Zápasy kandidátů - opatrné první kolo, naplno boduje Aronian a Grischuk

28.05.2007 08:00 | Turnaje

Včera, v neděli, od 13.00hodin místního času se rozběhly první vteřiny partií Zápasů kandidátů v Elistě. Šestnáct hráčů vytvořilo nám již známých osm dvojic, jejichž vzájemným bilancím jsme se věnovali v minulém článku....

Včera, v neděli, od 13.00hodin místního času se rozběhly první vteřiny partií Zápasů kandidátů v Elistě. Šestnáct hráčů vytvořilo nám již známých osm dvojic, jejichž vzájemným bilancím jsme se věnovali v minulém článku.
V opatrném prvním kole jsme nakonec zaznamenali šest smírných výsledků, jednu partii vyhrál bílý, jednu černé figury.


Už tak dobrou vzájemnou bilanci si vylepšil úvodní partií duelu zřejmě největší favorit zapasů kandidátů Levon Aronian. s Magnusem Carlsenem měl černé figury a od norského borce se dočkal tahu 1.e4. Na šachovnici se objevila varianta španělské hry. Ještě v 11.tahu měl Carlsen spotřebovány pouze 3.minuty. Vypadalo to na dobrou domácí přípravu, ale v dalším průběhu se začala karta obracet. Aronian ozdobil partii krásným 26....Vf7-f3 (viz.diagram). Během následujících závěrečných deseti tahů byl boj již plně v jeho režii.

Vítězství bílými zaznamenal Alexander Grischuk se svým krajanem Vladimirem Malakhovem a potvrdil tak roli favorita tohoto duelu hned v úvodu. V sicilské ponechal černý svého krále ve středu šachovnice za hradbou pěšců. Bílému se však podařilo postupem "f" pěšce opevnění rozrazit a znejistit postavení černého monarchy na poli "f8". Následným manévrováním dámy a těžkých figur sbíral Grischuk jednoho pěšce za druhým, což Malakhova přimělo k rezignaci.

Ostrý souboj se očekával v partii dvou "dobrých známých", Alexeye Shirova s Michaelem Adamsem. Francouzská partie v jejich podání měla 50.tahů, smír podepisovali v koncovce dámy + jedné věže.
Přeci jenom více se jiskřilo v partii královny něžného pohlaví Judity Polgárové, která má v prvním dějství za soupeře Rusa Evdenye Bareeva. Že jsou v Caro-cannu i ostré varianty dokazovali oba na šachovnici. Bareev ve 22.tahu obětoval kvalitu a následně získal tři pěšce. V dosti hrozivě vyhlížející koncovce (K+V+1P proti K+S+4P) se Polgárové podařilo najít optimální postavení svého krále a věže, a udržela černé pěšcové vojsko v nehybném postavení. Remis.
Nejkratší partii (29.tahů) sehrála dvojice Gata Kamsky - Etienne Bacrot. První jmenovaný nevyužil výhody bílých, a připisuje si v duelu první remízu. Bílými neuspěl ani Peter Léko, který je pasován do role favorita v duelu s Mikhailem Gurevichem.

výsledky - 1.partie:
Ponomariov, Ruslan - Rublevsky, Sergei 1/2
Kamsky, Gata - Bacrot, Etienne 1/2
Carlsen Magnus - Aronian Levon 0-1
Polgar, Judith - Bareev, Evgeny 1/2
Adams, Michael - Shirov, Alexey 1/2
Grischuk, Alexander - Malakhov, Vladimir 1-0
Leko, Peter - Gurevich, Mikhail 1/2
Gelfand, Boris - Kasimdzhanov, Rustam 1/2


Dnešní on-line přenos můžeme sledovat od 13.00hodin.
0x 703x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat