Jak to dopadne, když Lubomír Ftáčnik zahraje na Mikhaila Tala Sicilskou obranu?

30.04.2021 14:22 | Historie

Kdo z nás si může říct, že si zahrála partii s Talem? A kdo z nás by zahrál černými na čaroděje z Rigy Sicilskou obranu? V roce 1985 měl to štěstí Lubomír Ftáčnik a o tom bude dnešní článek.

Psal se rok 1985  a proti sobě usedli k pěknému šachovému soboji dvě šachové legendy.  Světová hvězda a snad i nejslavnější šachista historie Mikhail Tal a v té době vycházející Česko-Slovenská šachová hvězda, později z historických okolností Slovenská šachová legenda Lubomír Ftáčnik. 


Mikhail Tal zahrál e4 a Lubomír Ftáčnik odpověděl tahem c5?! Mimochodem vzpomněl jsem si na dokument o vylodění v Normandii. Když ustupovala německá armáda zpět k Berlínu, tak zkoušela využít záškodníky, kteří nosili americkou uniformu a jak to tak bývá u záškodníků, tak škodí a nakonec špatně dopadnou. Američani aby poznali, kdo je kdo, tak si dávali hesla a jedním z legendárních hesel bylo slovo: Scheveningen. Říká se, že jen Američan dokáže toto slovo vyslovit jako Američan a že žádný Evropan to tak nikdy nevysloví. Proto možná i díky tomuto heslu skončila válka o pár dní dříve. 


Vincent van Gogh Beach at Scheveningen in Stormy Weather - zdroj www.accents-n-art.com

Přidám z Wikipedie informace o Scheveningenu. Možná to bude zajímavé..

Scheveningen je nejoblíbenější přímořské letovisko Nizozemska. Jeho pobřežní promenáda a pláž se staly známé díky obrazům Vincenta van Gogha. Tato turistická lokalita leží na břehu Severního moře, s písečnou pláží dlouhou zhruba 4 km. Promenáda je v příhodné roční době vybavena větším počtem dočasně postavených restaurací. Na jihozápadní straně pobřeží se nachází středně velký přístav, který má tři bazény a je využíván motorovými čluny, plachetnicemi i jinak turisticky a k rybolovu. I zde se nachází mnoho restaurací, které nabízejí hlavně rybí pokrmy.

Nákupním místem je mimo jiné centrálně v okrsku zvaném Dorp (vesnice) položená ulice Keizerstraat. K Scheveningenu patří také rozsáhlý Westbroekpark s růžovou zahradou (Rosarium), která vznikla v roce 1961 a vyznačuje se mnoha záhony s odrůdami růží z celého světa a s jinými okrasnými rostlinami. Park sousedí s rezidenčním okrskem zvaným Belgisch Park s mnoha soukromými vilami resp. dvojvilami, který je také součástí Scheveningenu. Místem odpočinku jsou také Scheveningské lesíky (Scheveningse Bosjes).

Na území Scheveningenu se nachází věznice Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Soudní budova samotná však leží již dále směrem k centru Haagu. Na okraji čtvrtě směrem na jih do středu města je možno navštívit modelové městečko Madurodam.


V Scheveningenu je umístěno několik velvyslanectví a jiných zastupitelství cizích zemí, a to hlavně ve vilovém okrsku Van Stolkpark. Íránské velvyslanectví a obchodní zastupitelství Tchaj-wanu se například nacházejí v ulici Duinweg. Jak Slovensko tak Maďarsko mají svá velvyslanectví v ulici Hogeweg.Zpět k partii. Ano hrála se varianta Scheveningen a že se bude jiskřit, to bylo jasné už v této pozici. 


Černý zkušeně postavil Dámu na c7 a Střelce na d6 a tím říká, že bílý nemůže zahrát tah f5, protože by černý mohl vzít Sxh2! Nemusíte se ptát, jestli Tal se trápil tím, že by přišel o pěšce na h2. Tal se u partií snad nikdy netrápil a hrál tak jak žil. Žil na plno a užíval si život! Stejně tak i hrál! Užíval si hru a starosti nechával jiným. Samozřejmě zahrál tah f5!!

Další zajímavá pozice. Dříve než se zamyslíte, kam ustoupíte jezdcem z d4, se podívejte na tento diagram. Dokážete najít nejhorší černého figurku? Je to stejně těžký úkol jako najít poctivého politika! Černé figurky stojí učebnicově tak, jak opravdu nemají stát! Věřím, že Mikhail Tal si musel tuto pozici užívat! 


Na tahu je bílý a má napadeného jezdce na d4. Neptejte se kam Tal ustoupil tímto jezdcem, protože Tal neustupoval. Někdy to vypadalo jako by jen postupoval . Tal zahrál tah f6 a oslabení černého krále mělo pro něj větší cenu, než jedna figurka na d4.


Podívejte se na poslední diagram. Možná znáte odpověď na mojí otázku. Jak to dopadne, když zahraje Lubomír Ftáčnik na Mikhaila Tala sicilskou obranu?

Jsem si jistý, že to musel být velký zážitek! Muselo to být něco neuvěřitelně krásného! Mít tu možnost a zahrát si partii s Mikhailem Talem je nesplněným snem většiny šachistů  a jen pár vyvoleným se to podařilo. 


-
. kolo -

 Říká se i to, že jak žijeme, takové hrajeme šachy! Mikhail Tal žil a hrál šachy vždy na plno. Miloval a hrál. Někdy vyhrál a někdy prohrál, ale žil.

To nejcenější co máte, je váš čas! Užijte si ho jak nejlépe umíte! Možná nikdo z nás nebude umět hrát šachy jako Tal.

Ale každý z nás má ještě šanci, žít na plno, možná víc než jak uměl  žít Mikhal Tal!


Petr Koutný

4x 6431x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

Pekna partie, f6 hezky zvedak, ale pro me jako salata to je nepochopitelne, jakou mel Michail !kliku! v pozicich, jak mu to hezky vycházelo, zatímco mi vetsinou chybi jedno dve tri tempa :D neskutecny borec a pro me nejvic sympaticky mistr sveta vsech dob.

+0 /-0 | 30.04.2021 09:15

giocozo
Tak asi by Tal v simultánce vedl 3 - 0 z výkopu, protože já bych se k vám chlapi s tím c5 přidal.
+0 /-0 | 30.04.2021 08:14

Petr Koutný

Rubinus - dobré ráno a díky za komentář. Souhlasím, v příštím životě dám i já Talovi c5 a zrovna Dračí variantu..:) 

+0 /-0 | 30.04.2021 06:57

Rubinus
Kdo se bojí, sere v síni! Pokud budu mít v dalším životě tu možnost, také mu tam dám c5!
+0 /-0 | 30.04.2021 06:55