Na Vaše dotazy odpovídá GM Movsesjan

06.02.2008 08:00 | Turnaje

Po vítězství Sergeje Movsesjana na letošním B-turnaji ve Wijku jsme Vám dali možnost položit mu pár otázek. Sergej byl tak laskav, že odpověděl obratem, ale antispamový Big Brother byl tentokráte důslednější než bychom chtěli,...

Po vítězství Sergeje Movsesjana na letošním B-turnaji ve Wijku jsme Vám dali možnost položit mu pár otázek. Sergej byl tak laskav, že odpověděl obratem, ale antispamový Big Brother byl tentokráte důslednější než bychom chtěli, a tak to chvíli trvalo, než se mi odpovědi v mailu objevily. Otázky jsou ale většinou nadčasové, takže to je stále velmi zajímavé čtení.

Především velká gratulace od našich čtenářů! Jak se cítíš po úsp
ěchu ve Wijku?

Díky. Je to určitě příjemný pocit, vyhrát tak silný turnaj a jako bonus získat pozvání do Áčka. Ale především jsem rád, že se splnilo moje předsevzetí - hrát dobře:-).

To už byl pátý vyhraný turnaj v řadě, co trénuješ Viktora Lázničku. Komu jde to trénování vlastně k duhu?

Tak trochu jsem převzal štafetu - Viktor hrál dobře na Aeroflotu a v Drážďanech, mně se podařily turnaje od května minulého roku... Doufám, že to Viktora trochu nabudí a začne se mu opět dařit!

Mnoho čtenářů zaujal Tvůj repertoár v otevřených hrách - Sc4, bum bác a mat. Co bys nám o té Italce řekl? Je to způsob jak se vyhnout ruské či berlínské obraně ve španělské hře nebo Ti obligátní Španělka něčím nevyhovuje?

Jak už jsem říkal před turnajem, tak žádnou speciální přípravu jsem neabsolvoval z důvodu naprostého nedostatku času. Po 1.e4 e5 jsem toho vyzkoušel dost, někdy "vede" Skotská, někdy zase Italská... Trochu jsem se na vznikající pozice díval za obě strany (třeba černými se mi podařilo porazit vcelku dobrého specialistu na Italskou Areščenka). Spíš je to otázka nálady a konkrétních soupeřů. Ve Wijku se mi povedla hned první partie, se Sargissianem jsem získal výhodu, pak pěšce, ale neopatrné 33.h4? vypustilo celou výhodu a partie skončila remízou. Rozhodl jsem se, že není potřeba úspěšnou zbraň skládat a celkem to šlo i v dalším průběhu turnaje:-).

S kým jsi trávil čas ve Wijku a s kým z hráčů, co zde byli, máš nejlepší kontakty? Pobýval jsi s arménskou družinou?

Volného času ve Wijku zas tak moc nebylo, příprava i samotná partie zabírala velkou část dne. Na snídani jsme se vždy potkali s Pavlem Votrubou, bylo příjemné si popovídat, je to můj oblíbený rozhodčí:-). Občas jsem večeřel s Gelfandem, jeho sekundantem Khuzmanem a Eljanovem. Jednou jsme byli na obědě s Aronianem a Sargissianem, jinak ve Wijku byla celkem příjemná a přátelská atmosféra.

Dlouho Tě pronásledoval především E. Bacrot. Jak působí v reálu? Dalším pronásledovatelem byl Nigel Short, co si myslíš o incidentu s nepodáním ruky v partii s Čeparinovem?

S Ettienem se známe z různých turnajů a zejména ze společného působení v Baden-Badenu. Je to příjemný kluk, chová se naprosto normálně, k jeho zálibám patří hraní pokeru a ani návštěvy restauračních zařízení mu rozhodně nejsou cizí:-). Nigel je známý tím, že rád na sebe strhává pozornost, takže během incidentu s Cheparinovem byl tak trochu ve svém živlu. Obecně si myslím, že takovéto chování za šachovnicí nepatří a podobně se k tomu postavil i organizační výbor turnaje.

Tušíš jaké by mohlo být Tvé příští ELO? Co se Ti tam ještě vše započítá?

ELO na 1.4 by mělo být 2695, započítá se tam ještě St.Peterburg a Pamplona, hlavní plusovou položkou bude Wijk.

Kde se ještě letos chystáš hrát?

Zatím mám na programu ligové soutěže v Evropě, v dubnu Ruská liga a ME jednotlivců v Bulharsku. Na podzim pak Evropský pohár a Olympiáda v Drážďanech, léto zatím ještě moc neřeším...

Čekáte teď třetí přírůstek do rodiny. Plánuješ hodně dětí nebo pustíš Petru ještě někdy i za šachovnici? A co si myslíš o šachové výchově á la Polgar? Chtěl bys radši šachistu nebo třeba hokejistu?

Asi bych si teď dal s dětma malou pauzu:-). Petra zatím zpátky k figurkám nijak nespěchá, třeba to časem přijde...Budu rád, když se děti naučí pravidla, ale vyloženě "šachovou" rodinu bych asi mít nemusel:-). Starší syn má už teď vcelku jasno, radši hokej:-).

Jak běží Vaše šachová škola?

Šachová škola momentálně stagnuje, bohužel na ni vůbec není čas...

Je o Tobě známo, že mluvíš mnoha (devíti?) jazyky. Co bys poradil všem, kteří se chtějí naučit nějaký cizí jazyk? A jak to, že máš tak dobrou výslovnost? Máš i hudební sluch?

Pokud se chcete naučit jazyk, tak je nutností nějakou dobu pobývat v prostředí, kde se tím jazykem mluví. Taky je velmi podstatné nebát se mluvit, i když ze začátku člověk dělá mnoho chyb. Výslovnost se dá odposlechnout:-). Hudební sluch nejspíš mám, ovšem nikdy jsem to blíž nezkoumal a napadlo mě to až díky znalosti jazyků:-).

Za všechny čtenáře díky moc za rozhovor a ať se daří i nadále a to nejen za šachovnicí!Doma v Pardubicích – MČR v rapidu 2007.

Sergej Movsesjan nám pro Vás přislíbil i komentovanou partii, takže až se pořádně zabydlí ve svém novém domečku, máte se na co těšit. Pro netrpělivce pak můžu doporučit stránky www.sachovaskola.cz/, které sice, jak se v rozhovoru píše, nyní trochu stagnují, ale najdete tam řadu velmistrových komentovaných partií z dřívějška.
8x 801x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
08.02.2008 18:08 | Autor neznámý

Hodně štěstí Sergeji, jen tak dál!

07.02.2008 22:17 | Autor neznámý

Vsechno nejlepsí, at z nej vyroste dalsí sympatický GM a ne žádný Trauntberk

07.02.2008 21:36 | Autor neznámý

Doplním, že dnes v 15.55, váží 3150 g a měří 50 cm. Davídek i maminka jsou v pořádku a odpočívají. Skvěle a pořádnou oslavu!:-)

07.02.2008 20:37 | Autor neznámý

Vela stastia Sergej tebe i tvojim blizkym, nech sa dari !

07.02.2008 20:33 | Autor neznámý

Sergej je sympaťák, správný kluk a vynikající GM. Navíc již také táta dalšího přírůstku:Davídka. Obrovská gratulace!

07.02.2008 00:00 | Autor neznámý

Tak Sergej už je asi zabydlen a partii máte mezi komentovanými:-). Díky!

06.02.2008 12:38 | Autor neznámý

Sympaťák! Těch devět jazyků vzbuzuje respekt. Též přeji co nejrychlejší zdolání šachové osmitisícovky, tedy ELO 2700.

06.02.2008 11:13 | Autor neznámý

Zajímavý rozhovor a ať pan Movsesjan rychle překročí 2700! Emil Szirmai