Ostravský Koník a zejména MČR mužů 2019

12.05.2019 08:43 | Mistrovství České republiky mužů 2019

Ve dnech 27.4. – 5.5.2019 v Domě kultury města Ostravy proběhl tradiční Mezinárodní šachový festival Ostravský Koník a zejména MČR mužů 2019. /Pohled na Festival v Ostravě účastníka MČR IM Milana Babuly/

Celý rozsáhlý Festival pořadatelsky zajišťovala Ostrava Chess ve spolupráci s ŠK TJ Ostrava, ředitelem byl Marek Jelínek, pochopitelně s početným štábem, bez kterého se taková rozsáhlá akce nedá uskutečnit. V rámci Festivalu se uskutečnily FIDE Openy A,B,C, bleskový turnaj, turnaj v holanďanech, přebory žáků ostravských škol. V předchozích měsících proběhlo 7 turnajů v rámci Rapid tour a 5 simultánek IM Lukáše Klímy, kde bylo možno vyhrát slevy na startovném do turnajů Festivalu. K Rapid turnajům celkem nastoupilo 403 hráčů s počtem startů 837. 8 hráčů dokázalo odehrát všech 7 turnajů série.

Obdobně jako v předchozích letech ale hlavním „tahákem“ bylo Mistrovství ČR mužů, kterému se budu ve svém příspěvku nejvíce věnovat, i z pozice přímého účastníka.

Celkem ve čtyřech turnajích nastoupilo na start 328 hráčů, což je nový rekord Festivalu Ostravský Koník. Hned 31 hráčů reprezentovalo Beskydskou šachovou školu F-M, a byli docela dost vidět, nejvíce v Openu A.

MISTROVSTVÍ ČR mužů:

Do Mistrovství ČR mužů letos nastoupilo 68 hráčů. Právo účasti měli držitelé mezinárodních titulů GM, WGM, IM a WIM, krajští přeborníci z 2018 a ostatní hráči s ratingem přes 2200. To zaručovalo vysokou úroveň nejvyšší domácí soutěže jednotlivců, protože možnost startu hráčů pod 2200 byla početně omezena do 20%, Chválím 3 odvážné dívky, které vstoupily do této kvalitní mužské „mlýnice“, kde se navíc vůbec neztratily! Mezi 68 účastníky titulovaní hráči v počtu 43 značně převažovali. Hrálo mj. 12 GM, 1 WGM, 15 IM a 1 WIM. 19 startujících mělo rating přes 2400, z toho 9 nad 2500 a jeden (David Navara) přes 2700. Z TOP 10 ČR startovalo hned 8 hráčů, což je další důkaz síly turnaje. Průměr ratingů všech účastníků je 2290, medián (tj. rating hráče přesně ve středu startovního pole) 2287. Prakticky shodné tyto ratingy jsou v Openech důkazem kvality startovního pole, protože běžně průměr výrazně srážejí účastnící s ratingy hluboce pod 2000 bodů, či dokonce v základní úrovni 1000. Nejvíce hráčů bylo z klubu 2222 Polabiny – osm, šest z 1. Novoborský ŠK, čtyři z BŠŠ z.s.

V turnaji docela výrazně převažovalo mládí, protože hned 19 hráčů bylo do 20 let věku a 14 mezi 20-30 roky. Další desetiletí již byla zastoupena pouze po 9 hráčích, senioři +60 pouze 8. A klasičtí senioři +65, které uznává i FIDE a pořádá pro ně každoročně MS (pro připomenutí aktuálním mistrem světa seniorů +65 je náš GM Vlastimil Jansa, kterému přeji brzké a plné zdraví!), jsme hráli pouze tři! Při absenci GM Jansy jsem z pozice turnajového kmeta v průběhu turnaje uvítal Davida Navaru ve starší polovině turnajových účastníků, jako snad až 38 nejmladšího! Šachovou kariéru Davida jsem sledoval od jeho nějakých 13 let věku, na přelomu tisíciletí mu chodil fandit na MČR v Luhačovicích, pozorně jej sledoval i na Poháru klubů na Krétě v r. 2003. Tam všechny upoutal ještě jeden mladík, teprve 12-ti letý Nor Magnus Carlsen. Při sledování obou jsme si s kolegy říkali, že to mohou dotáhnout v šachu hodně daleko. David Navara je mnoho let v TOP 20 světa a Magnus Carlsen již 6 let světovému šachu dokonce vládne, takže možná předčil i naše očekávání!

A nyní máme tu čest hrát v turnaji s TOP hráčem světové špičky. Davidův náskok 150 a více bodů oproti ostatním jej stavěl do role jasného favorita. Za mnohá desetiletí za šachovnicí vím, že skoro není obtížnější úkol, než vyhrát turnaj, kde jsem papírově jasným favoritem. Skoro před každou partií jsme spolu prohodili několik vět a byl jsem stále pevněji přesvědčený, že svoji roli favorita David s jistotou zvládne. Bylo to vidět i za šachovnicí – důkladná domácí příprava vedla pravidelně k velkému časovému náskoku po zahájení (někdy i kolem 15. tahu byla spotřeba času Davida třeba -4 minuty, soupeře přes půl hodiny či více), zdravá sebedůvěra, volba komplikovaných pozic s přiměřenou mírou rizika, ale naopak často vyhrával i na pohled jednoduché pozice se symetrickými pěšci. Prostě dokazoval, že je ještě trochu výš, než další renomovaní účastníci MČR a plně zaslouženě se stal přeborníkem ČR. Přitom až do posledního kola nebylo nic jistého, vedl před Tomášem Krausem jen o půl bodu a ve vzájemné partii nesměl prohrát. Po jeho vítězství v této partii jsem se jej ptal, zda by dal partii za remízu, která mu na prvenství stačila. Docela diplomaticky mi odpověděl, že někdy po zahájení asi ano, ale tomu bránilo v Mistrovství použité Sofijské pravidlo (zákaz remiz před 30. tahem). A po 30. tahu se mu již koncovka zdála příjemnější a s možností bez rizika ji hrát na výhru.

Jeho soupeř ze závěrečného kola, Tomáš Kraus, začal turnaj půlkou, ale postupně se rozehrál a atakoval stupně vítězů i GM normu. Nakonec skončil těsně čtvrtý za svým oddílovým kolegou z ŠK ZIKUDA Turnov GM Pavlem Šimáčkem. Tomu byl i docela příznivě nakloněn los, neboť v posledních 4 kolech se utkal s jediným GM Pavlem Blatným.

Nekompromisně šel za svým cílem, splnění třetí GM normy, Lukáš Černoušek. Sice 2x prohrál, ale sedm výher mu přineslo nejen splnění kýžené normy, ale i stříbrný stupínek.

GM Vojtěch Plát v posledním kole černými kameny příliš neriskoval, vědom si svého nejvyššího B-H v turnaji. Na nejvyšší posty se dostat nemohl a půl bodu mu zaručovalo jisté 5. místo. Dokonce sedm hráčů (mezi 5 až 11 místem) mělo nakonec 6 bodů, takže rozhodoval B-H bez nejslabšího, který rozhodl o ještě asi spokojenosti IM Tadeáše Kriebela a GM Petera Michalíka (6., resp. 7), i menší spokojenosti velmistrů Jana Krejčího a Jiřího Štočka na konci první desítky. Ostříleným reprezentantům, pochopitelně s výjimkou Davida Navary, se moc nedařilo, na nejčelnější posty nedosáhli.

Velmi spokojený je určitě osmý v pořadí IM Ivan Hausner, který odehrál velmi kvalitní turnaj včetně pěti velmistrů. Vyhrál tak i bezpečně kategorii seniorů, skoro bych řekl stylem „jako za mlada“.

Shodně nevydařený závěr 1,5 (4) zařadil mezi nespokojené i další dlouholeté olympijské reprezentanty velmistry Vlastimila Babulu a Zbyňka Hráčka. Když jsem viděl, že má Vlasta v průběhu poslední partie 3 piony více, již jsem si chystal pochvalné věty jako k členovi širší rodiny Babulů. Leč k tomu nedošlo, partie skončila nakonec dělbou bodů a Vlasta Babula až na 12. příčce, poslední ještě odměňované. Prohrou v závěrečné partii spadl Zbyněk Hráček z pódia, kde hrály první dvě desky, až na 13. místo. Před oběma, jako jedenáctý skončil Richard Biolek (raději upřesním ml.), který jako člen klubu HM Ostrava vyhrál i kategorii „nejlepší ostravák“. Další v této kategorii skončili IM Jiří Kočiščák (rovněž HM OVA) 5 b a FM Jan Malík (TJ OVA) se 4,5 body.

Náš mladý talentovaný velmistr Thai Dai Van Nguyen zabránil výsledkovému propadáku výhrami v posledních dvou kolech a skončil 17., obklopen čtyřmi FM, kteří asi usilovali neúspěšně o normu IM – Lumír Mrázek, Jan Miesbauer (který našel alespoň útěchu vítězstvím v kategorii juniorů do 18 let), Vladimír Bělunek a Jiří Liška. Od 20. místa se umístila trojice, které absolutně nevyšel závěr turnaje. GM Alexey Kislinsky měl závěr 0 (3), Jan Mikeš a IM Jiří Kočiščák po 0,5 (3). Z početné skupiny hráčů s 50% na 26.–39. místě je asi nejméně spokojený velmistr Pavel Blatný, který se po úvodní porážce prodíral vpřed, ale dvě závěrečné prohry jej zase srazily zpět.

Ve skupině 50% skončila i nejlepší žena WGM Joanna Worek, kousek za ní se stejnými body pak WIM Natálie Kaňáková. I třetí žena Anna Marie Koubová se může svým umístěním a ziskem 4 bodů chlubit, navíc se stala největší „skokankou“ turnaje ziskem 75 bodů ratingu. Tomáš Ludvík získal bodů 60, ale ratingy si zlepšilo hodně z mladých účastníků. Nejvíce na opačném pólu ratingových bodů ztratili Martin Buločkin (-54), FM Ondřej Švanda a FM Josef Obšívač (shodně po -43).

Z osmi seniorů na startu pouze dva neskončili v poslední dvacítce tabulky, vítěz kategorie IM Ivan Hausner a já IM Milan Babula s 50% na 36. příčce. Já jsem na tom byl obdobně jako skoro všichni senioři v turnaji, s občasnými výkyvy výkonu. Více bylo toho ztraceného než získaného. Hlavně mrzí snad 6 nepřesností v časové tísni před 40 tahem v předposledním kole a dokonce ještě i v tahu 41. Dosažitelná půlka v této partii by dávala šance bojovat o plusový celkový výsledek. Ale jako kmet MČR musím být se ziskem 50% spokojen.

Možná i díky aplikaci Sofijského pravidla byl turnaj velmi bojovný, z 296 sehraných partií jich skončilo nerozhodně pouze 110, což je necelých 38%. Je pak trochu s podivem, že pomyslný trůn pro remízového krále by se docela prohýbal pod pěticí, která remízovala 6x – IM Richard Biolek, Rudolf Junek, Marek Otruba, Anna Marie Koubová a Martin Buločkin.

IM Richard Biolek je současně jedním ze dvou hráčů bez porážky, dalším je vítěz turnaje GM David Navara.

FIDE OPEN A:

Turnaj určený hráčům s FIDE ratingem nad 1900, soustředil na startu 66 hráčů ze 7 zemí. Mezi 16 zahraničními účastníky dominovali, stejně jako v ostatních Openech, Poláci, kterých zde hrálo 11. Hrál i jeden IM, 7 FM, resp. WFM a 5 nositelů jiných titulů. Zastoupení 7 žen bylo na české poměry slušné. Medián turnaje je velmi dobrých 2016 bodů.

Turnaj byl až do posledních tahů velmi vyrovnaný a průběh napínavý. Dvanáct prvních hráčů se stěsnalo do rozdílu jediného bodu. Moc se neprosadili zahraniční účastníci. Mezi čelní dvanáctkou byl pouze na 8. příčce Franciszek Sarnecki (POL) a 11. talentovaná Zuzana Kalinowska (POL), které to stačilo na vítězství v kategorii žen. Mimořádné ale je, že se do TOP 6 konečného pořadí turnaje neprosadil nikdo z nasazené desítky. Až 7. skončila nasazená pětka Petr Růžička, kterého z nejčelnějších pozic odsunuly tři půlky v závěrečných kolech, zatímco první pětka v posledním kole vyhrála. První šestku ovládli hráči nasazení jako č. 11, 38, 18, 15, 35, resp. 33! Vysvětlení je docela snadné, jde totiž, až na jedinou výjimku, o velmi mladé hráče. A hned čtyři (z celkem v Openu hrajících 8) jsou z BŠŠ, ročníků 2004-2006, včetně obou vítězů, kteří si navíc připsali přes 100 ratingových bodů! Vítěz, Marek Miča, jediný vybojoval 7 b a byl rovněž nejlepším kategorie do 18 let. Další čtveřice má 6,5 b v pořadí dle B-H bez nejslabšího: Richard Stalmach, Martin Nehyba (Sokol Skalička), jediný „nemládežník“ Aleš Krajina (kromě kategorie seniorů vyhrál i kategorii Ostraváků) a Adam Frank. Nejlepší ze šestibodových byl Petr Gnojek. Remízovým „králem“ se 7 půlkami se stal Marcel Řezníček, který si posteskl, že s těmi mladými nedokáže vyhrát. Největším „propadákem“ je Rus Alexander Chudinovskikh, který jako nasazená turnajová 4 obsadil se 3 body až 60. místo.

FIDE OPEN B:

Tento turnaj byl nejpočetněji obsazeným z celého Festivalu, s 112 hráči, včetně 13 zahraničních (11 z Polska). Je určen pro hráče do ratingu 2000, medián turnaje je 1760.

6 startujících žen umožnilo i zde vyhodnotit tuto kategorii, kterou vyhrála 15-ti letá Kristýna Otrubová (Říčany) se 6,5 b. I v tomto turnaji nebyla zahraniční konkurence natolik kvalitní, aby dosáhla na nejčelnější posty, nejlepší byl na 11. příčce Michal Syrkiewicz (POL) s 6,5 b. Na nejvyšší mety dosáhli většinou zkušení hráči a nejvýše nasazení se prosazovali. Možná i proto, že v turnaji hráli pouze čtyři hráči BŠŠ? Jediný vybojoval 7,5 b a tím turnaj vyhrál Zdeněk Šnyta (ŠKTP Hrabyně), který dlouhá léta pomáhá tělesně postiženým šachistům. Stříbrný a bronzový stupínek obsadili shodně se 7 body Bohumil Borovička (Tatra Kopřivnice) a Marek Štefaník (TJ Ostrava), který vyhrál nejen juniorskou kategorii, ale byl i nejlepším z Ostravy. Vítězem seniorské kategorie se stal František Kraus (TJ Vendryně), který celkově skončil šestý. Působil jsem šachově 40 let v Třinci, proto mne velmi potěšilo, že v 7. kole seděl již brzy 84-letý třinecký hráč Wieslaw Maroszczyk na prvním stole, neboť měl 5 b (6). Konečných vybojovaných 5,5 bodů jej nakonec umístilo na hezkou 19. příčku.


FIDE OPEN C:

Turnaj pro hráče do ratingu 1700 přilákal na start 82 startujících, včetně 8 cizinců, většinou Poláků. Žen hrálo sedm. Zde bylo opět velmi významné zastoupení BŠŠ, dokonce 15 hráči. Ti tentokrát na nejvyšší posty nedosáhli, ale jejich čas asi teprve v budoucnosti přijde.

Zde se Poláci výrazně prosadili, vítěz Jakub Sputowski (ročník narození 2006!) uhrál vůbec nejvyšší počet bodů v Mezinárodních Openech – osm. Zvítězil samozřejmě i v kategorii juniorů, jako příjemný bonus si připsal přes 160 ratingových bodů. Druhý skončil Lubomír Matlocha (Jeseník) 7 b, rovněž i nejlepší senior. Stejný počet bodů má i bronzový Michal Nisztuk (POL). Nejlepším ostravákem je Tomáš Filip (HTJ Odra Ostrava) se 6 b, celkově 11. Mezi něžným pohlavím zvítězila Tereza Glemsová s 6 b (TJ Dolní Benešov), která i přes start 0 (3) se dokázala prodrat na 14. Místo celkového pořadí. Jiří Havlíček (Sn Havířov) získal na šestém místě 6,5 b a stal se rekordmanem celého Festivalu v růstu ratingu – úctyhodných 198 bodů!

BLESKOVÝ TURNAJ:

Přilákal k účasti 62 účastníků a nikoho asi nepřekvapuje, že o prvenství celých 11 kol zápolili bleskoví specialisté GM Vojtěch Plát a IM Zwardoň, kteří v tomto pořadí i skončili. Při shodném bodovém zisku 9,5 rozhodl mezi nimi až B-H. Ale celou dobu oběma „šlapal na paty“ nakonec třetí Jakub Půlpán, který zaostal pouze o polovinu bodu.

Závěrem:

Když shrnu své dojmy z turnajů, i co jsem vyslechl v kuloárech, převažují jasně ohlasy příznivé. Hotelové ubytování dostatečné úrovně v hotelu Harmony Club s kapacitou 215 lůžek v 153 pokojích s výraznou převahou jednolůžkových je pro šachisty, jako tvory individualistické, vhodné. Vzdálenost hotelu od Domu kultury města Ostravy je necelý kilometr, což jsem zvládal i o francouzských holích. V okolí je dost restauračních zařízení, cenově vhodnějších než přímo v Harmony Club. S mnoha šachisty jsem se často potkával třeba v restauraci Toni.

Jako zástupce tělesně postižených jsem rád, že Festival Ostravský Koník vytváří tradičně vhodné podmínky, zejména pro kategorii vozíčkářů. Letos nás zde startovala desítka, nejvíce v OPENU B. Marcel Řezníček vybojoval v OPENU A 50% bodů, ostatní trochu méně.

Společenský sál do svých obrovských prostor pojme skutečně velké množství šachistů, takže zatím nějaké limitování počtu účastníků nehrozí.

Na námitky některých účastníků ze západu ČR, že by se mělo MČR konat i někde jinde, třeba v Čechách, jsem se ptal, za jakých podmínek. No přece minimálně za stejných jako v Ostravě! Pak mám obavy, že se počet potenciálních pořadatelských uchazečů rapidně sníží, možná i blízko k nule.

Tento článek je prvotně určen pro šachisty Zlínského kraje, kteří však byli zastoupeni na Festivalu velmi sporadicky. V MČR jsme bojovali sami dva společně s FM Františkem Vránou ze Starého Města, který skončil se 4 b jako 41. V ostatních Openech jsem zaregistroval pouze skoro 82-letého Josefa Ludvíčka z Boršic v Openu B, jinak nikoho. Možná i tento článek bude motivovat další hráče Zlínského kraje a třeba přímo z každoročně sílícího mého klubu TJ Vlčnov k účasti v dalším ročníku Ostravského Koníku počátkem května 2020! Pořadatelé nás ujistili, že již na jeho přípravě začínají pracovat.

Stručná, málo komentovaná, ukázka z partií MČR 2019:

(Má sloužit jako motivace k vyhledání a vlastní analýze partií, které jsou z MČR a OPENU A k dispozici na webu Ostravského Koníka)

4. kolo: /zah. B35/

B: GM Navara David 
Č: IM Zwardoň Vojtěch 


Postavení po 20. tahu Č. Kolik z nás by zde zahrálo pokojné 21.Jd3 se slušnou výhodou. Ne tak ovšem vítěz turnaje! 21.f5! (otevírá dráhu pro střelce) 21…exf5 22.Dh4 Vxc5 23.Sg5 Dc2 (že by se dostal Č k protihře?) 24.Dh7+ (kdepak, naopak následuje mat ve třech!) 24…Kf8 25.Dh8+! Sxh8 26.Vxh8 Kg7 27.Sf6 mat.


6.kolo: /zah.B29/

B:GM Nguyen Thai Dai Van Kf1,Va1,d1,Sb2,e2,Je1,Pa2,b3,c3,f2,g2,h3
Č:IM Hausner Ivan Kg8,Vd8,e8,Se6,f6,Jc6,Pa7,b7,f4,g5,h6


Postavení po 23.tahu B. Černý má za pěšce jistý tlak, ale pěšec je pěšec! Stačí ale chvilka nepozornosti a všechno je jinak. 23…Jb4 24.Jd3?? (správná myšlenka špatně provedená. Nutné bylo nejprve 24.Sb5 Vf8 a pak teprve 25.Jd3) 24…f3! (jeden zvedák a partii nejde zachránit!) 25.gxf3 Sxh3+ 26.Kg1 Jc2 27.Jf4 (27.Sf1 Sxf1 28.Kxf1 Jxa1 a technika uplatňování + kvality) 27…gxf4 28.Sc4+ Se6 29.Vxd8 Sxd8 30.Sb5 Jxa1 31.Sxe8 Jxb3 32.axb3 Sxb3 a po dalších 8 tazích 0-1


6.kolo: /zah.A85/

B: IM Černoušek Lukáš
Č: GM Plát Vojtěch

1.d4 f5 2.c4 Jf6 3.Jc3 d6 4.Sg5 Jbd7 5.Dc2 g6 6.0-0-0 Sg7 7.h4 0-0 8.Jh3 e5 9.dxe5 dxe5 10.h5 h6 11. Sh4 g5 12. Jxg5 (zde i v dalších tazích dělá B vše pro odkrytí drah k Č králi. Materiál jej zajímá až v další řadě!) 12…hxg5 13.Sxg5 De8 14.h6 Dg6 15.Se3 Sh8 16.h7+ Jxh7 17.g4 (stále na stejné téma – otevřít dráhy) 17…Jdf6 18.Sh3 Sg7 19.Vdg1 Kh8 20.Kb1


20…Vg8 21.g5 Jh5?? (pouze 21…Je8 umožňovalo další plnohodnotnější boj) 22.Sg4 J5f6 23.gxf6 Sxf6 24.Vh6 Df7 25.Jd5 Sd8 26.Dc3 Vxg4 27.Vgh1 Vg7 28.Dxe5 Kg8 29.Sd4 Sg5 30.Vxh7 1-0 (po 30…Vxh7 přijde 31.Dh8+ Vxh8 32.Vxh8 mat)

 

7.kolo: /zah. A62/

B:IM Kočiščák Jiří 
Č:GM Navara David 

Postavení po 24. tahu Č. Je to vhodný příklad na taktické možnosti Č v Benoni. 25.e5? (sice typový, ale zde málo připravený průlom měl vést do nevýhody. Vhodnější je 25.Va5) 25…dxe5 26.fxe5 Sxh3?! (po jednoduchém 26…Sd7 27.d6 Dc8 stojí Č lépe. Ale tah 26…Sxh3 je právě na principu přiměřeného rizika. Č se jím nedostane do horší pozice, ale pro B je náročnější. B má rovněž již málo času a může se snadno splést) 27.Sxh3?? (a je to tady. Po 27.Jc6 Sxg2 28.Sxb6 Vxb6 29.Kxg2 Vxc6 30.dxc6 Dxc6+ 31.Df3 je pozice skoro vyrovnaná. To však v omezeném čase není lehké najít a zhodnotit) 27…Jxd5 28.Da5 Dxa5 29.Vxa5 Vxe5 30.Jc6 Vxe3 31.Vxe3 Jxe3 32.Jxb8 Sxb2 (Pěšce Č nelze nijak zastavit) 33.Jc6 Sf6 34.Kf2 b2 0-1


9.kolo: /zah.A84/

B:FM Serrano Salvador Eduardo 
Č:IM Babula Milan

 

Po 55. tahu 55…Sxg5!! (Nejráznější, možná jediná bezpečná cesta k remíze. Oběť střelce a následně i pěšce Č je založena na tom, že je stále napadený střelec bílého i Pg5) 56.fxg5 De7! 57.Sxg6+ (jinak nelze pokrýt visícího střelce a pěšce g5) 57…Kg7 58.Df5 (kryje oba kameny, ale zase nemůže pomoci svému králi) 58…De2+ 59.Kg3 De3+ 60.Kg4 Dg1+ 61.Kf3 Df1+ a B král se nemá kam schovat, aniž by B neztratil Pg5 nebo Sg6. To se nakonec stalo a partie skončila = po 82. tahu.


IM Milan Babula

45x 9279x
Fotogalerie
Komentáře (45) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jiří Kadlec

Ten Láznička se už snad vážně zbláznil... To z něj manželka asi musí mít radost...smiley

+0 /-0 | 15.05.2019 07:41

SchwartzBlack

@ ciki333 - Já jsem moc dobře věděl, proč Vám sem ten odkaz na Šachový občasník nedávám.

+0 /-0 | 15.05.2019 06:44

ciki333

To jsou mi věci, panečku, co se čtenář doví hned na úvodní straně Šachového občasníku:

"Po ekonomii, buddhismu a křesťanství se velmistr Láznička dal na breatharianství, které věří, že člověk k životu nepotřebuje jíst, pít ani spát, že může žít jen ze vzduchu, respektive z kosmické síly prány, kterou dýchá."

Indická jogínka Giri Bala nejedla žádné jídlo ani nic nepila 56 let. Přestože žila život bez jídla více než půl století, byla obrazem dokonalého zdraví, moudrosti a laskavosti. Uvidíme, jak dlouho vydrží GM Láznička hladovět a žíznit...Pokud Viktor disponuje pevnou vůlí, Šachový svaz České republiky ušetří na MČR 2020 část finančních prostředků za ubytování a stravu.

 

+0 /-0 | 14.05.2019 20:50

ciki333

14.05.2019 17:21 | pogous  a 12.05.2019 17:23 | Pavel Capek

Děkuji.

+0 /-0 | 14.05.2019 19:22

wonagameee
ZMB neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Čili...není to ženská ? :-D
+0 /-0 | 14.05.2019 17:44

pogous

Re Ciki333: Šachový občasník 2/2019 lze stáhnout v pdf zde:

http://www.praguechess.cz/download/sachovy_tydenik/SO2019-02.pdf

+0 /-0 | 14.05.2019 17:21

Ota Válek

Diskusi o tom, zda je pro MČR lepší open či uzavřený turnaj, přenechám povolanějším. V minulém roce byl open nezajímavý, letos to bylo naproti tomu nejlepší MČR, kam paměť sahá. Přispěla k tomu účast GM Navary, životní forma IM Černouška, bojovné naladění dalších hráčů v čele s GM Kislinským, což vedlo k množství rezultativních partií, jakož i aplikace Sofijského pravidla.

+0 /-0 | 14.05.2019 15:03

David Navara
Máš pravdu Vojto, prostě jsem z nepozornosti napsal jiné slovo, včera jsem neměl čas si po sobě komentář zkontrolovat. Jinak asi už tuhle diskusi opustím. Svůj názor jsem (nakonec) vyjádřil, s komentáři většiny diskutujících víceméně souhlasím a komentáře několika dalších lidí nečtu.
+0 /-0 | 14.05.2019 13:13

Krvlad

Zmestabileho: Jediný trapný jsi tady ty. Když Navara hraje silnější turnaje, zvracíš tady, jak je to trapné, že na vyšší úroveň nemá. Nechceš mu teda raději navrhnout celý turnajový kalendář, kterých akcí by se podle tebe měl zúčastnit?

+0 /-0 | 14.05.2019 12:59

Vojta Plát
Jsem si říkal Davide, že mi to nedává smysl. Ale žádná hlubší myšlenka v tom teda nebyla, chápu.
+0 /-0 | 14.05.2019 10:10

David Navara
Omlouvám se za chybu ve svém komentáři. Včera v 19.44 jsem chtěl napsat, že pokud někdo bude hrát celý rok DOBŘE a nevyjde mu jeden turnaj, není to důvod ho vyškrtnout z reprezentace. (Slovo "špatně" tam nepatří.) Text jsem už jednou sepsal předtím a zkontroloval si ho, ale pak jsem ho zase nezveřejnil. Při druhém psaní už na kontrolu nezbyl čas.
+0 /-0 | 14.05.2019 09:49

paulz

To ZMB: mě zase připadá trapné, že člověk který toho moc nedokázal ani ve svém profesních životě ani v šachu má tu odvahu kritizovat a doporučovat co má dělat někomu mnohem úspěšnějšímu. 

A pokud je to schopný dělat neustále, tak by se měl v první řadě zamyslet nad sebou. 

+0 /-0 | 13.05.2019 20:29

Zmestabileho

Ad David Navara:

Samozřejmě, že není optimální udělat jeden turnaj, a prvních pět hráčů poslat na olympiádu. Uzavřené MČR s benefity pro účast v repre musí být součástí nějaké koncepce, která bohužel neexistuje, jak tady píšu už hodně dlouho.

 

Současný stav je to nejhorší, co může být, protože to nikam nevede. A pane Navaro, Vaše účast na openech v Ostravě mi přijde až trapná, a Vaše vyjádření, že to letos byl dokonce Váš nejlepší turnaj v kariéře, není důstojné hráče světového formátu, kterým bezesporu jste.

+0 /-0 | 13.05.2019 20:00

David Navara
Podle mne jeden turnaj jako nominace na ME družstev nebo na šachovou olympiádu nestačí. Samozřejmě by přebor měl mít nějakou váhu, ale mám pocit, že na výsledcích reprezentace mohou částečně záviset příjmy šachového svazu. A pokud někdo bude celý rok hrát špatně a z nějakých důvodů mu nevyjde jeden turnaj, není to ještě důvod, proč ho automaticky vyškrtnout ze sestavy a tím oslabit družstvo. Je řada jiných způsobů, jak odměnit medailisty z MČR, například hrazení nákladů na ME jednotlivců nebo na jiném důležitém turnaji. (A teď nemyslím na sebe, jelikož mistrovství Evropy zpravidla mívám v reprezentační smlouvě.) Myslím, že to tak i v současnosti do určité míry funguje, ale v těchto záležitostech se lépe vyznají jiní. Mezi turnaji jednotlivců a družstev jsou určité rozdíly a připadalo by mi přehnané, kdyby se do soutěže družstev mělo kvalifikovat prvních pět hráčů z turnaje jednotlivců. (A tady nemyslím nikoho konkrétního, o tomhle jsme se s kolegy bavili už před 15 lety.)
+0 /-0 | 13.05.2019 19:44

ciki333

Ideálním formátem MČR v šachu by byl uzavřený turnaj pro 8 nejlepších (bez Hráčka a Rausise, neb jsou oba za zenitem své výkonnosti) + ciki333 a ZMB...Poté by se dalo hovořit o obsazení soutěže v superlativech.

+0 /-0 | 13.05.2019 19:43

Zmestabileho

Nejlepší formát MČR vidím úplně stejně jako Plát. Uzavřený turnaj za účasti nejsilnějších hráčů. To je základ - a potom jsou variace konkrétní podoby (právo úspěšných na reprezentaci na olympiádě a na ME, účast jednoho až dvou mladých talentů, apod.). Takové MČR by ovšem přirozeně mělo zapadat do promyšlené koncepce řízení naší reprezentace - která bohužel vůbec neexistuje.

 

Openů je u nás spousta, každý si je může užít, hrát ještě i MČR jako open je pouze projevem neschopnosti uspořádat uzavřený turnaj.

 

A remízy se dají řešit. Sofijská pravidla, a pokud je budou hráči obcházet, tak tvrdé sankce - dotyčný už si příště nezahraje, a hlavně už nedostane jakoukoliv finanční podporu ke hraní šachu od svazu. Tohle se dá s reprezentanty sjednat i ve smlouvách.

 

 

+0 /-0 | 13.05.2019 19:34

capjar

Vojto, např. v těsném závěsu za koníkem se dohrával krajský přebor Královéhradeckého kraje, viz http://chess-results.com/tnr430382.aspx?lan=5&art=4&turdet=YES. Pravda, sice je otevřený pro všechny, ale hraje se takto v tradičním termínu již letos po osmnácté. Mj. jednou ho vyhrál jako host Tvůj známý Pawel Kowalczyk.

Jinak Tvůj návrh na uzavřený model MČR ve dvou nebo třech postupových skupinách a nominačními kritérií  se mi líbí, ovšem také se mi líbí ten letošní systém openu. Nevím, jak to řešit. Buďto je pravidelně střídat, jeden v lichém roce a druhý v sudém roce. Anebo hlavní skupina 10 členná každý s každým (tzv. velmistrovská špička) a k ní vedlejší skupina co open s modelem jako letos, dále s kritérií nominací na soutěže družstev, sestupů a postupů navzájem (asi po dvou) a sofijskými pravidly. Ale to je na zástupcích STK a VV svazu, aby něco takového posvětili.

    

+0 /-0 | 13.05.2019 19:28

Zdeněk Janda
Vojto, u nás si o krajského přeborníka zahrajeme za měsíc na Openu Teplice. Zombík ti na nepříjemné otázky odpovídat nebude. To není jeho styl.
+0 /-0 | 13.05.2019 19:05

paulz

Vojto krajští přeborníci ve vážných existují...

+0 /-0 | 13.05.2019 17:30

Vojta Plát
Druide, jsi to okopíroval ode mě? Krajští přeborníci ve vážných neexistují. MS jednotlivců v čem? Trošku plácáš nesmysly. A jeden rok máš Olympiádu a druhý rok ME družstev, to jsi ještě nepostřehl? Takže uzavřený turnaj každý rok? Mně by to nevadilo.
+0 /-0 | 13.05.2019 16:10

Druid.Panoramix

HonzaH. - mě by zase uzavřené MČR za účasti 1. - 10. hráče českého žebříčku nevadilo v roce, kdy se staví nominace na Olympiádu či ME družstev, takto postavené MČR by bylo tím nejlepším nominačním turnajem a nemusel by být nějaký další nesystémový nominační turnaj a v letech ostatních ať je klidně open, má své kouzlo, když se potkávají soupeři s větším rozdílem ELO, na tomto ročníku jsme viděli, že vyšší ELO a GM titul nebyly vždy výhodou a jistotou výhry. O cenovém fondu nemá cenu se bavit, o tom budou rozhodovat jiní a chci věřit, že rozhodnou ve prospěch hráčů. Mno a když by bylo MČR turnajem uzavřeným, tak by vedle něj  mohl být i open "B", případně "C" jako nominační turnaje, ale tím pádem by se trošku muselo hnout i výší ELO pro hráče s právem účasti na MČR v letech, kdy by bylo open, řekněme 2300 - 2350 ( bez ohledu na titul). Pochopitelně s přímým postupem krajských přeborníků - bez ohledu na dosažené ELO. No a v neposlední řadě by umístění mohlo mít i vliv na nominaci na ME či MS jednotlivců..... stačí tato odpověď a klidně můžeme o mých řádcích polemizovat.

+0 /-0 | 13.05.2019 14:05

Vojta Plát
Ideální by byl uzavřený turnaj pro 10 nejlepších, kdo nebude hrát, nejede na Olympiádu či ME družstev. By si Láznička rozmyslel hned, zda se zúčastní. Podmínky adekvátně pro všechny hráče, 10 cen, kdy poslední cena bude třeba aspoň na nájem(když už se tím človek snaží živit, tak ať má aspoň za co bydlet). Remízy do 30.(40.tahu) nepřipadají v úvahu. Prvních pět hráčů jede v ten daný rok za repre na Olympiádu či ME. Mohl by se udělat i turnaj B, tak jako Challenger v Praze. První dva nahradí poslední dva z MČR. I když to už jsou náklady navíc. Ale zase motivace pro ty slabší.
+0 /-0 | 13.05.2019 13:03

HonzaH.

Vedle to zapadlo, tak to zkusím tady, třeba mi někdo konečně odpoví (hlavně jsem zvědavý na názory těch, kterým se nelíbilo MČR a chválí polský model)... Vám by se opravdu líbilo uzavřené MČR (tedy dle polského vzoru) ve složení: Rausis, Hráček, Krejčí, Štoček, Nguyen, Polák, Cvek, Malinovský, Hollan, Roubalík? (nic proti výše uvedeným hráčům, pouze jsem použil stejně postavené hráče na národním žebříčku - 3.,4.,5.,7.,9.,11.,15.,20.,37.,41.) Za sebe raději lépe obsazený open, než uzavřený turnaj bez těch nejlepších.

a jak zde zaznělo, vznesl jsem dotaz, pojďme diskutovat ;-)

+0 /-0 | 13.05.2019 12:46

Janik

To Vojta Plát: ZMB neumí odpovídat...

Jinak pokud si člověk přečte jeho výroky, že za nasekané manko skoro milión můžou jen dotyční zaměstnanci a v žádném případě vedení, které by má všechny možnosti kontroly....tak asi chápe proč nyní jako vrchol kariéry je ZMB na městském úřadě. Což je pro každého právníka v 44 letech tajný sen...

http://www.vecernikpv.cz/co-se-stalo/zpravodajstvi/4007-aktualizovano-za-manko-v-krasickem-marketu-mohou-jen-zamestnanci

https://www.opava-city.cz/cs/aichmaier-david-mgr

Aktualizace, prý rád odpoví po telefonu.....

+0 /-0 | 13.05.2019 12:44

David Navara
Děkuji panu Babulovi za pěkný článek! Jinak jsem nečetl příspěvky některých diskutujících, ale pouze reakce na ně. Pokud jde o oběť figury na h3, vůbec jí nelituji. O vývinu střelce na d7 jsem uvažoval spíše o tah dříve, ale po 25...Sd7 26.Jc6! Sxc6 27.dxc6 dxe5 28.fxe5 vznikne stejná pozice jako po 25...dxe5 26.fxe5 Sd7 27.Jc6! Sxc6 28.dxc6. Připadalo mi to, že by bílý po 28...Sxe5 29.Sd4 mohl (a nemusel) mít za pěšce dostatečnou kompenzaci. Dokázat za šachovnicí výhodu černého je skutečně dost složité. Pronajatý superpočítač uvádí 29...Sxd4! (Plnou kompenzaci bílému slibuje 29...Sxg3?! 30.Vxe8 Vxe8 31.Kh1.) 30.Dxd4 Vxe1 31.Vxe1 Dxg3 32.Ve3! Dc7 33.Df6 Vf8 34.Ve7 Dg3 35.Vb7! Ja8!? (Po 35...Jc8 36.Vd7! se jezdec na d6 nedostane a dříve či později se bude muset vrátit na b6.) 36.De7. Pozici stroj hodnotí jako mírně lepší pro černého. Tohle jsem samozřejmě neviděl, ale po partii jsem říkal, že 25...Sd7 bych zahrál, kdybych neměl jinou slibnou možnost. Oběť střelce na h3 klade na bílého velké nároky, její přijetí vynuceně prohrává a ani 27.d6? Dc8 není pro bílého dobré, přestože po 28.Jf3! bych ještě musel najít 28...Jd5! 29.Dd2 (Po 29.Dd4 Jb4! nepříjemně hrozí vidlička na c2.) Jxe3 30.Dxe3 c3! s velkou převahou. Souhlasím, že 27.Jc6! Sxg2 28.Sxb6! vyrovnává, ale nenašli jsme to ani v analýze a toho pokračování si nevšiml ani další velmistr, kterému jsem pozici po oběti na h3 ukazoval. A bílý ještě musí počítat s 28...Dd7!?, po 29.Jxb8 Dh3 má jedinou obranu 30.Ve2, přičemž varianta 30...Dh1 31.Kf2 Dh2 pro něj nevypadá právě bezpečně. (U monitoru se zapnutým motorem to vypadá jinak, ale my nejsme stroje.) Nepopírám, že jsem v partii 7. kola udělal pár nepřesností, ale zrovna téhle vůbec nelituji. Jakožto "praktickému šachistovi" mi to připadá, že 26...Sxh3 nabízí z praktického hlediska větší šance na úspěch. A přitom souhlasím, že objektivní hodnocení tahu je skutečně "?!", jak pan Babula uvádí. Můj komentář rozhodně není míněn jako kritika jeho článku a kdyby se tu ohledně oběti na h3 nerozvinula diskuse, asi bych se zde k tomuto tématu nevyjadřoval.
+0 /-0 | 13.05.2019 09:18

Vojta Plát

Zmb, umíš odpovídat na otázky? Když už se furt ptáš, tak bys mohl říct, proč tě vyhodili z Coopu. Jestli teda odpovíš, protože jsem se na tebe ptal a prý většího a neschopnýho osla tam už dlouho neměli. Tak jen co bys k tomu řekl ty nulo. 

+0 /-0 | 13.05.2019 00:06

Pavel Ch

Michale,

i mne to překvapilo (před pár lety u hráčů TOP světové špičky), nejednou hráči 2700 a 2800 hráli proti sobě až do matu.

Samozřejmě nechat se matit V+K x K je neslušné (vyjma začátečníků),

Ale nechat si dát třítažec, je naopak známkou úcty k soupeři a potlačením svého ego.  Tak to sdělili nelepší hráči světa. Takže u Vojty Zwardoněyes

+0 /-0 | 12.05.2019 23:39

michal

Kdyby to šlo, měl bych poněkud nespolečenský dotaz na pana Zwardoně:

kdy si všiml matu? 

Nechal si ho dát, aby vznikla hezká partie, nebo provedl jediný možný tah Kg7 bez větších výpočtů a mat viděl, až když už tam byl?

+0 /-0 | 12.05.2019 23:16

pushtaq
Milane, dík za článek! Krom nemožňáku by stálo za to opravit i konec posledního diagramu - posledním "remízovým" De3 černý ztrácí dámu... Pro věčné chytráky: mám nějakých pár set nad 2000, a přesto bych dal přednost Sxh3 před Sd7. Proti pěšcům d5-e5 k tomu velí už pud sebezáchovy (pravda, u Davida navíc skvělý propočet, vždyť v konečné pozici má věž méně).
+0 /-0 | 12.05.2019 21:50

xdavx x
Komentar ZMB me pobavil :D Myslim, ze by vsem bylo mnohem lip, kdyby se nebrali tak vazne. :)

ciki333 (y)

+0 /-0 | 12.05.2019 21:26

ciki333

Věta IM Milana Babuly, uvedená v závěrečné pasáži mě děsí:

"Společenský sál do svých obrovských prostor pojme skutečně velké množství šachistů, takže zatím nějaké limitování počtu účastníků nehrozí."

Vzhledem k nekompetentnosti činovníků z řad Šachové svazu České republiky, by mne nepřekvapilo navýšení počtu účastníků mistrovské časti turnaje (2020) na pole čítající stovky hráčů za účelem okysličení stojatých šachových vod.  A proč podmiňovat účast nesmyslným pravidlem o min. ELO 2200? Vždyť i šachista s ratingem 1400 umí tahat figurkami. Proč mu tedy nedat příležitost poměřit síly třeba i s GM Navarou? ZMB uvádí rozkošnou miniaturku, byť fiktivní...Ale kdo ví, čeho všeho budeme svědky na 64. polích, pokud se např. panu Válkovi splní sen...a usedne tváří v tvář na MČR proti svému božskému idolu.

+0 /-0 | 12.05.2019 21:18

...

zmb - MUHEHEEEEEEEEEEEEEEEEE BUCHACHAAAAAAAAAAAAAAA.To je sranda. GM ING JUDR CSC BC MGR DOCENT Naska s tebou souhlasí na 150% a do šachu už věnoval 280 000 000 korun a jěště to tu 600x napsal, ale vůůůůůůůůůůůůůůůbec se nechlubí.

+0 /-0 | 12.05.2019 20:45

Petan

ZMB opět posunul vrchol trapnosti o kus dále. Vtipy se nedaří a nedaří...

+0 /-0 | 12.05.2019 20:41

igors
takychcineconapsat: "Věřím tomu, že ZMB je falešný diskutér nastrčený Petrem Boleslavem ke zvýšení návštěvnosti nss." Dole máme razantnú odpoveď pre neveriaceho diskutéra z iného vlákna - zombík skutočne žije! Paradoxné, pravda? Síce všeličo (ledacos) je na ňom neskutočné (doplniť podľa chuti), ale o jeho samotnej existencii sa nedá pochybovať :)
+0 /-0 | 12.05.2019 20:17

Zmestabileho

Je rok 2020, hraje se otevřené MČR a partie prvního kola David Navara - Franta Flinta má tento průběh: 1. e4 e5 2. Sc4 a6?! 3. Dh5! b5? 4. Dxf7!! mat.

 

Navara po partii: "Vyhrát partii na openu není vůbec jednoduché, jeden chybný tah může mít dalekosáhlé následky. Já jsem tentokrát měl štěstí na formu, losování a zejména přípravu.  Těžko se to hodnotí, ale mám pocit, že po herní stránce to byla jedna z  nejpovedenějších partií v celé mé kariéře. Soupeř se sice nebránil jako Anish Giri ani nevytvářel takový tlak jako Magnus Carlsen, ale přesto jsem s předvedenou hrou velmi spokojen".

 

A Ota Válek po parti: "Tah 3.Dh5! byl jako z úplně jiné vesmírné galaxie!! Fenomenální! Nejvíce mě ale uchvátil efektní matový obrazec po Dxf7!!"

 

+0 /-0 | 12.05.2019 19:57

Pavel Capek

Pan Válek měl na mysli asi tento odkaz : https://praguechess.cz/index.php?modul=&akce=&orderby=2504&strankovani=0&zobrazeni=ano&langue=cs

Nalezení mi trvalo asi 3 minuty...

+0 /-0 | 12.05.2019 17:23

Pavel Capek

Zdá se, že zde někdo stojí o flame war. Ale já nechci. Máš ve všem pravdu milý šachový příteli ! Peace !

+0 /-0 | 12.05.2019 17:14

ciki333

Prosím hodné a laskavé čtenáře-kteří odpustí cikimu333 jistou prostořekost-zda by mi neposkytli "živý" odkaz na webové stránky "s dvěma partiemi vítěze turnaje MČR-GM Navary-včetně jeho komentářů." Asi jsem z jiné galaxie, nebo tak tupý...,ale nemohu se dopátrat ani s "gůglem" čerstvého šachového občasníku. Pokud tak někdo učiní, děkuji mu v předstihu.

+0 /-0 | 12.05.2019 15:28

Poutnik

ciki 333: gratuluji k výhře v divácké soutěži. Braní mimochodem dámou z b5 na c2 je tah, který, a to si dovolím naprosto s jistotou tvrdit, vypadl zcela z propočtu i naší jedničce. Za povšimnutí stojí fakt, že David se tohoto tahu nelekl. Ačkoli černý dává tahem Dc2 šach, neuhnul Navara králem, jak by se dalo čekat, ale kontroval. Sám dal šach! Nedivím se, že si této partie tolik váží. Něco podobného šachová historie nepamatuje a myslím, že partie vejde do dějin. hats off

+0 /-0 | 12.05.2019 14:57

Ota Válek

Pěkný článek o krásném mistrovstvíyes Pana Milana Babulu jsem poznal jako sympatického mladíka na MČR v Harrachově v r. 1970. Z mladíka se stal senior, přídavné jméno měnit netřebasmiley. Jsem rád, že autor mj. připomněl Davidovo 26. ... Sxh3, které na mne svojí překvapivostí působní podobně jako legendární Fischerovo 11. ... Jh5 z 3. partie MS v Reykjaviku proti B. Spasskému.

Dovolil bych si ctěné čtenáře upozornit na velice kvalitní referát P. Matochy o MČR v čerstvém šachovém občasníku, jehož součástí jsou i dvě partie vítěze turnaje s jeho komentáři. GM Navara považuje za nejhodnotnější svoji výhru nad V. Zwardoňem, v níž se mu dle jeho slov povedl pěkný taktický obrat. Možná, že měl na mysli 21. f5!, mne však nejvíce uchvátil efektní matový obrazec počínaje obětí dámy 25. Dh8+!

+0 /-0 | 12.05.2019 14:44

Petan

to ciki33 : amatérští šachisté Válek a spol neukázali zaslepenost, ale jen to, jak tah Sxh3 subjektivně vidí amatérský šachista na úrovni ELO cca 2000. A většině z nich se tah asi líbí a je samotné by taková myšlenka v partii nenapadla.IM Babula to zhodnotil vcelku objektivně. I když nejobjektivněji to vždy zhodnotí chytráci s enginy. Myšlení pokřivuje spíš tupé sledování hodnocení pozoce za pomocí PC, bez kterého už řada amaterských šachistů neobjeví ani dvoutahové triviální obraty.

+0 /-0 | 12.05.2019 13:44

ciki333

Dovolím si krátce zareagovat na "postřehy" ohledně partie 7. kola Kočiščák versus Navara pana Oty Válka z 09.05.2019 19:53 (byť publikované pod jinými články), který s bohorovnou jistotou tvrdí: "Tah z jiné galaxie Sxh3 byl vskutku epochální" a pana Pavla Čapka z 03.05.2019 19:20 : "Nádherná výhra Davida Navary !! 27. Sxh3 je pro mě tah z jiné galaxie ! Děkuji panu Kočiščákovi, že si to nechal ukázat a nezůstalo to tzv. za kulisami."

Ve skutečnosi 26.fxe5 Sxh3?! se jedná o tah pochybné hodnoty, byť u diagramu z dotyčné partie se dočteme toto: "po jednoduchém 26…Sd7 27.d6 Dc8 stojí Č lépe. Ale tah 26…Sxh3 je právě na principu přiměřeného rizika. Č se jím nedostane do horší pozice, ale pro B je náročnější. B má rovněž již málo času a může se snadno splést."

Ano, i takovýmto způsobem lze "okecat" zmýlenou GM Navary.

Amatérští šachisté Válek a Čapek prokázali jak zaslepenost a zbožňování idolu pokřivuje kritické myšlení.

+0 /-0 | 12.05.2019 13:10

ciki333

12.05.2019 09:16 | Poutnik

"Divácká soutěž, kdo najde nemožný tah v popisku k jednomu z diagramů."

4. kolo: /zah. B35/

B: GM Navara David  Č: IM Zwardoň Vojtěch

23.Sg5 Dc2....Dámou z pole b5 nelze táhnout na c2.

 

+0 /-0 | 12.05.2019 12:19

Poutnik

Divácká soutěž, kdo najde nemožný tah v popisku k jednomu z diagramů. 

+0 /-0 | 12.05.2019 09:16