Nona Gaprindašviliová zažalovala Netflix kvůli Dámskému gambitu

21.09.2021 11:57 | Zprávy

Gruzínská šachistka a bývalá mistryně světa v šachu Nona Gaprindašviliová podala žalobu na americkou společnost Netflix kvůli znevážení jejích úspěchů v populárním seriálu Dámský gambit.

Problematická pasáž zazní v poslední epizodě, v níž se hlavní hrdinka seriálu Beth Harmonová postaví sovětským velmistrům. Rozhlasový komentátor informuje veřejnost, že sovětští šachisté Harmonovou nepovažují za nebezpečného protivníka: „Neobvyklé je na ní jen to, že je žena. A ani to není v Rusku tak vzácné. Mají tu Nonu Gaprindašviliovou, ale ta je mistryní světa v šachu žen a proti mužům nehrála.“

Stížnost podaná u soudu v Los Angeles mimo jiné zmiňuje, že „Netflix drze a záměrně lhal o úspěších Gaprindašviliové za levným a cynickým účelem zvýšení dramatičnosti seriálu tím, že jeho fiktivní hrdinka dosáhla něčeho, čeho žádná jiná žena – včetně Gaprindašviliové – nedosáhla.“ Podle dokumentu gruzínská šachistka do roku 1968 (do něhož má být zasazen děj poslední epizody) soutěžila s nejméně 59 mužskými šachisty, a to včetně 10 tehdejších velmistrů. Šachistka se ohrazuje rovněž proti svému označení za Rusku.

Gaprindašviliová usiluje o odškodnění ve výši 5 milionů dolarů. Netflix v písemném prohlášení informoval, že k šachistce i její kariéře chová hlubokou úctu, ale tvrzení jsou podle něj neopodstatněná a v případu se hodlá energicky bránit.

Gaprindašviliová se narodila v roce 1941 v západogruzínském městě Zugdidi, letos oslavila 80. narozeniny. Šachy se naučila hrát ve třinácti letech. Stala se pátou mistryní světa v šachu žen, přičemž titul získala v roce 1962 vítězstvím nad Jelizavetou Bykovovou a na šachovém trůně seděla následujících 16 let. Roku 1978 se jako první žena v historii stala mezinárodním velmistrem.

18x 2729x
Fotogalerie
Komentáře (18) Aktualizovat
22.09.2021 08:49 | HonzaSvatoš

Obávám se, že paní Gaprindašvili má smůlu. Je ze západního pohledu "jenom nějaká Gruzínka"(navíc ji označili za Rusku) a je bílá. Kdyby byla černá americká lesba, tak by se na to dalo naroubovat mééétůůů, BLM a uhrála by to. To, že má pravdu, a že prokazatelně proti silným mužským soupeřům hrála, je ve světě progresivistů nepodstatný detail. Opakuji: je bílá, navíc odněkud z východu, tak co by chtěla. Takže to uhrají na to, že to ve filmu řekl nějaký rozhlasový komentátor, a že tím vlastně chtěli ukázat, že už tehdy byly fejkňůs, a poděkují paní Gaprindašvili za věcnou poznámku a nechají jí zahrát písničku.

22.09.2021 06:34 | Rubinus

Gaprindašviliová spíš nevyhraje. Ano, hrála proti mužům a uhrála i mužský titul velmistra, ale nikdy nehrála o titul mužského mistra světa. To by se v rámci tehdejších pravidel musela dostat mezi tři nejlepší v SSSR, aby se dostala alespoň do kandidátů. Tam by musela postoupit mimo jiné přes finále přeboru SSSR. A to asi zase často nehrála, i když podle Wikipedie to hráli v roce 67 třeba švýcarem. Bohužel tam nemajíí celkové tabulky, jen vítěze, takže snad jedině najít nějakou partii v megabázi, či rusbazi. V megabázi taková partie není. Bykovou v roce 62 ovšem jako vyzyvatelka "seřezala" úctyhodným skóre 7:0=4.

21.09.2021 19:42 | HumphreyvanWeiden

Díky Rio za věcný komentář. Není nad slušnou a inteligentní diskuzi. Hulvátství do ní nepatří.

21.09.2021 19:22 | Rio

Autor knihy bol šachista a v originále je táto veta o None úplne iná: "There was Nona Gaprindashvili, not up to the level of this tournament, but a player who had met all these Russian Grandmasters many times before."

21.09.2021 17:49 | Pavel Capek

17:39 | Jura : Asi tak !! [beer]

21.09.2021 17:48 | Pavel Capek

OK jestli je jedna věta do nebe volající nesmysl, který každého rozpláče, tak máte samozřejmě pravdu. Nebudu už na toto téma dál diskutovat, protože by se mi mohlo stát to, co tak krásně popsal Jan Werich : „Jestliže se člověk hádá s blbcem víc než půl minuty, hádají se už dva blbci.“

8-) 

21.09.2021 17:39 | Jura

Jestli Nona ten soud vyhraje, tak se mají tvůrci Foresta Gumpa na co těšit :-D

21.09.2021 17:30 | HumphreyvanWeiden

Je to stejné, jako když ve filmu o husitských válkách autoři řeknou, že Žižka nikdy nevyhrál žádnou bitvu. Anglosas to přejde bez povšimnutí, Čecha to však rozběsní. A historie tiše pláče.sad

21.09.2021 17:26 | HumphreyvanWeiden

Slušný film nikoho neuráží. Pokud jde o životopis, tak se uvádí, jestli jde o dokument nebo umělecky volně pojaté vyprávění. Tam samozřejmě nemusí být všechno přesné, ale nesmí to bít do očí. Tady jde zřejmě o druhý případ, ale i tak říct, že G. nikdy nehrála proti mužům, je nesmysl. Je to neslušné vůči mistryni světa i vůči šachům neznalým divákům. 

Jak to Nona G. myslela netuším, stejně tak ani nevím, jak dopadne soud.

21.09.2021 15:52 | Pavel Capek

Ještě mě zaujala věta cituji : " Ve všech slušných filmech, i fikcí,  se používají smyšlená jména..."

Opravdu ? I v životopisných filmech o nejrůznějších slavných osobnostech ? [eek] 

A poprosil bych o vysvětlení pojmu : slušný film ! [wall]  

21.09.2021 15:39 | Pavel Capek

BTW ta změněná jména používají autoři právě proto, aby je někdo "náhodou" nežaloval. Často bývá i zaklínadlo : Všechny postavy a události v této knize ( filmu ) jsou smyšlené. Jakákoli podobnost se skutečnými, žijícími či mrtvými osobami je čistě náhodná. ;-) 

 

 

21.09.2021 15:34 | Pavel Capek

15:21 | HumphreyvanWeiden : Nona není Hitler - s tím určitě souhlasím. To byl jen příklad. Je spousta dalších filmů, kde jsou skutečné osobnosti ( i žijící ) a děj neodpovídá tomu, co se kdysi stalo, protože si scénárista nebo režisér upravil skutečnost podle svých představ.

Tady se navíc jedná o jedinou větu, kterou pronese sportovní komentátor. Jasně, Nona se může cítit uražena a pošpiněna. Nebo jde jen o ty peníze ?

21.09.2021 15:21 | HumphreyvanWeiden

Pavle Čapku, názor si mějte, ale Nona G. přece není Hitler...  Ve všech slušných filmech, i fikcí,  se používají smyšlená jména, ne jména žijících osobností. 

21.09.2021 14:54 | Pavel Capek

Mohli by eventuální potomci pohlavárů třetí říše zažalovat Quentina Tarantina za jeho film Inglourious Basterds ? Tak to přece ve skutečnosti vůbec nebylo !!

Co tím chci říct ? Je nutné rozlišovat skutečný svět a uměleckou fikci, byť by se v ní vyskytovala jména ze skutečného světa.

Ale je to jen můj názor. Souhlasit nemusíte a soudit se je možné.

21.09.2021 14:47 | sarmatam

hmmmmm ? V dnešní době...............

21.09.2021 14:00 | HumphreyvanWeiden

Seriál jsem neviděl a ani se na něj nepodívám. Už jen z tohoto výseku je jasné, že jde o historický nesmysl. Proč do těchto fikcí zatahují i konkrétní lidi, to nechápu. Proti Američance by si ti nedovolili.

21.09.2021 13:46 | Pavel Capek

Ještě by to chtělo na tu kauzu nějak šikovně naroubovat Me Too a BLM ! :-D

A [rich] jsou doma ! [pra]

21.09.2021 12:33 | PanPohoda

Seriály jsou plné historických lží. Garri Kasparov to jako poradce neuhlídal nebo neprosadil. Gaprindashvili fandím. Třeba jí Netflix žumpa něco dá v rámci mimosoudního vyrovnání.