Olympiáda den šestý Černá středa

04.08.2022 11:04 | Zprávy

Tento den se věru nepovedl. Kazachstán nebyl snadným soupeřem, ale přece jen, pokud si chceme zahrát opravdu dobrý zápas, tak jsme měli Kazachy sejmout. Nestalo se, sejmuli oni nás. Černá středa.

Česká reprezentace

Muži měli Kazachstán, mladý a nebezpečný tým (nemohu si pomoci, ale jak vidím Kazachstán, vybaví se mi Borat). Elově jsme byli favorité, ale tyto země mají drtivou většinu hráčů elově podhodnocených. Třeba jejich borec na čtvrté šachovnici měl elo "jen" 2437, ale doposud všechno vyhrál (ale neměl silné soupeře). -
. kolo -
Vojta Zwardoň nicméně soupeře moc nevyzkoušel, v zhruba rovné koncovce udělal hrubku 26.Sd4?? Asi zapomněl na slabou první řadu a bylo po partii. Ačkoliv ještě dlouho bojoval, partii se mu zachránit nepovedlo. 

Na první šachovnici stál nadějně David Navara. Jenomže jeho soupeř se urputně bránil a mírně horší koncovku udržel. 

Těžkou partii měl na trojce Zbyněk Hráček. Zdálo se mi, že Zbyněk má dobrou pozici, ale byla to přesně ta pozice, která se hraje těžko v praktické partii. Bílý hrál od začátku až do konce agresivně a náš reprezentant se nedokázal v časové tísni zorientovat a udělal rozhodující chybu v nešťastném 40. tahu a bylo po partii.


-
. kolo -

Nepříjemné bylo, že v partii Vana Nguyena se záhy porouchal přenos a ukazovaly se nesmyslné tahy. Nikdo tedy netušil co se děje. To zrovna není ono při sledování zápasu a navíc klíčové partie. Nicméně když už Zbyněk i Vojta byli KO, bylo jasné, že je jedno jak tato partie dopadne, protože David už na jedničce remizoval. Van nakonec partii vyhrál, ale to stačilo jen ke snížení prohry.


Prohráli jsme tedy s Kazachstánem 2,5:1,5. Po bitvě je každý generálem, ale pokud nebyl Peťo nemocný, měl hrát. Zítra je totiž volný den a odpočívat mohou všichni. Takto se nebude odpočívat dobře.

Ženy měly velmi silný tým Indie 2. I zde byl špatný přenos u Joanny Worek. Nicméně pokud ostatní přenosy šly OK, pak ženy měly zápas rozehrán více něž dobře, protože výborně stála na trojce Karolína Pilsová a na čtverce Kristýna Petrová

Nakonec první tři šachovnice skončily remízou a bylo to na Kristýně Petrové. Musely to být strašné nervy, Kristýna byla i vyhraná, ale bylo jasné, že na půl minutě to bude jedna velká loterie. Nakonec partie skončila remízou a ženy uhrály vynikající výsledek, když dokázaly remizovat s Indií 2. Gratuluji!

Slovenská reprezentace

Muži měli velmi silný tým Ázerbájdžánu s (na jedničce) Šakem Mamedyarovem (!) Ale Slovenská repre po včerejším nepovedeném zápase sehrála bojovný zápas. Krásnou partii sehrál Chris Repka, který svého hodně silného soupeře (Vasif Durarbayli 2638) úplně rozstřílel. A na jedničce hrál více než dobře Viktor Gažík s Šakem Mamedyarovem
Jenže pak se pomalu, ale jistě začala ukazovat strašná síla super velmistra a Viktor prohrál, jelikož prohrál i Juraj Druska Lubomír Ftáčnikprohráli muži 3:1.
Přes prohru musím ocenit bojovnost Slovenské repre, partie byly tvrdé a napínavé, bylo se na co koukat! A favorizovaný tým Azerů měl co dělat.


-
. kolo -

Ženy měly tým Brazílie a velmi rychle vedly 2:0 když vyhrála Zuzana Hagarová a Alena Mrvová. Nakonec ženy porazily Brazílii 2,5:1,5.

Velký kouzelník 1

Mistr světa Magnus Carlsen sehrál ostrou partii (1.e4 Jc6!? mne MC potěšil :-) ) s Antonem Smirnovem (Austrálie). Nechce se věřit tomu, co napíši, ale Magnus vyhrál partii tím, že dal šach krokem vpřed vlastním králem ve střední hře! Docela drtivý tah, určitě se podívejte na ukázku.


-
. kolo -
Velký kouzelník 2

Není nikdo jiný, než lídr Indie 2 velmistr Gukesh, který má 6/6 (!) Přestože vyhrál na jedničce proti Arménii (a má perfo asi 4 milióny) tak Indie 2 prohrála s Arménii boj o vedoucí pozici.

Gukesh D. GM 2684 IND Rp:3296
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1406IMAl Hosani Omran2215UAE15330s 11
2307IMKiik Kalle2365EST24523w 11
3112GMGeorgiadis Nico2578SUI24412,5s 11
474GMVocaturo Daniele2616ITA25793w 11
513GMShirov Alexei2704ESP26233s 11
616GMSargissian Gabriel2698ARM26282w1


Velký kouzelník 3

Je Anish Giri, protože to jak porazil velmistra Jobavu vzbuzuje jeden velký údiv.


-
. kolo -
Fabi se vzpamatoval

Fabi Caruana 
měl zatím jen remízy a jednu prohru, ale konečně si vzpomněl kdo je vlastně zač a že umí hrát šachy a rozhodl zápas mezi USA a Iránem, kdy porazil na jedničce velmistra Maghsoodloo a tím Američané vyhráli 2,5:1,5

Překvapení šestého kola

Remízy Anglie Rakousko a Kuba Španělsko čekal asi málokdo. Jak jsme viděli, tak Magnus vyhrál, ale Norsko s Austrálii prohrálo a to určitě překvapení je. Že bude remíza v zápase Filipíny Izrael bylo málo pravděpodobné. Rumunsko Kanada skončilo také překvapivou remízou. A když už máme tolik remíz, tak ještě jedna: Švédsko Kyrgyzstán. A jedna ne remíza: Peru Chorvatsko 2,5: 1,5 je docela šok.

Stalo se toho ještě hodně, doporučuji prostudovat výsledky.

Robert Cvek
36x 7644x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (36) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Robert Cvek
Tak o toto prý naši přišli: https://www.youtube.com/watch?v=qaAqPI10uMs
+0 /-0 | 05.08.2022 14:08

Karel Troglot

Klidně ti to do očí řeknu ty šašku. Vyhnanek: Ne, řeč je celou dobu o Rusku, konflikt v Náhorním Karabachu je pro Bražinu jen zoufalej pokus argumentovat proti sankcím vůči Rusku. Srovnávat Náhorní Karabach s válkou na Ukrajině může jen blbeček a tím nechci tu situaci tam nijak zlehčovat. Pro příklad, po anexi Krymu se vůči agresorovi taky nic nedělo a Rusko se mohlo normálně účastnit soutěží, větší sankce přišly, když začalo válčit na celém území Ukrajiny. Stejná logika platí pro Ázejbajdžán, až začne posílat rakety na obchodní centra v Arménii může Bražina očekávat stejnou světovou reakci.

+4 /-2 | 05.08.2022 11:09

xdavx x

tak do oci by mi to nerekl... to by se vratil s nohama od snehu a s bananem v ruce. takovej typickej diskuzni anonymni krypl. 

+0 /-4 | 05.08.2022 10:29

Vyhnanek

Troglot, a nabyla řeč o Armenií? Pokud se jedná o agresi, měl by se každý agresor chovat stejně. Pan Bražina vyjádřil pouze očekávání, že stejně jako v případě Ruska, se bude svět chovat k dalšímu agresorovi. Že vy reagujete jako osel a hned někoho někam posíláte, to svědčí o vaší omezenosti, hlouposti a trapnosti. Lidi jako vy, to jen největší problém současného světa.

+3 /-5 | 05.08.2022 10:14

xdavx x

Troglot, pokud jste si ve sve svatem boji nevsiml, rec byla o napadeni Armenie statem, za nimz stoji zcela nepokryte Turecko a ktere mu dodava vojenskou techniku... A co se tyka Krymu, doporucuji misto podobnych rad otevrit treba i tu wikipedii, aby jste si doplnil vedomosti... Doufam mimochodem, ze jste si zjistil jak vypada Armenska vlajka, a ocekavam Vas na vaclavaku...  to ze me nekam posilate, to je takovy kolorit demokratu s vygumovanym mozkem, dik ze jste se predstavil. 

+2 /-4 | 05.08.2022 10:10

Karel Troglot

Doporučuji, aby si Bražina doplnil vzdělání o historii Ukrajiny a spojil si určité souvislosti. Nesmysly, co tu plácáte jste možná četl v nějakém ruském řetězovém mailu, ale určitě ne v kvalitní literatuře. "Konflikt v zájmu člena NATO" samozřejmě, zlé USA chtělo oslabit Rusko a zařídilo válku na Ukrajině. Jak? Jak to udělali? Jak přimějete, aby stát zcela dobrovolně napadl jiný stát? Pokud vás fascinuje středověk, můžete se do Ruska odstěhovat a žít tam.

+4 /-3 | 05.08.2022 08:21

Poutnik

Když se bavíme v rámci volného dne o válkách a agresi existuje ještě jeden model. Používají ho USA i Rusko. Máme stát, má něco co my chceme. Najdeme nějakého diktátora, který je nemocný po moci. Nabídneme mu podporu, když po jeho vítězství bude výlučně spolupracovat s námi za námi daných, výhodných, podmínek. Tak vzniká většina státních převratů a občanských válek. Např. oblast střední a jižní Ameriky, Afrika apod. Nás se to týká také. Strany a různé neziskovky apod. dostavají peníze z různých zdrojů, politici dostávají stipendia... Tento model je výhodný, protože nikdo nemůže velmoc vinit z agrese. Celý systém je sofistikovaný a velmi dobře propracovaný. 

+3 /-0 | 05.08.2022 07:12

Ota Válek

Pane Chrzi, děkuji Vám za vysvětlení výpočtu pomocného hodnocení. Za těchto okolností je dobré umístění mužů skutečně ještě možné a při dobrém finiši dokonce pravděpodobné. Chce to ovšem vyhrávat a nezaváhat. Držím palce, ať to vyjde.

+1 /-0 | 04.08.2022 16:33

xdavx x

N.Ocnik, to je zvlastni, protoze stejne situace jen v obracenem gardu je v pripade Krymu a nyni i v pripade Doneckych republik, Hlavne tu vetu o autonomii si po sobe nekolikrat precti a pak si precti jak to bylo s autonomiii Krymu... Jestli to nahodou neni spis tak, ze tento konflikt je v zajmu clena NATO, takze media tak nejak drzi usta a spravedlivy modrozluty jednorozec rvouci na Vaclavaku, nedohlidne dal nez za signal CT... Agresor zustane agresorem a vrah vrahem, vojensky byl napaden stat.

Cekam ze agresor bude potrestan a Azerove budou vylouceni z Olympiady... Nebo to by nebylo snad spravedlive?  a opakuji, ze pokud se tak nestane, radim mistnim modrozlutym spravedlivym, uz radeji zklapnout.

+6 /-4 | 04.08.2022 16:09

xdavx x

PK, mas pocit ze svaty narcis Martin Petr jaho vysost neomylna a prolhana jasnost, povazuje za nutne se ze svymi genialnimi rozhodnutimi sverovat takovym sockam, jako jsou radovi sachiste? 

+1 /-4 | 04.08.2022 16:01

Agent Voňavka

Petře, bude to nějaká podržtaška, z které bude mít Martínek co nejvíc výhod. Třeba každý měsíc novou rozkurovačku, protože ta jeho současná stará se musí soustředit na šachy.

+3 /-2 | 04.08.2022 16:00

Petr Koutný

Zajímavé je i to, že budou volby FIDE a náš svaz veřejně neřekl, koho bude volit. Ono, svaz jsou šachisté a ty by určitě zajímalo, koho my všichni chceme ve FIDE. 

+6 /-0 | 04.08.2022 15:58

Agent Voňavka

A on se někdo na reprezentační akci za poslední roky někdo ožral? Když jsi tak chytrej, tak uveď konkrétní situace, jména a tak. Abychom byli v obraze, šašku nočníku. A nezapomeň uvést svoje jméno, abys byl pod ty žvásty aspoň hrdinsky podepsán a mohl jsem ti pak někde na turnaji rozbít rypák.

+5 /-1 | 04.08.2022 15:57

xdavx x

MaX v sachove diskuzi to ma rozdhodne co delat, protoze jinej agresor uz byl potrestanej neucasti na sachove olympiade... ale nikde zatim nevidim odsouzeni, nikoho nevidim ze by protestoval... a to i presto ze byl napaden stat zapadniho kulturniho okruhu statem islamskym... byli byste pokrytci udelali nejlip, kdybyste radeji nic nepsali. je to trapne.

+2 /-2 | 04.08.2022 15:53

Agent Voňavka

Svaz to samozřejmě nenařídil doslova...V Rusku si taky nikdo nedovolí říct, že Putin je svině, i když si to tam spousta lidí myslí. Ale po loňském Slovinsku je všem reprezentantům jasné, že kdyby je náhodou někdo vyfotil nebo načapal s drinkem, tak by z toho mohl mít dotyčný průser. Takové nenásilné zdvižení ukazováčku a potichu zašeptané "ty, ty, ty, neriskuj"!

Dokážu si to představit. Vážně nic příjemného hrát za současného vedení svazu. To ani neočekávejte dobrý výsledek, protože ten za takových podmínek přijít ani nemůže.

A vážně se nedivím, že Michalík by chtěl momentálně raději hrát za Slovensko než za Česko. Bohužel to ale teď musí odsrat za ČR :-)

+4 /-0 | 04.08.2022 15:46

Petr Koutný

Mimochodem Vojto, Slováci to dostaly za odměnu...Jen u nás honem do postýlky, někdo se dívá :) 

+5 /-1 | 04.08.2022 15:30

Agent Voňavka

Včera byla Bermuda párty pro hráče Olympiády. Byla tam spousta známých jmen, spousta fotek z akce, ale z ČR nikdo. Hádejte proč? Protože kdyby to viděl Martínek a kluci z VV, tak by museli pokárat všechny, co by si tam dali nějaký alkohol. Takže tam nikdo z ČR raději nebyl. To jsou hrdinové, co? Ostatní země taková debilní pravidla nemají, takže tam byl třeba Shakh a spousta jiných velmistrů či velmistryň. Proč se u nás předseda svazu a VV musejí k reprezentantům chovat jak zmrdi a nařizovat jim co smí a co ne?

+3 /-1 | 04.08.2022 15:14

MaX

DB: hledáš spravedlivost tam, kde se najít nedá! Ano v teoretické rovině by se mělo měřit všem stejně. Neděje se tak, je to špatně, ale takhle je nastavena celá společnost. Jsme zralí začít znovu od jeskyní. Tady se bavíme ovšem o šachu a jestliže ostatní nebudou chtít nastupovat proti Azerům stejně jako proti Rusku, tak také nebudou zváni na turnaje pod svou vlajkou. Co se dá více říct v šachové diskuzi :o)

+3 /-4 | 04.08.2022 12:59

xdavx x

MaX, no vice pokrytecke reci jsem snad jeste ani necetl.. takze on se bude za agresi trestat jen nekdo... ona totiz jeste existuje OSN, a predpokladam, ze odsouzeni agrese Azeru bude jasne odsouzeno i OSN a tim padem, budou nasledovat i sankce a dalsi opatreni.... 

Navic by jsi nesmel zamlcet prostinky fakt, ze Azeri jsou podporovani Tureckem a to je clenem NATO, ze?

+4 /-2 | 04.08.2022 12:48

xdavx x

Petre, umirani je vsude stejne a valka je valkou at ji vede kdokoli a kdekoli... pokud se ted nebudou na azery uvalovat zadne sankce, prosim vsechny slunickare a demokraty at jdou laskave do prdele.

+6 /-3 | 04.08.2022 12:46

MaX

Poutnik: už se na to vykašli. Turecko nebude hrát za Sírii, Izrael za Palestinu, Africká země nebude hrát žádná, ty se tam melou neustále, Spojené království za Falklandy, Poláci, protože ti nám dluží také nějaké území… Že tě (vás) to pořád baví. Tady jde hlavně o ochotu ostatních sportovců nastupovat proti Ruským celkům. Uspořádat olympiádu, kde proti Rusku nebude chtít nikdo nastoupit by asi nebylo rozumné.

+2 /-5 | 04.08.2022 12:45

Petr Koutný

Davide svět je dnes trošku víc komplikovanější, nežd říve býval...Kdo se v tom má vyznat? 

+2 /-4 | 04.08.2022 12:43

xdavx x

ocekavam tady nejaky clanek ohledne azerbajdzanu... a doufam ze vsude zavlaji armenske vlajky... ze?

+6 /-2 | 04.08.2022 12:33

tsonga6
Slovenský tím zatial na mna posobi, že je schopný vyhrať aj prehrať s lubovolnym timom. Pri českom tíme zatiaľ platí len to druhé
+0 /-0 | 04.08.2022 12:21

Pavel Ch

Ota Válek:

Pomocné hodnocení - není jak u klasického švýcaru.

Je součin skore dosaženého v zápase s počtem zápasových bodů daného týmu.

Když porazíme 3,5:0,5 někoho co bude kolem, 70. místa a získá 12 zápasových bodů,

máme 42 bodů.

 Kdo prohraje 1,5:2,5 s medailistou, který získal 18 bodů, obdrží pouze 27 bodů.

Navrhoval jsem po minuléolympiádě na nss úpravu pom. hodnocení, nebyla FIDE vyslyšena., Princip součinu nechat, ale upravit. Možná letos pro czech flag lepší, tak jak je.  Dokonce někteří místní matematici ocenili, že by to bylo fakt spravedlivější. Musel bych jí dohledat či se znovu zamyslet.

 

 Nicméně, máme tak letos šanci i na dobré pom. hodnoceníwink Finiš, finiš. finiš a slabší porážet hodně, hodně, jako už se stalo. 

+3 /-0 | 04.08.2022 11:11

Poutnik

Většina přítomných byla pro vyloučení Ruska kvůli agresi na Ukrajině. Ázerbájdžán vtrhl na Náhorní Karabach a zaútočil na Arménii. Jak se stavíte k této agresi? Je to v pořádku? Neměli by býti vyloučení hráči agresora také? Nebo budeme sankce uplatňovat pouze směrem k Rusku a jiné válečné konflikty po světě budeme ignorovat? 

+8 /-0 | 04.08.2022 10:43

Ota Válek

Z dosavadního průběhu je zjevné, že muži se pravidelně střídají, aby vytížení všech pěti bylo rovnoměrné. Pouze případný úspěšný konečný výsledek by mohl ospravedlnit tuto neobvyklou taktitu. Vzhledem k tomu, že se zřejmě už neutkáme s atraktivními soupeři z popředí tabulky, chovám poslední naději, že nás los v některém se závěrečných kol svede do duelu s Nory a na Davida zrovna nevyjde volno.

Nejsem expert na pravidla, avšak obávám se, že ani od mohutného závěru nemůžeme vzhledem k bídnému pomocnému hodnocení po zápasech s outsidery očekávat příliš dobré umístění. V tom jsem skeptičtější než pan Chrz. Našim borcům ze srdce přeji, aby dokázali, že jsem se mýlil.

+2 /-0 | 04.08.2022 10:06

Pavel Ch

 Nepodlehněme skepsi, věřme ve finiš, který se nám mnohdy nedařil. I dobře hranou olympiádu zkazila poslední kola, tak teď od zadu a vyhrát 2-3x v klíčovou chvíli.

 

 Oni i ty naše hokejky občas hráli hrozně na MS a pak prolétly play-off nebo ¨naopak vyhráli skupinu a čtvrfinále konečná. A ten švýcar posledních tří kol je skoro jak play-off. Jasně, první nebudeš, ale i ta "desítka" nebo šestnáctka se chytrým finišem dá dát.

 

sadPak je na fanoušcích a na nss, jak zhodnotí, zda se více líbí skvělé výkony, silní soupeři, přes propad v závěru nebo jen umístění s tím, že se historie na průběh neptá. Já bych preferoval ty nejsilnější soupeře v průběhu, jak ten Turín za Roberta. Ale když už teda u mužů nejsou, tak...alespoň....

  Ženy winkmaj šanci na velký výsledek a na velké soupeřky.  

+0 /-2 | 04.08.2022 09:02

Pavel Ch

Když zde bylo včera o snu návratu do první desítky, připomenul jsem, že ČR nikdy v mužích tak nebyla. Nejlépe 11. co dobře Roberte z Turína pamatuješ. Musel jsem holt odjet a přestat vám s nebožtíkem Břěťou Modrem fandit. Jinak jste t měli rozehran na medaile.

 

 A právě tam byly czech flagženy 10. a právě zásluhou neuvěřitelného finiše a 3:0 s Kazaškami. Se počítalo skore. Pravda, že byly soupeřky už vyšťaverné, neměly celou 13kolovou akci 4. na střídání (hráno ve 3 tehdy). Ale naše ženy toho bravurně využily.

+1 /-1 | 04.08.2022 08:59

Robert Cvek

pawel: :-D díky za odkaz yes

+0 /-0 | 04.08.2022 06:52

pawel

R.C. Nemohu si pomoci, ale jak vidím Kazachstán, vybaví se mně Borat..laugh  

Rádio Jerevan doplňuje, že jakmile Kazaši něco vyhrají, vybaví se parodická hymna z filmu Borata, kterou zahráli zlaté střelkyni v Kuvajtu. Prej to jako hymnu našli na netu. Rozzuření představitelé země žádali stáhnout všechny odkazy z netu, což v dnešním virtuálním světě jaksi ani nejde: Sám Borat však podstatně zvýšil cestovní zájem o tuto republiku.  

https://www.tyden.cz/rubriky/sport/ostatni-sporty/kazachstan-zuri-strelkyni-zahrali-parodii-z-borata_229063.html

+3 /-0 | 04.08.2022 06:08

Agent Voňavka

Ženský jsem se podíval až dneska, asi slušný. Jde vidět, že Julka týmu hodně pomáhá.

+1 /-0 | 03.08.2022 19:10

Jiří Kadlec

Muži hrají v pátečním 7. kole s týmem Indonésie (46. nasaz.), ženy se Španělskem (13. nas.)

+2 /-0 | 03.08.2022 19:07