Novinka roku 2023 - Vlastimil Hort - Svět Bojovníka

22.11.2023 02:39 | Domácí zprávy

Dnes spouštíme předprodej vyjímečné knihy, kterou psali vyjímečné české šachové osobnosti v čele s panem Vlastimilem Hortem. Nabízíme i zajímavé balíčky a v článku i první ukázky knihy, která má ambice být nejlepší českou šachovou knihou posledních let.

Dříve než dám pomylsné slovo paní Richtrové, chci poděkovat všem , kteří se na této knize více jak rok podíleli.

Ta kniha je vyjímečná v tom, že vám nabídne partii okomentovanou panem Hortem a hned tu stejnou partii okomentuje jedna velká česká nebo slovenská legenda.

Můžete pak objevovat šachovou pravdu, ale i různé pohledy různých hráčů na stejné pozice, tahy a plány. V tom je ta kniha opravdu vyjímečná. Když budu jmenovat spoluautory, pak velký dík si zaslouží: Vlastimil Babula, Robert Cvek, Lubomír Ftáčnik, Zdeněk Hába, Zbyněk Hráček, Michal Konopka, David Navara, Ján Plachetka, Pavel Šimáček, Jiří Štoček, Igor Štohl, Petr Velička, Jan Votava.

PK

Anotace

( Karel Mokrý - www.chessbookshop.com)

Vlastimil Hort v knize analyzuje 38 vlastních partií, které považuje za nejzajímavější. Navíc polovina z těchto partií je komentována také špičkovými českými a slovenskými hráči jako Navara, Ftáčnik, Hráček, Štohl a další. Samostatná kapitola, kterou napsal Robert Cvek, se asi na 50 stranách zabývá zahájeními, které měl velmistr Hort v repertoáru. Úvod Vlastimila Babuly, závěr Jány Plachetky, indexy, tabulky. Vlastimil Hort, nar.1944, 6x mistr Československa a 3x mistr západního Německa, ve druhé polovině šedesátých a v sedmdesátých letech patřil k nejlepším světovým hráčům, v roce 1977 se probojoval do turnaje kandidátů. Po mezipásmovém turnaji v Sousse 1985 emigroval do Německa, kde nyní žije, ale do Česka se často vrací. Hrál na mnoha olympiádách, včetně Luzernu 1982, kde hrál na 1. šachovnici a Československo skončilo na 2. místě. V zápase SSSR-Svět v roce 1970 hrál na 4. šachovnici a zvítězil 2,5 : 1,5 nad Lvem Polugajevským. 

Předmluva ke knížce

Příprava této knihy nebyla lehká. Děkuji všem, kteří mně s ní pomohli. Uvědomila jsem si, že Vlastimil Hort ve svých komentářích se svěřuje se svými pocity při partii a s okolnostmi, za kterých se partie hrály, ale ne vždy rozebírá konkrétní varianty. Proto jsem požádala níže uvedené velmistry a jednoho mezinárodního mistra, jestli by si z partií Vlastimila Horta v této knize nevybrali jednu nebo dvě partie a okomentovali je ze svého pohledu, jak třeba přímých spoluúčastníků (v případě olympiád), tak jen proto, že je nějaká partie zaujala.

S komentovanými partiemi se přidali a jim všem patří poděkování: Vlastimil Babula, Robert Cvek, Lubomír Ftáčnik, Zdeněk Hába, Zbyněk Hráček, Michal Konopka, David Navara, Ján Plachetka, Pavel Šimáček, Jiří Štoček, Igor Štohl, Petr Velička, Jan Votava.

Veliký dík si zaslouží brněnský historik Jan Kalendovský, který sáhl do své bohaté knihovny a pracně nasbíraných dat a připravil ke každé partii příslušnou tabulku turnaje a navíc připojil pár dobových fotografií a novinových článků ze svého archivu.

Velkým dílem do knihy přispěl velmistr Robert Cvek kapitolou dalších zajímavých partií velmistra Vlastimila Horta. Čtenářům tak rozšíří pohled na tvorbu jednoho z nejlepších hráčů naší šachové historie.

Kniha vznikla díky neúnavné šachové i technické spolupráci Zdeňka Vybírala a Milana Borkovce, hráčů TJ Sokol Tábor.

Děkuji paní Jaroslavě Kučerové za inspirativní titulní stránku a ilustrace, které vnášejí oživení na stránky s černobílými diagramy, a tak přinášejí dobrou náladu. 

A co říci na závěr? Tato kniha vznikla jako pocta Vlastimilu Hortovi. Ale současně i jako učebnice šachu. Díky pestrým zahájením, vynalézavé hře ve střední hře, poučné hře v koncovkách, kdy Vlastimil Hort jako pravý bojovník hledá možnosti výhry až do úplného konce, může tato kniha sloužit k hlubšímu pochopení šachové hry.


Eliška Richtrová
Za vydavatele


Ukázka z knížky - rozbor Davida NavaryVlastimil Hort  - Svět bojovníka
nakladatel: Petr Koutný, www.rpsachy.cz
vydavatel: Ing. Eliška Richtrová, Dr. Tůmy 5, 370 01 České Budějovice
grafická úprava a sazba: Viva Design, s.r.o., Gustav Fifka
návrh obálky: Viva Design, s.r.o., Gustav Fifka
ilustrace: Jaroslava Kučerová
tisk: Tiskárna Havlíčkův Brod, a.s.
místo vydání: České Budějovice
rok vydání: 2023
vydání 1.
náklad 1000 ks
počet stran 240
ISBN: 978-80-908197-2-6

A teď, kde můžete knihu koupit? 

RP šachy - aktuálně ( méně než) 900Ks

V nabídce našeho e-shopu jí nabízíme samostatně, nebo v balíčcích, které nabízí slevy...

Svět Bojovníka - Vlastimil Hort - RP šachy - 499Kč

Balíček - Svět Bojovníka, To se nehraje, Vlny a schody - RP šachy - 899 Kč

Balíček - Svět Bojovníka, Vlny a Schody - RP šachy- 599Kč

Šachový obchod Karel Mokrý - aktuálně 100 Ks

Svět Bojovníka - Vlastimil Hort, Chess Bookshop - 499Kč

Šachový Obchod

https://www.sachovyobchod.cz/cz/sachova-kniha-svet-bojovnika-vlastimil-hort

tisk: 13.11.2023

doručení: 20-22.11.2023

PK 

18x 3059x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (18) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
vevlad
Rozhodují partii zápasu kandidátů 1977! s exmistrem světa Boris spaskij se GM vlastimil Hort nechal ve vyhrané pozici spadnou na čas to byla tragedie nikdy se už do turnaje kandidátů nedostal bohužel.
+0 /-0 | 14.11.2023 00:58

Petr Koutný

A co vím, tak jej tato partie i v dnešní době často trápí. Dnes nebo zítra knížka dojede, už jí má DHL a hned začínáme balit a posílat. 

+2 /-0 | 14.11.2023 11:16

hejdic

A kerá je lepší? Tadle nebo to se nehraje? Obě mi asi nekoupí...chjo

+0 /-0 | 08.11.2023 19:03

Kamil Mihálik
Obe sú určite pekné. Jedna obsahuje asi pekné príbehy šachistov, ktorí žijú kráľovskou hrou a druhá je zase o legende československého šachu Hortovi. Keďže môžem kúpiť tiež len jednu tak si kúpim Horta... Už len kvôli tomu, že pôjde o veľmi náučnú šachovú knihu. Navyše ten komentár od Davida Navaru vyzerá veľmi dobre... Do toho šachový rozbor otvorení od Roberta Cveka, tak to je asi záruka najvyššej kvality.
+0 /-0 | 08.11.2023 19:39

Petr Koutný

Obě dvě jsou pecka, když koupíš obě dvě, určitě neuděláš chybu...

+0 /-0 | 08.11.2023 19:25

DartyMarty
A nepřidáte prosím balíček týchto dvoch kníh? Vlny a schody totižto už mám. Ďakujem
+0 /-0 | 11.11.2023 19:07

Petr Koutný

Za dva dny jsme prodali 230ks knih! Děkujeme!! 

+1 /-0 | 09.11.2023 10:58

Kamil Mihálik
Super Petr, hovoril som si, že nekúpim si už žiadnu knižku v fyzickej forme, ale tu spravím asi výnimku. Budem si ju žiadať pod stromček :o) Budem mať vo svojej knižnici už pár najlepších knižiek posledných rokov... Len neviem, že kde ju už dám... :D Keby bola v elektronickej forme, tak by bolo to super, ale asi nebude čo?
+0 /-0 | 08.11.2023 16:56

Petr Koutný

Jsem narozený v minulém tisíciletí, proto se omlouvám,ale jestli kniha od nás, pak jedině vytištěná a do ruky....:) 

+0 /-0 | 08.11.2023 17:58

Kamil Mihálik
Jasné Petr niet nad knihy vo vytlačenej forme. Len časom zaberá to veľmi veľa miesta. Napr. ja kupujem väčšinou šachové knihy, ale v elektronickej forme od jedného pána autora. Ušetrím aj na poštovnom a niekde robia tak, že e-kniha je podstatne lacnejšia. Ten pán má knihy skutočne za ľudové ceny. Neskutočné na dnešnú dobu. Na knihu od Horta sa teším už teraz, keďže viem, že čo mám od nej čakať. Tak možno prekvapí a tiež sľubujem si aj to, že sa naučím pekne písať o šachu. Dal som si za cieľ napísať pre začiatok niečo o dámskom gambite... Tak na Vianoce budem mať šachovú knihu... :D Potom si budem skúšať písať niečo... Chcel by som časom spracovať veľmi veľa šachových otvorení...
+1 /-0 | 08.11.2023 18:51

Petr Koutný

Nechci, aby to znělo jinak, než děkovně všem, kteří stojí za touto knížkou a všemi knížkami, které mají podpis RP šachy. Ale užívám si tento den, kdy jsme dokázali vydat už druhou knížku dvoum králům českého šachu. Po panu Jansovi, dnes pan Hort! Mám z tohoto dne, velkou radost. 

Mám radost i z toho, že David Holemář napsal pěknou a úspěšnou knížku a že i tímto vším RP šachy v tom dobrém a pěkném ovlivňují šachy u nás. 

+2 /-0 | 08.11.2023 10:39