Podesáté

09.04.2018 08:00 | Extraliga 2017/2018

1. ŠK Novoborský již podesáté vyhrál nejvyšší českou šachovou soutěž družstev. Titul vicemistra putoval do Lysé nad Labem, bronzový skončil Turnov.

SOUHRN S VÝSLEDKY

Závěrečné trojkolo přineslo rozuzlení celé letošní extraligy. Hned na úvod tedy v pátek byly k vidění nečekané výsledky. Největší radost z těchto výsledků měl 1. Novoborský ŠK, který vyhrál s Unichessem 5,5:2,5 a díky nejtěsnějším porážkám Labortechu Ostrava s týmem ŠK Slavoj Poruba a GASCO Pardubice s ŠK Zikuda Turnov, mohli novoborští slavit titul už dvě kola před koncem. Výhra Turnova znamenala také to, že se opět dostal do boje o stupně vítězů. V pátečním kole se také podařil čestný úspěch již sestupujícímu Tatranu Litovel, první vítěznou partii Tatranu si připsal Vladimír Bělunek. V desátém kole vítězný Nový Bor nepolevil a porazil druhý tým v pořadí Výstaviště Lysou nad Labem 5,5:2,5. Díky tomu dostala šanci další družstva. Labortech Ostrava ale i druhé slezské derby těsně prohrál, tentokrát nestačili na BŠŠ Frýdek Místek. Naopak Turnov proti tým ŠK DURAS BVK Královo Pole nezaváhal a po výhře 5,5:2,5 se bodově dotáhl na druhou Lysou nad Labem. Před posledním kolem však díky skóre měl lepší výchozí postavení tým Lysé nad Labem. Další vyhranou partii si připsalo družstvo Tatranu Litovel, jediný bod s týmem ŠK Slavoj Poruba zaznamenal tentokrát Vojtěch Straka. O zázrak v podobě záchrany se pokoušelo družstvo ŠK Města Lysá nad Labem. S Unichessem remízovali 4:4, což jim ještě stačilo na teoretickou možnost záchrany. Cesta však vedla přes poražení Nového Boru a současně by nesměl bodovat tým ŠK DURAS BVK Královo Pole. Brněnští však šli záchraně sami naproti a v posledním kole remízovali s Pardubicemi a díky skóre tak bylo v podstatě hotovo. Navíc ŠK Města Lysá nad Labem, stejně jako všechny ostatní týmy v celé sezóně, nedokázal zabodovat proti Novému Boru. Lysá tak společně s Tatranem Litovel opouštějí elitní soutěž. Za Lysou předvedl velice pěkný výkon Thai Dai Van Nguyen, který nejprve v sobotu porazil Petera Michalíka a v neděli remízoval s Radoslawem Wojtaszkem. Tým ŠK Zikuda Turnov do třetice vhrál, porazil 4,5:3,5 Moravskou Slávii Brno, což mu stačilo na třetí příčku. Druhé místo si vítězstvím 6:2 nad Unichessem pohlídalo družstvo Výstaviště Lysá nad Labem. Labortech Ostrava i přes výhru 7:1 nad družstvem Tatran Litovel obsadil až čtvrté místo a to se museli ještě v posledním kole činit, aby je na skóre nepředběhl tým ŠK Slavoj Poruba, který zvítězil stejně jako Turnov a samozřejmě Nový Bor ve všech třech kolech. Tak jako Tatran Litovel vyhrál v celém průběhu dvě partie, tak stejně suverénně si počínal na druhé straně Nový Bor, který naopak pouze dvě partie za celou sezónu prohrál.


Ze slavnostního zahájení. Zleva: GM Martin Petr, GM Štěpán Žilka, IM Tadeáš Kriebel, GM David Navara, GM Pavel Šimáček. V pozadí vlevo FM Jiří Kočiščák, GM Petr Velička. (foto: Vladimír Jagr)

 

Domácí 9. kolo Hosté
SK DURAS BVK Kralovo Pole 3 ½ - 4 ½ Moravska Slavia Brno
SK mesta Lysa nad Labem 2 - 6 Vystaviste Lysa nad Labem
SK Slavoj Poruba 4 ½ - 3 ½ Labortech Ostrava
SK Zikuda Turnov 4 ½ - 3 ½ GASCO Pardubice
Tatran Litovel 1 ½ - 6 ½ BSS Frydek-Mistek
Unichess 2 ½ - 5 ½ 1. Novoborsky SK

 

Domácí 10. kolo Hosté
1. Novoborsky SK 5 ½ - 2 ½ Vystaviste Lysa nad Labem
BSS Frydek-Mistek 4 ½ - 3 ½ Labortech Ostrava
Moravska Slavia Brno 3 - 5 GASCO Pardubice
SK DURAS BVK Kralovo Pole 2 ½ - 5 ½ SK Zikuda Turnov
Tatran Litovel 1 - 7 SK Slavoj Poruba
Unichess 4 - 4 SK mesta Lysa nad Labem

 

Domácí 11. kolo Hosté
GASCO Pardubice 4 - 4 SK DURAS BVK Kralovo Pole
Labortech Ostrava 7 - 1 Tatran Litovel
SK mesta Lysa nad Labem 1 ½ - 6 ½ 1. Novoborsky SK
SK Slavoj Poruba 5 - 3 BSS Frydek-Mistek
SK Zikuda Turnov 4 ½ - 3 ½ Moravska Slavia Brno
Vystaviste Lysa nad Labem 6 - 2 Unichess

Konečné pořadí po 11 kolech      

Poř. Družstvo Z + = - B Sk V
1 1. Novoborsky SK 11 11 0 0 33 69.0 52
2 Vystaviste Lysa nad Labem 11 7 1 3 22 53.5 28
3 SK Zikuda Turnov 11 7 1 3 22 49.5 24
4 Labortech Ostrava 11 7 0 4 21 49.5 24
5 SK Slavoj Poruba 11 7 0 4 21 48.0 24
6 GASCO Pardubice 11 6 1 4 19 51.0 27
7 BSS Frydek-Mistek 11 4 2 5 14 41.5 18
8 Moravska Slavia Brno 11 4 1 6 13 40.0 20
9 Unichess 11 3 2 6 11 40.0 19
10 SK DURAS BVK Kralovo Pole 11 3 1 7 10 40.5 20
11 SK mesta Lysa nad Labem 11 2 1 8 7 32.5 15
12 Tatran Litovel 11 0 0 11 0 13.0 2

 

Vítězný tým Nového Boru (foto: Vladimír Jagr)


Medailové týmy: Zikuda Turnov, 1. Novoborský, Výstaviště Lysá nad Labem (foto: Vladimír Jagr)


ROZHOVORY

Odpovídá kapitán vítězného družstva (1. Novoborský ŠK) Petr Boleslav

Jak obtížné to letos bylo, získat titul mistra ČR?

Každý titul byl obtížný a letos tomu nebylo jinak. I když se může zdát, že šlo o procházku růžovou zahradou, když naši hlavní konkurenti ztráceli body. Sezona je dlouhá a záleží na každém zápase.

Neprohráli jste ani jediný zápas, dokonce ani neremízovali. V jakém zápase vám ale nejvíc teklo do bot? 

Myslím, že jsme v této sezoně prošli zápasy poměrně suchou nohou. Dlouho vyrovnaný a dlouho napínavý byl prosincový zápas s Porubou, kde i přestože jsme dostali do vínku hned na vedení 1:0, bylo na čem pracovat.

Byly oslavy zisku jubilejního desátého titulu něčím výjimečné, nebo spíš už myslíte na Evropský klubový pohár?

Desátý titul se neslaví každý rok, takže jsme pro letošek připravili trochu oficiálnější oslavu a to na domovském hotelu Don Giovanni v Praze. Díky fotografiím Vladimíra Jagra jsme si trochu zavzpomínali na uplynulou dekádu, ale zároveň jsme napřeli zrak i vpřed. Připravili jsme novou kolekci týmového dresu - trikot a sportovní soupravu, kterou obdržely i partnerky a manželky našich hráčů.


Petr Boleslav, Michal Vávra (foto: Vladimír Jagr)

Odpovídá kapitán sestupujícího družstva (Tatran Litovel) Jan Krejčí

Cíl většiny extraligových družstev udržet se v soutěži, se naplnit nepodařilo. Jste zklamaní?

Po skončení loňské sezóny z důvodu neúčasti Jičína a dle mne nepochopitelného nevyužití postupu oprávněných vítězů prvních lig (naše náklady za účast v extralize se přibližně rovnaly nákladům za účast v 1. lize - vždyť mohou hrát pouze s hráči, kteří si postup vybojovali) nám byla dána šance hrát opětovně extraligu. Po změně předsedy oddílu jsme zvažovali, zda tuto šanci využijeme a rozhodli jsme se sehrát extraligu pouze s českými hráči, kteří mají zájem hrát v našem družstvu a za Litovel hráli již v minulých letech (asi jsme vytvořili unikátní situaci od zavedení účasti cizinců v této soutěži). Pochopitelně jsme věděli, že bez cizinců je velmi malá šance se v soutěži udržet, proto nás sestup vůbec nemrzí a byli jsme s ním smířeni v podstatě již od zveřejnění sestav. Prostě jsme si to chtěli hlavně užít, což se nám dle vyjádření hráčů i podařilo.

Jaké si odnášíte z nejvyšší české šachové soutěže dojmy, užili jste si to?

Největší radost jsme měli, když se našim dvěma hráčům podařilo v posledním trojkole konečně v individuální partii zvítězit. Osobně jsem po skončení posledního kola spokojen, že jsme tuto soutěž nakonec hráli a prostřídali jsme všechny hráče na soupisce (všichni hráči ze soupisky si mohou říci, že hráli v životě šachovou extraligu. Kolika šachistům s naší výkonnosti se to podaří?). Někteří diskutující na nšs mohou říci, že s takovou sestavou jsme neměli extraligu vůbec hrát, ale  proč nevyužít šance? Komu s naší výkonností  se podaří poznat "na vlastní kůži" sílu silných českých i světových hráčů a podívat se přímo v Litovli na tyto hráče? V příspěvcích k jinému článku na nšs uváděl jeden diskutující, že takovou sestavu jako má Litovel, by vytvořili i sami diskutující  a mohli by také hrát extraligu. Možná má pravdu, ale neuvědomil si důležitou věc, že v prvé řadě by se musel do extraligy probojovat, aby ji mohl hrát! Závěrem bych chtěl konstatovat, že po této zkušenosti je mi líto hráčů, kteří si postup do extraligy vybojovali a nakonec ji nehráli např. z obavy špatných výsledků nebo i z finančních důvodů (jak uvádím výše, nákladů není o moc vyšší než v 1. lize) a popřál bych všem postupujícím si tuto soutěž vyzkoušet. Hráčům, bych chtěl poděkovat za účinkování v našem družstvu a věřím, že se některým hlavně mladým hráčům (Roško, Straka a Hollan) podaří uplatnit se i v jiných extraligových oddílech.


Tým Tatran Litovel

Odpovídá kapitán sestupujícího družstva (ŠK města Lysá nad Labem) Martin Červený

Už před sezónou jsem vzhledem k sestavám věděli, že jsme kandidátem na sestup. K záchraně bychom potřebovali podávat nadstandardní výkony a to kromě Vana u nás nikdo nedosáhl. Zklamaní samozřejmě jsme, ale na druhou stranu jsme na 11. místě zaslouženě. Částečně pozitivní dojmy si odnášíme, povedlo se nám individuálně několik pěkných partií. Ale stabilní výkonnost nám chyběla a to je podstatné

Z ŠACHOVNIC


-
. kolo -

-
. kolo -


GM Thai Dai Van Nguyen vs. GM Peter Michalík (foto: Vladimír Jagr)


Miss ČR 2004 Jana Doleželová, Michal Vávra (foto: Vladimír Jagr)

Odkazy

12x 7344x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
pawel

Moc smutnécrying, obětavý trenér, velmi slušný člověk a tak mlád. 

http://www.mkss.cz/smutna-zprava-jan-macicek-zemrel/

+0 /-0 | 11.04.2018 10:32

pawel

Morphynista yes

Z toho plynouc, dá se očekávat, že se dozvíme ve špinavém boji věci od Kirsama na Makra a od Makra od Kirsama.  O kterých jsme nejen nevěděli, ale nemohly se nám ani zdát v těch nejdivočejších snech. Obavou jen je, jestli se s napětím těšit nebo lepší radši nevědět.

+0 /-0 | 10.04.2018 15:18

Morphynista

K samotné extralize asi není moc co napsat, jen podesáté to samé, tak trochu oklikou k FIDE. Nejprve ty potěšující zprávy : O víkendu se konalo zasedání prezidentské rady v Minsku, kde byly schváleny mezinárodní tituly i pro naše muže a ženy. Velmistry se oficiálně stali Pavel Šimáček a Nguyen Thai Dai Van ( ze Slovenska Christopher Repka ), titul WGM získala Karolina Olšarová a WIM Kristýna Novosadová. Co se týká politiky, současná situace se dá charakterizovat jako " prohnilí proti prohnilým " nebo " vyhánění čerta ďáblem ". Švýcarská banka UBS totiž zrušila FIDE účet kvůli tomu, že Iljumžinov je na sankčním seznamu USA a ani další peněžní ústavy s ní nechtějí nic mít. Proto členové PB usoudili, že je na čase, aby Iljumžinov rezignoval na funkci prezidenta FIDE a vydali prohlášení, kde ho vyzývají k odstoupení, Ten to odmítl a řekll, že se chystá ve volbách opět kandidovat. Kandidaturu ale ohlásil i Georgios Makropoulos, viceprezident FIDE. Ten byl dlouhá léta blízkým spolupracovníkem Iljumžinova, hodně se psalo o zpronevěrách a o tom, že z pokladny FIDE čerpal peníze pro soukromé účely. Bohužel se potvrzuje skutečnost, že Iljumžinov se dá porazit stejně špinavými metodami , jaké sám používá. A nebudu asi daleko od pravdy, když napíšu, že předvolební kampaň nebude spočívat v prezentaci toho, co chci pro šachy udělat a jak by měla vypadat jejich budoucnost, ale v objíždění a uplácení těch funkcionářů, kteří mají hlasovací právo...

+0 /-0 | 10.04.2018 14:19

Pavel Ch

sk: Alespoň Vojtayes

Komu se to, jak píše sk, také nelíbí (trenéři, rodiče, mládež, další), ať začne u mládeže. Příští víkend končí ex a ligu 64 mládežnických týmů. Svaz dal poháry, medaile, tak zda medailisté, ale i všichni na zatleskání se chvíli pozdrží po posledním kole. Uvidíme. 

+0 /-0 | 10.04.2018 13:06

chess123

Na fotkách ze zakončení mne zaujal reprezentativní počet hráčů Lysé. Trapné stejně jako loni.

+0 /-0 | 10.04.2018 08:26

Tobi

Jo, je to tak. Poprvé vyhrál NB v roce 2008 a v roce 2009 pustil k žezlu ještě Maharlu a byl druhý...a pak už jeli jak na běžícím páse!

+0 /-0 | 09.04.2018 15:40

Tobi

to playboy: myslím, že není 10. v řadě. Myslím, že je 10. celkem a 9. v řadě...ale úplně jistá si tím nejsem...

+0 /-0 | 09.04.2018 15:37

Petr Boleslav

Playboy: Děkujeme. O bundelize jsme v tomto směru občas zapřemýšleli, máme to blízko :), ale v Německu je striktně daný postupový řád, takže ihned do nejvyšší soutěže nelze.

+0 /-0 | 09.04.2018 14:30

MaX

stejně jako loni ,předloni i na další rok. Gratulace do NB. "Každý titul byl obtížný a letos tomu nebylo jinak" vs. "prošli zápasy poměrně suchou nohou" a "slavit titul už dvě kola před koncem" Předloni se aspoň připustilo, že se hrálo v sezoně pouze o skore. Však na tom nic není, NB má výsledky zaslouženě. Playboy: jestli to je možné, to by asi mělo smysl.

+0 /-0 | 09.04.2018 13:48

Playboy

Zisk 10.titulu v řadě bez prohry je fantastické a velká gratulacce Novému Boru ... shaking hands Nicméně, neuvažoval hrát Nový Bor např německou Bundesligu, kde by měl více rovnocené soupeře nebo by to bylo pro klub až příliš finančně náročné? enlightened

+0 /-0 | 09.04.2018 13:18

Tobi

Hlavička vyplněná obráceně. Opraveno.

+0 /-0 | 09.04.2018 11:07

Playboy

Nemají být popisky hráčů v partii Černoušek x Petényi obrácené?

+0 /-0 | 09.04.2018 08:46