Fejfarův memoriál po 16 letech

14.10.2007 08:00 | Turnaje

Po dlouhých 16 letech jsme dnes opět otevřeli kapitolu novoborských šachových dějin pod názvem Fejfarův memoriál. Turnaj se přestal konat v roce 1991, kdy měl již úctyhodných 30 ročníků za sebou, ten letošní nesl tedy číslo 31. ...

Po dlouhých 16 letech jsme dnes opět otevřeli kapitolu novoborských šachových dějin pod názvem Fejfarův memoriál. Turnaj se přestal konat v roce 1991, kdy měl již úctyhodných 30 ročníků za sebou, ten letošní nesl tedy číslo 31.

Jak už jsem psal v minulých upoutávkách, snažili jsme se o zachování většiny tradic, nová doba nám odnesla pouze několik málo zvyklostí.
Hrálo se ale opět v jídelně Crystalexu, opět 19 kol, byl řízek (a navíc možnost dát si knedlo-vepřo zelo jako novodobý bonus) a trochu se i popíjelo (i když pravděpodobně v mnohem menší míře než tomu bývalo zvykem). Každý účastník obdržel i tradiční skleničku s logem turnaje. Jen nám jich zbylo trochu víc než bychom si přáli….

Účast 55 hráčů není dnes na blicák ale zase tak marná. V dobách, kdy bylo turnajů poskrovnu, jich do Nového Boru zavítalo i o 100 více, dnes je ovšem výběr turnajů mnohem bohatší a času tak málo. Vrátila se k nám ale celá řada pamětníků a potěšilo, že mezi nimi byli i 2 předcházející vítězové – dvojnásobný šampión z let 1968 a 1990 IM Josef Přibyl a vítěz ročníku 1969 Miroslav Hašpl. Během dne se objevila i dnes již šachy nehrající, ale stále velmi činorodá, paní Ing. Alberová. S organizací pomáhal Václav Bartoš, kterého pan Fejfar kdysi dávno šachy učil. Dorazilo ale i mládí – kolínský talent Tadeáš Baláček nebo třeba krásnolipská naděje Filip Třešňák.

Nejvýše nasazený IM Josef Přibyl (2362) po celý turnaj s jistotou plnil nevděčnou roli favorita. Zaváhal sice v 7. kole s nasazenou dvojkou, naším FM Petrem Kučerou (2305), ale ten již před tím prohrál v domácím derby s Janem Vránou (2260) a i když to byla jeho jediná prohra, později dělal více remíz než jeho konkurent a ten se mu tak opět vzdálil. Jenže pražský matador zaznamenal do tabulky ještě jednu prohru – to když v 15. kole přehrál Záhorbenského (2151), ale na postavení dámy a zmacení soupeře mu zbývalo méně jak 10 vteřin. Odmítl nabídku remízy, ale mat nakonec o 2 tahy dát nestihl. Nastala ovšem pře, kdy Přibyl vyčítal Záhorbenskému, že mu přemáčkl hodiny aniž by táhl a vyrušoval ho neetickou nabídkou remízy a Záhorbenský si zase stěžoval, že soupeř vykonával své tahy předčasně a nenechával ho ani domáčknout hodiny. Už když jsem si dělal zkoušky rozhodčího, zařekl jsem se, že nehodlám řešit podobné spory tak, že napíšu každému půlku, jak je to často k vidění, ale v maximální míře podle pravidel. Pan Přibyl měl prapor dole, a tak jsem k jeho zklamání rozhodl ve prospěch pana Záhorbenského. Caissa ale Přibylovi vítězství přála, když v posledním kole Petr Kučera jen remizoval, zatímco on zdolal v koncovce Romana Boreše a zajistil si tak se 16 body samostatné první místo. V historických tabulkách mu teď schází jediné vítězství na dotažení čtyřnásobného vítěze GM Lechtýnského. Za půl bodu ztrácejícím Kučerou se na 15 bodech seřadili Tomáš Vágner z Marty Baník Most (2263) a náš Jan Vrána. Páté místo bral za 13,5 bodu jediný zástupce druhého krajského extraligového účastníka, Petr Beneš z Turnova (2146). Kompletní výsledky si můžete prohlédnout zde .

Turnaj jinak probíhal podle mého hladce a v přátelské atmosféře. Objevilo se ještě pár menších dohadů, ale s praporem dole už toho opravdu mnoho nevyreklamujete. Lze například v bleskovce reklamovat 3x opakovanou pozici? Podle jednoho výkladu by to mělo být před zrakem rozhodčího možné. Jiná příhoda se stala Jarešovi ze Slavie Liberec. Podle něj, když mu soupeř zatáhl a hrozil neodvratným jednotahovým matem, všiml si, že má prapor dole a ukázal na něj. Soupeř nelenil a bleskurychle táhl podruhé se slovy „Mat je víc!“ V tu chvíli jsem se dostal k šachovnici a chtěl jsem pátrat, jak to tedy vše proběhlo, ale Jirka Jareš velkoryse uznal výsledek na šachovnici a hodiny neřešil. Za to poté také obdržel cenu fair-play.

Všechno musí jednou skončit. Kvůli ujíždějícím autobusům jsem sice musel sem tam opozdilcům spustit hodiny dříve než se dostavili k šachovnici, ale i díky tomu jsme nakonec na minutu dodrželi stanovený čas vyhlášení vítězů a rozdali všechny slíbené ceny. Divili se někteří z borců, kteří skončili na umístění dělitelném 10, že také něco dostanou, ale některé tradice je prostě potřeba zachovávat. A podle mínění většiny účastníků, k nim patří i celý Fejfarův memoriál. Za tato vřelá slova děkujeme a nashle zase za rok!

historie turnaje
fotografie naleznete také na http://ortenix.cz/foto.php?folder=lide/sachy/2007/07_fm
0x 2969x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat