Můj výběr toho nejlepšího od Magnuse Carlsena

09.01.2021 07:00 | Historie

Příští týden začíná Wijk aan Zee. První velká šachová akce tohoto roku. Dříve než se konečně začne něco pořádného hrát, mám pro vás pět ukázek z výběru Magnuse Carlsena.

Neumím odhadnout kam historie zapíše Magnuse Carlsena. Bude to nejlepší hráč všech dob? Bude patřit mezi tři nejlepší hráče všech dob? Je vždy těžké porovnávat Mistry staré doby s dnešními špičkovými hráči. Teoreticky po šachové stránce jsou na tom samozřejmě lépe hráči dnešní doby. Ale nikdo z nás nenajde odpověď na to, jak by tito hráči hráli dnes. V době kdy počítačová příprava rozhoduje spousty partií. Nebudu polemizovat jestli by Aljechin porazil Carlsena a nebo Carlsen Capablancu. 

Dnešní článek je takový můj výběr z mnoha krásných okamžiků kariéry Magnuse Carlsena. Není těžké najít pěknější kombinace. Je těžké vybrat ty nejkrásnější. Můj výběr začíná tímto diagramem. Magnus má 12 let a soupeř mu právě zahrál tah ..h6. Jste na tahu, máte bílé a co budete hrát?


Hned pokračuji na další diagram. Správné řešení najdete v přiložených partiích a nebo v přiloženém videu.  Druhý diagram. Na tahu je bílý a pozice nám říká, že když rozeběhne Magnus dva pěšce dopředu, pak bude mít velkou výhodu. Když ale rozeběhne tři pěšce, bude vyhraný...Co si myslíte, že tady bude Magnus hrát?


Třetí diagram je klasika. Pro zkušeného hráče otázka pár vteřin. Pro ostatní nová zkušenost. Bílý zahrál prohrávající tah Ve1 a černý partii pěkně zakončil. Najdete tah černého v této pozici?


Pěšec je pěšec a hodně hráčů si za tuto materiální výhodu nechá klidně vrtat i koleno. Teda to se tak říká, když jeden hráč vezme pěšce a pak jej v těžké pozici urputně brání. Bílý vzal v této pozici na h7 a zahrál Vxh7. Možná i on si chtěl vrtat koleno a držet tohoto pěšce. Magnus v tento den neměl v ruce vrtačku, ale kladivo:) a zahrál....? Teda co si myslíte, že zahraje černý, když bílý vezme Vxh7:


Poslední diagram. Partie z Mistrovství světa. Magnus tímto tahem, který na vás čeká se stal králem šachového světa, kterým je dodnes. Kdyby byl na tahu černý, vyhraje hned. Na kdyby se ale nehraje a na tahu je bílý. Kdyby neplatí. Magnus je jedním z nejlepších hráčů této doby a tento tah to jen potvrdil. Zahrajete tah, kterým Magnus vyhraje tuto pozici. Na tahu bílý...


Nevybíral jsem ty nejtěžší ukázky. Nevybíral jsem ty nespočitatelné kombinace, které nejdou ani odhadnout. Vybral jsem pozice, kde každý z nás může najít správný tah. Pozice, kde každý z nás na pár vteřin může hrát jako Magnus Carlsen. 


-
. kolo -
0x 4457x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované