MEZIGALAKTICKÉ ŠACHOVÉ VÁLKY aneb „Souboj dravého mládí!“

06.12.2007 08:00 | Turnaje

DEN TŘETÍ Lodní deník poručíka Dejfa Za příjemně chladného hvězdného rána vyrazily hned tři naše lodě, každá z vlastního doku a po vlastní ose, na místo dnešního cíle, kterým byla nebezpečná planeta DEKTEK. Nebezpečná ...

DEN TŘETÍ
Lodní deník poručíka Dejfa

Za příjemně chladného hvězdného rána vyrazily hned tři naše lodě, každá z vlastního doku a po vlastní ose, na místo dnešního cíle, kterým byla nebezpečná planeta DEKTEK. Nebezpečná proto, že šachy zde hraje mnoho jejích obyvatel, a to především mladí a draví jedinci, kteří se doslova s nikým nemazlí! Poslední člen naší výpravy pak dorazil na místo pomocí mezihvězdné hromadné dopravy.
r>
Když jsme přistáli, přivítal nás velmi pěkný vesmírný hotel, ve kterém se měl náš souboj odehrát. Část posádky doplnila energii přímo na místě, část se odebrala do jedné z místních pekáren. A když se naše posádka zkompletovala a nasadila si své vesmírné cedulky, mohlo se začít válčit!...

S Frýdkem se nám zrovna dvakrát nedaří, už loni se nám náš vzájemný zápas moc nepovedl, a ani tentokrát to nebylo o moc lepší. Přesto se mohl ze začátku očekávat vyrovnaný zápas, neboť obě družstva nastoupila značně oslabena. Nám chyběl Vlastík Babula (hrající v Rakousku), Poláci, resp. i další hráči, domácím pro změnu Rausis, Antoniewski a Jana Jacková. Bohužel se však předzápasové prognostiky o vyrovnanosti příliš nenaplnily.
Nejvíce jsme na začátku zápasu žehrali já s Radkem. Radek Sluka na pětce nastoupil bílými proti mladému Vojtovi Rojíčkovi, se kterým měl už před zápasem dost negativní skóre a příliš jej nevylepšil, naopak. Dle vlastních slov v zahájení nešťastně přehodil tahy (ruka byla rychlejší než mozek) a dostal se i s pěšcem více pod nepříjemný pressing, kterému nakonec podlehl. 1:0. Já jsem dostal na trojce za soupeře Sergeje Berezjuka, který se spolu se Standou Jasným dva dny před zápasem vrátil z veleúspěšného MS mládeže. Každý má svého nepříjemného soupeře, pro mě je to právě Sergej. Už třikrát jsem s ním černými prohrál, dnes to bylo počtvrté. A opět zcela zaslouženě! Snažit se z draka přejít do paulsena opravdu není dobrý nápad, to odporuje veškeré šachové logice! Sergej mě za to také náležitě ztrestal. 2:0. Do třetice všeho dobrého (či špatného?), ani Ríša Biolek jr. neměl svůj den. Zdálo se mi, že černými na sedmičce postavil proti Tomáši Dvořákovi slibnou pozici, leč poté nešťastně zablokoval celé královské křídlo, na kterém měl naopak začít aktivně hrát, no a dámské křídlo se prostě udržet nedalo. 3:0. Nepříjemný stav zápasu dokázal při své premiéře zkorigovat Standa Sochor, který na osmé desce bílými dostal Zdeňka Holeksu postupně pod tlak, který vyústil v matový útok. 3:1. I tak to ale po skončení časových tísní nevypadalo nijak růžově, remízu jsme mohli zachránit pouze v případě, pokud by nám ideálně vyšly všechny čtyři zbývající duely.

Zajímavou partii sehráli na čtyřce Karel Malinovský se Standou Jasným, kdy oba hráli vlastně až do konce partie na výhru! Víc štěstí měl nakonec Karel, když Standa přehlédl v remízové pozici vidličky a ztratil věž. 3:2. Marián Jurčík letos vykazuje stabilní formu, proti Kubovi Lahnerovi dostal na pětce černými už ze zahájení pohodlnou pozici, kterou postupně převedl do koncovky s malou výhodou. Tu však bylo velice těžké realizovat, bílý se dobře bránil, a přestože Marián urputně bojoval a zkoušel všechny možnosti, výhru nenašel. 3½-2½. Tím zbývaly už jen první dvě šachovnice.

Tomáš Petrík měl na první desce černými za soupeře velezkušeného Vjačeslava Dydyška. Přesto získal ve střední hře dobrou, možná i trochu lepší pozici, jako obvykle se ovšem dostal do časové tísně mnohem rychleji než soupeř, což nakonec vedlo k přechodu do koncovky nestejnopolných střelců. Ta se na první pohled mohla jevit jako jasná remíza, ale bílý měl spoustu nepříjemných možností obětí, průlomů atd. Rozhodně je to velice zajímavá koncovka k podrobnému studiu, černému v závěru lítého boje chybělo k remíze celé jedno tempo! ,4½-2½. Tím byl zápas rozhodnut a zbýval „borec na konec“, kterým se pro mě osobně stal Sergej Azarov, elově nejsilnější hráč celého zápasu. Ríša Biolek sr. s ním sice bílými na dvojce získal ve střední hře trošku lepší pozici, výhoda mu však postupně proklouzla mezi prsty a byla z toho na první pohled úplná remíza. Mnozí možná čekali, že to dají za remis, leč černý bojoval dál, a Ríšu doslova „vyseděl“! Samozřejmě, bílý značně pomohl, ovšem i to je jedna z důležitých vlastností silných velmistrů – pomalu a v klidu kupit drobné chybičky soupeře. Profesionální výkon černého na mě v této partii skutečně udělal velký dojem! Tím byl konečný účet zápasu podepsán na 5½-2½, tedy, pokud se nepletu, stejně jako loni. I letos jsme prohráli zcela zaslouženě, Frýdek byl prostě lepší...

V neveselé náladě naše lodě ve vlastních dimenzích odpluli do svých domovských přístavů, abychom mohli o samotě truchlit a psychicky se co nejlépe připravit na zítřejší cestu na planetu NÍLZ.

přehrajte si partie ze 3. a 4.kola
0x 1038x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
 • Héctor Rossetto

  08.09.1922 23.01.2009

  Jeden z nejlepších šachistů v argentinské historii. Byl pětinásobný národní šampion, v roce 1978 byl ředitelem šachové olympiády v Buenos Aires.

 • Elizabeta Polihroniade

  24.04.1935 23.01.2016

  Rumunská velmistryně a mezinárodní rozhodčí. Sedmkrát vyhrála rumunské mistrovství žen a desetkrát se účastnila ženských olympiád.

 • Henrique Mecking

  23.01.1952

  Brazilský velmistr. Největší úspěchy dosáhl v sedmdesátých letech a stále je jedním z nejsilnějších hráčů v Brazílii.

 • Wolfgang von Kempelen

  23.01.1734 26.03.1804

  Rakousko-maďarský úředník, umělec, konstruktér a vynálezce. Proslul sestavením stroje zvaným Turek. Kempelen ho vydával za šachový automat, ve skutečnosti se však uvnitř skrývala lidská obsluha.