Světový pohár v rapidu získal Radžabov

08.01.2008 08:00 | Turnaje

Po 4 dny se v ukrajinské Oděse bojovalo v 2. ročníku Světového Poháru ACP v rapid šachu. Asociace šachových profesionálů sleduje každý rok nejvýznamnější šachové turnaje a boduje vítěze, nejúspěšnější hráče pak pozve na f...

Jelikož se vždy hrála jen jediná partie, trvalo úvodní kolo celé 2 dny. Už v něm byly k vidění vyrovnané dvojice a rozhodovaly často maličkosti. Většina soubojů byla rozhodnuta po hrubkách v časových tísních, někdy si hráči stěžovali na nevhodně zvolené zahájení. Zatímco Polgar nazvládla vrátit se do zápasu černými, i když měla velmi nadějnou pozici, povedlo se to Griščukovi, který nechal v úvodní partii v jednoduché pozici Karpovovi příliš prostoru. V tomto jediném duelu tak došlo i na bleskové partie. I v úvodní z nich měly na vrch černé, ale Griščuk remízu udržel. Karpov překvapil všechny ve druhé bleskovce, když zvolil ostrý anglický útok. To ale nemohlo vyvést z míry Griščuka a bílý prohrál na čas v horší pozici již po 18 tazích.

Výsledky 1. kola:

Jakovenko - Savčenko 2:0
Radžabov - Drozdovskij 1,5:0,5
Ivančuk - Eljanov 1,5:0,5
Inarkiev - Širov 1,5:0,5
Svidler - Šabalov 2:0
Gelfand - Najer 1,5:0,5
Griščuk - Karpov 2,5:1,5
Karjakin - Polgar 2:0Světový pohár odstartovala výhra Jakovenka nad Savčenkem.Drozdovskij je specialista na rychlý šach a Radžabov přiznal, že od něj na internetu často dostane.Ukrajince asi nepotěšilo, že domácí Eljanov a Ivančuk spolu narazili hned na sebe.Největší překvapení prvního kola – po hrubce v úvodní partii a remíze ve druhé mohl Širov Inarkievovi poblahopřát k postupu.Američan Šabalov spolu s vítězným Svidlerem odpovídají novinářům.Najer získal nad teoretikem Gelfandem výhodu, skončil ale ve věžovce s pěšcem méně a na rozdíl od první partie ji neudržel.Stárnoucí exmistr světa neměl v ostré sicilce s Griščukem šanci.Judita Polgar se vrátila z mateřské, nevrátila se ale do zápasu s Karjakinem, když v dobré pozici odvetné partie chybovala.

Nedělní čtvrtfinále pak přineslo následující boje:

Jakovenko – Inarkiev 1,5:0,5
Jakovenko použil bílými novinku ve španělské a dostal lepší koncovku, kterou i vyhrál. V odvetě obětoval Inarkiev kvalitu za pěšce a lepší souhru figur a byl blízko vítězství. Jakovenko se však i přes problémy s časem udržel.

Radžabov - Ivančuk 3:2
Rapidy skončily remízami a tak se šlo blicat. Obě blicky vyhrály černé po hrubých chybách a tak se diváci dočkaly první náhlé smrti. Většina šachistů se domnívá, že výhoda bílého (5 minut proti 4, při remíze ale postupuje černý) je příliš velká. Ivančuk si ale vybral černé a když prohrál na čas ve vyhrané pozici, zbývaly ještě soupeři celé 3 vteřiny…

Griščuk – Svidler 1,5:0,5
V první partii chybovali v časové tísni oba hráči a tak byla remíza spravedlivým výsledkem. Ve druhé se Svidler dlouho úspěšně bránil v Anti-Grünfeldovi, pak však obětoval kvalitu a Griščuk po odražení všech hrozeb zapsal výhru.

Karjakin - Gelfand 3:1
Gelfand se asi příliš neobával vyhlášeného blicaře Karjakina, a tak po remíze v ruské neriskoval mnoho ani bílými. První bleskovka přinesla oboustranné hrubky, ale tu poslední spáchal Gelfand. V druhé bleskové partii se podařilo Karjakinovi dostat svého soupeře do nehrávané ostré varianty, ve které se dobře orientoval. S minimem času neměl tak Gelfand šanci.Světová esa přilákala i množství diváků.Líbí se Vám? Trofej taky ujde:-).

Poslední dějství se odehrávalo včera, kdy proběhly oba semifinálové zápasy a večer i samotné finále.

Radžbov – Jakovenko 2:0
V první partii vysušil Radža Jakovenka ve výměnné španělce. V druhé ztratil pěšce a po přijetí oběti kvality měl co dělat. Jeho chladnokrevná obrana ale vyvedla Jakovenka z míry a ten vyrazil dámou do soupeřova tábora, aby se už nikdy nevrátila nazpět.

Griščuk-Karjakin 3:2
Vyrovnanější průběh měl zápas Griščuka s mladým Ukrajincem. V rapidech dominovaly opět černé a Griščukovi se opět povedlo vydobýt si černými pokračování v bleskovkách. Ani ty ale nerozhodly, tentokrát slavily bílé, a tak následovala druhá náhlá smrt. Griščuk měl černé a nakonec zvítězil a postoupil do finále.

Radžabov – Griščuk 2,5 – 1,5
Finále bylo velmi vyrovnané. Griščuk měl po úvodní remíze namále už ve druhém rapidu, kde jeho jezdcovku mnozí z vyřazených velmistrů pokládali za úplně prohranou, ale udržel. V první bleskovce ho ale Radžabov pěkně přehrál a ve druhé se mu nepodařilo uplatnit významnou převahu.

Oficiální stránky, odkud pocházejí i vybrané fotografie.
Po 4 dny se v ukrajinské Oděse bojovalo v 2. ročníku Světového Poháru ACP v rapid šachu. Asociace šachových profesionálů sleduje každý rok nejvýznamnější šachové turnaje a boduje vítěze, nejúspěšnější hráče pak pozve na finálový turnaj.

16 účastníků hrálo vyřazovacím systémem na 2 partie, v případě remízy 2 blicky a dále náhlá smrt.
4x 605x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
08.01.2008 16:25 | Autor neznámý

ano ta trofej se mi opravdu moc libi :)) chtel bych ji mit doma :)

08.01.2008 11:43 | Autor neznámý

Díky, budeme se snažit!

08.01.2008 11:39 | Autor neznámý

Jste CNN českého šachu, prostě absolutně nejlepší.Jen tak dál!

08.01.2008 11:26 | Autor neznámý

Ta trofej je opravdu nadherna...