NSA začala šetřit a ŠSCR dostane méně peněz

24.05.2024 19:10 | Domácí zprávy

Je to jenom začátek toho, co muselo přijít a v těchto dnech přichází. Jestli je to dobrá zpráva a ŠSCR se začne chovat ekonomicky a nebo je to špatná zpráva a nic se nezmění, to ukáže čas. Jisté je jedno, svět se mění a šachy s ním.

Cituji: 

V pondělí 13. května jsme od Národní sportovní agentury obdrželi výsledek dotační výzvy Podpora sportovních svazů na rok 2024. V části Organizace sportu je dotace ŠSČR o něco málo vyšší než v roce 2023 a oblast Talent odpovídá letošním rozpočtovým předpokladům. K výraznému propadu dotace ovšem došlo v části Reprezentace – z loňských 2,26 milionu Kč na letošních 640 tisíc Kč. Důvodem je především to, že pro neolympijské individuální sporty uznává agentura pouze reprezentační výsledky na úrovni MS, nikoli ME. Ve výsledku to v součtu všech tří částí dotace znamená o 862 tisíc Kč nižší částku, než jaká byla předpokládána v rozpočtu na rok 2024. Ve VV ŠSČR se úpravě rozpočtového plánu budeme věnovat, tak, abychom pokud možno dodrželi schodek rozpočtu schválený Konferencí ŠSČR.  


Komentář

 - souhlasím s tím, aby NSA méně podporovala sporty u nás. Většina peněz, určená na podporu sportu a mládeže končí u funkcionářů a v provozních nákladech. Nakonec, tady jeden příklad:

Úhrada nákladů právního zastoupení Konference ŠSČR dne 27. dubna v rámci rozpočtu schválila položku V15.6 (právní poradenství), která byla proti předchozím letům navýšena. V diskusi bylo vysvětleno, že navýšení je určeno na úhradu nákladů na právní zastoupení účastníkům soudního sporu se spolkem RP šachy v loňském roce žalobci - fyzické osoby (Martin Petr, Rostislav Svoboda, Zdeněk Fiala, Josef Bednařík, Lenka Kůsová). Konference schválením této položky rozpočtu s proplacením nákladů souhlasila. Celkové náklady k úhradě jsou 45.107 Kč. 

Martin Petr, Rostislav Svoboda, Zdeněk Fiala, Josef Bednařík, Lenka Kůsová nakonec žalovala a prohrála soudní spor s RP šachy tím, že nedostala požadovaných 500 000Kč ( kam by ty peníze šly, není potřeba komentovat) a z požadovaných více jak 200 komentářů se smazalo cca 8. Z jejich protiprávních požadavků, nám zakázat komentovat šachové dění u nás a dalších podobných nápadů nezbylo vůbec nic. A nakonec si toto vše zaplatili šachisté naší země. Ty náklady tipují budou mnohem větší, jen se rozpustí v právním poradenství v dalších letech. Nic naplat, jenom ukázka, jak hospodaří ŠSCR. 

Toto byl jen jeden příkla z mnoha. 

Podívejte se do rozpočtu, kolik stojí roční provoz LOK? Podívejte se detailně na rozpočet a uvidíte protržený penězovod a já se budu opakovat, když řeknu a není to jen problém ŠSCR, ale většiny sportů u nás, že stát by měl změnit celou koncepci podporu sportu. 

Ty peníze často končí někde jinde, než by měly. 

https://www.chess.cz/wp-content/uploads/2024/05/Zapis_VV178_overeny.pdf


PK

4x 2571x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ciki333

https://www.youtube.com/watch?v=o_535-d4xm0&ab_channel=filmexporthomevideo

Parafrázuji feldkuráta Katze:" To se nám to soudí s Petrem Koutným, když nám členská základna platí advokáty."

Jinak dobrou zprávou je, že šachová olympiáda se letos koná v Budapešti. V rámci snížení nákladů mohou reprezentanti vyrazit do Maďarska na kole a bydlet 14 dní v kempu ( v září ještě nebývá zima). 

+3 /-2 | 24.05.2024 21:33

Petr Koutný
Těšili se na půl mega a nakonec nemají ani na právníky. Nedostali nic a ještě mají ostudu. Mají co si zasloužili. A šachisté mají co chtěli. Ty okamžiky, kdy je RP šachy rozmetali na atomy jsou k nezaplacení. A český šachista si užil ostudu svého vedení , kterou si nakonec zaplatil. Takže nakonec win-win.
+3 /-2 | 24.05.2024 21:54

lubomir1959

Nadarmo se neříká, že ryba smrdí od hlavy....

+1 /-1 | 27.05.2024 10:42