O úspěch se poděl, říkávala máma...

19.05.2014 07:04 | Mistrovství Slovenska seniorů 2014

V hotelu Hutník na Slovensku se ve dnech 11. - 18. května hrálo jubilejní 10. MSR seniorů. Do Tatranských Matliarov ve Vysokých Tatrách se vypravilo také osm Čechů. Známe výsledky!

Mistrovství Slovenské republiky seniorů prezentované jako Memoriál Ing. Martina Hubu se sestávalo ze dvou turnajů. V A turnaji „pravých kmetů“ bojovali hráči dosáhnuvší 60 a více let, v B turnaji „přípravce - na důchod“  šachisté věkového rozmezí 40 – 60 let. V sobotu 17. května dostali všichni senioři možnost prověřit svou rychlost ruky a mysli v bleskovém turnaji.

Hotel Hutník (zdroj: web hotelu)

A turnaj

Do hlavního turnaje naskočilo 99 hráčů. Pod českými barvami si zahrálo 6 hráčů. Nejlépe z nich si vedl jihočeský hráč z ŠACHklubu Písek Ing. Miloslav Drábek.  V devíti kolech uhrál 6 bodů, které mu vynesly 12. příčku konečného pořadí.

Ukázka výhry Miloslava Drábka ze 7. kola. Proti Jozefu Hovanovi získal v nepřijatém Dámském gambitu pěšce, kterého trpělivým manévrováním ve střelcové koncovce prosadil do dámy.

-

Turnaji od samého počátku vévodil první nasazený IM Peter Petrán (ŠK Slovan Bratislava), který si výkonem 8/9 zajistil půl koruny krále seniorů. Turnajem procházel jak nůž máslem a v celém jeho průběhu sobě nenašel přemožitele.  Svým soupeřům povolil pouze dvě remízy. První zaznamenal v 6. kole s klubovým kolegou FM Karolem Rückschlossem a druhou v kole posledním. Nutno podotknout, že po pěkném boji, kdy v neobvyklém gambitovém zahájení čeřil vody až do remízové koncovky nestejnopolných střelců. „Když hrál tak dobře, tak proč jenom půl koruny krále seniorů?" … ptá se jistě pozorný čtenář.  To proto, že FM Karol Rückschloss (úvodní foto) podal naprosto shodný výkon a ani tři pomocná hodnocení nedokázala určit vítěze. Čtvrtým pomocným hodnocením byl sice los, ale jen pro neoceněná místa. Došlo tedy k dělení zlatého postu. Třetí příčku získal výkonem 6,5/9 FM Milan Szitkey (Lokomotíva Trnava). Němec Lorenz Seelinger vyhrál kategorii 70+.

Ukázka remízy jednoho z vítězů IM Petera Petrána s Františkem Jablonickým z posledního kola. Tato remíza stála IM Petrána samostatné první místo.

B turnaj

Předseniorskou přípravkou prošlo celkem 15 hráčů, 2 z toho hrajících pod českou federací. Skvělý výkon podal náš Jiří Saxl (Šachový klub Příbram-Baník), když v devíti kolech nasbíral 7 bodů. Ty a lepší pomocné hodnocení mu stačily k zisku vítězných vavřínů.  Druhé místo bral FM Vladimír Mrva z klubu Sabinov.

Bleskový turnaj

Možnosti zúčastnit se Bleskového turnaje využilo pouhých 34 hráčů. Deset zářezů z jedenácti možných získali hned dva hráči. Domácí hráč Slovanu Bratislava FM Karol Rückschloss (2287) a Maďar FM Frink Ferencz (2179). Pomocné hodnocení přiřklo vítězství slovenskému hráči, který tak potvrdil své nasazení turnajové jedničky. Třetí místo získal IM Peter Petrán (2244) s osmi body na kontě.