Olympijské otázky II.

19.06.2006 08:00 | Turnaje

S jakým umístěním byste byli spokojeni před začátkem turnaje? Změnily se nějak Vaše ambice po výborném průběhu olympiády?Michal Konopka kapitán: "Před olympiádou bych bral všemi deseti umístnění v první šestnáctce. Po předved...

S jakým umístěním byste byli spokojeni před začátkem turnaje? Změnily se nějak Vaše ambice po výborném průběhu olympiády?

Michal Konopka kapitán: "Před olympiádou bych bral všemi deseti umístnění v první šestnáctce. Po předvedeném výkonu si ale myslím, že jsme mohli skončit někde mezi 6.-8. místem. A to 11. také není zas tak špatné."<
br>Viktor Láznička: "Před turnajem bych byl spokojen s umístěním do 16.místa.Během turnaje se ambice našeho družstva pochopitelně měnily(samozřejmě stoupaly),pomýšleli jsme minimálně na první desítku .Bohužel dopadlo to jinak."
David Navara: "Před začátkem jsme si kladli za cíl skončit do 16. místa. Po výhře nad Slovinskem jsme pošilhávali i po lepším umístění, ale já jsem se jako mírný pesimista držel původních ambicí."
Zbyněk Hráček: "Prémie jsme měli slíbené do 16. místa. V průběhu druhého volného dne (3 kola před koncem) jsme samozřejmě začali doufat, že budeme hrát o medaile."
Radek Kalod: "Byli jsme nasazení jako číslo 20, myslím, že cílem před turnajem byla první 16. Ambice jsme měnili s postupem času a nejmarkantnější to bylo po desátém kole, kdy jsme se vyhoupli na skvělé 3 místo, ale pak po porážce s Armenií byla cílem první desítka..Turnaj byl ale velmi náročný v posledních kolech."

Předpokládám, že jste bydleli v olympijské vesnici. Zajímali jste se, po kom v pokoji vlastně bydlíte?

Michal Konopka kapitán: "To je jasné, že by mě to zajímalo, ale koho jsem se měl na to zeptat? Tak jsem se neptal nikoho."
Viktor Láznička: "Ne."
David Navara: "Já ne. Našel jsem v šuplíku účtenku od slunečních brýlí a od nějakého masážního krému za 70 eur, ale více nevím."
Zbyněk Hráček: "Já jsem se o to nezajímal. Slováci asi ano, protože jim někdo nechal na pokojích 2 ledničky :-)"
Radek Kalod: "Ani ne, to je ale z mého úhlu pohledu. Pokoje byly na standardní úrovni a našim cílem byly především šachy a s nimi spojená příprava."

Vyhovovalo vám stanovené tempo hry? Měl by se podle vašeho názoru přidávat nějaký čas po 40 tazích, případně zvýšit bonifikaci za tah z 30 na 45 či 60 sekund, aby se dlouhé či složité koncovky nedohrávaly v permanentní časové tísni?

Viktor Láznička: "Olympijské tempo mně vyhovovalo maximálně.Téměř ve všech partiích mi vyšla příprava,tudíž jsem nemusel zbytečně ztrácet čas v zahájení(na rozdíl od soupeřů) a mohl ho využít v dalších fázích hry. Myslím si,že zvýšení inkrementu o pár sekund by nic nezměnilo.Tak jako tak se hráči dostanou do trvalých časových tísní."
David Navara: "Mne stanovené tempo hry velmi vyhovovalo, ale nelíbií se mi, protože nepochybně snižuje kvalitu hry. Určitě by času na rozmyšlenou mělo být více. Je mi jedno, zda máme mít na začátku o 30 minut více nebo zda se má přidávat po 40. tahu, ale pro kvalitu partií je podle mého názoru nezbytné přidat oběma hráčům okolo 30 minut."
Zbyněk Hráček: "Tempo mně nevyhovuje. Nelíbí se mi z principu ani časová bonifikace. Nejsympatičtější je mi model, který vymyslel Kasparov. 2h/40tahů, 1h/20tahů + 10min do konce (v těchto posledních 10 minutách už je bonifikace logičtější)"
Radek Kalod: "Někomu z našeho týmu tempo náramně sedělo. To byl Viktor Láznička, který z něho doslova vytěžil maximum....Možná by ale stálo za úvahu trošku zpomalit limit a přidat o pár vteřin více při bonifikaci."

Měli jste před olympiádou nějaké soustředění, kde by se připravovali novinky na soupeře? Četl jsem, že ženy takové měly díky sponzorovi. Chápu to dobře tak, že muži žádné neměli z nedostatku finančních prostředků? Stáli byste o něj vůbec?"

Michal Konopka kapitán: "Těžká otázka. U žen je soustředění užitečnější, než u mužů. V dnešní době je takové soustředění tak trochu archaická záležitost. Všichni členové našeho týmu se připravují sami, mají profesionální přístup. Navíc hrají různé turnaje a ligy a jistě by rádi využili toho drahocenného času, kdy se zrovna nic nehraje, aby byli doma s rodinou. Takže si myslím, že uskutečnit soustředění mužské reprezentace (i když by to nemuselo být špatné) není reálné."
Viktor Láznička: "Soustředění jsme k naší škodě neměli pravděpodobně kvůli finančnímu deficitu."
David Navara: "Soustředění jsme neměli. Mě by zajímalo, ale asi bych se z časových důvodů stejně nezúčastnil. Jinak s přípravou jsme si někdy pomáhali v průběhu olympiády."
Zbyněk Hráček: "Soustředění jsme neměli, ale ani bych o něj nestál."
Radek Kalod: "Já si myslím, že je velká škoda, že jsme žádné soustředění neměli!!!!!!!! Pro zajímavost, i poněkud finančně slabší Slovensko ho mělo, a český tým ne. Já se domnívám, že by ještě více pomohlo a utužilo kolektiv a v neposlední řadě i z hlediska šachové přípravy by bylo vítáno. Na olympiádě ho měli skoro všechny silné mužské týmy, jako je Rusko, Německo, Arménie, Indie,..." Radek Kalod: "1.Topalov..
2. Anand, Topalov, Aronjan
3.Topalov chtěl velké startovné od Bulharské federace, a Anand byl asi unaven po Sofii..."

Jaký byl Váš nejlepší tah na olympiádě (kromě Bermuda party:-)? A který byl naopak nejhorší?

Viktor Láznička: "Nejhorší:Bareev-Láznička 31.Kf8(lepší bylo Jd6). Nejlepší nejsem schopen říci."
David Navara: "Těch kandidátů na nejhorší tah je mnoho, například 11...Dd7 v partii s L. Aronianem, v partii s GM Beljavskym jsem nějak rychle otočil přivyhranou pozici v prohranou,... Mezi mé nejlepší tahy patřil průlom 19.d5 v partii s GM Svidlerem, 50...Va2 v partii s Markusem, tahy 34.Sd6 a 44.Sf8 v partii s GM Kotroniasem. Tahů-kandidátů ale je i zde více."
Zbyněk Hráček: "To se teprve ukáže. Vsadil jsem se s Viktorem, Tomášem a Petrem, že Brazílie nebude hrát finále MS ve fotbale. Takže jestli prohraju, tak to budu mít drahé. V opačném případě to bude příjemné."
Radek Kalod: "Možnost být součástí silného a úspěšného českého celku...První mé tři partie..."

Kdo je mistr světa? A kdo nejlepší šachista? Proč chyběl Topalov a Anand toho moc nepředvedl?

Michal Konopka kapitán: "Topalov hrál v poslední době tak skvěle, že asi málokdo může pochybovat o tom, kdo je nejlepší šachista (když nepočítám Garryho). Proč chyběl na olympiádě? Asi nebyl k zaplacení. A proč toho Anand moc nepředvedl? Prostě to nebyl zrovna jeho turnaj, to se někdy stává. Už za týden po olympiádě byl ok..."
David Navara: "Podle mého názoru je mistrem světa GM Topalov. A v současnosti je asi i nejlepším šachistou, i když GM Anand určitě není výrazně slabší. GM Anand na olympiádu přijel přímo z turnaje v Sofii, kde navíc byly zakázány rychlé remízy. Asi byl unavený, není se čemu divit."
Zbyněk Hráček: "Mistr světa je Topalov. Nejlepší šachista Kasparov. Topalov i Anand museli být dost unavení z náročného programu (turnaje v Monte Carlu a v Sofii těsně před olympiádou), proto si myslím, že Topalov odmítl a Anand hrál pod svoje možnosti."

Jaká byla středeční beseda v Praze? Byl zájem?

Michal Konopka kapitán: "Myslím, že se beseda povedla a zájem byl slušný. Jen mládeže mohlo přijít víc..."
David Navara: "Přišlo několik desítek lidí (30 až 40), dotazů bylo dost, beseda celkem trvala téměř dvě a půl hodiny."
Zbyněk Hráček: "Nevím, nezúčastnil jsem se."

ČT4 vysílá v pátek v 17:35 a 21:40 a v pondělí v 17:00 pořad V šachu. Na co se můžeme těšit a jaká byla s televizí spolupráce?

David Navara: "Mám pocit, že jsem v natáčecím studiu zbytečně strávil 5 hodin kvůli pěti komentářům k partii, jejíž vysilání bude trvat 5 minut. To ale bylo dáno spíše počátečními potížemi, podobné pořady se nenatáčejí běžně. Do značné míry si za tuto nelichotivou časovou bilanci mohu sám."


Jak došlo ke katastrofě v zahájení s Aronianem?

David Navara: "Na partii jsem se připravoval dlouho a v přípravě jsem narazil i na partii Nalbandian - Aronian z ME, ve které jsem udělal stejnou chybu. Nějak jsem se ale nesoustředil a po 8.Dc2 jsem si myslel, že hraji hlavní variantu 8.d5 Sf6 9.Dc2 De7 atd. a zahrál jsem Sf6. Tah 11.Jf7 jsem ke své škodě viděl. Ke své škodě proto, že rozhodujicí chybu 11...Dd7 jsem zahrál okamžitě. Kdybych se byl zamyslel, snad bych zpozoroval 12.Sxc3, 14.e4 a snad bych našel 11...Dc8 12.Jxh8 Jxd5 13.e4 Je7 s pozicí stále dosti nejasnou (i když bílý stojí lépe). Naštěstí jsem v jiných partiích většinou spotřebovával čas rozumněji."

Kdo bude hrát na Mitropě? Kde se letos koná? A budou přenosy?

Michal Konopka kapitán: "Mitropa bude letos v září v Brně. Vypadá to tak, že budeme mít dva týmy, protože Rakušané hrají v tomto termínu mistrovství země a je potřeba dodržet počet účastníků (už jenom kvůli možnosti plnění norem). Sestavy obou týmů mám v hlavě, nechci je tu ale předčasně zveřejňovat, dokud nebude vše jasné. Jenom prozradím, že bychom v Brně mohli vidět Pavla Šimáčka, Roberta Cveka, Radka Kaloda, Tomáše Poláka, Pavla Blatného, Lukáše Klímu a dokonce i Viktora Lázničku."
David Navara: "Já to nebudu a více nyní zkoumat nehodlám. Mitropa se snad bude hrát v brněnském Boby-centru."

Čtenářům děkujeme za otázky, olympionikům za odpovědi.
0x 1183x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat