Navara po velkém boji z kola ven

12.09.2017 11:30 | World cup 2017

David Navara sehrál nervy drásající rozstřel s Alexanderem Griščukem, bohužel pro nás se špatným koncem. V poháru končí také Caruana nebo Nepomňašči. Kdo půjde dál a kdo skončí ve čtvrtém kole?

David Navara ani tentokrát nedokázal přejít přes Alexandera Griščuka (úvodní foto: Anastasia Karlovich). Chybělo však velice málo. Hned v první rapidové partii měl totiž černými svého soupeře jednoznačně na lopatě:  

-
. kolo -
Ve druhé partii se bílými pustil do svého soupeře docela agresivně, ale ukázalo se, že aktivní jsou spíše černé figury. David pak raději vrátil pěšce, kterého Griščuk tak trochu kavárensky obětoval, a přešel do vyrovnané koncovky, která brzy skončila remízou. Na řadu tak přišly bleskové partie, ve kterých pro změnu bílými začínal David. V berlínské ovšem mnoho nezískal, remizovat však dokázal, když přešel do pěšcové koncovky s pěšcem méně, která byla remízová díky aktivnějšímu bílému královi a černému dvojpěšci na c-sloupci. Ale v odvetě černými jako by už David neměl potřebné fyzické ani psychické síly. Celou partii hrál hodně zvláštně, a i když ani Griščuk nehrál bezchybně, celkem jednoznačně Davida porazil, čímž mu i v letošním roce vystavil stopku před dalšími boji.

Už v rapidu rozhodl o svém postupu Najer. V první partii bílými proti Caruanovi mnoho nezískal, ale černými se mu naopak už při přechodu ze zahájení do střední hry podařilo získat sympatickou iniciativu, kterou Fabiano nebyl schopen ukočírovat. Rovněž rapid stačil k postupu Vachier-Lagravovi, který vyřadil Lendermana (právě Francouz by čekal na Navaru v případě jeho postupu...), Rapportovi, který v první partii v dlouhé více než stotahové bitvě udolal Li Chaa, a také Dingovi, který porazil Vidita. Ten ve druhé rapid partii zapomněl na pěkný taktický trik:

Ding - Vidit, pozice po 18.Jg5

Po 18...h6 stojí černý maličko hůř, ale nic moc se neděje. Stalo se však chybné

18...dxc5?

pročež následovalo pěkné

19.d5! cxd5 20.Sxf6

a bílý získal figuru, protože po 20...Sxf6 by následovalo 21.Dxh7+ Kf8 22.Vxe6!

Rovněž Nepomňašči skončil už v rapidech, když se proti Jobavovi jen v mírně horší pozici dopustil strašlivé hrubice:


Jobava - Nepomňašči, pozice po 32.De3

Po 32...Jxf6 černý rozhodně nestojí na prohru, stalo se však

32...Vcd4?? 33.Dxd4! 

a černý se ihned vzdal, po dobrání na d4 dostane vidličku na e8 a zůstane mu celá věž míň...

Giri v první partii porazil Sethuramana, ale Ind dokázal porážku vrátit. V bleskovkách však Giri kraloval a postoupil do čtvrtého kola. Nejdéle tak musel o postup bojovat Aronjan. Oba rapidy s Matlakovem skončily nerozhodně, a když první bleskovku Armén vyhrál, ve druhé mu porážku Matlakov vrátil. Až v další sérii už se mu porážku oplatit nepodařilo a musel se s pohárem rozloučit.

Dvojice pro 4. kolo SP:

1) Bu - Svidler

2) Vachier-Lagrave - Griščuk

3) Ivančuk - Giri

4) Aronjan - Dubov

5) So - Jobava

6) Fedoseev - Rodshtein

7) Najer - Rapport

8) Wang - Ding

Partie k přehrání


-
. kolo -
22x 7433x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (22) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ELOminator

No jak jsem psal dříve, u Carlsena to z obchodních důvodů nehrozí. Ale faktem je, že si nikdo netroufne mu spustit hodiny, dokud není u šachovnice.A u Aronjana to musela být nějaká provokace, protože normálně chodí vyšvihnutý až hanba.

+0 /-0 | 13.09.2017 08:58

Poutnik

Repes - nemějte strach o Levona. Pořadatel moc dobře ví, na koho si může troufnout, ponižovat ho a kde by mu to neprošlo. Nebo si snad myslíte, že např. Carlsena v bermudách by někdo vyhodil od šachovnice? 

+0 /-0 | 13.09.2017 06:44

Repes

Když už jsme u aféry s trenkama, Aronjanovo triko s fialovým kocourem bylo vedle nich přímo učebnicovou ukázkou důstojného reprezentativního oblékání, není liž pravda. Jen doufám, že se po pár dnech zase organizátoři špatně nevyspí a nezkontumují ho za to, protože Levona bych v fakt rád viděl v turnaji kandidátů.

+0 /-0 | 13.09.2017 02:46

Marhula

Ano ano máte plnou pravdu gm navara by měl hrát podle možností tam - kde hraje mistr světa gm carlsen-ale jak toho docílit-je to ale jediná cesta jak jít nahoru na elo fide 2800. Hrát podřadné soutěže mu asi dají velmi velmi málo-spíše vůbec nic-potenciál má na 2800 jen se tam dostat a pak je možno hrát v nejlepších sotěžích na světě.

+0 /-0 | 12.09.2017 21:39

SchwartzBlack

Ad ELOminator - To je zase ten psychopat z Opavy bílé.

Dneska dobrá partie našich oblíbenců, ne? surprise

+0 /-0 | 12.09.2017 19:48

M!
David Navara má ještě prostor k zlepšení. Alechin byl úžasný hráč, ale i přesto musel udělat ještě jeden velký krok, aby se stal jedničkou Jinak, Ivanchuk dnes porazil Giriho a vypadá to, že by mohl být hlavní favorit na vítězství. Když je ve formě, tak dokáže velké věci.
+0 /-0 | 12.09.2017 18:42

ELOminator

@Navara K.O. já tedy zásadně protesuji proti tomuto nicku, to je inzultace!

+0 /-0 | 12.09.2017 17:40

pawel

Martin H.

To je pěkné, že někteří 2500 mají větší sebevědomí, jak David Navara. To já znám dokonce hráče s elem kolem 2000, že by se co do sebevědomí i Magnus divilwink.

Ovšem budu tedy parafrázovat výrok jednoho odborníka z jiného sportu: 

Jednodušší je vlít šachistovi sebevědomí než sebevědomého naučit hrát šachyenlightened.

S ostatním s vámi souhlasím. 

+0 /-0 | 12.09.2017 17:17

Navara K. O.

GM Navara je výjimečný hráč svým stylem a bojovností, a proto je opakovaně zván do Wijku nebo letost do Saint Louis - i když výkonností do těchto turnajů vlastně nepatří a hraje v nich z hlediska výsledku jen o to, neskončit úplně poslední. Aby byl úspěšnější, musel by hlavně sám chtít do světové špičky (tuto motivaci vůbec nemá) a musel by zcela změnit svůj přístup nejen v šachové, ale hlavně v nešachové oblasti (a touhle náročnou cestou práce na sobě se prostě nevydal). Výsledkem tedy je, že tu a tam porazí Kasparova nebo Aroniana, aby se vždy vrátil hrát po většinu roku slabší turnaje a slabší ligové soutěže.

+0 /-0 | 12.09.2017 17:10

MartinH
David bojoval statočne a na turnaji predviedol veľmi dobré šachy. Jeho výkon sa mi páčil viac ako nedávno v USA (rapid a blitz). Tu neurobil prakticky žiadne veľké hrubice a v každej partii predviedol zaujímavé šachy. Škoda azda toho, že v tej prvej partii v rapide proti Griščukovi nezahral Vxb2 miesto g5, to by vyhrávalo jednoduchšie a tiež výberu otvorenia v záverečnej rapid partii, kde si podľa mňa zvolil príliš riskantnú variantu s exponovanou dámou v centre -to sa v rapide alebo blicke hrá veľmi ťažko. Inak Griščuk znovu ukázal neuveriteľnú pohotovosť v časovej tiesni a celkovú odolnosť.Aj preto má taký rating aký má. Neviem aké má David šachové ambície, ale talent na top 10 a boj o titul majstra sveta podľa mňa má. Na najužšiu špičku to chce ale obetovať veľmi veľa, nielen príprava šachová, ale aj fyzická a mentálna tu hrajú zásadnú rolu. Mne sa zdá, že sú hráči, ktorí majú ELO 2500 (alebo menej) a majú vyššie šachové sebavedomie ako GM David Navara, čo je podľa mňa dosť divné a niekedy i trochu (tragi) komické. Je to pravda iba môj dojem, možno sa mýlim, no nadobudol som ho po čítaní mnohých rozhovorov s GM D. Navarom a osobných skúsenostiach s hráčmi pod 2500 :)
+0 /-0 | 12.09.2017 16:13

ddf

Na los bych se vubec nevymlouval. Bu Xiangzhi vyradil Carlsena a urcite z losu pod*lanej nebyl. Vymluvy na los, se muzou vymlovat jen ti, kteri se vymlovaji na vsechno mozny.

+0 /-0 | 12.09.2017 16:03

ELOminator

No já teda Griščuka považuju pro tento formát za nejlepšího hráče na světě (samozřejmě to neznamená, že by měl každý SP vyhrát, protože štěstí hraje v tomto formátu velkou roli, ale on mu jde vehementně naproti). Takže Davidovi tuto prohru vůbec nevyčítám, měl prostě smůui na los wink

+0 /-0 | 12.09.2017 15:32

Carlos

Hezkou partii s různými hrozbami a obraty hrají dnes Rodshtein s Fedoseevem. Pokud bude Fedoseev takhle hrát i nadále, tak může postoupit až do finále. wink

 

+0 /-0 | 12.09.2017 15:07

Repes
Poutnik: Ehm, ano, právě díky tomu kosmetickému rozdílu v podobě jednoho dne se tím může chlubit, v praxi je to samozřejmě k hovnu, ale zní to cool. Zapomněl jsem, že tu jsou hnidopichové, kteří se pídí po každém mikroskopickém nepodstatném detailu.
+0 /-0 | 12.09.2017 14:27

Horník z hnědouhelný pánve

Oprava - Byli

+0 /-0 | 12.09.2017 14:15

Horník z hnědouhelný pánve

Buhužel, sahat po vítězství a vyhrát je obrovský rozdíl! To totiž dokáží jen šampióni. Víc už opravdu chtít pan Navara nemohl. Přece nebudeme čekat, že Griščuk bude rozdávat dámy. Měl rozhodující materiální převahu a navíc obrovský časový náskok a přesto to nedokázal proměnit. Pak je tah 22...g5 sice krásný, ale ve výsledku naprosto k ničemu. Bohužel, jak už jsme o tom diskutovali na minulém SP, chybí panu Navarovi určitá "tvrdost" a fyzická výdrž. TOP hráči jsou přeci jen ještě dál. Přirovnal bych to v tenise k Berdychovi, který také nikdy nedokázal na grandslamech vyhrát, i když se pohyboval dost dlouho v první desítce. Hráči (šampióni náturou) jako Federe, Nadal, Djokovič byly ještě dál...

Jinak děkuji za skvělý zážitek

+0 /-0 | 12.09.2017 14:13

Ota Válek

GM Navara určitě nezklamal; splnil předsevzetí postoupit alespoň do 3. kola, přičemž GM Čeparinov byl velmi zdatným soupeřem. S hodnocením ddf nesouhlasím. GM Griščuk byl ve zkrácených hrách favoritem. Má vzácný dar vypnout se k mimořádnému výkonu v kritických situacích. Kdyby nebyl šachovým profesionálem, mohl by být záchranářem. Přesto s ním David sehrál napínavý vyrovnaný zápas, v němž předvedl krásný tah 22. ... g5, po němž sahal po vítězství.

 

+0 /-0 | 12.09.2017 13:51

Poutnik

Repes: jenže David nevydržel déle. Vypadl ve stejném kole jako oni. To, že to trvalo více partii je jen kosmetický rozdíl.

+0 /-0 | 12.09.2017 13:39

Repes

Kolik lidí může dneska frajeřit, že vydrželi déle než poslední tři mistři světa i jejich vyzyvatelé že. hats off

+0 /-0 | 12.09.2017 13:01

MaX

přesně řečeno.

+0 /-0 | 12.09.2017 12:55

ddf

Skoda David nevyuzil v prvni partii rapidu obrovskou vyhodu, kterou mel. Bod byl doslova na zlatem podnose. Podle me 35. - Dxh5 byla nejjednodussi cesta k vyhre. Bohuzel David neudrzel nervy na uzde a pokolite uz. Proste svetova spicka tyhle darky hrave promenuje, proto nikdy David neudela super vysledek, kdyz hraje svetova spicka. David pokud doslo na lamani chleba, vzdy prohral. Ale i tak dobrej vysledek. A Davidovi budu fandit dal (plus dalsim nasim hracum).

+0 /-0 | 12.09.2017 11:55

Lubino

Děkujeme Davidovi za skvělé představení, výbornou reprezentaci a napínavé souboje. O chlup to s Gřiščukem nevyšlo, ale to jsou prostě šachy. 

+0 /-0 | 12.09.2017 11:50