Naši hráči v Polské extralize

12.10.2021 05:00 | Zahraniční zprávy

Nedávno skončila Polská extraliga, kde hrálo několik našich špičkových hráčů a také jeden ze Slovenska, pojďme se podívat jak se dařilo.

V prvé řadě vyhrál tým VOTUM SA POLONIA Wrocław (na první desce hrál nám dobře známý GM Harikrishna) na druhém místě byl tým WASKO HETMAN GKS Katowice (na první desce hrál David Navara) a na třetím místě tým KSz Stilon Gorzów Wielkopolski.

Nyní se pojďme podívat na naše borce.


foto: https://praguechessfestival.com/czech-nominess-led-by-navara


David Navara uhrál na první šachovnici +2, neprohrál ani jednu partii a dle ela hrál na svoje. Hodně zajímavá partie byla s GM Lagardem, na kterou se podíváme v ukázce. Myslím si, že je to - předvedená hra - dobré znamení před ME.


foto: https://www.chess.cz/sestnact-hracu-v-cele-s-navarou-bojuje-o-svetovy-pohar/


Van Nguyen hrál také na první šachovnici (za tým Legnice) a udělal +1 a připsal si 11 bodů do ela. Je to velmi dobrá zpráva pro blížící se ME družstev. Van - jak jsem viděl partie - hrál jistě a dobře. Dokázal udržet takové borce jako Navara, Harikrishna a Wojtaszek.


foto: https://www.nss.cz/rozhovor-se-stepanem-zilkou

Štěpán Žilka hrál za tým Pegów (zde hrálo více českých hráčů) a uhrál velmi dobrých 6,5/9. Neprohrál ani jednu partii a připsal do ela 8 bodů, navíc ho může mrzet partie s GM Grabarczykem, kterou měl vyhranou. Takže i zde to vypadá velmi dobře z hlediska blížící se ho ME.


foto: https://www.nss.cz/4.simultanka---peter-michalik


Peťo Michalík hrál také za Pegów. Do sedmého kola to bylo všechno OK, ale pak přišly dvě prohry. Hlavně ta poslední s hráčem s elem 2189 zamrzí, ale soupeř ho prostě přejel... Peťo tak odepisuje deset bodů a je v útlumu.


foto: https://www.tyden.cz/fotogalerie/obrazem-sachiste-na-nekolik-dni-vyhnali-hokejisty-z-haly_7355/detail/?fotoIndex=5


Vojta Plát hrál také za Pegów, jako poslední z Čechů. Uhrál 5,5/9. Prohrál jednu partii a odepsal dva body do ela. Nehrál špatně, nutno říci, že partii kterou prohrál, sehrál jeho soupeř skvěle. Z hlediska ME se uvidí, je možné, že právě úspěch/neúspěch bude v rukou VP.


foto: http://www.sportovnilisty.cz/dalsi-sporty/cesko-ma-dalsiho-akademickeho-mistra-sveta-je-jim-sachista-tadeas-kriebel/


Tadeáš Kriebel hrál za tým Legnice. Tadeáš hrál jen pět partií. Dvě vyhrál, jednu prohrál, zbytek remízy. Průměrný výkon a odpis dvou bodů do ela.


foto: https://jmss.chess.cz/view_artefact.php?type=jmss_document&id=3405


No a český borec (lev) na konec a to je Vojta Zwardoň (hrál za Krakow). Vojta hrál prostě neuvěřitelným stylem. Čtyři partie prohrál, ale čtyři vyhrál a navíc s velmistry s elem 2531, 2578, 2608 a 2558 (!) Jen jedna remíza a to s hráčem, který neměl ani 2200 elo, ale jistě šlo o nějakého mladého (nadějného) zabijáka. Vojta za svůj "brutal" výkon získal 7 bodů do ela.

Ze Slovenska hrál Juraj Druska, který hrál na přetěžké první šachovnici za tým z Krakowa. Juraj měl výborný začátek, když po pěti kolech měl 2,5/5 s průměrem asi 2650 (!) Ale pak prohrál tři partie po sobě. Nakonec tedy měl 3/9 a ztratil 1 bod do ela. Určitě skvělá zkušenost.


Robert Cvek

-
. kolo -
66x 6381x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (66) Aktualizovat
malajsky.tygr

Jiříkovka, už se na to vyser, pokud si chlap, tak tak to pochopíš...

Vojta Plát není zrovna Mirek Dušín, ale na rozdíl od tebe aspoň umí šachy. Ty jsi jen komunistický dement a když ho necháš být, tak on určitě nebude nic dál eskalovat.

Prosím piš jen na "diskuzi o čemkoliv" tam patříš .

Fandím Petru Koutnému, i když s mnoha jeho výroky nesouhlasím, ale prosím vrať me se k šachu je to hra inteligentích lidí a gentlemanů.

Pěkný den všem a hodně pěkných zážitků při šachové hře!

Napsal jsem to dost drsně, ale komu není rady tomu......

+0 /-0 | 17.10.2021 01:12

Petan

Pane Fialo, SchwaŕtzBlack má, s vyjímkou poslední věty, pravdu. Čekat od Vás, že něčemu porozumíte by bylo opravdu bláhové.

+0 /-0 | 16.10.2021 23:17

SchwartzBlack

Když nemá rozum pan Fiala, tak by ho měli mít majitelé tohoto serveru. A konečně ho zabanovat. Je to i Vaše zodpovědnost, nestrkejte pořád hlavu do písku, prokristapána. Člověk má už chuť si nad vámu odplivnout.

+0 /-0 | 16.10.2021 12:48

ciki333

14.10.2021 17:57 | Semod

Ty jseš, Semode, strašnej vůl, promiň. To že, pan Fiala, trpí obsedantně kompulsivní poruchou, tj.

- vtíravé myšlenky vnímá jako opakující se, iracionální a narušující jeho duševní pohodu 

- vtíravé myšlenky a/nebo nutkavá jednání nedokáže potlačit

- vtíravé myšlenky považuje za své vlastní myšlenky,

vidí i laik. Ale napsat blábol ve smyslu "zveřejňoval své nechutné sexuální životní zkušenosti" může jen poseudopuritánský šosák a maloměšták bez špetky invence. Jiříkovy erotické eskapády jsou bizarní, nikoli však "nechutné." Nechutný jsi ty, Semode, falešný strážce morálky, odporný pokrytče. Z lidí jako jsi ty, se mi dělá špatně.

+0 /-0 | 14.10.2021 18:26

Semod
Pan Fiala je pouze politováníhodná tragická figurka. Člověk, který zde veřejně poslal svého oponenta do koncentračního tábora, který zde zveřejňoval své nechutné sexuální životní zkušenosti, který je hrdý na své exekuce a který se baví tím, jak svým soukromým sporem zaujme šachovou veřejnost ... ano, takový člověk je ozdobou NSS .... Šachu zdar.
+0 /-0 | 14.10.2021 17:57

lykan

Pavel Ch: Ten  Váš příměr kulhá na obě nohy, protože pan Fiala pouze brání sebe a zájem šachové veřejnosti nestavět takové jedince do reprezentace. Ten Váš žáček je sám iniciátorem akce.

+0 /-0 | 14.10.2021 17:04

Pavel Ch

Pane Fialo, píšete jen pravdu? Jistě, přesně jak ten žáček, co říká "pravdu" spolužákovi, "měl by si se více učit a méně hrát počítačové hry", a tak mu to bude říkat opakovaně, než dostane přes papulu (což se nesmí, stejně jako texty VP) a pak si stěžuje. 

+0 /-0 | 14.10.2021 16:48

lykan

O osobě pana Pláta se tu vedou diskuze už alespoň 10 let. Pokud se bude pan Plát chovat tak, jak je u něho obvyklé, a svaz bude dělat, že to nevidí, a dokonce ho stavět do reprezentace, diskuze o něm odsud nikdy nezmizí. Ani za dalších 20 let. 

+0 /-0 | 14.10.2021 16:36

lykan

Petan: Co je tak důležitého na jednom článku o polské extralize? Pro mnoho lidí jsou takové články příležitostí, jak si popovídat o některých tématech. A téma pana Pláta je zjevně nedořešené. Svaz by měl vytáhnout hlavu z písku a postavit se k tomu čelem. Pokud i touto diskuzí trochu přispějeme k řešení problému, je to to nejmenší, co můžeme pro českou šachovou obec udělat. 

+0 /-0 | 14.10.2021 16:36

lykan

Pavel Ch: Pan Fiala že Pláta provokuje? Vždyť jen píše fakta, která svaz nechce slyšet. Tak je potřeba je svazu občas připomenout. Rozhořčení pana Fialy je v této situaci naprosto pochopitelné.

+0 /-0 | 14.10.2021 16:36

Pavel Ch

10:56 Pane Fialo, 

a) Píšete, že ho neprovokujete a od té chvíle do teď ho znovu a znovu provokujete, kolikrát tady jen dnes?

VP se to donese.

b) Závažnost textů od VP si uvědomuji, proto jsem předtím psal, že se nesmí to, co píše VP. Ale uváděl jsem příklad žáka, co spolužáka provokuje neustále, jak se má učit co má a nemá dělat. Až ten druhý mu rozbije ústa - což se také nesmí.

 

Přísloví určitě znáte, tak je na vás:

1. Toužíte po boji s VP, aby Vám psal věci, které se nesmí? Tak šimrejte tygra bosou nohou, ale pak si probůh nestěžujte, že Vás tygr do nohy kousl.

2. Chcete konec toho, přestaňte KDEKOLIV! jeho jméno skloňovat.

 

  Co bych dělal já, se ptáte?

Kdyby mi někdo takovou věc napsal, přestal by pro mne existovat, nic bych si o něm nepřečetl, natož abych jeho jméno KDEKOLIV! uvádě, psal.

   Pokud to uděláte, pane Fialo, uvidíte, že žádná reakce od něj už nepřijde. Ale Vy zatím furt, furt, furt máte nutkání jízlivě se k jeho životu a výkonům vyjadřovat. Jak ten žáček, co spolužáka pouučuje co má a nemá dělat. 

Pokud ho chcete provokovat (dnes třeba hodněkrát), tak žádáte/očekáváte od něj takové hnusné texty. Možná je Vaším cílem ho zničit, když texty zveřejníte. Pak ale každý soudný čtenář pochopí, kde je ta vina. 

 

  Jak jsem uváděl dopoledne, napíšu zítra v tomto smyslu otevřený dopis Vám, VP, na svaz. Trochu chci věřit, že bude mít dopis smysl.

+0 /-0 | 14.10.2021 16:27

Petan

lykan: To máte pravdu, že reprezentant by měl splňovat i jiná kriteria, než jen výkonnostní.  Ale uznejte, že dopisovat si s člověkem který píše takové prasárny a následně si veřejně stěžovat, že Plát píše prasárny není normální. A zaplevelit tím diskusi u seriozního článku o polské extralize taky není normální. Jak tady jednou naznačill Pavel Chrz, čím dál více část šachistů  i díky žumpoidní diskuzi, pomalu začíná vyhledávat jiné zdroje šachových informací. Přitom šachově to tady jde nahoru.

+0 /-0 | 14.10.2021 16:02

lykan

Petan: Neřešte pana Fialu, řešte Pláta. Vám připadá normální, že reprezentant ČR v šachu má jako hobby sepisování mailů plných vulgarit a urážek a ve kterých vyhrožuje znásilňováním a smrtí? A že, patrně na radu právníka, napíše veřejnou omluvu, a pak klidně pokračuje v útočení dál?  A připadá Vám normální, že ŠSČR  před tím zavírá oči a klidně ho nominuje do reprezentace? Je otázka, co to o našem svazu vypovídá. Kdo zlu neodporuje, sám se proviňuje.

+0 /-0 | 14.10.2021 15:46

lykan

Krolop: Dánský lukostřelec se vysmál českým parlamentním figurkám, podle kterých je luk neefektivní zbraň, která zvyšuje utrpení zvířat. Dánští lékaři zachránili jen dva ze sedmi postřelených.

+0 /-0 | 14.10.2021 15:45

Petan

Pane Fialo, vy jste blázen, nebo si na něj jen hrajete?  Proč neustále zaplevelujete diskuzní fora svou záští vůčí Plátovi? Udělejte to, co vám poradil předseda ŠSČR a mnozí další a žádné emaily vám chodit nebudou.

+0 /-0 | 14.10.2021 13:02

Krolop

Pane Fialo, možná buďte rád, že je vaším úhlavním nepřítelem jenom český šachista a nikoliv dánský lukostřelec!

+0 /-0 | 14.10.2021 11:12

Krolop

Zdravím přátele šachu a zdejšího folklóru!

+0 /-0 | 14.10.2021 11:03

sarmatam
10:14- no to jsem zvjedavej,co máte na mysly,to k smíchu zaručeně nebude, začarovaný kruch.....hadra....jj..... něco mě napadlo ? Nesmrtelnost neexistuje...... hezký den a hezký přemýšlení přeju,to jste nás pěkně navnadil,pane Chrz....o tom žádná.....
+0 /-0 | 14.10.2021 10:47

Pavel Ch

@jirikovka, Pane Fialo, to se samozřejmě nesmí, co Vám píše Vojta.

 

Nicméně, přestaňte ho provokovat i Vašimi "moudrými" radami, co má v životě dělat a jak se má stavět k šachu a jízlivě komentovat jeho hru. O což Vás opakovaně žádal. Tím to zabrzdíte. Pokud chcete to zabrzdit! Pokud však chcete, aby Vám podobné věci dále psal a Vy se ho tím pokusil zničit, tak holt s tím nikdo nic nenadělá, je to Váš cíl.

   

Když bude školák provokovat spolužáka "moudrými" radami opakovaně, že by se měl více učit a méně hrát počítačové hry, tak ho také nase.. (neb mu to říkaj učitelé, rodiče a teď ještě ho tím jízlivě provokuje spolužák) a bude-li se to táhnout týdny, měsíce, musí počítat, že mu tu pusu jednou rozbije, což se také nesmí, ale stává se.

 

 Podobná "ponorka" jako ve třídě u těchto je mezi vámi dvěma, když se znáte z obce.

 Zítra v tomto smyslu napíši otevřený dopis Vám, Vojtovi, svazu i sem a (ikdyž se někteří mi teď určitě smějí), věřím, že to nějaký užitek bude mít a že to skončí. Věřím, že si skončení přejí všechny strany.

+0 /-0 | 14.10.2021 10:14

sarmatam
ajajajajaj, co to zase vidím.....jinak mějte se hezky,za pár dní je meteleskum bleskům, uš se nemůžu dočkat, doufám , že se nás tam sejde aspoň šest set čtyřicet......
+0 /-0 | 13.10.2021 20:23

sarmatam
11:41- super,to je žrádlo..... děkujeme.....
+0 /-0 | 12.10.2021 16:03

xdavx x
Ciki, Polgarova by měla jiný názor. Jana Jackova by ty naše hvězdy také potrapila. Mudrovali možná hezky, ale úplně mimo.
+0 /-0 | 12.10.2021 14:36

Pavel Ch

Pane Fialo, ještě Vám hodím modrý nápis, abyste nemusel klikat postupně na každý státwink

Petře dík, jistě jsi to chtěl rozebrat podrobně článkem před startem než v jednom rychlém příspěvkuwink.

+0 /-0 | 12.10.2021 11:41

Petr Koutný

Pavle díky za korekci. Lépe bych to nikdy neřekl. Souhlasím se vším co píšeš a děkuji za tento komentář. 

+0 /-0 | 12.10.2021 11:16

Pavel Ch

Petře, 10:39, díky za sestavy.

jen se domnívám, že na možné výsledky hledíš trošku zjednodušeně, jak tady pan Fiala.

 Raději bych viděl czech flag na předních stolech proti Rusku, AZE, Francii po většinu ME a pak holt se někdy stane, že přijde pád dolů a nebo historický výsledek. V obou těchto případech by se měli dočkat potlesku. Ten boj vpředu a pak pád tu už na olympiádách byl a věrní fanoušci, byla jich většina, ocenily zážitky ze sledování.

 

  Naopak hrát s týmy 3.desítky po většinu turnaje a pak se nějak švýcarem vyšvihnout na lepší než nasazení, třeba 12.místo, by moc úspěch nebyl.

  Krom toho se jistě zhodnotí, že třeba VP podal fantastický výkon a 2-3 vybouchli, nebo naopak. Třeba, ale spíše to bývá, byť nejsme klasický týmový sport, že se daří skoro všem nebo skoro nikomu, ta atmosféra úspěšného či neúspěšného tažení doléhá na všechny.

  Pokud někoho přesto nezajímá víc než konečné pořadí, tak do 16. místa je to pro dotace MŠMT a zároveň 16 týmů je "na úrovni", na úrovni našeho (za námi ISR+TUR). Tak by 16.místo nemělo být neúspěch.  Desítka fakt skvělý úspěch a hrát o medaile pohádka.

Od 17.níže by měli naši týmy přeci jen porážet. Ale je to švýcar, poslední kolo může vyhoupnout či shodit na nezasloužené (tak i tak) místo.

 

To shození dolů předešlé snahy nás v tomto století obvykle provázelo. Tak přání, i fyzicky a psychicky do posledního kola vydržet.   

+0 /-0 | 12.10.2021 11:12

Petr Koutný

Pane Fiala, prosím dejme jim šanci nás reprezentovat. Hodnotit, chválit a nebo kritizovat pojďmě až po Mistrovství Evropy. Zbytečně bych teď nejiskřil emocemi. Na emoce bude určitě vhodnější doba a příležitost. Děkuji 

+0 /-0 | 12.10.2021 11:07

ciki333

Když už jde řeč o našich šachistech...100 x škoda, že GM Láznička se nějakým nedopatřením nedostal do reprezentace na blížící se ME družstev. Ač poslední dobou téměř netrénuje, pořád je suverenně českou dvojkou.

Z jiného soudku, PhDr. Mgr. Antonín Dolák, Ph.D. natočil s Viktorem, po jeho příletu z chorvatské ligy, poutavé video. Chlapci dopobrobna analyzují, proč ženy nehrají (a nemohou hrát) šach na stejné úrovni jako jejich mužští protějšci. GM Láznička se domnívá, že je to dáno odlišnou stavbou levé a pravé hemisféry u něžného pohlaví. Doktor Dolák dodává, že za tím stojí genetické faktory...Muži se v pravěku živili lovem, ženy sběrem plodů. Video zřejmě nepotěší feministky, neb postrádá genderovou koreknost, ale laické veřejnosti osvětlí věci, o kterých doposud neměla ponětí...

https://www.youtube.com/watch?v=n1kCqIMIDnY&ab_channel=Anton%C3%ADnDol%C3%A1k

+0 /-0 | 12.10.2021 11:06

sarmatam
10:39- super modrá linka, děkujeme,to je pokoukáníčko.......
+0 /-0 | 12.10.2021 10:54

sarmatam
10:35- souhlas,a hodně bych jim , našim šachistům přál , čisté , dlouhé i krátké partie,pokud možno bez zbytečných,zbrklých,chyb.Tak to by se potom hodně hezky psalo ,o tom , že šachy v ČR,se hrají na vysoké úrovni,ale bude to těžký....o tom žádná.....
+0 /-0 | 12.10.2021 10:51

sarmatam
9:29- souhlas,ale jinak s tou výkonností si myslím, že VP, eště do budoucna překvapí,a pude hodně , hodně , hodně vysoko přes Elo 2664 a výš, můj názor..... má talent na šachy ,o tom žádná......
+0 /-0 | 12.10.2021 10:45

Petr Koutný

Dodám, že aktuálně je ČR nasazené jako 14. tým  Chess-Results Server Chess-results.com - 23rd European Team Chess Championship 2021 - Open 

Hranice úspěchu bude do desátého místa? Hranice neúspěchu bude místo nepotvrzující nasazení? 

+0 /-0 | 12.10.2021 10:39

pawel

Petr Koutný yes

+0 /-0 | 12.10.2021 10:39

Petr Koutný

Myslím si, že je férové si počkat na ME. Když dopadne reprezentace dobře, pak kritika bude umlčena. Když to bude formou placené dovolené a Velikonoční nadílky, pak bude kritika na místě. Od nominace, po výsledky jednotilivých hráčů až po jejich třeba morální aspekty. V současnosti bych osobně jim dal šanci. U sportovců výsledky mluví za vše. Jednou je král mrtvý a podruhé ať žije král. U mě to není osobní. Buď pochvala a nebo kritika. Ale tu šanci  mají. Ať ukážou na co doopravdy mají a na co má naše reprezentace . Když jí nevyužijí, pak si hoďme kamenem. Hodmě si kamenem do kapitána, do všech, kdo schválil nominaci a do hráčů. Ale tu šanci bych jim dal. Teda, to je jen můj soukromý názor. Možná máte jiný. 

+0 /-0 | 12.10.2021 10:35

Zmestabileho
Ad Jirikovka: Morální pokřivenost GM Pláta řešíte už přepjatým způsobem - při každé příležitosti a zmínce o něm. Že je tento hráč členem repre ČR je sice katastrofální vizitka šachu u nás - ale teď hrál náš přeborník polskou ligu. Díval jste se vůbec na jeho partie? Úroveň hry našich repre hráčů se tady moc nerozebírá - což je škoda. Třeba GM Plát je aktuální přeborník ČR - titulu na MČR docílil výhrami v partiích proti Polákovi, Štočkovi, Mládkovi... to je vizitka úrovně hry...(za mě - příšerná úroveň)... viděl někdo teď v polské lize lepší šachy, třeba od Pláta? Já tedy ne...
+0 /-0 | 12.10.2021 10:09