Neplánovaný trojboj Vlastimila Horta

14.11.2008 06:59 | Vlastimil Hort v Novém Boru

Ve čtvrtečních (6.11.) odpoledních hodinách vyrážím směr Mělník - Slaný - a po dlouhé karlovarské, ze které skoro v závěru uhýbám na Mariánské Lázně. Ve večerních hodinách tak poprvé navštěvuji lázeňské městečko. S Vl...

Ve čtvrtečních (6.11.) odpoledních hodinách vyrážím směr Mělník - Slaný - a po dlouhé karlovarské, ze které skoro v závěru uhýbám na Mariánské Lázně. Ve večerních hodinách tak poprvé navštěvuji lázeňské městečko. S Vlastimilem Hortem máme sraz v pensionu U Šubrtů, kde má v plánu strávit několik chvil s přáteli než dorazím. U branky mě vítá paní Šubrtová, která byla právě vyvenčit psíka a dle jejích pokynů směřuji k místnosti, ze které se ozývají pro mě zatím nepochopitelné duté rány.
Pomalu vcházím do krbem vytopeného prostoru, kde by se kouř cigaret dal krájet. "Tak tady jsem doma," říkám si v duchu. Objevuji čtyři postavy sedící kolem stolu a ... "Barva dobrá," z jedné strany. "Červená sedma s esem," kontruje neznámý muž odnaproti.

Na úvod lázeňský mariáš

"ÁÁÁ dobrý den, pane Boleslav," slyším z levé strany stolu známý hlas. "Posaďte se, právě dohráváme poslední kolečko!" V klidu si objednávám u paní domácí kávičku a seznamuji se se zbylými třemi hráči. Rozkoukávám se po příjemném hráčském doupěti, na stěnách visí nejedno ocenění za mariášnické výkony. Dozvídám se, že tato partička pravidelně navštěvuje kartářské turnaje na Czech open v Pardubicích. Uklidňuji pana Horta, kterému zrovna chodí karta, že se hraje dokud nedopiju kafíčko. Spokojeně práskne do karet a hra s červenou sedmou může začít.
Popíjí se, desetníky skáčou ze strany na stranu a během našeho povídání nevědomky dotváříme naší první vskutku šachovou historku, ke které se s úsměvem pak vracíme celý víkend. (prozradit můžu ale jen osobně). Ještě musím podotknout, že tutu disciplínu do novoborského trojboje nepočítám.

Směr Nový Bor

Od kolegy mariášníka dostáváme přesné instrukce, jak naložit se zpáteční cestou. Po chvíli co opouštíme Mariánské Lázně oba zjišťujeme, že nám nějak vypadlo jméno vesnice, přes kterou vede údajná zkratka. "To je ta šachová paměť," uklidňuje mě Vlastimil Hort a dodává: "Až uvidíme ten správný nápis na tabuli, tak si vzpomenem!"
Zkratku trefujeme a mě cesta ubíhá rychle jako nikdy, jelikož neustává debata o šachu a věcech příbuzných. Posledním geografickým bodem, kde pamatuje velmistr Hort své návštěvy je Děčín. Chvíli zavzpomíná na turnaje, kterých se zde účastnil a už se dostáváme do krajiny pro něj neznámé. Panská skála nad Kamenickým Šenovem jako obvykle není vidět, jelikož je zahalena do mlhy. Nezbývá nám než se pokochat pohledem na Nový Bor při sjezdu z Práchně.

Pivánko na dobrou noc

Sklářský restaurant Ajeto

Lehce po desáté hodině vcházíme na recepci Grandhotelu Pražák. Na řadu přichází rychlé ubytování a vyrážíme ještě za lahodným mokem. Příjemnou otevírací dobu mají v Ajeto restaurantu a točený Kozel jedenáctka přišla k chuti. Do konce víkendu již "lokál" nezměníme.

Večírek

Ráno probíhá domluvený sraz na snídani. Probíráme, jak nejlépe uspořádat stoly, kam s nástěnou šachovnicí atd. V následných dopoledních hodinách volí Vlastimil Hort odpočinek a my z klubu mezitím připravujeme vše potřebné. V jednu hodinu vyrážíme na oběd, samozřejmě do Ajeta, kde je naším přáním pravá česká kuchyně. Knedlíček se špěnátem nebo svíčková není problém. Pan Hort mi prozrazuje, že nemohl vynechat procházku po Novém Boru. Střed města měl obšláplý za chvíli a pochvaloval si architekturu podobně jako pan Vávra v Šumných městech.

Ostrý start v šest hodin. Hotelová restaurace se nad naše poměry příjemně zaplnila a jako moderátor večera vystupuje s prvním slovem Viktor Novotný. Návštěvníkům z řad občanů, šachistů jak místních tak přespolních, nemůžeme odepřít prezentaci 10.místa na Evropském klubovém poháru a další dění v našem novoborském šachovém klubu. Se slovy za město Nový Bor přichází místostarosta Mgr. Stanislav Valdman. S čestnou plaketou se přidává i místní spolek Boráci borákům v zastoupení prezidenta Pavla Danyse.

Lukáš Klíma převzal od prezidenta spolku "Boráci borákům" Ing. Pavla Danyse čestnou plaketu za reprezentaci Nového Boru na Evropském klubovém poháru.

"Pane Boleslav, jednoho turka a můžeme jít na to," hlásí po ceremonii Vlastimil Hort. Na scénu velmistra uvádí "spíkr" večera.

Pozornost od novoborských sklářů předal velmistrovi majitel sklárny Ajeto Petr Novotný.

Prezident novoborského šachového klubu Roman Mužík s velmistrem Vlastimilem Hortem.

První disciplína - přednáška "Češi na olympiádách"

Hned v úvodu si Vlastimil Hort testuje osazenstvo a vystřihává na šachovnici nádhernou studii. Jak záhy po akci informuje na stránkách Deska Liberec Petr Jakša, šlo o jakýsi "velmistrovský kvíz", u něhož velmistr Hort prohlásil: "Osobu, která jej vyřeší, uvedu osobně mezi šachové profíky!". Další popis, co se při přednášce odehrávalo je zcela bezúčelný. Atmosféru a kouzlo vyprávění velmistra Vlastimila Horta nedokáži popsat. Pro nezúčastněné alespoň níže přikládáme video sestřih.

Hned na úvod přednášky prověřil Vlastimil Hort mozkové buňky všech návštěvníků krásnou studií. Jak sám uvedl: "Celý život si přeji na pole proměny postavit střeláka."

Video z přednášky

Druhá disciplína - zápasová simultánka

Plánovaný dopolední klid před simultánkou tráví nakonec Vlastimil Hort v restauraci Grandhotelu již s některými odpoledními soupeři. Šachová témata nadhazuje Tomáš Vavřinec nebo kapitán Martin Vaculík, na nějakou zvláštní přípravu není ani pomyšlení.
Druhá hodina se šmahem blíží a do Grandhotelu doráží další účastníci zápasu. Na úvod stanovujeme pravidla zápasu a přitelkyně Honzy Vrány losuje barvu figur na první šachovici. Stanovené tempo 2hodiny/40tahů + 0,5hodiny/20tahů samo vypovídá o náročnosti zápasu především pro velmistra Vlastimila Horta. Nakonec si připisuje celkové vítězství 5:3.

V sobotu čekala velmistra simultánka. Zleva: Tomáš Vavřinec, Tomáš Tichý, Otakar Válek, Martin Vaculík, Petr Kučera, Petr Boleslav (nehrající), Vlastimil Hort, Viktor Novotný (nehrající), Jan Oreský a Jan Vrána.

První tahy simultánky. Novoboráci pojali zasedací pořádek dosti takticky. V levém rohu v zadu prožívá svůj první on-line přenos Viktor Novotný.

Dlouhé zamyšlení. Vypadá to, že Vlastimil Hort studuje nejenom pozici, ale i osobnost svého soupeře Jana Oreského.

Partie - simultánka

Třetí disciplína (neplánovaná) - bleskáč

Po rozboru některých simultánkových partií máme naplánovanou zaslouženou večeři. Opět zavítáme do osvědčeného sklářského restaurantu Ajeto. Kozlík přijde vhod. Paralelně se přesouvá skupinka, povětšinou u simultánky přihlížejících, do přidružených prostor Ajeta, kde pravidelně hráváme pivní bleskáče. Přislibuji, že s Vlastimilem Hortem po večeři nakoukneme, jak se bojuje v bleskovém tempu. "Ale kampak? Pivo i večeři si můžeme dát u šachovnice, tak proč si nezahrát," k překvapení mnohých zvolá Vlastimil Hort.

Sedm "statečných" včetně velmistra vyráží do víru dalších figurových zápletek na šedesátičtyřech polích. Hodiny nastavujeme na 10 minut, v plánu je šest kol. Mě plně vyhovuje Hortova rada: "Pánové, nehrajte blicky. To jen tupí hlavu a štípe dřevo!"
Komorní blicáček probíhá v příjemné duchu a všichni se povětšinou těší, kdy k nim bude los nakloněn a svede je za jednu šachovnici s velmistrem. Bodově neuspěje nikdo, i když je Vlastimil Hort po šestihodinové simultánkové šichtě. S přehledem vítězí se šesti body! My si odnášíme z této neplánované nadstavby velký zážitek.

Zde jde o současné zachycení dávné minulosti. Vlastimil Hort s Milošem Koudelkou sváděli souboje již konecem šedesátých let v pražském klubu ÚDA.

Vítězné trio komorního bleskáče. Zlato Vlastimil Hort, stříbro Viktor Novotný a bronz Tomáš Vavřinec

Konečná tabulka

Děkujeme za návštěvu.

4x 5136x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
14.11.2008 11:29 | Autor neznámý

Akce se zásluhou skvělých organizátorů, jímž patří mé poděkování, velmi vydařila. Kdo přijede příště? Přimlouval bych se za Ananda. Možná, že bude ale lepší počkat, až nebude mistrem světa, protože teď by se pokladník Miloš prohnul.

14.11.2008 08:47 | Autor neznámý

Pěkně jsi to napsal Bolku! Velmistr Hort je skutečně bezva společník :-). Škoda jen, že k řešení "velmistrovského kvízu" se na webu Deska (kde je popsána výchozí pozice) dosud nikdo nevyjádřil.

14.11.2008 08:43 | Autor neznámý

Je toto (od DGTprojects) dobrý program pro on-line přenosy? Jaké s tím máte zkušenosti?

14.11.2008 08:04 | Autor neznámý

Jóóó, to bylo za onoho času, kdy ještě existovaly desetníky...