Nejlepší z nejlepších

13.06.2016 04:09 | Grand Chess Tour 2016

Čtyři dny plné šachu na nejvyšší úrovni přinesl turnaj Grand Chess Tour Paříž. Deset nejlepších světových šachistů včetně úřadujícího mistra světa Magnuse Carlsena si to rozdali v bleskovém a rapid šachu.

V Paříži se tomuto turnaji věnovala obdivuhodná mediální pozornost a to i přes to, že tam začínalo ME ve fotbale. Francouzská televizní stanice Canal Plus dokonce pozvala GM Magnuse Carlsena a IM Almiru Skripchenko do populární talk show.

Účastníci turnaje v Paříži: Wesley So, Veselin Topalov, Anish Giri, Hikaru Nakamura, Magnus Carlsen, Laurent Fressinet, Maxime Vachier-Lagrave, Vladimir Kramnik, Fabiano Caruana, Levon Aronian. (zdroj: web turnaje)

GM Magnus Carlsen a IM Almira Skripchenko na Canal Plus (zdroj: web turnaje)


Na sponzorství turnaje se podílel i Garry Kasparov (vpravo) : „Jsem rád, že šachy nejvyšší úrovně jsou zpět v jednom z nejdůležitějších měst na světě. Ve městě, které má staletou tradici v pořádání nejkrásnějších šachových turnajů. To, že Paříž hostí turnaj ze série Grand Chess Tour jen potvrzuje, že Francie roste v šachovou velmoc. Těším se, jak budou  Maxime Vachier-Lagrave a Laurent Fressinet konkurovat mistru světa Carlsenovi a dalším hráčům ze světové TOP desítky“. (zdroj: web turnaje)


O komentáře a zpravodajství se opět ve velkém stylu postaral skvělý Maurice Ashley (zdroj: web turnaje)

Turnaj v rapid šachu

Rapid šachu patřily úvodní dva dny a o vzrušení nebyla nouze. Po pěti čtvrtečních kolech se do vedení dostali Hikaru Nakamura a Magnus Carlsen, každý s 3.5 / 5 body na svém kontu. V pátek se tak oba logicky snažili turnaj vyhrát a ani jeden žádnou svou partii neztratil. Nakamura však dokázal ze soupeřů vyždímat téměř maximum, když ve zbylých čtyřech kolech nasbíral 3,5 bodů a o půlbod tak úřadujícího mistra světa porazil.  Klíčovým se ukázalo být osmé kolo, kdy zatímco Nakamura uštědřil porážku Levonu Aronjanovi, Carlsen proti Laurentu Fressinetovi nedokázal přetavit lepší pozici a časovou výhodu v celý bod. Kolo před koncem se tak Nakamura ujal samostatného vedení a vítězstvím nad Fabianem Caruanou ho zpečetil.


-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -


Vítěz turnaje v rapid šachu GM Hikaru Nakamura (zdroj: web turnaje)

Konečné pořadí v rapid šachu


Turnaj v bleskovém šachu

Stejně jako v rapidu, tak i v bleskovém tempu zářila po první půli stále stejná dvě jména. Nakamura, Carlsen. Po prvním herním dnu v bleskovém tempu odcházel jako lídr průběžného pořadí Magnus Carlsen s 7/9 body. S půlbodovou ztrátou mu na paty šlapal Hikaru Nakamura. Stav na čele průběžného pořadí po devíti kolech mohl být ale zcela opačný, protože po osmém kole vedl o půlbod Nakamura. Právě v devátém kole ve vzájemné partii ale ztratil lepší pozici a Carlsen se tímto vítezstvím posunul do průběžného vedení.  


-
. kolo -

Norská hvězda se ale zřejmě příliš dobře nevyspala. Druhý herní den uhrál Magnus Carlsen při třech výhrách a jedné remíze pouze 3,5 bodů z devíti partií. Hikaru Nakamura oproti tomu prohrál pouze dvě partie a výkonem 5/9 z druhého bleskového dne tak v kombinovaném skóre z obou turnajů dosáhl na celkové vítězství. Radost domácím fanouškům udělal především MaximeVachier-Lagrave, který dokázal, že není aktuální světovou pětkou náhodou. V celkovém pořadí dosáhl totiž na bronz.

Konečné výsledky (součet rapid a bleskového turnaje)
GM Hikaru Nakamura se stal celkovým vítězem (zdroj: web turnaje)


Druhé místo patří Carlsenovi (vpravo) a třetí místo Vachier-Lagravemu (zdroj: web turnaje)


Vítěz turnaje s trofejí (zdroj: twitter Hikaru Nakamury)

0x 3451x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat