V Klatovech vítězí Jan Havlík

09.07.2007 08:00 | O pohár města Klatov

Jubilejní 15.ročník devítikolového turnaje O pohár města Klatov má svého vítěze. Stal se jím Jan Havlík (2261) z Mahrly Praha. Jako dvanáctý nasazený vypálil rybník dvěma největším papírovým favoritům z nedaléké Plzně, nasa...

Jubilejní 15.ročník devítikolového turnaje O pohár města Klatov má svého vítěze. Stal se jím Jan Havlík (2261) z Mahrly Praha. Jako dvanáctý nasazený vypálil rybník dvěma největším papírovým favoritům z nedaléké Plzně, nasazené jedničce IM Petru Neumannovi a dvojce IM Josefu Juřkovi. Právě druhému jmenovanému musel vítězný Havlík čelit v posledním kole černými, kýžená remíza mu zaručila "klatovský" pohár.

Závěrečné kolo bylo na předních šachovnicích velmi bojovné. Od druhé šachovnice do sedmé jsme se dočkali samých rezultativních výsledků, které značně ovlivnily závěrečné účtování v bojích o mety nejvyšší.

Druhé místo a potažmo stříbrná medaile se stěhuje stejně jako zlato také do Prahy. Vybojoval jí zástupce DDM Praha 6 celkově sedmibodový František Štross ml.. V posledním kole porazil v celém turnaji dobře hrajícího Jaroslava Voříška z Bohemians Praha.

Bronz svým vítězstvím v závěrečném kole nad Davidem Kubečkou pečetil písecký Adolf Lacina. Posledním ze čtveřice sedmibodových byl Miroslav Šmíd z Bohemians Praha. Páté místo se 6,5/9 obsadil IM Petr Neuman, šesté se shodným počtem bodů IM Josef Juřek.

10. Köchert Bedrich CZE 1729 Glaverbel Teplice 6,0

Jubilejního 15.ročníku turnaje v Klatovech se tentokrát zúčastnilo více hráčů v "A" turnaji než v turnaji "B". V něm změřilo síly 84hráčů taktéž klasicky devítikolovým švýcarským systémem. Rozdílný oproti hlavnímu turnaji byl čas (v Openu A 2hod+30vteřin/tah), v béčku se hrálo klasicky 2hod/40tahů + 1hod/dokonce.

Jasného vítězství s 8body/9 dosáhl Filip Lacina z Mikrochemu Třeboň. Devíti koly prošel bez porážky! Jako devětadvacátý nasazený s ratingem 1678 dosáhl vynikajícího výsledku.
Stříbro patří za 7bodů/9 Zdeňkovi Zunovi, který utrpěl jedinnou porážku v šestém kole právě s vítězným Lacinou. Z následné trojice šestiapůlbodových přiřklo bronzovou příčku nejlepší pomocné hodnocení Tomáši Válkovi ze Sokola Tábor.

Turnaj již tradičně provázejí dalo by se říci doplňkové soutěžě. Turnaj v rapidu, turnaj v kopané, soutěž čtyřčlenných družstev. Novinkou a velmi příjemným zpestřením bylo uspořádání simultánky a následné besedy českých jedniček velmistra Davida Navary a velmistryně Jany Jackové. Důkaz, že této možnosti hojně využili přítomní (nejen) šachisté, Vám přineseme zítra v samostatné reportáži s fotografiemi.

Nesmíme opomenout ani zavedený páteční bleskový turnaj. Tohoto klání se přijíždějí účastnit i hráči, kteří nefigurují ve startovním poli openu. Letos to byl například loňský vítěz openu A Jan Turner, častý účastník klatovských bojů (letos vynechal) FM Stanislav Kuba, Pavel Stehno z Pardubic nebo Lucie Hodová.

Ve třináctikolovém turnaji si vítězství za 11,5bodů letos připsal Vojtěch Plát. Nutné dodat, že Vojtovi se povedl i závěr Openu A. Vítězstvím v posledních dvou kolech si zajistil celkově sedmou přícku se 6,5body/9.