Poslední prázdninové žně
03.10.2013 05:27 | TréninkZ prázdninové tréninkové série vybírám ještě tři zajímavé ukázky. Umět počítat až do konce je jednou ze základních cest k úspěchu.
Pozice č. 1
Černý na tahu:
Nabízí se Vxd4 a po Jxd4 Jxc5… mohlo by však přijít Jxc5 a po Sxc5 přijde Jb3 a Kf1 a výhra může být ještě složitá. V pozici na diagramu však může černý zahrát lépe, musí však vše spočítat až do konce.
Pozice č. 2
Představte si, že hrajete poslední kolo, dohráváte jako jeden z posledních a remíza je pro vás jen těžko přijatelný výsledek. V úplně stejné situaci se ale nachází i bílý, což byl v této pozici zajímavý trumf v rukávu.
Černý posledním tahem zahrál Va8 s plánem prosadit vzdáleného a-pěšce a bílý, který byl již na půlminutě situaci nedokázal spočítat a prohrál na čas. Dokážete spočítat, zda bílý udrží remízu po 1.Kd2 Jb1+ 2.Kc1 Vxa6 3.Kxb1 Vd6 a jestli se něco změní vložením tahů Sb7 Va7 a teprve pak zahrát Kd2, pouze s tím rozdílem, že se věže vymění na d7?
Pozice č. 3
Jedna perlička na závěr.
Bílý přešel několikrát kolem výhry a nakonec postavil tuto vtipnou pozici, která se už skoro nedá vyhrát, ale se štěstím se mu to nakonec přece jen povedlo.
Po tahu 1.f5? však mohl černý okamžitě remizovat. Najdete jak?
Štěpán Žilka se šachům věnuje již přes patnáct let a v současné době se pohybuje okolo hranice 2500 elobodů. Kromě toho působí také jako trenér talentované mládeže.
Štěpán je autorem výukové série článků a videí „Jak se stát Sit and Go poker profíkem“. Jedná se o sérii článků pro začátečníky a mírně pokročilé hráče, kteří se chtějí dozvědět více o populárních pokerových SNG turnajích.
S pokerem začal před více než třemi lety a asi rok na to se seznámil s výukovým portálem Poker-Arena.cz. Zde se začal pokeru více věnovat a stal se studentem špičkového hráče SNG turnajů Lukáše Horáka.
Mezi jeho další koníčky patří aplikovaná matematika a
programování, což mu v šachu i v pokeru pomáhá nalézat mnohé skryté možnosti.
Tak nevím,jestli se do konce svého života dočkám od Bolka,že mi to tu bude zobrazovat plus/minus . U hodnocení pozice je to znamínko,Bolku,dost důležité
Vojto, nevím,jestli si rozumíme,hodnotíme (snad mi to Štěpán potvrdí) pozici. O co mi jde: v této pozici je nepříjemné bílému cokoliv. Já jen mám názor , že pozice :
a) 1....Vxd4 ,Jxd4 Jxc5,Jxc5 Sxc5 , Jb3 je ´/
b) Tvoje varianta : 1...Sxc5 ,Jxc5 Jxc5 je též -/ ale v hodnocení pozice se od sebe uvedené varianty neliší. Ty,Vojto, zvolíš v parii možnost b) , my ostatní (např. KM) zahrajeme pohodlnou variantu a) . Mělo by to být vyhrané za oba , ne?
Něco jiného by bylo,kdyby varianta Sxc5! po Vxe4 Vxe4 Jxc5 prijde Vc4! byla vynucená. To je hezký motiv,uznávám .
Ach jo...kdo tvrdí, že musím po Jxc5 hrát Vxd4? Dám Jxc5 a následné hrozby jako Jd3 či někdy Ve2 jsou bílému velmi nepříjemné...nebojte se, já tu pozici taky velmi dobře propočítával
Tak to se nám,Štěpáne, ulevilo . A díky za tento formát , těším se na další problémy. V tom jsou šachy nevyčerpatelné
Uznávám, že to je špatně položená úloha, můj první dojem byl, že jezdec s okamžitými hrozbami na dámském křídle bude užitečnější než střelec dočasně bez hrozeb, ale není to tak jasné. Za tuto nejasnost se řešitelům omlouvám.
Vojto,ok,měli jsme. Ale proč Vxe4? Není lepší 2. Jxc5 s variantou 2...Vxd4 3.Jxd4 a nemám pocit, že to lepší pozice,než uvedl Štěpán na začátku. Stále něco nevidím,nebo nechápu?
u prvniho diagramu je to Sxc5! po Vxe4 Vxe4 Jxc5 prijde Vc4!
ad pozice č.1 - včera jsme si s ní hráli dlouho v klubu,a na nic kloudného jsme nepřišli (to už se nám dlouho nestalo . Vyzkoušeli jsme tahy ..Jxc5, ...Jg5 , ...Sh4 a nic extra. Co nevidím ? ). Tak jsem ,Štěpáne,zvědav na řešení . Myslel jsem,že se něco dozvím zde od kolegů, ale ticho po pěšině.