Podvádění v šachu aneb historie šachové hry

18.10.2022 06:17 | Historie

Říká se, že šachy nejsou jako fotbal, či cyklistika a stále více lidí věří, že šachy jsou hrou džentlmenů. Přitom historie šachu je plná spousty zajímavých a až pozoruhodných příběhů, kdy pokus podvádět byl silnější než touha dokázat, kdo je lepší hráč.

Traduje se, že už na začátku 11. století se mocný severský král Knut Veliký tak rozčílil při hraní šachů (či spíše podobné hry, která jim vývojově předcházela) na svého soupeře, zrádného šlechtice jménem Ulf, že ho následně nechal zavraždit. I takhle razantně se dá řešit spor o fair play. Nebylo určitě moudré v této době podvádět a když už, tak né severského krále Knuta Velikého...

To bylo hodně dávno, přesto dějiny šachů se prolínají s podvody a s pokušením podvádět. 

Pětapadesátiletý Clemens Alwermann se zúčastnil v roce 1999 turnaje Böblinger Open. Nikdy předtím nic pořádně v šachu nevyhrál (hospodské partie se nepočítají),

a přesto dokázal porazit několik velmistrů a získat tak ELO okolo 2630. Z podvodu ho podezřívali všichni, zvláště když na dalším turnaji, kde už si na něj dávali dobrý pozor, nedokázal uhrát nic ani proti hráčům s ELO 2000. Bavorská šachová federace ho následně ze všech dalších turnajů vyloučila.

Hodně zajímavý byl i případ šachisty s poněkud šlechtickým jménem, Klause Frizzela Bluttgutta III., muže s původem obestřeným tajemstvím. V roce 1997 platil za druhého nejsilnějšího šachistu Spojených států. Jeho ELO bylo 2 759, zatímco americká jednička Gata Kamsky měl 2 763. Na turnajích přitom tohoto devětapadesátiletého šachistu nikdo nepotkal. Od roku 1969 totiž seděl, se skromnými přestávkami, za mřížemi. A tak měl opravdu spoustu času na spoustu partií. Které, zvlášť pokud je odehrál s jinými a nepříliš schopnými trestanci, pro něj notoricky končily úspěchem. Což mu neúměrně zvyšovalo elo. 

Rumunský šachista Alexandru Crisan  zmanipuloval výsledkové listiny několika turnajů a na základě takových falzifikátů se ucházel o titul šachového velmistra. Rumunská šachová federace se proti takovému počínání ostře vymezovala, ovšem jen do momentu, než se stal Crisan jejím prezidentem. Neřešitelný rozpor nakonec rozhodla skutečnost, že se šachista Crisan dopracoval dalšími podvody, tentokrát ve svém civilním zaměstnání, až do vězení. A byl posléze očesán o neprávem nabyté tituly a funkce.

Dobrat se vavřínů vítězů jde i snadněji. Někdy není zapotřebí pro vítězství ani hrát. Stačí jen zorganizovat falešný turnaj. Asi nejznámějším příkladem je šachový turnaj Kali Cup, který se v roce 2004 měl odehrát v maďarském Mindzentkalla. Nikdy reálně neproběhl, byť výsledky produkoval. Čtyři profesionální šachisté za to byli po vyšetřování odměněni jednoroční stopkou. Ukázalo se také, že praxe smyšlených turnajů, které jen generují body pro zvané, je na východě Evropy mnohem rozšířenější. O rok později byli jako podvodné identifikovány dva ukrajinské turnaje, včetně benefičního utkání Hrdinů Černobylu.

Co takhle příběhy ze světového šachu z dob " Studené války " ?

Obvinění z podvádění nabyla až bizarních rozměrů v roce 1978, kdy o titul mistra světa zápolili sovětský prominent Anatolij Karpov a sovětský emigrant Viktor Korčnoj. Druhý jmenovaný nařkl jednoho z členů Karpovova týmu, že na něj během partií usilovně civí s úmyslem ho hypnotizovat. Korčnoj se proti tomu začal bránit nošením slunečních brýlí, jejichž odlesky však pro změnu vadily Karpovovi.

Další skandál vypukl, když v jednu chvíli přinesli Karpovovi k šachovnici borůvkový jogurt – podle Korčnoje šlo o druh tajného kódu. I když se později pokusil celou záležitost s podezřelým mléčným výrobkem ironizovat, vstoupila jeho stížnost do šachové historie. Rodák z Leningradu byl vůbec poněkud podezřívavý: nezdála se mu například soupeřova židle (silně polstrovaná, aby byl o něco menší Karpov vizuálně ve stejné výšce jako Korčnoj) a ještě před začátkem souboje dosáhl jejího prozkoumání rentgenem.

Otázkou zůstává, zda byl Korčnoj tak paranoidní, nebo zda si naopak jako bývalý sovětský reprezentant uměl velmi dobře představit, jakých nekalých triků jsou tamní velmistři schopni. Šachy byly pro Sovětský svaz zcela zásadním bitevním polem, na němž mohla komunistická říše prokazovat převahu nad zbytkem světa.

Nejhlasitěji na to upozornil už v roce 1962 tehdy ještě mladičký Bobby Fischer. Po nezdaru na Turnaji kandidátů si Američan hořce stěžoval na to, že tři sovětští přeborníci Petrosjan, Keres a Geller (Fischer je nazýval souhrnně Rusové, byť se jednalo o Arména, Estonce a ukrajinského Žida) se předem domluvili a ve vzájemných zápasech spolu všichni remizovali, a to navíc dost okatým způsobem. Nakonec na turnaji obsadili první tři místa.

Tento turnaj mě přesvědčil o tom, že ruská kontrola nad světem šachů dosáhla úrovně, jež vylučuje poctivou soutěž o titul mistra světa,“ napsal frustrovaný Fischer (geniální šachista, který se však podle mnohých nikdy nenaučil prohrávat) v článku pro Sports Illustrated. „Systém je nastaven tak, že šampionem se může stát jen ruský hráč, protože jen Rusové mohou vyhrát kvalifikační turnaj, který určuje vyzyvatele.

V roce 2006 hráli o titul mistra světa Bulhar Veselin Topalov a Rus Vladimir Kramnik. Úvodní partie lépe vyšly ruskému velmistrovi, na což Topalovův tým reagoval dramatickým obviněním: Kramnik prý při svých podezřele častých cestách na toaletu využívá ukrytý počítač či jinou formu elektronické pomoci. Podvod se neprokázal, rozhodčí však určili, že oba soupeři budou chodit na společnou toaletu. To zase naštvalo Kramnika, podle něhož byly oddělené koupelny ve smlouvě, a na protest nenastoupil k páté partii. Přesto se nakonec stal šampionem.

Zanechalo to dost zlé krve, i po letech si oba aktéři odmítali podat ruce. „Topalov je přitom nesmírně milý chlapík, který by neublížil ani mouše. Podle mě na něj měl špatný vliv jeho manažer Danailov, to celé byl spíš jeho nápad,“ napsal norský šachista a glosátor Haakon Strand.


S nástupem počítačů, samozřejmě se podvody stávají více " sofistikovanější ", ale popravdě v dnešním pohledu jsou tyto pokusy už hodně naivní a spíš k pousmání...

K jednomu z prvních známých případů použití technologie k podvádění došlo v roce 1993 na světovém poháru . Nehodnocený hráč používající jméno „John von Neumann“ udělal 4,5 z 9 partií, včetně remízy proti velmistrovi. Tento hráč měl během turnaje sluchátka a v kapse měl podezřelou bouli, která během určitých okamžiků hry bzučela. Byl diskvalifikován, když ředitel turnaje zjistil, že postrádá byť jen základní znalosti šachů

Na Dubai Open 2008 byl M. Sadatnajafi, íránský hráč bez titulu (tehdejší hodnocení 2288), diskvalifikován z turnaje poté, co byl přistižen při nápovědě prostřednictvím textové zprávy na svém mobilním telefonu.  Hra byla přenášena živě přes internet a údajně ji sledovali jeho přátelé a s pomocí počítače samozřejmě radili ty nejlepší tahy. 

A pak se člověk diví, proč jsou zakázané mobily v hrací místnosti? Těch případů je plný internet...

Ovšem zdaleka největšího skandálu (až do současnosti tedy) se dopustila francouzská šachová reprezentace na šachové olympiádě v ruském Chanty-Mansijsku v roce 2010. Velmistr Sebastian Feller a mezinárodní mistr Cyril Marzolo spolu s kapitánem týmu Arnaudem Hauchardem měli plán: když hrál Feller partii, Marzolo ji analyzoval v kanceláři daleko od hlavního sálu na počítači, posílal Hauchardovi SMSky s nejsilnějším tahem a ten pak správné tahy signalizoval Fellerovi. Ten porazil anglického velmistra Howella a Francie remizovala. Na podvod se přišlo náhodou: Marzolo si totiž vypůjčil telefon, a když ho vrátil, tak majiteli došla podezřelá smska. Feller dostal zákaz na 2 roky a 9 měsíců, Marzolo na 1 a půl roku, Hauchard nesměl 3 roky dělat kapitána družstva.

Velmistr Nigalidze hrál na turnaji Dubai Open v roce 2014 proti Tigranu Petrosjanovi. Nigalidze každou chvíli odbíhal na záchod, Petrosjanovi to bylo podezřelé, protože Nigalidze to dělal už na minulém turnaji. Takže se Petrosjan vydal za rozhodčím, ten šel potají na Nigalidzem a na záchodě objevili telefon, kde zrovna byla na displeji rozehraná aktuální partie.

Říká se, že jsou místa, kam i císařovna chodí sama a ty se staly legendárními pro šachové podvody a podvodníky...

 Příběhem ze záchodů není slavný jen díky Rausisovi. Na Cork Congress Chess Open v roce 2013 bylo zjištěno, že 16letý hráč používal šachový program na chytrém telefonu, když ho jeho soupeř konfrontoval na záchodech tak, že vykopl dveře kabinky a fyzicky ho vytáhl ven. Odpůrce dostal za násilné jednání desetiměsíční zákaz činnosti. Šestnáctiletý hráč dostal zákaz činnosti na čtyři měsíce za podvádění.

V únoru 2016 byl Sergej Aslanov vyloučen z Moscow Open kvůli smartphonu na záchodě, skrytému pod uvolněnou dlaždicí za odtokovou trubkou. Prohlásil se, že se dopustil chyby, ale nikoli trestného činu, a byl suspendován pouze na jeden rok.

 No jo záchody a Rausis, kdo by ten příběh neznal....


U nás se takto proslavil  v roce 2019 Rausis, který právě v roce 2019 udělal tu chybu, že se dokonce nechal na záchodě vyfotit. Vyloučení bylo pak už jaksi automatické. Kdyby ho tenkrát nechytli, možná by měl dnes větší elo než David Navara, kdo ví, možná by mohl být dnes prvním hráčem s elem nad 2900!??

V roce 2013 vyhasla kariéra bulharského šachisty Borislava Krastěva Ivanova. Třicátníka, jehož „šachové procitnutí“ bylo zprvu velmi inspirující. Z průměrného hráče se v roce 2011 vyšvihl mezi špičku a svými pohotově brilantními tahy zaskočil nejednoho velmistra. Jeho sláva trvala po dvě léta, než byl osočen z podvodu. Pravda, v podobě bezdrátového komunikačního zařízení, se skrývala v jeho ponožkách.

Samozřejmě si nejde nevšimnout obvinění Hanse Niemanna Magnusem Carlsenem. O tomto už bylo napsáno hodně článků a teorií, korunku na dort ale nasadil asi Elon Musk, když tuto příhodu komentoval takto:. „Talent zasáhne cíl, jejž ostatní zasáhnout nedokážou. Génius zasáhne cíl, který ostatní nemohou ani nevidí (protože je v zadnici),“ upravil Musk citát filozofa Arthura Schopenhauera s dodatkem, že „nejzábavnější varianta je ta nejpravděpodobnější“. ( tím naznačil, že Hans měl nápovědu tam, kde slunce nesvítí)


Pro šachy, které si nesou pověst noblesní hry, to ale může být pohroma. „Podvádění v šachu je obrovský problém a může to mít na celou hru fatální dopady,“ říká Magnus Carlsen, který dále odmítl komentovat celou záležitost s tím, že bez Niemannova svolení nemůže nic říct. Takže v současné době pouze odmítl s Niemannem dále hrát a dodal: „Doufám, že pravda v této věci vyjde najevo, ať už je jakákoli.“

Ten článek nemusí končit těmito slovy, můžete i napsat sami, jestli jste v šachu i podváděli a nebo byli podvedeni? 

Já znám příběh, samozřejmě nemůžu jmenovat hráče, který mi říkal, že v Jeseníku v turnaji B hrál už dávno, hodně dávno svojí partii. Soupeř udělal tah a odešel. Náš hráč udělal tah, zapsal si ho a zmáčknul hodiny. Když se podíval znovu na šachovnici všimnul si, že po tomto tahu ztrácí zadarmo pěšce. Podíval se kolem sebe a když se nikdo nedíval, přemáčknul hodiny, tah si škrtnul a dělal že přemýšlí. Soupeř se vracel k šachovnici a tak aby tento malý podvůdek dokonale dokonal, zahrál nový tah už před tímto hráčem, který si sedal k šachovnici. Táhnul, zapsal tah a ještě nepoložil prupisku , když soupeř okamžitě  zahrál tah, zastavil hodiny a řekl: MAT :) Večer jsme se tomu všichni smáli, říkal tomu KARMA a věřte mi, že od té doby nikdy v šachu nepodváděl...To byla ta nejlepší medicína a krásný příběh, který si pamatuji po celý život...:)

Petr Koutný

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Souhlas s použitím článku: https://www.denik.cz/ostatni_sport/sachy-sport-podvody-carlsen-niemann-karpov-korcnoj-kramnik-topalov.html  máme od sportovního redaktora pana Vojtěcha Žižky. 

-Dobry večer,

děkuji za Váš zájem o článek, samozřejmě ho sdílejte dle libosti.

S pozdravem Vojtěch Žižka

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- podklady pro článek jsem čerpal i z:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cheating_in_chess

https://www.washingtonpost.com/world/2022/09/28/long-history-chess-cheating-carlsen-neimann/

https://english.elpais.com/culture/2022-09-28/chess-cheaters-of-the-past-present-and-future.html

https://en.chessbase.com/post/a-history-of-cheating-in-che-2

https://www.washingtonpost.com/world/2022/09/28/long-history-chess-cheating-carlsen-neimann/

https://www.quora.com/Who-is-the-most-famous-and-most-successful-cheater-at-chess

a další stránky, kde tématem jsou podvody v šachů. 

foto: https://www.chess.com/blog/SamCopeland/how-to-cheat-at-chess

69x 9415x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (69) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
patmat
Ako keď malé deti po sebe kričia nadávky a jedno z nich je na seba hrdé, akú nadávku vymyslelo.

Havloidi, Čaputári, demokrati, vlaječkári, fialoví, nedalo by sa to nejako spestriť?

Je to ako príliš jednoduchá hracia skrinka.

+2 /-4 | 19.10.2022 12:37

xdavx x

patmat - reakce hodna spravneho fialoveho demokratickeho klauna. 

+1 /-4 | 19.10.2022 12:18

patmat
Nemôžete písať tie svoje dezolé blbosti do správneho odpadného článku?
+4 /-3 | 19.10.2022 11:24

xdavx x

Srandovní je, jak milionari z chvilek demonstrovali proti vlade za potlesku tehdejsi opozice a medii... dneska kdyz se demonstruje proti vlade, ta sama media dsti nenavist vsem otvory... taky ukazka vnimani jinych nazoru dnesnimi "demokraty".

+4 /-6 | 19.10.2022 10:51

azvl

Jen je Teofile divné že zrovna fórum24 nejvíc utočilo na Babiše kvůli jeho členstvá v KSČ a že tam podepsal nějakou spolupráci. U Pavla prakticky úplně to samé naprosto přehlížejí. A přitom je kandidát na prezidenta. Není to nějaké divné? Nebo platí jak se říkalo komunistické heslo "účel světí prostředky"? 

+7 /-3 | 19.10.2022 10:16

Teofil Horáček
+2 /-5 | 19.10.2022 06:57

ciki333

Pavel Capek

Takových bezpáteřních generálů Pavlů, běhá v České kotlině hafo. Jan Domes

(=Semod, Kuželka, Morphynista, Horáček...) je toho zářným příkladem. Za bolševika PS VB, nyní kovaný havloid. A až zde zavládne právo šaría, bude si mezi prvými 5x denně otloukat hlavu o sadždžádu...

+4 /-8 | 18.10.2022 22:26

Kapucínek
To D. Brazina a Petan : bylo to na open Praha - David Vichnar. Podvod s mobilem. Svaz to poslal na fide, fide to vratila svazu, ten to poslal na klub (Vysehrad- kde mu kamarad pravnik vymyslel pribeh) a ten ho nepotrestal. Byl tam vymysleny pribeh proc jako mel ten mobil na toalete atd.... fraska
+8 /-1 | 18.10.2022 21:31

Kapucínek
Vložte obsah
+0 /-1 | 18.10.2022 21:28

Pavel Capek

lmouse :

Přesně ! Nejprve hájil oficiální politiku KSČ a když se to otočilo, tak přiznal barvu. Já mu to nevyčítám, v jeho botách jsem nebyl, ale někdy je lepší mlčet...

Připomíná mi to generála Pavla. Ten taky po převratu rychle pochopil, co má říkat.

+6 /-2 | 18.10.2022 19:43

lmouse

Pavle buhví jak to v tom Baugiu bylo.  Joo taky jsem byl na besede když Filip o tom vyprávěl, bylo to zajímavý, ale já kovaným komančům nikdy moc nevěřil...

+3 /-0 | 18.10.2022 19:34

sarmatam
......napište něgdo ....jestli Vám chtěl něgdo poradit .....a vy nechtěli...jen tak z hecu ....NAZNAČOVALI .... a já radši nechodil ani mezi lidi na chodbu a jen čuměl na šachovnici.....je to ůsměvné....ALE JE TO TAK ....tak do toho ....vy slušňáci :-)......dííííky.....
+0 /-2 | 18.10.2022 19:02

Petan

Re Teofil: Ale vaše příspěvky u jiných článků ve kterých urážíte lidi s jiným politickým názorem než je ten váš vám nikdo nesmazal tak co si stěžujete.

+6 /-4 | 18.10.2022 18:57

sarmatam
.....paní Martina ....vistižně visvjetleno děkuju....jste fér .....ová......
+0 /-1 | 18.10.2022 18:53

sarmatam
.....jinak o tom ,, švindlování ? ,, gdiš jsem šel kouřit nebo na záchod .....a něgdo jenom naznačoval ? ... že tam něco je ! .... na šachovnici ....vždycky jsem jenom ukázal prst před rty .....a dělal že jsme férový tým .....a hlavně jsem si přál ať se tam zase nezhádaj , že něgdo někomu radí .....MOJE začátky s vážnýma partiema .....vždycky byla v autě radost gdyž jsme vyhráli....buď to v Zašové, ve Vidči , Francové Lhotě nebo třeba v Zubří.....bylo to vždycky fájn.....ty jejich věty :-).....,, ty to zase posereš ! ....tu vyhranou pozici.....NIKDY NEZAPOMENU !....děkuji chlapi.....z Karolinky .....bylo mi ctí......
+0 /-1 | 18.10.2022 18:51

Kořenka
Myslela jsem show, revue, melodrama, tragikomedii, ságu, psychodrama a krimi žánr.
+3 /-1 | 18.10.2022 18:47

sarmatam
....co to je ,, revue ? ,,.....
+0 /-1 | 18.10.2022 18:41

Kořenka
Cenzor smazal svoje příspěvky a ten váš odkaz na článek. Přece z toho nebudu dělat vlastní revue.
+3 /-2 | 18.10.2022 18:35

Teofil Horáček

Nechápu důvod smazání mého komentáře v 10:17, odkaz na podvodníky ve světě šachu.. Bohužel diskuse zde začínají připomínat časy na idnes, kdy cenzorem byl nechvalně známý Banga. 

+2 /-2 | 18.10.2022 18:26

Kořenka
Co nepatřilo k článku, jsem vymazala, a také kvůli mému bezpečí.
+2 /-1 | 18.10.2022 18:11

sarmatam
....a teď si jdu zahrát zase na českom jednu partijku na tři plus dva .....a vždycky si tam bouchnu gdiš se povede ? ...ten rozbor né? ..... a mám to kolem 70 a trochu víc PROCENT ...... víc to nedávám ...i gdiš se snažím .....asi tak vi ,, DOBYTCI ! ,, .......omlouvám se :-) ......
+0 /-1 | 18.10.2022 17:57

sarmatam
......jednou.....jsem ....s petrem koutným .....zahrál tu hru ?..... jen kvůli tomu , že jsem od něj slyšel ....že ho nigdo neporazí .... vznikla stoho .....velmi hezká partie ....a hodně se mi líbil jeho přístup ....jak to zebral .....SAMOZŘEJMĚ MĚ TO MRZÍ ..... ,, omlouvám se ,, ....hodně mě to potom ,, sralo ,, ale partie to od něj byla hezká .......je to borec :-) ......hodně mě tímto jeho přístupem ROZESMÁL ......i gdiš tam bil švindl ..... omlouvám se ti Peťo ..... ,,promiň ,, .....co uš teď ..... :-( ....
+1 /-1 | 18.10.2022 17:48

Kořenka
P. Koutný je džentlmen:-)
+2 /-1 | 18.10.2022 17:34

Petr Koutný
Semode - jak jste na to přišel?
+1 /-0 | 18.10.2022 17:34

Semod
Pane Koutný, Pavlova reakce na níže zveřejněný článek se Vás patrně dotkla ... proč ? ... když má ohledně naivity paní Martiny pravdu.
+2 /-4 | 18.10.2022 17:23

Kořenka
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+2 /-0 | 18.10.2022 17:16

Pavel Capek

Petr Koutný :

V pohodě, já se tak snadno neurazím ! ;-) 

Jen mi to připomnělo mého kamaráda, který si vsadil vyšší částku a až potom začal zjišťovat, jak na tom vlastně soupeři jsou a o co jim jde...

Pro mě nepochopitelné jednání ! That's all ! 8-) 

+1 /-1 | 18.10.2022 17:01

Petr Koutný
Pavle - omlouvám se za tento dotaz, ale prostě se musím zeptat. Co je vám do toho? Nechápu dotazy na život, který se Vás netýká. Díky za odpuštění mé poněkud ostřejší otázky.
+6 /-1 | 18.10.2022 16:44

Pavel Capek

Velmi jsem se pobavil u článku, který se týkal paní Martiny. [cheers] :-D 

Zjišťovat si, co jsou zač mí noví společníci ve firmě, až mě začnou podrážet ? To jako fakt ?? [eek] 

Jak to nazvat ? Naivitou, nebo přímo hloupostí ? [eek] 

+5 /-5 | 18.10.2022 16:38

pawel

Alice se nikdy nemýlila, nemýlí se ani teď.

Jen pro někoho je to příliš náročné, odborné, vyjádření.

+1 /-1 | 18.10.2022 15:21

xdavx x

haSSi jako vzdy meles blbosti

+1 /-3 | 18.10.2022 15:12

Pavel Ch

Proto píši o historicky prvním na světě zdokumentovaným případu s podvodem pomocí elektroniky, Vás jsem tím já nerozporoval.

+0 /-0 | 18.10.2022 14:58

Rubinus

Pavel Chrz. Asi nepíšeme oba o stejném případu... Já píši o těch, co proběhly u nás. To byl samozřejmě již chytrý mobil s nainstalovaným šachovým programem.

+0 /-0 | 18.10.2022 14:52

Petra23
Paní Alice by si měla dát mokrý hadr na hlavu, naučit se číst a až potom reagovat.
+0 /-1 | 18.10.2022 14:50

Pavel Ch

S tím násilně získaným důkazem a potrestáním za to, je tomu v zemích Českých a Slovenských jinak.

 Na ME mládeže na Slovensku, Rim. Sobota, zač. 90.let, český rozhodčí tušil, že Ruska studuje na WC encyklopedii. Vyslal paní rozhodčí na ni z jiného postsovětského státu, vykopla dveře a uviděla dívenku s knihou na klíně. Snad ji nevyloučili, ale prohrála partii hned. Sice zkoušela se ruská delegace odvolat, ale nechtěli dát 200 dolarů, tak se neprojednávalo. 

--

Náš známý velmistr využil své fyzické síly, když viděl soupeře jak u prodejního stánku se zajímá o encyklopedii na straně hrané partie. I sevřel mu knihu do ruky na oné straně a za límec jak malého zlodějíčka ho odtáhl k rozhodčímu, který po zkontrolování stránky a pozice zaknihoval okamžité 1:0. Protestoval jen prodejce, že se mu kniha poničí, tak doporučil náš velmistr viníkovi, aby si ji rovnou koupil a nastudoval místo příštího podvádění.  


 

 Ruminus: Ten první případ nebyl u nás a byl daleko dříve než onen mobil na WC. Ty mobily totiž tehdy uměly jen volat, s mobilem by si nepomohl sadŠlo o elektroniku na jiném principu.

+1 /-2 | 18.10.2022 14:49

Rubinus

To melete dva případy dohromady. Ten první byl mobil, nalezen někde na WC, patřící jednomu z hráčů, jednalo se tuším o Open v Karlíně. A druhý se týkal vyškrtnutí hráče z online turnaje, kdy jeho hra byla označena jako podvod nějakým anticheatingovým programem na chess.com.

+1 /-0 | 18.10.2022 14:46

Petr Koutný
Pavle až budu psát diplomovou práci, dám ti vědět.
+2 /-0 | 18.10.2022 14:44

Pavel Ch

Petře s tím Viktorem a Toljou  je to opravdu jak podle knížky 100 dní v Baquiu, o které pamětníci vědí své...blush

 

Další případy jsou nastíněné, ale není tam rozřešení, byť proběhlo. Hlavně ten vůbec historicky první zaznamenaný elektonický doping.

+0 /-1 | 18.10.2022 14:42

xdavx x

petan, pry v tom byli pribylovci,..

max - jak je videt, magoru je hodne. ovsem odkaz luxusni. ted jen aby analni kulicky vystridaly venusiny, a devcata nam v soutezich mohou predvest pri matu, skutecne vyvrcholeni...

+2 /-1 | 18.10.2022 14:25

hejdic

Článek je super! Díkysmiley

+1 /-0 | 18.10.2022 14:24

MaX

přihodím také jeden odkaz

+0 /-0 | 18.10.2022 14:18

Petr Koutný
Vojtu jsem bloknul já, emailem jsem mu psal proč. Pavle článek je napsán podle mě dost na úrovni :) studoval jsem asi deset zdrojů, vše jsem uvedl do odkazů.
+3 /-0 | 18.10.2022 14:15

Dagobert

Nevím, proč byl Fialový smrad zabanován, paní Martina v tom prsty nemá. Ráno se tu na krátkou chvíli objevil jeho příspěvěk - reakce na předchozí zprávy paní Martiny, ve kterém ji nazval bláznem a přirovnal ke Koutnému a spol. Následně byl příspěvěk omylem smazán, za což se pan Koutný omluvil

+0 /-1 | 18.10.2022 14:12

Rio
Spomínaný Klaus Frizzel Bluttgutt III je známy skôr pod menom Claude Bloodgood. Na trest smrti odsúdený matkovrah - trest mu bol zmenený na doživotie. Nebol to žiadny podvodník - sám upozorňoval šachovú federáciu, že používa zlé vzorce na výpočet ratingu a naozaj boli zmenené. Hral prevažne korešpodenčne a je autorom niekoľkých kních (prevažne obskurné gambity - 1. g4 alebo 1. Jf3 d5 2. b3 c5 3. e4). Na internete je o ňom niekoľko článkov. https://en.wikipedia.org/wiki/Claude_Bloodgood
+1 /-0 | 18.10.2022 14:02

Pavel Ch

Je hezké, že se sportovní komentátor zajímá o šachové dění.

Bohužel, jak bývá obvykle u menších sportů, jen když se stane nějakej prů...

 

 Nicméně, je to hodně laicky popsáno, plno toho nesedí nebo není dotaženo.

Petře, nss by si zasloužil odbornější článek na toto téma než kopírovat článek nešachisty z běžných médií.

 

  Jen v rychlosti: Jak to bylo s tím podváděním v devadesátých letech, čím hlavně se prozradil a na co se přišlo? To by se mělo uvést. Asi první případ elektronické nápovědy. Karpov tehdy řekl, že je to nebezpečné, Kasparov se vysmál, že je to dětinské. Tehdy si Garri myslel, že počítač bude možná porážet nekteré mistry, ale nikdy ne mistra světa.

 

    S tím Tolja vers.Viktor je snad čerpáno od Dr.M. Filipa z knížky 100 dní v Baugiu, za kterou se ještě za totality M.Filip omlouval, že jinak by nevyšla, kdyby popravdě pospal, že obě delegace prudili, naschvály, a Karpovova spíše víc. Bojovaly proti sobě více jejich týmy než hráči, z Viktorovi strany to byla nějaká ženská. 

 Atd, atd.

+1 /-2 | 18.10.2022 14:02

Rubinus

Je to vzájemné, snad by se obě strany dokázaly shodnout na označení "ta hovada", podobně, jako kdysi psali, že Fischer se Larsenem shodují na jediné věci, na otázku, kdo je nejlepší na světě odpovídají "já".

+0 /-1 | 18.10.2022 13:40

Petan

Re Teofil: Tak vy lidi s jiným politickým názorem označujete výrazy: kobliháři, lumpenproletariát, putinovci apod.  Od vás výtky směrem k cikimu působí trochu komicky.

+4 /-3 | 18.10.2022 13:30

Kořenka
Neblokla jsem ho já, nevím, kvůli čemu to bylo.
+1 /-0 | 18.10.2022 13:26

Rubinus

Je to nějaké nenavazující, zdá se, že paní Martina zase zabanovala Pláta. :) Takže sled příspěvků, co vidím, nedává smysl.

Ad Rausis: Určitě by se nedostal na 2900, v jeho případě se domnívám, že to byl spíš způsob, jak se udržet mezi špičkou déle. Velkým turnajům se prý vyhýbal a kdyby to s růstem ELO přeháněl, zpřísňovaly by se kontroly tak, že by mu zabránily podvádět, i kdyby jeho samotného nechytli, nakonec by asi raději přestal hrát.

+0 /-0 | 18.10.2022 13:14

Alice

Pan Žižka má za sebou určitě úspěšnou činnost v rádiu Jerevan (Fischer - potvrzeno, Korčnoj - potvrzeno, Topalov - prohledávání Kramnikova rest roomu, chess.com - 70.000 nových živatelů denně - skutečně??)

+0 /-0 | 18.10.2022 13:06

Alice
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 18.10.2022 13:04

Teofil Horáček

Mlčení je taky odpověď, pravděpodobná je tedy obsese nazývat soudruhem všechny ty, kteří mají opačný názor. 

+2 /-1 | 18.10.2022 12:59

Teofil Horáček

Pan Vojtěch Žižka je členem KSČM, když jej titulujete jako soudruha ? 

+1 /-1 | 18.10.2022 12:49

ciki333

Stupňovat přídavná jména neumí soudruh Vojtěch Žižka, neboť ten je autorem článku o cheatingu v šachu. 

"Souhlas s použitím článku: https://www.denik.cz/ostatni_sport/sachy-sport-podvody-carlsen-niemann-karpov-korcnoj-kramnik-topalov.html  máme od sportovního redaktora pana Vojtěcha Žižky. 

-Dobry večer, děkuji za Váš zájem o článek, samozřejmě ho sdílejte dle libosti. S pozdravem Vojtěch Žižka"

+1 /-0 | 18.10.2022 12:42

Teofil Horáček
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+2 /-1 | 18.10.2022 10:17

Petr Koutný
Omylem jsem smazal jeden komentář, omlouvám se.
+1 /-0 | 18.10.2022 10:05

Agent Voňavka
Tento komentář byl smazán a diskutující byl zablokován pro porušení pravidel diskuze.
+0 /-0 | 18.10.2022 10:04

Kořenka
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+3 /-1 | 18.10.2022 10:00

Kořenka
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+3 /-1 | 18.10.2022 09:59

Kořenka
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+2 /-2 | 18.10.2022 09:59

Agent Voňavka

Od koho? Od svazu? 

+0 /-0 | 18.10.2022 09:58

Kořenka
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+1 /-1 | 18.10.2022 09:57

Petan

re xdav x: Teď si nejsem jist, jestli myslíme ten samý případ - bylo to na open turnaji? Matně si vzpomínám že šachista s mobilem na záchodě snad nebyl potrestán vůbec s nějakým bizarním zdůvodněním, proč nemůže být potrestán (snad že se nejdenalo o soutěž svazovou či co). Myslím, že akorát nedohrál ten turnaj (bylo to asi v půlce turnaje)

+2 /-0 | 18.10.2022 09:56

Agent Voňavka
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+0 /-1 | 18.10.2022 09:53

Kořenka
V DVTV jsem na přímý dotaz řekla, že Rausis podvodníkem asi je. Bylo to pohledem někoho, kdo se zrovna vrátil z nemocnice a šachy sledoval okrajově. To asi českým extraligovým šachistům něco uniklo, ne? Jinak mysteriózní partie je taky případ.
+3 /-1 | 18.10.2022 09:47

tsonga6
čo sa týka Korcneho, sovietska tajna sluzna proti nemu vyuzivala rozne natlakove akcie. Opravte ma, ak sa mylim, ale zo Sovietkeho zvazu odisiel len sam, teda bez rodiny, a tu za nim nechceli pustit. Vela soviatskych sachistov malo zakazane hrat na turnajoch kde hral on a isto nevieme vela o tom, co sa dialo v pozadi. Sachy boli pre sovietov prestiz a keby vyhral Korcny v Bagujnu, kde bol naozaj blizko, bola by to pre nich potupa
+1 /-0 | 18.10.2022 09:46

Petr Koutný
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-1 | 18.10.2022 09:43

xdavx x

jak ze se jmenoval ten hracicek co si na vysehrade prilepil mobil pod zachodovou misu a nic se mu nestalo, protoze nekteri hraci nekterych klubu se za podvody netrestaji?

+2 /-2 | 18.10.2022 09:23