MEZIGALAKTICKÉ ŠACHOVÉ VÁLKY aneb „Do srdce obuvi!“

07.12.2007 08:00 | Turnaje

Hned čtyři naše lodě vyrazily dnes ráno kolem deváté vesmírné hodiny vstříc planetě NÍLZ, aby zde napravily to, co předchozího dne svou neobratností zpustošily. Dva naši kormidelníci téměř zabloudili v bludišti jednoho z mnoha v...

Hned čtyři naše lodě vyrazily dnes ráno kolem deváté vesmírné hodiny vstříc planetě NÍLZ, aby zde napravily to, co předchozího dne svou neobratností zpustošily. Dva naši kormidelníci téměř zabloudili v bludišti jednoho z mnoha vesmírných hypermarketů, a tudíž jsme začátek dalšího hvězdného duelu stihli skutečně jen tak tak!...
Stejně jako jsem v článku o předešlém kole psal, že s Frýdkem se nám příliš nedaří, dal by se o zápasech se Zlínem říci pravý opak! Tedy pokud nepočítám naši prohru asi tři nebo čtyři roky zpátky, kdy jsme od začátku zápasu kontumačně prohrávali 0:3 (neboť jedno auto tehdy nějak nestíhalo)! Naši dva šéfové (Jarda a Ríša) dokonce žertovali, že pokud bude hrát Pavel David (který v sobotu hrál), tak není co řešit, ten je prý vždycky zárukou hladkého vítězství!.
..
Podle předzápasových ELO-statistik měl Zlín převahu především na posledních dvou deskách, ostatní partie měly být celkem vyrovnané. Což se v podstatě beze zbytku potvrdilo: prvních pět šachovnic remízovalo a zadní tři zaznamenaly rezultativní výsledek. Ale pojďme popořádku!

Marián Jurčík dostal proti Romanu Chytilkovi na pětce poměrně vyrovnanou pozici, kterou ani jeden z nich nechtěl lámat na výhru. ½-½. jsem na trojce s Peťou Vavrákem zvolil klidný systém s Jf3 a b3. Ten postupně přešel do hodně zavřené pozice, kterou jsem se pokoušel prorazit na královském křídle. V pravý moment jsem za útok obětoval celou věž, leč Peter našel obranu, a tak jsem raději obětoval ještě i druhou za věčný šach. I když to vypadalo hezky, kvůli mému špatně postavenému králi tam prostě nic nebylo. 1:1. Karel Malinovský na čtvrté desce rozehrál s Petrem Piskem černými klasický dámský gambit, a tak se dal očekávat zajímavý teoretický souboj. V analýze se nám tak nějak podařilo v jeden moment prokázat výhodu bílého, Peťa ovšem zvolil v partii jiné pokračování, které po dalším boji vyústilo do remízové věžové koncovky. 1½-1½. Také Ríša Biolek sr. sehrál na dvojce černými s Pavlem Čechem zajímavou partii, vzniklou dynamickou koncovku V+5p:2S+3p dali nakonec dva bojovníci za remis, Ríšovi dva střelci sice vyhlíželi nadějně, ale pěšců už bylo přeci jen málo. 2:2. I Tomáš Petrík hrál na jedničce bílými proti Tomáši Polákovi velmi bojovně, výsledkem byla koncovka, ve které bílý sice získal vtipným manévrem pěšce, černý však našel možnost rychlé protihry a Tomášovi nezbylo, než opakovat tahy. 2½-2½. V tu chvíli zbývaly tři partie, ve kterých v podstatě nebylo vůbec nic jasné!...

Ríša Biolek jr. se svého soupeře Pavla Davida v žádném případě nezalekl a vklínil se mu bílými v sicilské jezdcem až na e6, bez jakéhokoliv ohledu na černého pěšce f7! Následující útok bílému vynesl zisk dámy za věž a střelce. V tu chvíli jsem si říkal, že už to je „loženka“, ale Pavel David začal spolu s aktivním králem operovat s matovými sítěmi a situace se náhle zkomplikovala! Naštěstí Ríša ani s minimem času nezaváhal, veškeré pokusy černého odrazil a současně s postavením druhé dámy se černý vzdal! 3½-2½. Radek Sluka na šestce černými ve střední hře pěkně přehrál Honzu Sosnu, a přestože pak přešel do koncovky, která je podle mě remis, dokázal díky nepřesnostem soupeře partii dotáhnout do vítězného konce a zajistit nám tak celkové vítězství! 4½-2½.

Jako poslední (mohykán) dohrával na osmé šachovnici černými Standa Sochor proti Cyrilu Ponížilovi. I zde vznikla velice komplikovaná pozice, bílý za iniciativu a útok obětoval ve francouzské celé centrum a zdálo se, že skutečně svými aktivními figurami skrze dámské křídlo prorazí. Jenže Standa se i přesto, že musel odevzdat kvalitu, úporně bránil, odrážel jednu hrozbu soupeře za druhou a získal ve svém volném d-pěšci velice nebezpečnou protihru. Právě díky ní se musel začít bílý stahovat zpátky, což vyvrcholilo hrubou chybou a ztrátou kvality. Načež ještě musel odevzdat figuru, a i když se mu podařilo dobrat nebezpečného černého pěšce, věčný šach už nevykouzlil. Standův král postupně došel do bezpečí a zaznamenal tak naše třetí vítězství v zápase a zároveň svou druhou výhru. Stal se tak zcela jednoznačně naším hrdinou víkendu!
Sečteno a podtrženo: především díky velké bojovnosti našich posledních tří šachovnic naprosto zasloužené vítězství!...

A vzhůru do svých mateřských lodí, kde celý manšaft čeká hvězdná měsíční regenerační přestávka. Po ní se na několik hvězdných dnů vypravíme na planetu LOVELIT.
Pěkné prožití vánočních svátků a Šťastný Nový rok všem přeje posádka lodi A64 Valoz Grygov!
0x 872x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat