Olympiáda za dveřmi

21.09.2018 05:31 | Šachová olympiáda 2018

Velký šachový svátek již brzy vypukne. Čtyřicátou třetí šachovou olympiádu pořádá Gruzie. V Batumi 23. září se sjede na 190 týmů různých zemí žen a mužů (!)

Chci vás nyní provést mužskou sekcí, přece jen ženský šach ponechám vetším odborníkům. Tato Olympiáda je ve znamení nejsilnějších sestav. Máme se skutečně na co těšit. Snad jediná piha na kráse je neúčast mistra světa Magnuse Carlsena a „zhroucení“ bulharské šachové federace.

Největší favoriti

Pojďme se podívat na největší favority Olympiády. Opět je to jasně USA. Američani pod taktovkou Johna Donaldsona sestavili tým s neskutečným elo průměrem 2772(!!) a to sice:

 1. F. Caruana (2827)
 2. W. So (2776)
 3. H.Nakamura (2763)
 4. S. Shankland (2722)
 5. R. Robson (2682)

Co tomu říkáte? Nádhera. Nejenom, že Američani mají elově super silný silný, ale také velmi ambiciózní. Co hráč, to šelma co rdousí a trhá. Tento tým obhajuje zlato z Baku 2016 a podle mě je to hlavní favorit. Američanům do krásy vyrostl Samuel Shankland a tím pádem mají i super silnou čtvrtou šachovnici. Pojďme raději na další tým.

Jako tým číslo dva jsou Rusové pod vedením Andreje Filatova. I rusové mají hrůzostrašný elový průměr 2764(!) pojďme se na sbornou podívat:

 1. V. Kramnik (2779)
 2. I. Nepomniachtchi (2768)
 3. S. Karjakin (2760)
 4. D. Jakovenko (2747)
 5. N. Vitiugov (2726)

Rusové mají na tuto olympiádu pořádnou sílu, co říkáte? Mě se jejich sestava velmi líbí, snad jen bych do týmu zařadil místo Nikity Vitiugova Petera Svidlera. Rusové v posledních letech měli na týmových soutěžích problémy a kde jsou ty časy, kde vyhrávali jednu olympiádu za druhou (OK, to bylo SSSR ale i tak...). Kdy vlastně rusové naposledy vyhráli olympiádu? S tímto týmem mají určitě dobrou šanci, uvidíme jak si jejich titáni potykají s formou... Líbí se mi mladý Nepo, který pomalu, ale jistě jde vpřed. Radost mám také z Nikity Vitiugova, přece jen je super pro český šach, že šachista, který zde jezdí a hraje bude hrát olympiádu za takový tým...

A jako třetí „eloví lvi“ jsou Číňané. Ti mají také hvězdný průměr (2756) a vede je kapitán Xu Jun. Jejich sestava budí děs a hrůzu:

 1. Ding Liren (2804)
 2. Yu Yangyi (2765)
 3. Wei Yi (2742)
 4. Bu Xiangzhi (2712)
 5. Li Chao b (2708)

Nádhera...skoro musím zatlačit slzu, nakolik se mi jejich tým líbí, to jsou slzy štěstí vidět něco tak krásného. Číňané už jednou vyhráli olympiádu a s tímto týmem se o to určitě budou pokoušet znovu. Je to čistá síla. Vyrostl jim Wei Yi, který krok po kroku jde vpřed. Ohromnou sílu má Ding Liren, který zdolal šachový Mont Everest. Dokážu si představit disciplínu a pracovitost čínského týmu...uvidíme, ale toto je tým, který klidně může být nejvýš.

K hranici skoro 2750 došplhali Ázerbájdžánci s ohromným elovým průměrem (2748). Dohlížet na to bude jejich kapitán Gadir Gusejnov. A jak k takovému obrovskému průměru došli? Pojďme se na to podívat:

 1. S. Mamedyarov (2820)
 2. T. Radjabov (2751)
 3. A. Naiditsch (2721)
 4. R. Mamedov (2699)
 5. E. Safarli (2676)

To je také tým který bude pomýšlet na příčky nejvyšší. Mají sílu, která může převalit všechno...Na první desce je hráč, který podle mě v „nejhorším“ je nyní na 3. místě celého světa. A nevím nevím, jestli je mistr světa s vyzyvatelem lepší... Teimour Radjabov si stále drží obrovskou sílu. Hodně bude záležet jak jim zahraje třetí a čtvrtá šachovnice, protože jak Arkadij Naiditsch, tak i Rauf Mamedov jsou velcí šachoví dobrodruzi....

V Batumi již vrcholí šachová horečka. (zdroj: batumi2018.fide.com )


Černí jezdci olympiády

Konečně Indieeeee!!!Jedeeeeem :-)

Promiňte mi prosím ty dětské výrazy, ale nemohu si pomoci, konečně Viši Anand překonal šachovou pubertu (samozřejmě si dělám srandu) a je zpátky v týmu Indů. No paráda. Indové „najednou“ jsou černí hřebci olympiády, proč? Posuďte sami:

 1. V. Anand (2771)
 2. P. Harikrishna (2743)
 3. G.S. Vidit (2711)
 4. K. Sasikirian (2672)
 5. B. Adhiban (2668)

Někomu se líbí kytice růží, mě se daleko více líbí tým Indie, to je prostě nádhera... Na první desce světové eso, lídr a vůdce a pak smečka hladových šelem, co budou bojovat do posledního dechu. Tým Indie je krásným příkladem týmu, který se opírá jak o zkušené hráče, tak o mladíky, kteří s rašícími pupeny budou chtít dokázat, že jsou ti vyvolení. A abych nezapomněl, tak na tu nádheru bude dohlížet kapitán R B Ramesh. A poslední perlička, dva hráči základní čtyřky můžeme vidět i u nás.


A kdo ještě může kousat?

Určitě to bude tým Ukrajny. Jejich průměr (2698) je ucti hodný. A sestavení týmu ještě lepší:

 1. V. Ivanchuk        (2710)
 2. P. Eljanov           (2703)
 3. Y. Kryvoruchko (2695)
 4. A. Korobov         (2685)
 5. R. Ponomariov  (2681)

Kapitán O. Sulypa podle mě sestavil ten nejlepší tým jaký mohl. Na prvním stole je naprosto neřízená střela....“Čuki“ může zasáhnout jakýkoliv cíl a sám být potopen tak nečakaně, že to nepostřehnou ani spoluhráči. Pavel Eljanov je dlouhodobě velmi silným velmistrem, divím se, že má „tak nízký rating.“ A pak jsou mladí a neklidní, kteří mohou zneklidnit kohokoliv a jako náhradník bývalý mistra světa fide. Určitě sami uznáte, že Ukrajinci mají hvězdnou sestavu.


A dále už jenom v rychlosti. Silný tým má Francie (2688) a Arméni (2688). Arménům bude bohužel chybět Sergej Movsesian. Průměr (2688) mají i Angličané. Tradičně silní jsou Izraelci s průměrem (2676) – mimochodem jim krásně vyrostl Nabaty Tamir (2692) a bude v jejich týmu hrát nám dobře známý Maxim Rodshtein (2674).

Poláci mají rovněž sestavu snů. Na první desce se „nečekaně“ objevil mladičký J.-K. Duda (2739), který v poslední době hraje výborně. Mírný pokles měl R. Wojtaszek (2727), ale myslím si, že je v celku jedno, kdo z nich dvou bude hrát první a druhou šachovnici.

Silní jsou také (samozřejmě) Maďaři s elovým průměrem (2673). Jen mě mrzí, že jim chybí R. Rapport... Dále jsou nasazení Holanďané, kteří mají průměr (2671).


Rarity a zvláštnosti

Určitě raritou je, že nejsilnější tým Gruzie je tzv. „Georgie 2“. To nějak nechápu, nebo je to šprým?

V každém případě na první desce není džin z lahve Baadur Jobava (2634), ale.... Ivan Cheparinov (2715)! Ano, je to tak. S průměrem (2637) jsou Gruzínci o jedno místo před námi.

A co nemohu nenapsat je tým Iránců. Už nebudu psát jména, ale roky narození. Tak pojďme podle šachovnic: 2000, 1995, 2003, 2001 a 1997 (!!). To je prostě crazy... A pozor průměr tohoto týmu je (2599)... a jejich kapitán? Není uveden, možná se ještě nenarodil :-)

Za Kubu (2555) nehraje ani GM Dominguez ani GM Bruzon. Kde jsou ty časy, kdy Kubánci byli velmi silným týmem. Nyní to vypadá na třetí housle.

A poslední rarita. Tým Uzbekistánu povede na první šachovnici extra zkušený velmistr R. Kasimdzhanov, ale kdo je na druhé a třetí šachovnici? Jsou to dva „chlapci“ s elo ratingem kolem 2550 a jejich narození? Rok 2004 a 2002....

Nona Gaprindashvili představila originální šachový set (zdroj: batumi2018.fide.com )

A co my?

Naše složení hráčů je už dávno dobře známé. Na první desce bude David Navara, na druhé Viktor Láznička. Na třetí Jirka Štoček, na čtvrté Zbyněk Hráček a jako náhradník bude Peťo Michalík. Kapitánovat bude Vlastimil Jansa. Průměr našeho týmu je hezkých (2633).

A co my? Jedna věc je co bych přál nejenom hráčům naší sestavy, ale i našemu českému šachu. Pokud bychom dopadli skvěle, bylo by to super pro celý šach naší země. Psalo by se o tom, byli bychom určitě v televize, šach by dostal více podpory a všechno by bylo jako ve snu. Myslím že by to pomohlo i šachové základně, prostě všem. Klukům bych velmi přál úspěch, stejně jako kapitánovi. Nejenom, že je velmi dobře znám a třeba s Viktorem během novoborské corridy jsme chodili na procházky a hodiny a hodiny jsme diskutovali o nejrůznějších tématech, ale také „je už na čase něco přivést.“

Mám však obavy, že píšu o snu. Ano, že se probudím a hned zjistím jaká je realita. Musíme jít na zem a tvrdě pracovat. Náš tým může dopadnout (velmi) dobře, ale kdo tomu věří? Po tradičních neúspěších už motivační řeči, že na to máme málokdy najdete, optimisté se vytrácejí jako pára nad hrncem. Možná ale právě toto je ta doba, kdy místo řečí přejdeme na činy. Uvidíme. Tým podle mě máme nejsilnější. Nyní stačí jenom čekat a fandit. A modlit se.


Naši bratři Slováci

Mají to samozřejmě těžké z hlediska úspěchu, ale myslím si, že velký úspěch slovenského šachu jsou mladí a nadějní hráči. Na první desce je Christopher Repka (2523), dále pak Viktor Gažík (2486), Tomáš Petrík (2481), Martin Nayhebaver (2466) a Marian Jurčík (2451). Jsem zvědav na slovenský tým tak za cca 5 let... to klidně může být u některých hráčů o sto větší elo rating.

Pozvánka na komentování olympiády naživo na YouTube Robert a Petr šachy

Společně s portálem www.sachy.cz – Honza Jílek, budeme vysílat přímý přenos z olympiády na YoTube Robert a Petr šachy. Půjde o mimořádnou česko-slovenskou akci. Protože se budou střídat den po dni komentátoři z Česka a Slovenska. Za Slovensko to budou Jáno Markoš a Tomáš Krak a za Česko Štěpán Žilka a Robert Cvek. A ještě jedna perlička – denní souhrn toho nejzajímavějšího bude dělat David Kaňovský.

Začíná se každý den našeho času (mimo den volna) od 13,00 (v Batumi je o dvě hodiny více).

Tento přenos vznikne za podpory Českého i Slovenského šachového svazu, což je samozřejmě super a oběma svazům tímto moc děkuji.

Takže jedem s medem, myslím si, že to bude pořádná porce pro každého šachistu/diváka, šachy vpřed, navěky :-)

GM Robert Cvek

30x 7626x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (30) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Šemík

Mat-laloviyes, dlouho jsem se v šachu tak nepobavil. Jelikož tuto sestavu už nelze realizovat, čeká nás zřejmě v Batumi zdrcující debakl a poté zcela jistě konkurz na nového kapitána reprezentace - pokud se přihlásíte, vítězství je Vaše. Nicméně přesto držím našim borcům palce (jestli je to vůbec na tomto serveru povoleno) a těším se na jejich partie. Věřím v umístění odpovídající našemu nasazení, ale pokud to nedopadne - přátelé, jsou to "jen" šachy.

+0 /-0 | 23.09.2018 14:55

verbir

To mat-lal: První dvě (možná tři) šachovnice bude hrát jeden člověk jako simultánku smiley

+0 /-0 | 23.09.2018 13:42

Carlos

Určitě budu držet palce, ale reálně to do top 20 nevidím, spíše okolo 30.

 

+0 /-0 | 23.09.2018 12:33

mat-lal

Po přečtení zdejších příspěvků je mi jasné, že naše repre je zcela bez šance, díky slabému peronálnímu obsazení. Proto navrhuji následující sestavu:

1 šachovnice: Zmestabileho. Ví vše, dokonce má podle některých kolegů (jednoho) 90% pravdu. Odvaha mu také nechybí, takže tým má jasného lídra. Soupeře s ELO 2700 by měl zvládnout, alespoň jeho blazeovaného posuzování jejicho osobností. 

2 šachovnice: Naska: Záhané Elo je vždy zárukou úspěchu. Přátelsví s nasazenou jedničkou je taktéž bonus a nebál bych se ho nasadit na druhou šachovnici. Podle mě by pořádně proháněl světovou špičku.

3 šachovnice: Playboy: Optimista každým coulem! V týmu je vždy přínosem hráč, který ví, co je to aktuální situace.  A taky koho vyměnit...

4 šachovnice: Navara: Přece jen musíme uznat jeho kvality a nechat ho hrát. Sice nemá takové charizma, jako ZMB a Naska, ale snad se na čtvrté desce pochlapí.

S takovým týmem bychom měli zabodovat:)))

 

+0 /-0 | 23.09.2018 11:32

Kharty

@Robert Cvek: Myslel jsem si, že to bylo tím wink

+0 /-0 | 22.09.2018 23:20

Robert Cvek

Děkuji všem za komentáře, jsem velmi rád, že se článek líbil :-)

Ps.: V době kdy jsem ho psal, nebyl znám ještě kapitán iránské repre

+0 /-0 | 22.09.2018 20:58

Pavel Ch

Sestava může být

a) na výsledek

b) na budoucnost

ad a) Tato je na výsledek, když už byl kvalifikační turnaj, v pořádku že jede 1. a 2. Jak jsem psal, Zbyněk perfo 2600plus udělá.  Věřme, že Jirka Štoček, který přijal nominaci, jen trošku mlžil, jak na olympiádě v horských kolech Kulhavý.

Končící kapitán, jistě se chce rozloučit výsledkem, tak všem přejme, sestavu zdůvodnil, chtěl dát to nejlepší dokupy.

ad b) Jistě mohl jet Van, i další změny. To by třeba udělal nový kápo se smlouvou na 6 let, že za 6 let přiveze medaili. Ale sestava a účast na olympiádě je jen malou částí mozaiky vedoucí k úspěšnější budoucnosti repre. Mozaika budoucnosti je složena z mnoha dalších i jiných kroků, než jen mládí na olympiádu,  ale to by bylo na delší, trochu jiné téma.

+0 /-0 | 22.09.2018 10:06

Mako

To Morphynista: Děkuju :-)

+0 /-0 | 21.09.2018 23:34

Playboy

Rád bych se mýlil, ale osobně nejsem nadšený ani z účasti Štočka, který sice vyhrál kvalifikaci, ale pokračuje v průměrných výkonech od té doby. Na stránkách fide se můžete o výkonech Hráčka a Štočka přesvědčit, remízy a prohry s hráči 2300 - 2400+ nejsou výkony, které mohou na mezinárodní úrovni stačit. Řada let zde platí určitá konzervovanost, kdy naopak za našimi hranicemi pochopili, že by se měl dávat prostor mladým. Tady se obávám, že toto myšlení zcela chybí a jakmile někdo navrhne změnu, tak je pranýřován a osočuje se X let starými výsledky, ale to NENÍ směr kupředu!

+0 /-0 | 21.09.2018 21:53

naska

..prosím názor pana Zmestabíleho na ...Komuniké ze 128 schůze VV ŠSČR....Bleskově ke kávě.Děkuji:-)Pozoruji,že více a více šachistů má stejný názor,jako Vy:-)

+0 /-0 | 21.09.2018 21:25

Morphynista

Odpovím ještě na dotaz, týkající se bulharské federace. Ta byla kvůli rozsáhlé korupci vyloučena z FIDE a proto se nemůže olympiády zúčastnit. 

+0 /-0 | 21.09.2018 20:17

naska

...pane Zmestabíleho,asi tak nějak.....kéž by tomu tak nebylo!

+0 /-0 | 21.09.2018 19:08

Zmestabileho

V našem týmu je jasná převaha hráčů, kteří už léta nemají motivaci něco v šachu dokázat, hrají jen na údržbu jakéhosi "svého výkonnostního standardu" - který už několik let přestává na mezinárodní úrovni stačit k úspěchu. Že chybí i ona týmovost - pro olympiádu klíčový předpoklad úspěchu - a že repre není systémově řízena - to přece nejde přehlédnout také. 

 

Jsme 15. nasazení, rating vypadá jako bychom patřili do světové špičky. Už dlouho tomu není tak (to nasazení dělá Navara, a i ten už má rating nadhodnocený úspěšnou hrou spousty partií pro výrazně slabším hráčům). Jak píše velmi výstižně Robert Cvek - už dávno jsme se měli vrátit na zem, a začít tvrdě pracovat. Teď se za úspěch tak leda můžeme modlit a fandit.

 

Můj tip na konečné umístění - kolem 35. místa. Píšu to dopředu, ať mě někdo nenařkne že jsem "až po bitvě generálem" :-)).

+0 /-0 | 21.09.2018 19:01

Galectin

Na Olympiádu se těším a přeji našemu šachovému týmu, aby jeho mise dopadla lépe než ta Apolla 13 při letu k planině Fra Mauro.

+0 /-0 | 21.09.2018 17:44

Kharty

Carlsen by měl hrát na klubovém poháru, řekl bych, že mu to stačí a po dobu olympiády se bude věnovat přípravám na zápas o titul MS (ve spolupráci s Hammerem). Ale tohle je jen moje spekulace. 

+0 /-0 | 21.09.2018 16:42

Karel Havel

Díky za hezký článek. Co se týče našich, tak jim určitě budu fandit a přát co nejlepší výsledek, ale že by mohli zasáhnout do bojů o místa nejvyšší považuji za zcela nereálné, pokud máme jen jednoho hráče širší světové špičky. O složení našeho týmu již se i na NSS debatovalo hodně, ale já osobně s ním nemám problém.  Že je v něm za zásluhy a hlavně jako nástupce p. Jansy Z. Hráček považuji za logické, jen si myslím, že to takto někdo ze zodpovědných funkcionářů měl říct. Protože jeho zařazení do repre jen na základě jeho aktuálních výkonů je podle mého názoru neobhajitelné. I jemu ale budu držet palce a doufám, že mně i další, kteří mu moc nevěří, přesvědčí, že se mýlíme.  

Favorité celé olympiády jsou jasní a ve článku velmi správně zmínění. Já docela věřím Rusům a jsem zvědav na Ázerbajdžánce, ale uvidíme. USA, Čína, Indie a další, o kterých se v článku píše, mají určitě také silné týmy.

 

 

 

+0 /-0 | 21.09.2018 16:05

HonzaSvatoš

Krátké kouknutí na sestavy odhalí některé zajímavosti, například:

Legendární Eugenio Torre již za Filipíny nehraje, je kapitánem:

https://batumi2018.fide.com/en/teams/philippines/Man

Madagaskar kapitánuje známý šachový komentátor Maurice Ashley:

https://batumi2018.fide.com/en/teams/madagascar/Man

 

A připojuji se k otázce, proč nehraje za Norsko Carslen? A dokonce ani Hammer?

+0 /-0 | 21.09.2018 15:00

Achjo

Druid.Panoramix: O přípravným soustředění je psáno na svazovém webu, nemusí být všechno tu. Blbý je, že někteří kritizují jako ZMB a nezjistí si vše :)

+0 /-0 | 21.09.2018 14:41

Pavel Ch

Opět se začíná skloňovat Zbyněk Hráček. Ano, zásluhy má, vždyť  chtěl reprezentovat, vždy reprezentoval, už od 90.roku. A vždy úspěšně, i na posledních olympiádách.

S formou dolů? Mrkněte na výsledky i posledních olympiád. Takový hráč se opravdu připraví na vrchol  a jinde třeba hraje slaběji. Ani na posledních olympiádách neměl perfo 2600, vždy více. Je to snad málo? Pro naši zeměpisnou šířku? Věřím na perfo 2600plus i nyní.

Uvidímeenlightened.

Vzpoměňme na olympiádu v podání Jana Smejkala, v polovině 90.let už moc nehrál, připravil se po pauze na olympiádu a hle, udělal na první desce velké plus (+3), také mu bylo 48 let, jako dnes Zbyňkovi. Sekundoval mu skvěle tehdy na druhé právě Zbyněk Hráček (+5).  

 A ještě o Zbynkovi Hráčkovi. Víte, že dělil i 17.místo na světě? Překonal v samostatné ČR až před dvěmi lety David. Předtím cca vyrovnal. Takový hráč šachy v důležitém boji nezapomene, jasně teď na 17.místo světa nezahraje, ale těch 2600plus dá.

+0 /-0 | 21.09.2018 14:21

Playboy

Češi a velmi vysoké umístnění? Budeme rádi, pokud se dostaneme do Top 20! Ještě, že GM Jansa končí kapitánování, protože skládá tým podle zásluh, jinak si totiž nedokážu vysvětlit účast GM Hráčka a vymlouvat se na "zkušenost" je nevyzrálé. Pokud jde hráč výrazně formou dolu, tak co je mu platné, že mu bude skoro 50, když mu to prostě už tolik nehraje? Chtělo to dát někoho z GM: Plát, Van, Krejčí. Jako kapitána to chce někoho, kdo umí reagovat na aktuální situaci, což mi u pana GM Jansy chybí! Jinak držím našim pěsti a přeji solidní umístnění. czech flag Škoda, že za Slováky nehraje GM Markoš.

 

 

 

+0 /-0 | 21.09.2018 13:53

Kharty

Jako kapitán Íránu je uveden Miroshnichenko. 

+0 /-0 | 21.09.2018 13:49

Mako
Prosím, co se stalo s bulharskou šachovou federací, proč se rozpadla?
+0 /-0 | 21.09.2018 12:56

Karja
Proč nehrají Carlsen a Grischuk?
+0 /-0 | 21.09.2018 10:37

Druid.Panoramix

Pěkný článek - máme se na co těšit a doufám, že naši olympionici nezůstanou stranou. Trošku mě mrzí, že nebyly zmíněny přípravné reprezentační srazy týmů mužů a žen ( pro ZMB - takže byly a ne, že nebyly) a že se zatím nikdo nepokusil udělat podobný článek o ženské reprezentaci. Děkuji GM Cvekovi a moc se těším na komentování olympiády naživo.

Olympionikům i olympioničkám budu pochopitelně držet pěsti, aby obstáli co nejlépe. Tadeáš Kriebel budiž jim vzorem. :o)

+0 /-0 | 21.09.2018 09:42

MaX

Ovšem na hlavní stránce je nejsilnějším týmem Vietnam ELO průměr 3204 ;)

+0 /-0 | 21.09.2018 09:11

Viktor

Roberte, úctyhodný článeksmiley. Poopravil bych, že nyní už 3 Indové hrají za Bor, přibyl Vidit. https://www.chess.cz/registrace-cizincu-k-3-9-2018/

+0 /-0 | 21.09.2018 09:01

mircea

Dovolil jsem si najít odpověď na řečnickou otázku. Kdy vlastně Rusové naposledy vyhráli olympiádu? Bylo to v roce 2002, když hrál naposled Kasparov. Ten bral za 8 účastí 8x zlato (4x SSSR a 4x Rusko). 

+0 /-0 | 21.09.2018 08:58

exot

To jsou slzy štěstí, číst článek napsaný s opravdovou vášní a zápalem. :)

+0 /-0 | 21.09.2018 08:49

Morphynista

Výborný článek, co se týká kategorie mužů či oficiálně Open, podrobný a shrnující vše podstatné. Připomenu jen, že se bude volit i nový prezident FIDE , došlo tedy konečně k tomu, co si drtivá většina šachistů dlouhá léta přála a Iljumžinov zmizí, doufám, že natrvalo. Ale otázka je, kdo přijde na jeho místo. Georgios Makropoulos, Arkadij Dvorkovič nebo Nigel Short ? Já bych volil Shorta. jenže ten má minimální šanci. Pokud si odmyslíme jeho absurdní nápad, aby pat byl hodnocen jako výhra stejně jako mat, tak pro šachy dělá opravdu hodně. Nakonec si neodpustím odkaz na ruské šachisty a šachistky, které na jejich soustředění v Soči podpořil sám Putin. Uvidíme, jak si Rusové povedou, Gruzínci jsou přátelský a pohostinný národ, ale nezapomínají, že ruská armáda stále okupuje část jejich země...http://chess-news.ru/node/25075

+0 /-0 | 21.09.2018 07:00