stejné úrovni po celou dobu turnaje.

Nepřišla Vám na mysl paralela s Mexikem 2007?

Ne. Budete se smát, ale zopakuju, co jsem říkal na tiskovkách po každé partii: hrál jsem jednu partii za druhou a snažil se na nic jiného nemyslet.

Dal by se tehdejší výsledek srovnat s nynějším?

Tenkrát jsem byl považován za jednoho z hlavních favoritů, brzy jsem se ujal vedení a nepustil ho až do konce. Nyní to všechno probíhalo trochu jinak, ale jisté podobnosti tu jsou. Pocit dobré formy, toho, že se mi vše daří.

Necítíte, že jste starší o sedm let?

Ne, věk ještě necítím. Navíc, když se podívám na Svidlera, jsem v poslední době ve výborné fyzické formě, všechno je v pořádku.

Mnoho účastníků vypadalo ve finiši unaveně. Vy ale ne.

Jsem unavený, ale stupeň mého vyčerpání bych nezveličoval. Podařilo se mi vyhnout rozvleklým partiím, po kterých není tak snadné obnovit koncentraci.

Jste překvapen tím, jak špatně zahráli Kramnik s Aronjanem, které každý viděl jako vítěze turnaje kandidátů?

Co se týče Vlada, došlo u něho zřejmě k nějakým problémům se soustředěním. Prohrál černými už ze zahájení s Topalovem, Karjakinem, přehlédl ve vyhrané pozici se Svidlerem. Levon? Hrál velmi provokativní šachy. Bylo vidět, že v každé partii, ať již bílými nebo černými, se snaží vyvolat boj. Ale... to, co se mu dařilo ve Wijk aan Zee, tady neprocházelo. Nepodařilo se mu najít potřebnou rovnováhu mezi agresivitou a spolehlivostí, a jeho výběr zahájení v jednotlivých partiích ve mně vyvolával upřímný údiv. Výmluvná je Levonova porážka od Mamedjarova: snažil se ho zatáhnout do riskantní, nejasné pozice. Výsledek je znám. To se bohužel stává.

Kdo ještě, kromě Vás, může tento turnaj považovat za úspěšný?

V prvé řadě Karjakin. Začít na -2 a pak mít ještě reálnou šanci na vítězství - to se tak často nevidí. Po nepovedeném startu to nevypadalo špatně ani s Mamedjarovem. Svidler hrál velmi ostré šachy, ale potom, jak se mi zdálo, mu v jistém okamžiku došla energie. Nelze se takhle zničit.


Kdo Vám pomohl k úspěchu?

Na turnaji byl se mnou Chanda Sandipan. Pracuje se mnou už dlouhou dobu, jsme si blízcí i lidsky, nedovolil mi, abych se v Chanty-Mansijsku nudil.

Byl jste v kontaktu s domovem, s indickými přáteli?

Zlehka. Byl jsem zcela pohlcen turnajem, někdy jsem s nimi byl ve spojení, ale ne moc často. Když hrajete, tohle všechno přechází na vedlejší kolej. Snažíte se po celou dobu udržovat drobné rituály, takže jestli večer zapomenete zavolat domů a příštího dne vyhrajete partii, snažíte se pak dodržovat tohle pravidlo po zbytek turnaje.

Všichni už si zvykli, že se mnou přijíždí pár novinářů a Aruna. Tady se mnou nebyli, ale nemůžu říct, že by mě během turnaje nepodporovali.

Mimochodem, jak indický tisk odhadoval Vaše šance před začátkem turnaje?

Neznám podrobnosti, ale vzali mé rozhodnutí účastnit se s nadšením, nikde nepsali, že bych neměl hrát, že nemám šanci atd.

A v průběhu turnaje?

Obvykle během turnaje nečtu noviny, ale Sandipan mi vyprávěl, že se všichni zbláznili, když jsem se ujal vedení. Myslím, že byli spokojeni, že jsem se znovu probojoval k zápasu o titul. Pro Indii je to důležité.

Poté, co jste tu vyhrál, by Vás mohli nazývat šampiónem "zbytku světa".

Proč?

Dokázal jste, že jste nejsilnější ze všech kandidátů, ale... Vaše osobní bilance s Magnusem Carlsenem nevzbuzuje příliš důvodů k optimismu. Nepřicházelo Vám v průběhu turnaje na mysl, že vítěze čeká zápas právě s ním, a jak hodnotíte své šance?

Upřímně řečeno, do dne, kdy jsem si vybojoval právo k zápasu, jsem na to vůbec nepomyslel! A ani teď o tom příliš nepřemýšlím. Zatím nejsou známy ani místo ani datum konání zápasu. Až bude o tomto více známo, popovídejme si.

Je pro Vás důležité, kde se bude konat?

Vcelku ne. Je mi jedno, kde budu hrát.

Slyšel jste Iljumžinovo prohlášení o rekordním cenovém fondu?

Něco jsem zaslechl.  Zdá se, že jsou ochotni dát na organizaci 10 miliónů, ale pokud to neuvidím podepsané černé na bílém, tak nemá smysl o tom mluvit.

Nebude na novém zápase ležet "stín Chennai"?

Co to je za otázku? (Směje se.) Teď jsem šťastný! Vše se dozvíme, až zápas začne. Je pro mě těžší hrát s Magnusem po našem zápase? Nevím. Stal jsem se díky tomu silnější? Nevím. Chci vyhrát? Samozřejmě!

Před turnajem vyhlásil Saša Griščuk, že nezáleží na tom, kdo v něm vyhraje, v každém případě to bude nový zápas a v něm bude nový Carlsen. Mám už s ním nějaké zkušenosti a dle mého názoru není Carlsen tak nepřekonatelný.

Obzvláště poté, když se po Chanty-Mansijsku nebojíte ani samotného ďábla!

Tak nějak. Mám novou motivaci, jsem plný nadšení, doufám, že nový zápas o titul mistra světa proběhne úplně jinak než ten předchozí.

Odkdy se na něj začnete připravovat?

Ne, už teď ne. (Směje se.) Ale myslím, že docela brzy. Zápas o mistra světa je další příležitost pohlédnout na sebe s odstupem. Nejdřív ze všeho se vrátím domů, oslavím vítězství, a pak začnu chystat konkrétní plány.

Budete toho letos ještě hodně hrát?

Tak moc ne. V srpnu asi vynechám olympiádu v Tromso. Budu hrát několik turnajů v rapidu - v květnu na Korsice, v červnu v Kyjevě, v červenci v Dubaji a Ženevě. Možná to bude i klasika. Zatím nevím.

Chystáte se vytvořit nový tým nebo jste spokojen s tím stávajícícm?

Je asi zřejmé, že kdybych Vám odpověděl, nebylo by na tom nic pravdy.



Autor: Jevgenij Atarov
Přeložil: S. Hošek
Zdroj:
chesspro.ru

46x 17763x
Fotogalerie
Komentáře (46) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ELOminator

Tak jistě, proti remízám se dá bojovat pouze za šachovnicí (viz Carlsen) a ne za pomoci vykonstruovaných pravidel

+0 /-0 | 13.04.2014 18:37

Zmestabileho

Většina dnešních profesionálních šachistů by zasloužila za svůj remízový styl hry jedině vypískat. Pískat na ně při partii nelze, tak zůstává aspoň třeba toto fórum. Já tady na ně pískám opakovaně, a řady z nich si už vůbec nevážím jako sportovců - včetně třeba toho mnou propíraného Ananda. Problém je i v tom, že dnešní profi hráči drží společně basu - odremizovat bez boje nejmíň půlku partií, je pro ně obecně přijatým standardem, a když to vyhovuje oběma hráčům, tak se to prostě snáze děje.

+0 /-0 | 13.04.2014 13:52

noELO

ad rytir 12:02: Karjakin-Anand 13. kolo: 1.d4 d5 2.c4 e6 3. Jf3 Jf6 4. e3 - tím vysílá bílý jasný signál, že se spokojí s remízou. To nedává vzhledem ke stavu po 12. kole moc smysl.

+0 /-0 | 13.04.2014 13:05

strelec

šachy mají oproti hokeji jednu nespornou výhodu - hráče nemá kdo vypískatsmiley

+0 /-0 | 13.04.2014 12:54

rytir

Pokud někdo zvolí takovéto zahájení, tak je to podobné tomu, že hráči jen vyhazují puky a drží remizový stav a za to by je diváci vypískali.

+0 /-0 | 13.04.2014 12:18

HonzaH.

útočník jede na konci střídání středním pásmem, místo toho aby zkusil přejít jeden na jednoho, tak jen pošle puk za branku soupeře a umožní sobě i ostatním vystřídat - jasný signál toho, že nemá tah na branku, nebo signál toho že kalkuje i s tím, že nemusí být úspěšný a z protiútoku může profitovat soupeř (zvláště pokud bude oproti obráncům "čerstvý") ?

 

+0 /-0 | 13.04.2014 12:13

rytir

Pokud by takové partie byly vzácné, tak by se nedalo hovořit o remízovém stylu, ale protože jsou velmi časté, tak o něm lze hovořit.

+0 /-0 | 13.04.2014 12:08

rytir

Mamedjarov-Topalov 1.d4 d5 2.c4 c6 3. Jf3 Jf6 4. Jbd2 - bílý volí divný tah, hraje na remízu. 4... g6 5. e3 Sg7 6. Sd3 c5 7. dxc5 Ja6 8. Jb3 dochází k brzké výměně dam. Takových případů bylo více a to ještě mnozí riskovali daleko více, než je u nich obvyklé, protože v daném turnaji byl vítězem jen jeden. Běžně hrají na remízu častěji.

Karjakin-Anand 13. kolo: 1.d4 d5 2.c4 e6 3. Jf3 Jf6 4. e3 - tím vysílá bílý jasný signál, že se spokojí s remízou. Nakonec měl šance na výhru, ale jen v důsledku toho, že černý místo výborné iniciativy vyměnil dámy a hrál na remízu.

+0 /-0 | 13.04.2014 12:02

exot

Asi takhle: remízový styl může být použit pro označení konkrétní partie, ale ne pro charakteristiku konkrétního hráče, protože ten jedná podle konkrétní partie. Protože jinak by se dali za remízové označit všichni. 

+0 /-0 | 13.04.2014 12:01

rytir

Typický příklad z nedávného turnaje kandidátů: Aronjan-Kramnik 12.partie 1. d4 Jf6 2. c4 e6 3. Jc3 d5 4. cxd5 exd5 5. Sg5 c6 - černý Kramnik vysílá signál, že se spokojí s remízou. Na konci stál lépe a mohl hrát na výhru a místo toho opakoval tahy.

+0 /-0 | 13.04.2014 11:53

exot

Někdy hráč chce (potřebuje) vyhrát a někdy mu prostě stačí remíza a na výhru hraje jen tehdy, když k tomu dostane příležitost. Tzn. zezačátku můžu být naladěn mírumilovně, ale v průběhu partie můžu v reakci na tahy soupeře dostat "krvavé oči". Označit nějakého hráče za "remízového" nebo "neremizového"... hm. Vyhráli by přece rádi všichni, pokaždé. Ale nemá smysl lámat věci přes koleno. Události se odvíjejí od dění na šachovnici, ne od toho, co se hráčům honí hlavou před partií. I Topalov má mnoho partií, kde neusiluje výrazně o výhru, ale spokojí se s remízou. Agresivně nelze hrát pořád, v každé partii.

+0 /-0 | 13.04.2014 11:53

rytir

Jde o styl hry, buď hraje hráč na výhru nebo na remízu. Kdo hraje na výhru, tak se nebojí jít do nejasné pozice, která je v rovnováze, zatímco hráč, který hraje na remízu, tak dá většinou přednost pozici rovné o které ví, že s největší pravděpodobností dopluje do remizového přístavu.

+0 /-0 | 13.04.2014 11:45

exot

Remízový styl... ono je otázka co je tím vlastně myšleno. Poměr mezi citem pro vlastní bezpečí a ochotou riskovat a jít do nejasných pozic? Ona Anandem zmiňovaná rovnováha mezi spolehlivostí a aresivitou? Určitě nejde riskovat za každé situace, bezpodmínečně, ale jen tehdy, kdy k tomu nastanou na šachovnici příznivé okolnosti, hráč si věří, soupeř je nejistý atp. 

A i když o tom kolují mýty, ani takový Bobby Fischer nehrál za všech okolností bezhlavě na výhru, ale jen tehdy, když mu to umožňovaly okolnosti...

+0 /-0 | 13.04.2014 11:35

rytir

Asi za to může tzv. Botvinnikova šachová škola, těžko říci. Botvinnik hrál na remízy. Jde o styl hry, který již dávno ovládl světový šach a který způsobuje tolik remíz. Současný mistr světa M. Carlsen ač tuto školu neobsolvoval, tak je jejím produktem co do stylu hry. A V.Anand také.

A samozřejmě tento styl hry je i převládající v českém šachu a podle toho to vypadá, že i středně silní a slabí hráči hrají vědomě nebo podvědomě na remízu.

+0 /-0 | 13.04.2014 10:56

rytir

V Rusku se tomu vymykali top hráči: Čigorin, Aljechin, Tal a Kasparov. Ale u Kasparova již bylo, že nejednou také hrál na remízu, zejména v zápasech s Karpovem.

+0 /-0 | 13.04.2014 10:50

rytir

A začíná to už v zahájení, kde černýma hrají na remízu a bílýma nehrají na výhru a podle toho je volí.

Proto hrají na 1.e4 více e5 a méně sicilskou. Proto hrají málo královskou-indickou nebo jiná pokračování, která jsou dynamická. Proto bílými často hrají tahy, které nic zvláštního nemohou přinést a které jsou spojeny s malým rizikem. Výsledek je pak většinou zřejmý - remíza.

+0 /-0 | 13.04.2014 10:38

rytir

To je totiž dáno tréninkem ruskou školou, která hraje na remízy. Nakamura tím není tolik ovlivněn.

+0 /-0 | 13.04.2014 10:20

rytir

Aronjanův styl je také styl remizový. Nakamurův je remizový také, ale ne tolik, je více dobrodružný.

+0 /-0 | 13.04.2014 10:17

rytir

Svidlerův styl je ale  remizový, pokud hraje na výhru, tak hraje styl, který mu nesedí: http://www.chessgames.com/player/peter_svidler.html - má dle statistiky víc remíz, než výher a proher dohromady.

+0 /-0 | 13.04.2014 10:12

exot

Ostrý styl je stravující a je náročné ho praktikovat delší dobu - viz Svidler. Vždy je tam riziko, že dostanete  výprask - viz Aronjan s Mamedjarovem, ale třeba i Nakamurovi s Carlsenem se to stalo - např. http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1705534

+0 /-0 | 13.04.2014 10:03

rytir

Možná někdo namítne, že remizový styl světové špičky je dán tím, že hrají nejlepší tahy. Ale není tomu tak. Dnes jsou již silnější počítače než lidé a v jejich partiích se obvykle hraje daleko ostřejší hra, než jakou můžeme  u hráčů světové špičky pozorovat.

+0 /-0 | 13.04.2014 10:01

rytir

Nakamurův styl není tolik remizový jako u jiných hráčů a tudíž má teoreticky lepší šanci díky více odlišnému stylu. Carlsen sice partie vyhrává, ale často postaví pozice s pro něj malým rizikem, kde pak soupeře postupně přehraje. Obecně malé riskování je styl hry, který je vlastní pro většinu současné špičky. Když pak hrají styl, na který nejsou zvyklí, tak jim to nesedí. Dobře to bylo vidět na posledním turnaji kandidátů, kde se Anand ujal vedení a potřebovali ho dohnat. Nejvýrazněji to bylo vidět u Kramnika, který hrál ostře, zatímco ve svém nejslavnějším zápase s Kasparovem hrál na remízy.

+0 /-0 | 13.04.2014 09:52

exot

Jako nebezpečný pro Carlsena se vyhlásil sám Nakamura v jednom rozhovoru, s tím, že on jediný ho dokáže dostat pod tlak. :-)

+0 /-0 | 13.04.2014 09:20

noELO

Já se taky těším, MC se podařilo dosáhnout takového postavení, že turnaje bez něho jsou jaksi druhořadé - alespoň mně se to zdá, a to nejsem jeho fanoušek. Nerozumím úplně tomu, proč je jako potenciálně nebezpečný soupeř pro Carlsena uváděn Nakamura, podle statistiky na Chessgames je skóre 0:8 - hádejme, v čí prospěch.

 

+0 /-0 | 13.04.2014 09:10

Tobi

Těším se na Memoriál Vugara Gašimova, kde se MC ukáže a zase všem ukáže !! Tam se také ukáže, jak ho Caruana a Nakamura dokážou potrápit. Už jen pár dníků.

+0 /-0 | 12.04.2014 18:39

daniel32
ad pluk.: Jasné, súhlasím, Magnus nie je bez slabín. Vedia ich odhaliť a využiť aj iní, ako Hikaru a Fabiano (viď záver vlaňajších kandidátov). Len to nie je jednoduché - MC stale robí tých chýb menej, ako konkurenti... V každom prípade som zvedavý, ako sa z prvého zápasu poučí a s čím pride Anand.
+0 /-0 | 12.04.2014 17:44

xdavx x

Plukovnik: Naopak, kdyz nekomu neco vadi, tak ma pravo se ozvat. To se sikanizaci nema co spolecneho. Pokud je nekdo debil, nebo provokuje, pak se nema co divit, kdyz ostatni mu to davaji najevo. Nazor jako je ten Vas, vede jen k tomu, ze spolecnost je tam kde je.

+0 /-0 | 12.04.2014 14:30

plukovník

k Daniel32, Magnus C. má slabiny, dovedou je nalézt kudrnáč Caruana i starwars Nakamura. Jsou to nudné pozice.

+0 /-0 | 12.04.2014 14:11

plukovník

Dob.den,jj, též díky za článek, hned jsem věděl, kdo přeložil, jakmile jsem nahlédl první řádky, super, poprosil bych o stop šikanizaci diskutujících, obecně, pokud Vám to vadí, tak s tím nepolemizujte, byl bych proti sobě, kdybych uváděl příklady, každý, ať si píše, co uváží v rámci pravidel. Gratulace Anandovi, nečekal jsem to.

+0 /-0 | 12.04.2014 14:08

daniel32
Čo si budeme nahovárať, Carlsen je favorit, a to pomerne výrazný. Ale zápas môže a asi aj bude iný, ako ten vlaňajší - ja síce obdivujem Magnusa a fandím mu, ale tiež by som radšej videl vyrovnanejší súboj aj s "výmenou úderov". Pripomínam len, že pokiaľ spolu hrali súperi viac ako jeden zápas o MS, tak 2x za sebou vyhral Steinitz s Čigorinom, Lasker s Janowskym a Tarraschom, Aljechin s Bogoľjubovom a potom tuším až Kasparov s Karpovom. V tých historických zápasoch neboli súperi vyrovnaní, Garri zase nebol od Tolju o toľko lepší, ale skvele ho "prečítal"... Od toho bude závisieť aj výsledok zápasu Carlsen-Anand. Ak chce mať Vishy aké-také šance na úspech, musí súpera 1) pochopiť, 2) prestať sa ho báť 3) nájsť a využiť jeho slabiny. Veľmi ťažká úloha!
+0 /-0 | 11.04.2014 21:19

MartinH
Zaujímavý rozhovor, ďakujem(e) za preklad. Ja som Anandovi neveril, že môže vyhrať, ale aj keď je taký hráč dlhšie bez formy, stále je to spiaci obor, podobne ako Federer v tenise, nikdy ho nemôžete odpisovať. Dúfam, že s Carlsenom to bude iný, pre fanúšikov zaujímavejší zápas. Možno by stálo za úvahu zavolať do tímu Kramnika - v poslednom čase sa zdá, že si celkom rozumejú, navyše mu už raz pomáhal proti Topalovovi. Nikto nie je neporaziteľný, ja budem fandiť Anandovi - stará láska nehrdzavie :-)
+0 /-0 | 11.04.2014 20:50

Kharty

Jsem rád, že se Anand Carlsena nebojí a pakliže bude hrát jako na kandidátech, bude to rozhodně zajímavějšá zápas o titul MS... ale... co si budeme povídat, ta Anandova hra pořád není tak odvážná a dychtivá po resultátu jako Carlsenova. Navíc, řekl bych, že i když bude Anand v nejlepší formě, tak je na něj Carlsen, při tolika partiích, zkrátka moc silný.  (při čtení věty "...se nebojíte ani samotného ďábla!" mě napadlo "Ano, on se (šachového) ďábla "jen" nebojí, ale Magnus se mu směje do ksichtu)

+0 /-0 | 11.04.2014 17:59

Zmestabileho

Ad dr.Ák: 1,15 na vítězství Magnuse, 4,20 na vítězství Ananda. Tohle odpovídá jejich šancím, kdyby měli hrát příští týden. Před samotným zápasem může být neznámou Magnus - přeci jenom on není jako člověk příliš čitelný, co o něm vlastně víme? Oproti němu Anand je jasný, bude to hrát jako srálgora na remízy, a jednoduše na to nemá. Pětistovku dej na charitu - lepší než podporovat drobnýma sázkovku, když už jsi prokaučoval těch 55:1 na vítězství kandidátského turnaje. Nebo neprokaučoval? :-).

+0 /-0 | 11.04.2014 16:21

dr.Ák

re ZMB : tak jaký vypíšeš kurs na Carlsena? Mám zbytečných

 500 na Ananda

+0 /-0 | 11.04.2014 16:01

Zmestabileho

Ad Boleslav: O.K., tak chyba na mé straně, asi jsem to správně neodeslal. Stejně ten můj polední příspěvek nestál za moc. Zase jsem v něm jen vařil z vody. Psal jsem jen to, že mi přišla nejtrefnější otázka redaktora, jak se Anand cítí coby champión "zbytku světa"? A že účastníci turnaje kandidátů nepřekonatelným způsobem ukázali, že jsou opravdu jen oním "zbytkem světa". A že Vishy se tak stal vítězem mezi těmi "zbytky". Jak píšu, je to jen vaření z vody.

+0 /-0 | 11.04.2014 15:47

verbir

Jak se může NIC namazat? :-D

+0 /-0 | 11.04.2014 15:42

Petr Boleslav

nic se namazalo

+0 /-0 | 11.04.2014 15:31

Zmestabileho

Mám takový nemilý pocit, že můj příspěvek, co jsem tady napsal v poledne, zmizel... Je to technická závada, nebo jen smazání, beze slova vysvětlení? Mám-li být takto cenzurován, chci to aspoň vědět...i když jedno varování už ráno přišlo :-). A měli by to vědět i ostatní.  

+0 /-0 | 11.04.2014 15:06

Vojta

Nevíte někdo, co znamenala ta narážka na Svidlera? Jestli to byl odkaz na váhu (mně připadal jen řekněme "dobře živený", co jsem ho naposled viděl), nebo nějaké zdravotní problémy?

+0 /-0 | 11.04.2014 13:50

Tobi

Velmi zajímavý rozhovor. Slupla jsem ho jak malinu. Viši si to užívá. Zaslouženě. Díky, pane Hošku yes

+0 /-0 | 11.04.2014 12:32

Morphynista

Přece jen k úvodnímu příspěvku něco dodám. Já bych tu větu přeložil trochu jinak - i když smysl zůstává stejný - " S takovým průběhem turnaje jsem byl velmi spokojen ". A myšleno to bylo asi tak, že Anandovi přišlo vhod, že bylo hodně remíz a žádný z hráčů se " neutrhl " , poněvadž by pak musel změnit styl hry a třeba v některých partiích hrát na výhru, aby s ním udržel krok, což by mu tolik nevyhovovalo. Jinak, pokud jde o jeho turnajový kalendář v příštích měsících , bude z něj zřejmě muset vyřadit turnaj v Kyjevě. Ten totiž padl za oběť aktuálním velmi napjatým vztahům mezi Ruskem a Ukrajinou a hrát se nebude...

+0 /-0 | 11.04.2014 12:11

Pavel Ch

To mé upozornění "výše" jsem měl rozepsáno dříve, než po vložení skočil Tvůj příspěvek. Tak jsme v něčem se shodě.

+0 /-0 | 11.04.2014 11:44

Pavel Ch

Příspěvek k výše uvedenému.

Poděkování překladateliyes a samozřejmě aktérovi za podhalení zákulisí. Tipoval jsem předem, že ti co se obávali únavy, se mohou u statného Inda mýlit. Porazit ho mohli něčím jiným. Netipoval jsem ho na boj o postup, ikdyž mu fandím (byť raději mám také jako mnozí výhry+prohry než remízy). Odveta s Magnusem bude jistě zajímavější. A jak jsem již psal, minule zde mnohým vadilo, že postoupil na pom. hodn. většího počtu proher, tak holt i v tom Anand hrál jinak. Hlavn jinak než ostatní zde neúspěšní.

A na závěr: Z bývalého Svazu mají přísloví: "Nikdy nekritizuj hru čempiona, to může jen o sám a jeho trenér". A čempion je u nich školy, ulice, vesnice, ....  Prostě, když někdo vyhrál turnaj, tak tomu asi musel podřídit i taktiku a nemá cenu o ni spekulovat.

+0 /-0 | 11.04.2014 11:40

Zdeněk Janda

Přátelé ( kromě ZMB) ,pojďme se domluvit,že  níže uvedený příspěvek nebude nikdo komentovat. Vyjde to?

+0 /-0 | 11.04.2014 11:32

Zmestabileho

"Jaký závěr z toho vyplývá? - Méně rezultativních partií. Je možné spočítat na prstech jedné ruky, kdy v jeden den byly tři rezultáty. Z takového způsobu boje jsem byl velmi, velmi nadšený"... To snad je špatný překlad, opravdu se Vishy tak chlubí svým NADŠENÍM ze zaremizovaného turnaje??? Ale asi jo, on je fakt takový, co je tohle za hráče, který bude hrát znovu o titul.

+0 /-0 | 11.04.2014 10:55