Navara vítězí v rapid turnaji v Kunovicích

29.06.2017 07:21 | Uživatelské zprávy

V rámci 3. ročníku kunovského šachového festivalu jsme uspořádali v sobotu mini-simultánku s velmistrem Zbyňkem Hráčkem a v neděli rapid turnaj.

První dva ročníky našeho festivalu si můžete připomenout ve článcích zde: 1. ročník s Davidem Navarou, 2. ročník se Sergejem Movsesjanem

Letos jsme pojali akci jiným způsobem. V sobotu byla jen skromná simultánka určená zejména pro domácí hráče, v neděli pak rapid turnaj s reprezentativní účastí nejen české špičky. 
Sobotní simultánku jsme uspořádali ve venkovním prostoru Areálu Jízdy králů. Zahrálo si ji devět zejména domácích hráčů. Ale přijela si zahrát i dvojice kluků z Hranic a Polabin. A aby se obsadilo všech devět nachystaných šachovnic, zahrála si i Joanna Worek. Ta též jako jediná uhrála remízu, zbývajících osm partií Zbyněk Hráček během asi 1,5 hodiny vyhrál.

Sobotní simultánka

Na část simultánky se přijeli podívat i manželé Movsesjanovi, kteří přijeli už v pátek. 

Jsem slavný, píší o mně v kunovské ročence:-).

V neděli se pak odehrál rapid turnaj, který byl solidně obsazen - aktér sobotní simultánky Zbyněk Hráček byl nasazen „až“ jako čtvrtý. Jedničkou byl David Navara, dvojkou Sergej Movsesjan, trojkou pak Vojta Plát.

Celkem se prezentovalo 80 hráčů nejen z okolí, ale přijeli i hráči ze Slovenska, z Prahy, Hradce Králové, ze severní Moravy. Hrálo se ve sportovní hale, kde měl každý hráč dostatek prostoru ke hře. Venku bylo přes 30°, v sále se klimatizace snažila, co to šlo, aby byla přijatelná teplota. Což se ráno docela dařilo, později už to bylo horší. Ale i tak tam bylo mnohem příjemněji než venku.

  Sportovní hala v Kunovicích
    Letošní slogan (foto: Petr Krolop)

Kunovice mají letos slogan „Kunovice letí“. Není to kvůli našemu klubu, i když ten též letí nahoru zásluhou postupů dvou našich týmů o soutěž výše :-) . Ale samozřejmě s odkazem na dlouholetou leteckou tradici, jistě většina zná letoun L-410. A též skoro všichni zaznamenali loňskou unikátní akci „Velký přelet“, kdy nadšenci z místního leteckého muzea nejprve téměř dva roky rozebírali „tučko“ v Praze, aby jej pak dovezli k nám do Kunovic.


Trup „naganského expresu“ při cestě do Kunovic

Ale zpět k turnaji. První nasazená čtveřice potvrzovala své kvality, snad jen Zbyněk Hráček měl více remíz. V pátém kole se na prvních dvou deskách střetla první nasazená čtveřice.


  Zleva Plát, Hráček, Navara, Movsesjan

Při vzájemných partiích nejlepších hráčů se hrálo obvykle dlouho, proto se tvořily hloučky diváků.


Zde hlouček sleduje partii Navara - Zpěvák

Vyjasňovat na čele se začalo v sedmém kole, kdy v důležitém zápase David Navara porazil Vojtu Pláta. Spolu se Sergejem Movsesjanem měli bodový náskok před posledním kolem, který si udrželi až do konce. Lepší pomocné hodnocení měl David Navara, který se tak stal vítězem turnaje. Ze sedmičky šestibodových po osmém kole vyhrála jen dvojice Vojtěch Plát, který obsadil třetí místo a Martin Húsek. Tento osmnáctiletý junior ze Starého Města byl největším překvapením turnaje, protože byl až 14. nasazený a nechal za sebou mnoho silných hráčů.

 

Martin Húsek (vpravo) hraje s Pavlem Zpěvákem

V druhé desítce byli nasazeni také 5. Petr Kapusta a 6. Martin Přibyl, kteří měli 6,5 bodu. Až za nimi skončili 7. Pavel Zpěvák, 8. Joanna Worek a 9. Zbyněk Hráček.

První osmička zleva od prvního místa: GM Navara, GM Movsesjan, IM Plát, Martin Húsek, Petr Kapusta, IM Přibyl, IM Zpěvák, WGM Worek

Kromě finančních cen byly připraveny i věcné ceny. Mezi nimi i knihy, které vydává Galerie Dolmen Gabriela Slanicaye. Do této doby vyšlo již 11 knih převážně šachové klasiky od takových autorů jako Richard Réti, Alexandr Aljechin, José Capablanka, Frank Marshall atd.

  Věcné ceny.  Při výběru cen hráči vítězilo víno nad knihami :-) .
  

Výsledky turnaje jsou na chess-results, fotogalerie ze simultánky je zde, z nedělního turnaje pak zde. Reportáž TV Slovácko je zde (od cca 5:00, bohužel si spletli národnost Sergeje Movsesjana).

5x 9377x Pavel Růčka
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Růčka

Díky za upozornění, opraveno.

+0 /-0 | 02.07.2017 23:13

SchwartzBlack

Ad chess - Já jsem se nedopočítal už předevčírem, ale nemusím hlásit všechno. devil

+0 /-0 | 02.07.2017 22:26

capjar

Pěkný turnaj. smiley

+0 /-0 | 02.07.2017 10:18

David Navara
Byl to pěkný turnaj. Tu televizní reportáž prosím berte s rezervou, věta o Sergeji Movse(s)janovi hovoří sama za sebe a to, že mi na trénink moc času nezbývá, jsem rozhodně netvrdil. Těší mě aspoň to, že se média zajímají o šachy.
+0 /-0 | 29.06.2017 07:40