Nejprincipiálněji boje o šachovou korunu 2.díl

18.02.2021 05:05 | Historie

Garry Kimovič Kasparov, narozený 13. dubna 1963. Právě třinácté partie bývaly pro Karpova nejtěžší, když hrál zápasy s Kasparovem. Asi uhodnete, jaké bylo a stále je oblíbené číslo třináctého mistra světa.

Karpov a Kasparov. Dva rivalové, hledíc na sebe. Zná svět sportu takovou rivalitu? Zasedli k prvnímu zápasu v roce 1984. A ještě deset let na to stále soupeřili o to, kdo je nejlepším šachistou (jeden byl mistr světa PCA, druhý FIDE). Poslední vážný zápas odehráli v roce 1990.

V roce 1983, tedy když bylo Garrymu dvacet let, působil jako mladý býk, který všechny rozbije svým hrozivým stylem. A skutečně, soupeři padali jako kuželky.

Ale pak, na konci roku 1983, se mu postavil do cesty jiný hrozivý predátor. Viktor Lvovič Korčnoj. Ačkoliv už měl Viktor Lvovič nejlepší léta za sebou, stále to bylo monstrum, plně žijící a fungující jen za šachovnicí. 

Biologové často hledají pro nejrůznější systémy nejlepší podmínky k (pře)žití. Pokud by zkoumali Viktora Korčného, došli by k jedinému. Funguje nejlépe u/za šachovnicí. Nejlépe, když drtí jednou rukou cigaretu, druhou soupeře.

Ačkoliv měl Garry elo rating 2690 a měl fyzičku zdatného sportovce, měl jeho soupeř pověst nezničitelného bojovníka. Co na tom, že měl "jen" elo 2600. 

První partie tohoto zápasu, který se ani hrát neměl (původní byl zrušen), začal pro mladého býka nepříjemně. Více než padesátiletý toreador velmi hbitě uskakoval před rohy soupeře. Vyčerpaný býk prohrál.

Svět pro Garryho zešedivěl. Přišly čtyři remízy v řadě. Pro mladého Garryho to byly těžké časy. Volal i samotnému Botvinnikovi o pomoc.

A jak to dopadlo? Podívejte se na video :-)

Robert Cvek 


-
. kolo -
0x 4283x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované